Intel chystá osmijádrový Broadwell-DE pro mikroservery, BGA čipy SoC s DDR4

0

O minulých letních prázdninách jsme informovali, že kromě svého programů serverových Atomů (v současnosti řada C2000 alias Avoton) chystá Intel pro mikroservery i specializované čipy SoC na bázi „velké“ architektury Broadwell. Téměř po roce od této chvíle máme o těchto čipech nějaké nové podrobnosti díky webu CPU World.

Čipy Intel interně nazývá Brodwell-DE a budou zřejmě používat stejnou architekturu jako standardní 14nm Broadwelly, které by se měly na trhu začít objevovat od podzimu (ovšem jen v mobilním segmentu). Půjde však fyzicky o odlišné čipy. Procesory budou mít integrovanou čipovou sadu, není však jasné, zda přímo na čipu, či – což je pravděpodobnější – na pouzdře BGA, v kterém se procesory budou vyrábět (verze do socketů existovat nebude). Podle blokového diagramu, který CPU World viděl, je údajně procesor Broadwell-DE až osmijádrový a jeho L3 cache má kapacitu až 12 MB (1,5MB bloky na jádro). Že bude mít čip fyzicky osm jader není zcela potvrzeno (v manuálových diagramech se ne vždy nalézá pravda), byl by to ale logický krok, pokud by čip neobsahoval integrované GPU. O tom totiž nikde řeč není.

V loňské roadmapě se Broadwell-DE vyskytoval jako Broadwell SoC
V loňské roadmapě se Broadwell-DE vyskytoval jako Broadwell SoC

Procesor je určen do mikroserverů s strojů s podobnou vysokou koncentrací uzlů, takže grafiku nepotřebuje. Místo toho bude mít integrován adaptér Ethernet o rychlosti 10 Gb/s, další 1Gb/s Ethernet by měl (zřejmě jako vyhrazené rozhraní pro správu) ústit ještě z čipové sady. Procesor sám má pro další periférie řadič PCI Express 3.0 s 24 linkami, k čemuž čipová sada přidává ještě osm linek PCI Express 2.0, šest portů SATA (6 Gb/s), čtyři porty USB 3.0 a čtyři USB 2.0.

Zajímavý bude paměťový řadič čipů. Ten se totiž odchýlí od toho, co budou mít desktopové Broadwelly a nabídne zřejmě kombinovaný řadič s podporou jak DDR3, tak i nového standardu DDR4. Tyto paměti bude čip umět až do efektivního taktu 2133–2400 MHz (podle modelu), u DDR3 bude podporován efektivní takt 1600 MHz. Řadič bude dvoukanálový s podporou dvou modulů na kanál, což by při 32GB DIMMech umožnilo osazovat 128 GB operační paměti na jeden procesor.

SoC Broadwell-DE zřejmě bude mířit o třídu výše než serverový Atom C2000
SoC Broadwell-DE zřejmě bude mířit o třídu výše než serverový Atom C2000

Broadwell-DE má podporovat všechny rozšíření generace Broadwell po AVX2, AES, virtualizaci VT-x i VT-d a TXT (Trusted Execution Technology), turbo a také technologii HT. CPU World zmiňuje také technologie Processor Trace (pro debugování) a také schopnost omezení přístupu do režimu supervizora pro zvýšení odolnosti serverů před napadením. Tuto funkci by jinak měly mít i větší Xeony architektury Broadwell-EP.

CPU World bohužel nikde neuvádí, v jaké kategorii spotřeby se procesor bude pohybovat. Jde sice o SoC v provedení BGA, v nejvyšší osmijádrové konfiguraci by ale TDP snad mohlo být i 45–65 W, reálná by ale asi mohla být i TDP okolo 20 W. Záležet bude asi na tom, jak vysoko půjde Intel s frekvencemi, a proti jakým procesorům míní Broadwelly-DE konkurečně nasadit.

 

Zdroj: CPU World

Intel chystá osmijádrový Broadwell-DE pro mikroservery, BGA čipy SoC s DDR4
Ohodnoťte tento článek!