Intel chystá extrémní herní NUC Skull Canyon se Skylakem a grafikou Iris Pro

0

Výkonné integrované grafiky mají smysl hlavně tam, kde na samostatné GPU není místo – v noteboocích, ale i v minipočítačích jako je NUC. Ty byly doposud odkázány na poměrně slabá grafická jádra procesorů Intel, ovšem firma nyní plánuje rychlejší model, v němž by mělo být nejvýkonnější integrované řešení, které Intel nabízí – GPU Iris Pro s integrovanou pamětí eDRAM.

Připravovaný NUC má kódové označení „Skull Canyon“. Toto jméno se objevilo v jakémsi propagačním letáku přímo od Intelu, podle nějž firma chystá „nejvýkonnější NUC všech dob“, jenž má na trh přijít v příštím čtvrtletí (tedy v lednu až březnu 2016). Až na to, že v něm použitý procesor bude mít integrovanou grafiku Iris Pro, už se ovšem v materiálu nic konkrétního neříká. Podle webu FanlessTech, který na věc upozornil, by však CPU mělo být již z generace Skylake, což by znamenalo GPU se 72 jednotkami EU (Iris Pro 580, „GT4e“).

NUC Skull Canyon má být zatím nejvýkonějším mini PC od Intelu
NUC Skull Canyon má být zatím nejvýkonějším mini PC od Intelu

Zajímavým detailem je ona lebka, kterou na prospektu můžete vidět. Toto logo totiž Intel používal na svých highendových produktech pro hráče – například loni na disku Intel SSD 730, nebo předtím na základních deskách (jejichž výrobu Intel opustil před necelými dvěma roky). Skulltrail se také jmenovala dvouprocesorová highendová platforma Intelu z roku 2008.

Na tuto kontinuitu chce tedy evidentně navázat v prostoru minipočítačů a NUC Skull Canyon má asi být (vzhledem k možnostem GPU Iris Pro) výkonným herním počítačem, byť velmi kompaktním. Zejména na bázi Skylake by mohl mít páry docela hodně, ovšem Intel bude muset také dobře zvládnout chlazení. Nebavíme se už o nějakých 15 W pod zátěží, ale pravděpodobně o 35–45 W, možná i více.

Logo smrťáka na pasivu desky Intel DZ77GA-70K (Zdroj: PCPOP)
Logo smrťáka na pasivu desky Intel DZ77GA-70K (Zdroj: PCPOP)

Ačkoliv by podle FanlessTechu měl v tomto NUCu být použit procesor generace Skylake, nejsem si úplně jistý, zda je to potvrzeno a zda nejde jen o dohad. Přímo na letáku to specifikováno není, takže teoreticky by uvnitř mohl být i čip Broadwell. V této generaci ještě konfigurace grafiky GT4 neexistovala, takže Iris Pro by znamenalo jen 48 EU (GT3), ovšem stále s eDRAM. Z generace Broadwell by mohly být použity čtyřjádrové čipy Core i7-5750HQ, i7-5850HQ, i7-5950HQ či dvoujádro Core i5-5350H (TDP 47 W), nebo také BGA desktopové modely řady R, u nichž je ale TDP již 65 W. U všech těchto modelů má Intel grafiku Iris Pro 6200 se 128MB pamětí eDRAM (L4 cache).

 

O procesorech vybavených grafikou Iris Pro v generaci Skylake zatím konkrétní zprávy nemáme, Intel ještě žádný takový model nevydal. Měla by se ale zřejmě vyskytovat v čtyřjádrových BGA čipech, na nichž mají být založeny Xeony pro servery (v těch se tato GPU používají ke překódovávání videa) a pro mobilní pracovní stanice. Zatím uvedené čtyřjádrové Skylake pro notebooky (s grafikou GT2) mají TDP 45 W, což bych očekával také u zatím nevydaných verzí s Iris Pro. Ani zvýšení TDP ale asi není vyloučeno, vzhledem k tomu, že čip bude mít třikrát tolik EU.

 

Cena těchto NUCů zatím známa není. Bude patrně docela vysoká, neboť procesory s grafikou Iris Pro prodává Intel s poměrně vysokým příplatkem proti těm obyčejným; navíc zde asi půjde o mobilní verzi. V generaci Broadwell stojí například čtyřjádro řady H od 400 do 600 USD, a to jsme teprve u částky za procesor. Za celý barebone se tedy cena může pohybovat někde mezi 500 a 1000 dolary.

Zdroj: FanlessTech

Ohodnoťte tento článek!