Procesory Intel Comet Lake: žádné odemčené čtyřjádro. Levné desky bez možnosti upgradu?

20

Včera jsme tu měli fotku procesoru Intel Comet Lake-S nebo jeho vzorku, na které bylo poprvé vidět, jak budou vypadat CPU pro socket LGA 1200, jenž přijde s touto platformou příští rok. Krátce poté unikly ke Comet Lake další materiály patrně z interních prezentací Intelu. Ukazují či potvrzují něco z parametrů a také TDP odemčených modelů. Zajímavá je také informace o čipsetech, protože s nimi možná bude komplikovaná situace, až budou chtít uživatelé počítače s procesorem Comet Lake upgradovat na následující generaci procesorů Rocket Lake s novou architekturou.

 

Comet Lake-S: Odemčené modely budou až od šestijádra výš

Slajd, který se objevil na Imgur, bohužel neukazuje přímo parametry jednotlivých modelů, které příští rok vyjdou, ale je v něm uvedeno, jak budou vypadat jednotlivé třídy. Celerony zůstanou jako dvoujádra bez HT s 2MB L3 cache a grafikou GT1, Pentia budou dvoujádra s HT a 4MB cache, přičemž jejich vyšší modely už budou asi mít plnou grafiku GT2 (nižší také jen GT1). Core i3 budou čtyřjádra s osmi vlákny a turbo boostem. Také budou podporovat DDR4 na 2666 MHz, zatímco dvoujádra budou oficiálně umět jen DDR4-2400. Tabulka uvádí, že vyšší modely Core i3 (asi i3-10300) ponesou 8 MB L3 cache, ale ty nižší (i3-10100) dostanou jenom 6 MB L3 cache.

Co vás asi bude zajímat: Core i3 zdá se nebude dostupné v odemčené verzi. Odemčené procesory pro přetaktování budou k mání jen od Core i5 (šest jader, 12 vláken, 12 MB L3 cache), Core i7 (osm jader, 16 vláken, 16 MB L3 cache) a od Core i9 (to bude obnášet 10 jader, 20 vláken, 20MB L3 cache). Podle slajdu bude od těchto třech kategorií procesoru Comet Lake existovat 125W verze (už šestijádro by zřejmě tedy mělo být 125W), a právě tyto verze budou mít odemčený násobič. Ale od Core i3 ani odemčená, ani 125W verze údajně nevyjde.

Intel procesory Comet Lake a platforma LGA 1200 kategorie CPU
Slajd k procesorům Comet Lake a platformě LGA 1200 (Zdroj: TNews)

Volitelné snížení TDP ze 125 na 95 a ze 35 na 25 W

Zamčené modely procesorů budou mít jako dosud 65W TDP. Intel jako obvykle také chystá úsporné 35W modely, které asi budou mít opět označení „T“. Taková 35W verze má být ke koupi i od destijádrového Core i9 (10900T?). Patrně ale bude nadále platit, že TDP platí jen pro základní frekvenci, a při boostování mohou tato CPU 35W hodnotu překročit. Slajd jinak také uvádí, že 35W TDP téčkových modelů se bude dát volitelně ještě snížit na pouhých 25 W (ale opět asi pro základní frekvenci). Nastavitelné TDP jinak bude nově dostupné i u odemčených nadšeneckých modelů. Ty totiž bude moci ze 125W TDP přepnout na 95W TDP. Mezi nadšenci to asi nebude příliš využívané, ale touto cestou by se asi tato CPU vlastně mohla sešněrovat do podobného charakteru spotřeby, jako měla předchozí 95W generace, takže to možná bude používáno v OEM počítačích.

Tento slajd nám tedy potvrzuje dřívější informaci, že v 10. generaci neboli Comet Lake budou mít skutečně všechna Core aktivní HT (což nyní dostáváte jen s Core i9), jen u Celeronů zůstane zapnuté.

Levnější desky možná nepůjdou upgradovat na Rocket Lake, pozor na čipsety H410 a B460

Kromě tohoto slajdu unikl ještě druhý, který se týká čipsetů a zdánlivě by tedy nebyl tak zajímavý. V čipsetech řady 400 přijde model W480 určený pro Xeony E a pracovní stanice, jde o následníka předchozího modelu C246. V enterprise sektoru naváže na Q370 čipset Q470. Pro nás budou podstatné čipsety H410, B460, H470 a Z490, které navážou na H310/H310C, B360/B365, H470 a Z370/Z390.

Intel procesory Comet Lake a platforma LGA 1200 cipove sady
Čipové sady pro procesory Comet Lake a platformu LGA 1200 (Zdroj: TNews)

Zajímavý je na tomto slajdu jeden detail. Čipsety řady 400 budou založené na dvou různých základech. Většina jich je popsaná jako „CML PCH-H“, ale H410 a B460 určené pro levnější desky mají být tvořené čipem CML PCH-V. Jaký je mezi nimi rozdíl, slajd neuvádí, ale tato označení se nám tu už jednou objevila. Osvědčený leaker Sharkbay na webu PTT.cc (který jako první prozradil už označení socketu LGA 1200) už v srpnu uvedl, že budou dvě verze čipsetů právě s těmito označeními, přičemž CML PCH-V by asi měl být přeznačený křemík, patrně pocházející z generace Kaby Lake (řada 200).

Nyní na platformě LGA 1151 toto přeznačení čipsetů v praxi moc nevadí (chybějící SuperSpeed USB 10Gbps v čipsetech H310C, Z370 a B365 lze nahradit samostatným řadičem). Ovšem na platformě LGA 1200 u Comet Lake možná na tom, zda bude deska mít starý čipset, už záviset bude. Zmíněný Sharkbay uváděl, že CML PCH-V bude odlišný v tom, že bude podporovat připojení k procesoru jen čtyřlinkovým rozhraním DMI (DMI×4). Naopak nový čipset CML PCH-H bude již umět osmilinkové rozhraní DMI×8 s dvojnásobnou propustností. Podporu DMI×8 nebudou vyžadovat ani ji umět využít procesory Comet Lake-S příští rok. Ale podle Sharkbaye prý bude tato vlastnost nutná pro to, aby v desce fungoval procesor Ryocket Lake, tedy následující generace v roce 2021.

comet lake rocket lake dmi x8 pttweb
Výbava Comet Lake a Rocket Lake na socketu LGA 1200. Rocket Lake má používat osm linek DMI pro připojení čipsetu, nebude fungovat na deskách s čipsetem typu CML PCH-V vybaveným jen čtyřlinkovým DMI (Zdroj: PTTweb.cc, srpen 2019)

Zatím jde jen o nepotvrzenou informaci, ale označení obou verzí čipsetů sedí a jak už bylo řečeno, Sharkbay byl zatím hodně spolehlivý. Zatím to tedy vypadá, že desky H410 a B460 budou použitelné jen s procesory Comet Lake (10. generace Core), nikoliv s Rocket Lake (11. generací). Pokud tedy budete chtít mít možnost upgradovat otevřenou, bude na toto třeba dbát a kupovat desky na bázi H470 nebo Z490. Rocket Lake by zrovna měly být zajímavé procesory, protože u nich Intel konečně opustí architekturu Skylake z roku 2015 a použije jádra Willow Core z 10nm procesorů Tiger Lake, třebaže jen se 14nm procesem. IPC by tedy mělo být o hodně vyšší, přibudou instrukce AVX-512 a další novinky. Také integrované GPU bude nové.

Doufejme, že před vydáním platformy LGA 1200 se tento detail vyjasní, aby zájemci měli jasno v tom, jaké desky kupovat a jaké bude jejich volba mít následky.

Procesor intel pro socket LGA 1200
Procesor Intel pro socket LGA 1200 zespodu (Zdroj: Imgur)

Galerie: Uniklé informace k platformě Intel LGA 1200 a procesorům Comet Lake/Rocket Lake

Procesory Intel Comet Lake: žádné odemčené čtyřjádro. Levné desky bez možnosti upgradu?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 12 hlasů

20 KOMENTÁŘE

  • Odemcene 4jadra uz dneska nedavaji stejne moc smysl za tu extra investici do chlazeni, desky, atd. Era 4jader jako takovych je pryc. Kdyz si k tomu vezmes, ze Intel Core i3-10320 ma mit frekvence v boostu az 3.8/4.6 GHz.. na co budes to 4jadro jeste taktovat, kdyz ho stejne kazda i5 celkovym vykonem prejede. To ze ti v nektere hre vyleti nahoru trochu prumerne fps..who cares…

  • Ta tabulka modelů na VideoCardz jsou asi částečně spekulace (normálně by se dalo čekat, že následník 7350k/8350k/9350K se objeví), a také starší informace z těch sladjů od WCCFtechu, kde byly nahozené už i nějaké zamčené modely. Jinak mám ale pocit, že některé úniky těm specifikacím z WCCFtechu trošku odporují, takže ačkoliv ty slajdy působily hodně reálně (a taky to myslím nesedí s tím, co teď vyšlo na Informática Cero – viz ten link co má tombomino níž), takže ty specifikace asi byly hodně předběžné a už nemusí platit.

 1. Dle wccftech má Zen3 přinést minimálně dalších 10% výkonu v IPC navíc (ve FP až 50%). To budou mít hošíci v Intelu zase o zábavu postaráno.

  Pokud se to povede, upgrade z 3800X je jasný a můj tajný tip, že X570 nebude nadarmo se potvrdí.

  • A ten upgrade má jaký smysl? Pokud potřebujete výkon, mohl jste si koupit už teď 3900X či 3950X. A pokud výkon nepotřebujete, jaký smysl má koupě procesoru s lepším IPC a následném prodávání pod cenou toho stávajícího?

   • Pošlu ho dál v rámci rodiny, synek se už těší. 🙂
    Smysl je v tom, že (zatím) mi 8 jader s SMT stačí, v poměru cena/výkon. Ale jsem přesvědčen, že nás čeká velká výkonnostní jízda, kdy aplikace a hry velmi rychle adaptují více jader (viz aktivity AMD a nvidie ohledně fyziky).

  • Podle mě jsou to pořád všechno jenom spekulace a tichá pošta, kdy si už nikdo nevzpomíná, že „rumor“ původně plácl na twitteru nějakej nýmand, ale jenom že to „souhlasí s dalšími rumors“ a „zdroji“ (které klidně můžou být jenom předchozí generace té samé obíhající spekulace), takže to musí být pravda. Blbý je, že se to tak míchá, že se to pak nedá moc odlišit od sebe.

   Jako ne že by se třeba +10% IPC nemohlo stát, ale nikde nevidím nějaký dobrý zdroj, ke kterému by se to dalo vystopovat, takže zatím to beru tak, že se v podstatě nic neví. Red Gaming Tech si tipnu spíš vaří z vody/jenom předává dál drby.