Intel se vrací na špičku mobilních CPU. 10nm Tiger Lake-H pro výkonné notebooky vydáno

17

Intel odpovídá na Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3: přichází osmijádrová verze Tiger Lake, která má mít podobný, ne-li lepší výkon, také ale přináší spoustu novinek proti 14nm Core.

Drby, podle kterých měl Intel vydat 10nm osmijádrové procesory Tiger Lake-H pro notebooky 11. května, se přesně vyplnily a včera opravdu přišla premiéra těchto CPU. V noteboocích znamenají pro Intel velkou vzpruhu, protože v segmentu výkonných herních modelů a pracovních stanic 14nm čipy kvůli špatné energetické efektivitě hodně zaostávaly.

Tiger Lake-H coby 11. generace Core přináší výrazně výkonnější architekturu s až o 19 % lepším výkonem na 1 MHz (tj. tzv. IPC), ale také tak potřebnou energetickou efektivitu. Jeho 10nm proces by měl být schopný konkurovat 7nm procesu Ryzenů 4000/5000. Tyto pro mobilní segment tak důležité novinky se do úspornějších mobilních CPU Intelu dostaly již v roce 2019 a 2020 s Ice Lake-U a Tiger Lake-U, ale segment výkonných 45W procesorů na ně musel čekat až doteď. O to víc je teď konečně dorazivší upgrade této řady důležitý.

Předchozí
Následující

Tiger Lake s osmi jádry ve 45 W: novinky a výbava

Tiger Lake-H vychází ze stejné architektury jako 15–28W Tiger Lake-U vydané loni, ovšem má místo čtyř rovnou osm jader Willow Cove (tedy 16 vláken) a vyšší TDP, standardně 45 W. Nová jádra kromě vyššího IPC a tím navýšeného jednovláknového výkonu také mimochodem přinášejí do této třídy notebooků poprvé AVX-512.

Procesory Intel Tiger Lake-H Zdroj: Intel

Naopak ale byla zredukovaná integrovaná grafika, u Tiger Lake-U hodně silná se 768 shadery. Tiger Lake-H má stejnou architekturu Intel Xe LP, ale jen 256 shaderů (32 EU), s nimiž bude iGPU výrazně pomalejší než integrované grafiky v konkurenčních AMD Ryzenech 5000H. Nicméně bude mít zachované multimediální enkodéry a potvrzená je také akcelerace videa AV1 (jen dekódování).

Tip: Jádro Willow Cove procesorů Tiger Lake: architektura a novinky

Tip: Detaily grafické architektury Intel Xe LP: jádro prvního samostatného GPU i Tiger Lake

Čip je vyrobený stejným 10nm procesem s technologií SuperFin, jako původní Tiger Lake. Měří údajně okolo 190 mm².

Snímek čipu Tiger Lake H na waferu
Snímek čipu Intel Tiger Lake-H na waferu (Zdroj: Intel)

Vedle toho také tyto procesory používají externí samostatný čipset (mobilní verze řady 500), který může přidat nějaké jednotky wattů (většinu času by jeho spotřeba měla být nízká). Čipset by měl stejně jako Z590 na desktopu být k procesoru připojený konektivitou DMI ×8, tedy s propustností odpovídající PCI Expressu 3.0 ×8 (8 GB/s obousměrně, minus režie).

Obecně se tato platforma od Tiger Lake-U výrazně liší konektivitou. Je zachovaný integrovaný Thunderbolt 4, který tedy není řešen externím řadičem. Nově tyto procesory podporují rovnou dvacet linek PCI Express 4.0, zatímco čtyřjádra Tiger Lake-U (a jejich odnož Tiger Lake-H35) jen čtyři.

Procesory Intel Tiger Lake-H: schéma platformy Zdroj: Intel

To znamená, že osmijádová Tiger Lake poskytují plnohodnotné rozhraní PCI Express 4.0 ×16 pro samostatné GPU a ještě PCI Express 4.0 ×4 pro SSD. To je také připojeno přímo k procesoru. V kapacitě těchto propojení má Intel výhodu před mobilními Ryzeny, které zatím poskytují jen PCIe 3.0 ×8 pro grafiku a PCIe 3.0 ×4 pro SSD.

RAID s PCIe 4.0 SSD

Intel jinak také jako novinku uvádí, že linky PCIe 4.0 vyvedené z CPU lez použít pro NVMe RAID. Pokud se pro grafiku vyhradí jen osm linek, lze připojit tři NVMe SSD přes PCIe 4.0 ×4/×4/×4. Mimochodem, pro grafické karty je zase podporovaný PCI Express Resizable BAR.

Procesory Intel Tiger Lake-H podporují NVMe RAID na PCI Expressu 4.0 Zdroj: Intel

Paměti vždy jen DDR4-3200

Ještě jedna změna je u pamětí. Zdá se, že Tiger Lake-H nepodporuje (alespoň oficiálně, je možné, že neoficiálně křemík připravený je) úspornější paměti LPDDR4. Intel uvádí podporu jen pro DDR4-3200 (dva kanály/až čtyři moduly). Toto je nevýhoda pro výdrž na baterie. DDR4 má naopak výhodu, že lze tyto paměti osazovat v modulech SO-DIMM, a tedy vyměňovat a upgradovat. Ale pozor na to, výrobci dnes i tyto paměti často pájejí napevno, takže upgradovatelnost nebude zaručená a musíte si to při výběru notebooku kontrolovat (totéž platí u notebooků s procesory AMD, samozřejmě).

Wafer s čipy Tiger Lake H
Wafer s čipy Intel Tiger Lake-H (Zdroj: Intel)

Vypadá to také, že DDR4-3200 bude minimálně ve výchozím nastavení používat děličku Gear 2, která o něco snižuje výkon, protože řadič pamětí poběží na poloviční frekvenci. Na Gear 1 (tedy děličku 1:1, kdy je frekvence řadiče nesnížená) má Tiger Lake-H oficiálně podporovat DDR4-2933. Tato nastavení jsou pravděpodobně zvolená kvůli spotřebě.

Článek pokračuje na další straně přehledem modelů, problematikou spotřeby a slajdy s výkonnostními sliby Intelu.

Předchozí
Následující

17 KOMENTÁŘE

  • 250? To se bavíš o odemčených limitech desktopu že, spotřebu to bude mít takovou jakou tomu jako jeho builder povolíš, že si neumíš spotřebu snížit nebo ji cíleně děláš na úrovni 250W je tvůj problém. 10th gen 10 jádro poběží bez problému na 65W spotřeby. Ano bude v AVX točit jen 3.7GHz All core, ale přes 65W prostě nepůjde. U toho laptopového těch 135W může být reálnách a bezproblémových, záleží jak to nakonfiguruje výrobce, pokud to bude peek spotřeba pro čas v řádech milisekund, což stačí na to aby to mělo výkon na běh nějakého jednorázového náročného procesu jako spouštění aplikací apod.

   Navíc to je marketováno jako herní procesor. Ve hrách i ten tvůj procesor nakonfigurovaný na 250W poběží na 60-80W Ani ty nové nepůjdou jinam.

   • 65W s 3,7 GHz na deseti jádrech v AVX? To vycházíte z toho testu techPowerUpu? Musím teda říct, že se mi to vůbec nezdá, podle mě to nebylo testované ve stavu, kdy procesor žere 65W, ale v turbo boostu s vyšším limitem PL2.

    V Prime95, což je pořád produkční výpočetní kód, i když hodně náročný, dává i9-10900K při 125W frekvenci 4,0 GHz na všech jádrech, takže trošku pochybuju, že by snížení spotřeby na polovinu srazilo o necelých 10 %, i když by se počítalo s tím, že aplikace je míň náročná a bude mít díky tomu pár set MHz bonus proti Prime95.

    Nějaký důvod toho, proč má ten 65W model základní takt jenom 2,8 GHz, tam asi bude.

 1. Čo tam po tigrovy, teraz pozerám že i5 10400F ide u nás od fantastických 138€ (skladom, overený shop) a v ČR od 3450kč (skladom, overený shop). Za tie peniaze super procák na hry a všetko bežné na X rokov…

  btw. a i5 s grafikou sa už nedajú kúpiť pod 200€ a to ani nie mesiac naspäť som kamošovi osádzal i5 10400 za +/- 150€

  …Uvidíme čo Ryzeny APU do desktopu ale tak pri cene 5600X (300€/7800kč) to bude isto slušná „pálka“.

 2. Kdyby to nebyli marketingove grafy od Intelu, tak by clovek rekl super. Ty PL2 limity jsou dost desive.
  Takhle je treba pockat, az to nekdo opravdu pretestuje. Jsem zvedavy, az to dostane do rukou HWU, co nakonec z techto grafu zbyde..

  • Pokud to srovnáváte s tím, kolik mají base frekvenci 45W Ryzeny (3,3 GHz), tak uvažte, že se neliší jen výrobním procesem, na který to svádíte, ale i třeba podporou AVX-512. Bez ní by asi mohla být ta base frekvence o dost vyšší.

   • Je to tak. Na 10nm by měl být dopad AVX-512 relativně menší a taky je tohle implementace bez té druhé FMA jednotky, která je asi nejvíc zodpovědná za vysokou spotřebu, když je aktivní (týká se to floating point operací FMA).
    Ale nějaký postih v pár stovkách MHz by pořád mohl být, nebo se s ním aspoň možná musí počítat kvůli worst-case scénářům.