Intel chystá nová CPU pro taktovače. Slibuje konec špatné pasty

0

Během GDC 2014 je pozornost médií upřena do grafické oblasti, nicméně Intel si zrovna v této době našel příležitost, jak upozornit na své procesorové aktivity. Uvolnil totiž informace o nových CPU, chystaných pro klientelu z řad nadšenců a taktovačů (a potažmo tedy i hráčů). Letošní rok na odemčené Intely podle všeho bude více než bohatý. Přinese také novinky, které po Intelu kupující či recenzenti delší dobu žádali.

V prvé řadě Intel oznámil nové, vylepšené „káčkové“ modely odvozené od architektury Haswell. Asi si vzpomínáte, že mezi procesory Haswell Refresh čipy s označením K nejsou. Jejich absence se vysvětluje nyní: Intel totiž odemčené modely vyčlení zvlášť. Na trh mají jít zhruba ve stejné době (údajně v polovině roku, možná tedy na Computexu), od Haswellu Refresh se ale budou lišit v některých pro taktování podstatných věcech.

 

Taktování zdar. Intel vyslyší stížnosti na špatnou pastu…

Čipy (zatím kódově označené Devil‘ s Canyon, oficiálně ale asi stále půjde o „Core řady 4000“) mají mít upravené pouzdro, tedy substrát, rozvaděč a tak podobně. Teoreticky by mohly mít třeba i kvalitnější kontakty, nicméně detaily Intel zatím nesdělil. Co však prozradil, je změna asi nejdůležitější – Devil‘ s Canyon by totiž měl přinést nové řešení kontaktu čipu s rozvaděčem. Jinými slovy nahrazení „pasty šedivky“ (tzv. TIM, thermal interface material), která taktovačům leží v žaludku, neboť kazí odvod tepla, zvyšuje teplotu CPU v zátěži a tím brání v dosažení vyšších taktů (problematiku jsme podrobně probrali v praktickém testu).

Jak přesně Intel proti problému jménem pasta zakročí, si ale zatím společnost nechala pro sebe. Ve hře je asi zejména použití nějakého kvalitnějšího teplovodivého materiálu, tedy lepší pasty. Nicméně reálný by snad mohl být i návrat ke starší praxi, kdy byl rozvaděč napevno přiletován (naposledy u 32nm čipů Sandy Bridge), neboť pro Intel by snad neměl být velký problém procesory opět začít zpracovávat tímto způsobem. Každopádně doufejme, že zlepšení tepelné vodivosti bude podstatné, a Haswelly se budou dát opět přetočit na vyšší takty.

Mimochodem, na slajdech můžete vidět jednu drobnost: Intel u Devil‘ s Canyonu avizuje podporu pro čipové sady devítkové řady, ale nikoliv už řady osmičkové. To ještě nemusí definitivně znamenat, že ve starších deskách platformy LGA 1150 si s nimi neškrtnete. Možnost, že nové taktovací modely nebudou bez čipsetu Z97 fungovat, tu ale je; raději s ní počítejme. Podle slov zástupců Intelu se s párováním se staršími čipsety „nepočítá“.

Pasta, úzke hrdlo Haswellu
Pasta v Haswellu. Overclockera často staví před potřebu riskantního odstranění rozvaděče tepla

 

… a odemkne Pentium

Nejen v otázce pasty ale Intel zareaguje na „přání lidu“. Druhým dnešním překvapením je, že Intel opět umožní přetaktování levnějších čipů, než jsou čtyřjádrová Core i5 a i7 – v souladu s původní ideou a posláním přetaktování, chce se dodat. Ve stejném horizontu jako Devil‘ s Canyon (polovina roku) má být k mání také odemčené Pentium, zřejmě tedy dvoujádrový čip z levnější cenové skupiny. Detaily či parametry ale Intel opět nepotvrdil, takže nemůžeme dát ruku do ohně za to, že půjde o výhodnou koupi.

Toto Pentium pro taktovače má zároveň oslavit dvacetiletou historii značky Pentium (respektive více než dvacetiletou – první modely byly uvedeny 22. března/marca 1993). Není tedy jisté, zda se dvoujádra přístupná k odemčení do nabídky Intelu vracejí nastálo, či zda bude toto Pentium výjimkou.

Kromě odemčeného násobiče k tomuto procesoru opět bohužel nemáme podrobnosti. Intel uvádí, že čip bude mít aktivován hardwarový enkodér videa Quick Sync (to se ale už týká více Pentií a Celeronů). Tentokrát také máme černé na bílém (přesněji bílé na modrém), že bude kompatibilní jak s čipsety devítkové řady, tak s těmi původními osmičkovými. Jakožto Pentium zřejmě model nebude podporovat novější instrukční rozšíření jako AVX2 či AES, ani HT a turbo. Po přetaktování by ale měl poskytnout vysoký jednovláknový (dvouvláknový) výkon, čímž by se mohl stát dobrým základem pro dostupnější herní PC. Jistě také bude zajímavé srovnat maximálně dosažitelné takty mezi tímto čipem a čtyřjádrovými Core.

 

 

A do třetice Haswell-E a Broadwell-K

Naopak pro klientelu movitou a kompromisy neuznávající Intel letos chystá Haswell-E, 22nm CPU s až osmi jádry. Společnost se stručně rozhovořila i o této platformě, tentokrát ale nedostáváme nové informace: již známe, že čipy budou používat čipovou sadu X99, paměti DDR4 – ale i další podrobnosti. Povšimnout si ale můžete data plánovaného uvedení. Minulý týden jsme tlumočili zprávu, že příchod Haswellu-E byl uspíšen už na červnový (júnový) Computex, přičemž fyzicky by byly dostupné nedlouho poté. Ve slajdu Intelu ale můžete vidět, že osmijádra Intelu udeří až v druhé polovině roku. To nevylučuje, že je na Computexu Intel předvede, koupit si je ale budete moci nejdříve v červenci (júli) a dost možná ještě později.

Co Intel naopak potvrdil, je existence 14nm procesorů Broadwell-K s odemčenými násobiči. Tato desktopová CPU, u nichž horizont uvedení nebyl ani naznačen, přinesou nadšencům a taktovačům architekturu Broadwell („tick“ následující po Haswellu) a výrobu na nejnovějším 14nm procesu. Zároveň by to stále měly být čipy určené pro LGA 1150 a budou kompatibilní s čipovými sadami devítkové řady.

Také u těchto CPU sleví Intel ze svých praktik tzv. „segmentujících“ trh. Broadwell-K totiž na rozdíl od čipů Haswell bude vybaven tou nejlepší integrovanou grafikou, jakou může Intel nabídnout. Zatímco v Core i7-4770K či Core i5-4670K dostanete jen HD 4600, odemčené čipy na bázi Broadwellu ponesou grafiku Iris Pro. Intel tak oficiálně potvrdil tento drb; Iris Pro znamená, že procesory budou nejspíše integrovat také paměť eDRAM. Broadwell-K označuje Intel jako „pátou generaci“ procesorů Core, takže lze čekat, že se budou značit jako Core i7-5770K, Core i5-5670K či nějak podobně.

Zdroje: Intel, AnandTech (1, 2, 3, 4)

Ohodnoťte tento článek!