Intel chystá speciální koprocesory pro AI a neuronové sítě, čipy Lake Crest

1

Nedá se říct, že by „umělá inteligence“ ve smyslu různých algoritmů založených na trénovaných neuronových sítích před pár lety neexistovala, ale rozhodně kolem ní v IT a hardwarovém průmyslu nebylo takové haló. Dnes je ovšem z „deep learning“ skoro nejdůležitější část marketingových prezentací a zdá se, že například Nvidia na toto použití začíná přeorientovávat svá výpočetní GPU. Právě trénování a běh neuronových sítí se stává velkým trhem pro všemožné akcelerátory, tudíž i GPU. Intel nedávno oznámil, že pro oblast strojového učení vydá speciální procesory Xeon Phi generace Knights Mill, to ale nebude jediné želízko, které v tomto ohni má.

Nyní na listopadové konferenci Supercomputing 2016 Intel oznámil druhou větev svého programu akcelerátorů pro strojové učení (nebo možná i třetí, svou roli by zde totiž mohly sehrát i FPGA Altera). Knights Mill bude i přes nárůst výkonu ve výpočtech s nižší přesností pořád mít nevýhodu v tom, že je standardním univerzálním CPU, takže specializovanější a hloupější GPU budou proti němu mít vyšší hrubý výkon. Tento problém Intel nevyřešil tak, že by sám vytvořil velké výpočetní GPU, ale ještě větší specializací. Pro oblast strojového učení totiž chystá zcela na míru vyrobené akcelerátory, uzpůsobené přímo těmto algoritmům. Díky tomu by při stejné spotřebě mohly být ještě výkonnější, než GPU.

První z této linie „AI čipů“, které Intel chystá, má kódové označení Lake Crest a měl by se začít vyrábět v příštím roce – zatím tedy ještě reálně neexistuje, nicméně přípravy by měly finišovat. Testovací čipy mají být dostupné v H1 2017 a v druhé polovině roku už mají jít finální kusy prvním zákazníkům. Tento ASIC, akcelerující operace používané při trénování neuronových sítí, není původně dílem Intelu, jde o plod akvizice firmy Nervana z letošního léta. Kvůli tomu je Lake Crest vyráběn na 28nm procesu v nezávislé továrně, ovšem příští generace se patrně přesunou na proces Intelu. Přes starší křemíkovou technologii by ale prý čip měl být díky specializaci efektivnější než konkurence a podávat vyšší výkon při stejné spotřebě.

Schéma akcelerátoru Intel (Nervana) Lake Crest (Zdroj: EE Times)
Schéma akcelerátoru Intel (Nervana) Lake Crest (Zdroj: EE Times)

Lake Crest by měl být čipem s velkým množstvím paralelních jednotek, které sdílejí 32GB paměť HBM2 v 2.5D zapouzdření na interposeru, která celkově dává propustnost 1 TB/s. Výpočetní jednotky by měly být poměrně jednoduché, nemají například paměti cache a paměť je spravována softwarově. Akcelerátor nepočítá s hodnotami typu floating point, Intel hovoří o aritmetice „flex point“, ale není úplně jasné, co se tím myslí. V principu bude akcelerátor zřejmě bližší TPU od Google, které pracuje s 8bitovými celočíselnými hodnotami.

 

Zatímco akcelerátor Lake Crest bude mít podobu přídavné karty do slotu PCI Express (na první pohled se tedy bude podobat Xeonům Phi v provedení karty), Intel plánuje také verzi, která by byla integrovaná do procesoru Xeon. Patrně by šlo o vícečipový modul (socket LGA 3647 pro platformu Purley používá velmi velké pouzdro, takže by pro čip navíc i s HBM měl být prostor). Tato verze má kódové označení Knights Crest a umožní akcelerátory v serverech více nahustit. Zatím nevíme, zda bude použita prostá sběrnice PCI Express, nebo nějaké koherentní linky (QPI), údajně ale má být zjednodušeno programování díky sdílení pamětí, takže by propojení asi mohlo být sofistikovanější než u Lake Crest.

 

 Xeon Phi - aktivně a pasivně chlazené varianty

 

Jaký úspěch bude Intel s akcelerátory Nervana mít, se teprve uvidí. Jejich prosazení nebude úplně jednoduché, jelikož půjde o specifickou architekturu a Intel se tedy musí postarat o náležitou softwarovou a vývojářskou podporu. První generace produktu také ještě vznikly v samostatné Nervaně, takže zatím budou reflektovat spíše její technologické umění a více DNA skutečně pocházející z Intelu se objeví až v následujících generacích.

Nicméně akcelerátor typu ASIC by měl mít výhodu ve větší efektivitě, což by mu proti výpočetním GPU mohlo nahrávat. Vzhledem k tomu, že Intel není jediný, kdo pro tuto oblast specializované čipy vyvíjí, je možné, že GPU v strojovém učení zase ustoupí do minoritního postavení, podobně jako je ASICy vytlačily z těžby kryptoměny BitCoin.

Zdroj: EE Times

Intel chystá speciální koprocesory pro AI a neuronové sítě, čipy Lake Crest

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Jedná sa o 28nm proces TSMC, a do 2020 by sme tu mohli vidieť ešte 16nm, pretože sa očakáva rovnako rýchly prechod do tovární Intelu ako v prípade Altery. O 16nm hovorila už Nervana.

    Pre pobavenie, witeken sa o tom vyjadril v zmysle: 16nm je ešte stále odpad, ale akonáhle nato nalepia modrú nálepku, tak tým zadupú do zeme absolútne všetku konkurenciu, vrátane toho čo výjde na 10 a 7nm. 😀