Intel prý v desktopu chystá ještě jednu generaci 14nm procesorů: Comet Lake s 10 jádry

23
Zdroj: Intel

Když jsem psal článek s doporučenou sestavou pro 1440p hraní k Vánocům 2018, dostalo se do něj, že u dnešní mainstreamové platformy Intelu LGA 1151 je pravděpodobně devátá generace procesorů Core (tedy čipy Core i7-9700K/i9-9900K a spol.) ta poslední a následující generace už bude mít novou platformu. Už by totiž mělo jít o 10nm procesory Ice Lake s novou architekturou. Ovšem jako na potvoru se nám vzápětí objevily zprávy, že to může být jinak. Ice Lake tu možná tak rychle nebude a Intel vydá ještě jednu další 14nm generaci procesorů pro desktop. Ta se údajně jmenuje Comet Lake. A pozor, opět přinese do mainstreamového socketu vyšší počet jader.

O Comet Lake není slyšet poprvé, zmínky o tomto dalším možném refreshi 14nm architektury Skylake (nebo alespoň čipu, za takový refresh považovaném) se již objevovaly dříve. Ale nebylo jasné, do jaké míry informace nebyly jen něčími spekulacemi. Ovšem nyní máme o procesorech Comet Lake-S (či CML-S, kde S je označení desktopové verze) konkrétnější zprávy z tchajwanského fóra PPT.cc. Tam už stejný zdroj – uživatel Chrisdar – dříve sdělil legitimní informace o plánovaných CPU Intelu, a nyní se rozhovořil i právě o Comet Lake-S. Údaje by údajně měly pocházet z interních prezentací či brífinku.

Core 10. generace pořád na 14 nm, ale s deseti jádry?

Hlavní novinka zde je, že Comet Lake-S má mít deset jader. Podobně jako u osmijádrového refreshe Coffee Lake se tedy Intelu podaří stále se starým 14nm procesorem (respektive jeho kontinuálně laděnou verzí) přidat jádra navíc. Po tom, co ukázala osmijádra překračující TDP je ale samozřejmě otázka, zda to nebude za cenu opět vyšší reálné spotřeby. To ovšem ukáže až budoucnost.

Zatím není jasné, zda bude opět použita víceméně nezměněná revize jader Skylake. Je to pravděpodobné, nicméně asi přetrvává i nějaká šance, že už o stejná jádra nepůjde. Intel do tohoto stále 14nm čipu teoreticky může importovat některá architektonická zlepšení původně plánovaná až do Ice Lake, případně by mohl na starší proces přepracovat 10nm die-shrink Cannon Lake (jenž také má o něco lepší IPC než Skylake). Pokud je to tedy proveditelné.

Únik mluvící o 10jádrových 14nm procesorech Intelu pro desktop na webu PTT.cc
Únik mluvící o 10jádrových 14nm procesorech Intelu pro desktop na webu PTT.cc

Na PTT.cc je zmíněno, že desetijádro by teoreticky mohlo používat místo jedné prstencové sběrnice pro propojení všech jader dva propojené prstence, jako to bylo dříve u serverových velkých čipů Intelu (Haswell, Broadwell). Je samozřejmě otázka, zda by to třeba nemělo negativní dopad na výkon, ovšem i samotné zvětšení prstence o další dvě zastávky by o něco mohlo zhoršit škálování, protože s počtem zastávek roste latence. Ovšem tato informace pravděpodobně nemusí být přímo z Intelu, je možné, že šlo jen o spekulativní myšlenku onoho „leakera“.

Únik na PTT.cc je tedy hodně zajímavý, už jenom proto, že ukazuje na další pokračování „jádrové války“ mezi Intelem a AMD. Pokud Intel zachová typické rozestupy, pak by procesory Comet Lake-S s deseti jádry pravděpodobně mohly přijít na trh opět na podzim v roce 2019. Tedy rok po Coffee Lake Refreshi a asi by byly vydány jako Core 10. generace; pokud tedy Intel nepřejde na nové označení. Bohužel to však asi rovněž znamená, že 10nm procesory a s nimi nová architektura Ice Lake příští rok nevyjdou. Alespoň ne v desktopu, jinak by se asi tento 14nm mezistupeň nejspíš neobjevil.

zakladni-deska-lga-1151-socket-1600K čipsetu H310C „pro Windows 7“ se přidá ještě B365

Mimochodem, stejný Chrisdar také uvádí, že Intel chystá další čipset řady 300, který bude ve skutečnosti používat 22nm křemík místo 14nm. Bude to čipset B365, který se tak přidá k původnímu Z370 a novějšímu H310C. Jeho výhodou možná opět bude i to, že bude podporovat Windows 7 (kterému však už v lednu začne běžet posledních 12 měsíců bezpečnostních aktualizací). Ale hlavně zde asi opět půjde o to, aby Intel uvolnil 14nm kapacitu v továrnách, které se mu nyní výrazně nedostává, jak je vidět ze zdražených CPU pro desktop.

Intel prý v desktopu chystá ještě jednu generaci 14nm procesorů: Comet Lake s 10 jádry
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 21 hlasů

23 KOMENTÁŘE

 1. Zajimava zprava, pokud je pravdiva, tak bude nejspise platit, ze intelovsky 10nm je stale v problemech, jak se o tom suskalo i pres ofic. vyjadreni Intelu, ze neni. Ale kdo mu dneska veri..
  Jestli pridali dalsi 2 jadra bez nejakych dalsich uprav, tak to bude novy rekord v refreshi refreshe z refreshe 🙂

   • Hmm, to je pravda, na druhou stranu ta jádra navíc se třeba v CLR teď objevila jen ve dvou top modelech, zbytek refresh byl… takže jestli COmet nebude třeba mít vylepšené GPU a/nebo CPU, tak bych řekl, že se tomu může refresh říkat. Ale co, nakonec je to jenom slovo, takže zas tak důležitá věc to není.

  • Mi osobne je jedno na jakem vyrobnim procesu to bude…
   dulezite je zda to bude mit neco navic a jak je znamo Intel se diky AMD zacal konecne zas snazit a nemame tu konecne 4/8…
   – zdime Intel vyrobni proces na max? ano ale kdyz to jde tak proc ne… Problem vidim jen v uz nic nerikajicim TDP
   – prinese to neco navic? ano 2 jadra cili ja to za refres nepovazuji… To byly nekolik let po sobe 4/8… (je mi jasny ze to je dalsi cip na stejnem vyrobnim, procesu, ale je mi milejsi toto nez co bylo do nedavna)
   – AMD bude mit sanci dohnal Intel co se tyce frekvenci. I kdyz to ted na 5GHz nevidim, ale tak na 4,5-4,7. Az vylepseny 7nm+ umozni frekvence 5+.
   – zabije to Intel zas brutalni cenou? Urcite to by ani nebyl Intel kdyby ne. Nicmene po tom zas bude velka poptavka…

 2. Brečící AMD hypeři, je úsměvné jak tady prezentujete jak intel dokáže z jedné generace udělat tolik refreshů.
  Když na diit vydávalo AMD naposled refresh čipu na 28nm omdlévali jste blahem co všechno dokáže ze své architektury vyžídmat. Ale jakmile to stejné udělá intel, tak je špatnej, fůj! nedaří se mu. Přitom je to technologický leader, který si sám zkoumá výrobu, né jak AMD, které pošle outsourcuje do továrny nějakej výkres, tohle nám vyrobte a my to pak prodáme místo vás.
  Intel je technologický leader, kterému na kuří oko šlápl Koduri.

 3. Ona ta honba za lepším výrobním procesem je v teoretické rovině zajímavá, ale rozhodně není samospásná. Příkladem budiž grafiky AMD RX590, které jsou vyráběny 12 nm technologií. Že by to byl nějaký zázrak ze kterého by si člověk musel sednout na zem? Tak to skutečně ne.