Intel zveřejnil dokumentaci k čipsetům řady 495. Jsou ale pro notebooky, ne desktop

4

Už nějakou chvíli máme informace o tom, že následující generace (ta desátá) mainstreamových procesorů Intel Core nazvaná Comet Lake-S bude už používat novou platformu a socket LGA 1200. Intel pro ni chystá nové čipové sady řady 400, což teď potvrdily uniklé názvy desek. Intel nyní vypustil dokumentaci čipsetů označených jako „řada 495“, o níž jsme si mysleli, že mezi ně bude patřit – toto jméno již uniklo dříve. Ale zpřístupněné dokumenty toto vše převrací. Ony čipsety řady 495 jsou totiž podle nich mobilní a nikoliv desktopová záležitost.

 

Čipset 495 už je vlastně potichu na světě

Dokumentace, kterou Intel zpřístupnil na svém webu, uvádí, že jde o „On Package Platform Controller Hub (PCH)“, což znamená, že čipset 495 je jedna z těch čipových sad, které Intel osazuje přímo na BGA pouzdro notebookových procesorů řady Y a U. Ty se totiž zvenčí chovají jako SoC, ale čipset je stále samostatným křemíkem, který může být i vyrobený starší technologií a který sedí vedle CPU.

A skutečně, v tabulce uvádějící výbavu je uvedeno, že čipset má dvě verze – jednu pro typicky 15W procesory řady U a druhou pro úspornější řadu Y. Skutečně tedy nepůjde o čipset používaný v desktopu na platformě LGA 1200. To podtrhuje také to, že není k procesoru připojený přes sběrnici DMI (která je založená na PCI Expressu, momentálně s rychlostí 3.0), ale na propojení OPI požívaném v noteboocích. Toto propojení má osm linek, ale jejich propustnost je celkem 4 GB/s, takže stejná jako u čtyřlinkového DMI.

Cipsety Intel rady 495 pro Comet Lake UY 05
Výbava čipsetu Intel 495 ve verzi U a ve verzi Y

S čím se tedy čipsety řady 495 budou párovat (nebo párují)? Je trošku nepořádek v tom, jak Intel označuje čispety pro momentálně dostupné Ice Lake-U/Y a Comet Lake-U/Y. V starých schématech to byla řada 300. Proto jsem si nejdřív myslel, že 495ka už je čip určený pro následující generaci, tedy 10nm+ Tiger Lake-U a Tiger Lake-Y, které vyjdou příští rok. Nebo by mohl sloužit 14nm čipům Rocket Lake-U, které vyjdou paralelně, případně i oběma těmto rodinám 11. generace procesorů Core naráz.

Ale vypadá to, že nakonec je odpověď docela jednoduchá: čipset 495 je už to, co je integrováno právě v procesorech Comet a/nebo Ice, tedy v mobilních Core 10. generace. Intel u těchto CPU informaci o integrovaném čipsetu moc neuvádí, ale na některých schématech lze pro Comet Lake-U/Y najít označení „řada 400“ a označení  495 jsem nakonec vypátral i na některých aktuálních schématech k Ice Lake-U/Y. Paradoxně jsou to ale i tak nové informace, protože při uvedení se Intel kompletní výbavou čipsetu nepochlubil.

Cipsety Intel rady 495 pro Comet Lake UY 04
Výbava čipsetu Intel 495

Čipset 495 pro Ice Lake-Y a Ice Lake-U

Čipset podporuje až tři rozhraní SATA 3.2 (6 Gb/s), až deset portů USB 2.0 a až šest portů USB 3.2 Gen2 (s 10Gb/s propustností). Kromě toho také rozhraní SDXC 3.0 pro čtečku karet či jiné periférie, I2C, eSPI/SPI a UART. Verze Y je mírně ořezaná, podporuje jenom 6× USB 2.0 (počet USB 3.2 je zachován) a dvě rozhraní SATA.

Cipsety Intel rady 495 pro Comet Lake UY 03
Čipset 495 podporuje na svých linkách maximálně PCI Express 3.0

Verze U poskytuje 16 linek PCI Express 3.0, verze Y pak 14 linek. Ovšem ty jsou sdílené s PHY pro USB 3.2, porty SATA a rozhraními pro gigabitový Ethernet, které vždy jednu linku uberou, takže ve finále jich může být o dost méně, typicky nějaký jednociferný počet, jak jsem u notebooků zvyklí.

Cipsety Intel rady 495 pro Comet Lake UY 02
Sdílení konektivity linek PCI Express 3.0 u varianty pro procesory Ice Lake-U

Čipset 495 obsahuje jak známo integrovanou bezdrátovou konektivitu Wi-FI a Bluetooth, respektive digitální část. Analogová/rádiová část je ale pořád tvořená samostatným čipem, připojeným přes rozhraní CNVi a typicky hnízdícím na modulu M.2. Přítomný je jako dřív i Integrated Sensor Hub.

Galerie: Informace k čipovým sadám Intel řady 495 pro Ice Lake a Comet Lake-U/Y

Desktopové čipsety budou Z490, H470, B460 a H310

Jelikož je čipset 495 mobilní, budou se desktopové čipové sady generace 400 pro LGA 1200 a procesory Comet Lake logicky jmenovat jinak. V databázi EEC se už totiž objevila jména řady desek od Gigabyte pro socket LGA 1200, které je zřejmě odhalují. Podle tohoto zdroje budeme v desktopu mít čipsety Z490, H470, Q470 (enterprise/firemní verze), B460 a H410. Sestava tedy bude vypadat víceméně jako v řadě 300 a asi se nedají čekat velké koncepční změny, například přetaktování asi stále bude dostupné jen na Z490 a tak podobně.

Informace o sadě 495 pro tyto desktopové čipsety neplatí, půjde asi o jiný křemík a zatím o něm nic bližšího nevíme. Technologická výbava by ovšem asi podobná být mohla, lišit by se asi mohly zejména počty různých linek a rozhraní DMI. Tyto čipsety budou mít více portů SATA a linek PCI Express, ale asi stále půjde o PCIe 3.0, nikoliv 4.0. A také asi tím pádem nepřijde podpora pro 20Gb/s Superspeed USB 3.2 Gen2x2.

Galerie: Uniklé informace k platformě Intel LGA 1200 a procesorům Comet Lake/Rocket Lake

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE