Intel se vrací na špičku mobilních CPU. 10nm Tiger Lake-H pro výkonné notebooky vydáno

17

Intel odpovídá na Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3: přichází osmijádrová verze Tiger Lake, která má mít podobný, ne-li lepší výkon, také ale přináší spoustu novinek proti 14nm Core.

Drby, podle kterých měl Intel vydat 10nm osmijádrové procesory Tiger Lake-H pro notebooky 11. května, se přesně vyplnily a včera opravdu přišla premiéra těchto CPU. V noteboocích znamenají pro Intel velkou vzpruhu, protože v segmentu výkonných herních modelů a pracovních stanic 14nm čipy kvůli špatné energetické efektivitě hodně zaostávaly.

Tiger Lake-H coby 11. generace Core přináší výrazně výkonnější architekturu s až o 19 % lepším výkonem na 1 MHz (tj. tzv. IPC), ale také tak potřebnou energetickou efektivitu. Jeho 10nm proces by měl být schopný konkurovat 7nm procesu Ryzenů 4000/5000. Tyto pro mobilní segment tak důležité novinky se do úspornějších mobilních CPU Intelu dostaly již v roce 2019 a 2020 s Ice Lake-U a Tiger Lake-U, ale segment výkonných 45W procesorů na ně musel čekat až doteď. O to víc je teď konečně dorazivší upgrade této řady důležitý.

Předchozí
Následující

Modely, spotřeba (a PL2), oficiální benchmarky

Core i Xeon

A teď už k modelům Tiger Lake-H, z nichž je na výběr. Intel nyní uvádí současně tři skupiny procesorů – první jsou modely Core určené zejména pro herní a nadšenecké spotřebitelské notebooky. Druhá skupina jsou procesory Core s podporou technologií vPro, TXT a podobně – ty poznáte v tabulce podle vyznačené podpory pro tyto věci. Pod vPro spadá mimo jiné funkce Intel Hardware Shield s technologiemi Control-flow Enforcement Technology a Intel Threat Detection Technology.

A třetí skupinou jsou procesory Xeon W-11000 (je tedy zachováno číslování zapadající mezi Core 11. generace) pro notebooky. Jsou založené na stejném křemíku a mají i podobné parametry jako Core, ale kromě podpory vPro také podporují paměti ECC a měly by dostat ovladač grafiky s profesionálními funkcemi. Tyto modely jsou určené pro přenosné/mobilní pracovní stanice.

Intel vPro a Xeony W-11000 na bázi procesorů Tiger Lake-H Zdroj: Intel

Osmijádra

Nejvýkonnější Tiger Lake-H a tím etalon možného je Core i9-11980HK. Má plných osm jader, 16 vláken a 24 MB L3 cache. Základní frekvence je 2,6 GHz. Proti Comet Lake-H na 14 nm stoupla tedy frekvence o 200 MHz (Core i9-10980HK mělo 2,4 GHz), ale je třeba také pamatovat na značně vyšší IPC. Při všech jádrech zatížených může být all-core boost až 4,5 GHz, s šesti jádry 4,7 GHz a se čtyřmi jádry 4,9 GHz.

Maximální boost dostupný na až dvou jádrech je 5,0 GHz. Pro tuto hodnotu už ale CPU potřebuje používat preferovaná jádra, je tedy dosažená pomocí Turbo Boost Max 3.0. Vypadá to, že Tiger Lake-H nepoužívá Thermal Velocity Boost ani Adaptive Boost. 5,0 GHz je tedy zatím maximální dosažený takt na 10nm CPU (oproti 5,3 GHz na 14nm Comet Lake), výš se Intel ještě neodhodlal.

Procesory Intel Tiger Lake H pro spotřebitelské a herní notebooky
Modely Intel Tiger Lake-H pro spotřebitelské a herní notebooky (Zdroj: Intel)

Prakticky stejné parametry jako toto CPU má také Core i9-11950H. Všechny parametry jsou stejné, ale zde už jsou násobiče zamčené, OC není možný. Tento model se liší zejména tím, že podporuje vPro a je tedy míněn pro business notebooky. Dále má Intel ještě variantu Xeon W-11955M, která je také parametrově identická (stejné takty jako i9-11980HK/11950H, přetaktování není povoleno), ale navíc má ony workstation funkce jako profi integrovanou grafiku a podporu pamětí s ECC.

Vedle těchto top konfigurací bude dále nabízené Core i9-11900H. To má také osm jader/16 vláken a 24 MB L3 cache, ale všechny takty jsou posunuté dolů o 100 MHz. Základ je 2,5 GHz, maximální all-core 4,4 GHz, maximální boost pro dvě jádra je 4,9 GHz (ale to je opět přes Turbo Boost Max 3.0). Tento model již není plně odemčen pro taktování, ale má omezenou možnost OC (lze mu trošku zvýšit turbo).

Další dvě osmijádra už jsou v kategorii Core i7. Model Core i7-11850H s takty 2,5–4,8 GHz (all-core boost má 4,3 GHz) má podporu vPro a je tedy pro business notebooky. Pro spotřebitelské a herní stroje má Intel Core i7-11800H s takty 2,3–4,6 GHz (all-core boost má 4,2 GHz), jež má omezenou možnost OC (lze mu trošku zvýšit turbo). Oba tyto modely mají plných 24 MB L3 cache.

Procesory Intel Tiger Lake H pro profi a business notebooky
Modely Intel Tiger Lake-H pro profi a business notebooky (Zdroj: Intel)

Šestijádra

Trošku zvláštnost je Xeon W-11855M, který opět přidává profi funkce a má stejné maximální frekvence (maximální boost 4,9 GHz) jako Core i9-11900H, ale je to jen šestijádro a základní takt je 3,3 GHz. Spotřebitelská/hráčská šestijádra Core mají ale parametry o dost slabší.

Core i7-11600H má přes označení i7 jen šest jader stejně jako následující modely Core i5 a takty jen 2,9–4,6 GHz (all-core boost má 4,3 GHz) a obsahuje 18 MB L3 cache.

Core i5-11500H je pořád šestijádro/12vlákno, ale už jen s 12 MB L3 cache. Takty má také 2,9–4,6 GHz, ale all-core boost o stupínek nižší (4,2 GHz); tento model také podporuje vPro. Pro běžné spotřebitelské notebooky budou určené modely Core i5-11400H s takty 2,7–4,5 GHz (all-core boost má 4,1 GHz) a Core i5-11260H s takty 2,6–4,4 GHz (all-core boost 4,0 GHz). Tyto opět mají jen 12 MB L3 cache.

Integrovaná grafika je u Core i5 ořezaná

Všechny tři modely Core i5 se ještě vyznačují ořezáním jednotek integrovaného GPU jen na polovičních 16 EU, tedy jen 128 shaderů, což opět sníží její výkon. Frekvence GPU jsou jinak u všech Tiger Lake stejné, základ je 350 MHz a maximální takt GPU boostu 1450 MHz. Kromě i5 mají všechny ostatní modely 256 shaderů/32 EU.

Procesory Intel Tiger Lake-H Zdroj: Intel

TDP 45 W, volitelně 35 až 65 W

Všechny procesory mají 45W TDP. S jednou výjimkou je možné ho volitelně snížit na 35 W (tím se sníží základní frekvence na a také frekvence, které vám CPU dlouhodobě udrží). Ta jediná výjimka je Core i9-11980HK. Tento highendový model je odlišný tím, že je jednak plně odemčený pro přetaktování, jednak se jeho TDP nedá snížit – naopak se dá zvýšit na 65 W (to dává základní takt 3,3 GHz, což mimochodem Ryzen 9 5900HX/5980HX zvládnou při 45 W). Je možné, že řada notebooků ho bude používat takto, aby měla v benchmarcích lepší výsledky.

Pořád vysoké spotřeby v boostu? Až 110 W

Ovšem stejně jako u desktopových modelů Intelu platí, že TDP není maximální spotřeba, ale spíše spotřeba, kterou by notebook měl udržet trvale. Intel ale opět povolil těmto CPU vysoké překročení TDP po přechodnou dobu během boostu. Toto doznalo dost drsných (nebo aspoň na poměry toho, na co jsme byli zvyklí v minulosti) rozměrů u Comet Lake-H, kde mohl být příkon nejvyššího osmijádra až 135 W a Tiger Lake-H to zdá se přes 10nm výrazně účinnější křemíkový proces zas tak úplně nezměnilo.

Procesor Intel Tiger Lake H 02
Procesor Intel Tiger Lake-H (Zdroj: Intel)

Nová Core 11. Tiger Lake-H generace mají v boostu údajně povolenou spotřebu až 110 W. Není jasné, zda to platí pro všechny, nebo jenom pro top model Core i9-11980HK, ale vypadá to tedy, že Intel pořád zvyšuje výkon na úkor spotřeby. V praxi se spotřeba bude asi hodně lišit podle toho, co chlazení notebooku a nastavení otáček/hlučnosti jeho ventilátorů dovolí, ovšem s tím bude kolísat i výkon CPU. Možná zde tedy nastane situace, kdy Tiger Lake-H bude vítězit ve výkonu, ale s horší efektivitou a spotřebou, ale to teprve uvidíme z recenzí.

Intel už údajně výrobcům dodal přes milion procesorů Tiger Lake-H Zdroj: Intel

Přes 80 různých modelů notebooků

Podle Intelu chystají výrobci přes 80 různých modelů notebooků s procesory Tiger Lake-H. Toto by mělo být pro číslo pro počet těch, které se dostanou na trh v průběhu letošního roku, nyní při vydání může logicky být výběr menší. Intel již prý stihl vyrobit a dodat výrobcům notebooků přes milion kusů čipů, takže by snad dostupnost nemusela být špatná – pokud to tedy nezazdí nedostatek jiných komponent.

Procesor Intel Tiger Lake-H Zdroj: Intel

Galerie: Procesory Intel Core 11. generace Tiger Lake-H pro výkonné notebooky

Oficiální benchmarky

Podle Intelu jsou Core 11. generace Tiger Lake-H nejvýkonnější herní procesory pro notebooky dneška, mají tedy v tomto porazit Ryzeny 5000 „Cezanne“ od AMD. Proti starší generaci zvyšují mnohovláknový výkon až o 19 %, což ukazuje přínos 10nm procesu.

Ve slajdech ukazuje Intel různé benchmarky, ovšem jako vždy je dobré upozornit, že tyto oficiální výsledky mohou být selektivní a tím zkreslené. Pro skutečný verdikt si proto musíte počkat až na nezávislé recenze notebooků, ovšem výkonnostní srovnání od Intelu si můžete prohlédnout na slajdech v galerii:

Oficiální benchmarky Intel Tiger Lake-H Zdroj: Intel

Galerie: Procesory Intel Core 11. generace Tiger Lake-H: oficiální benchmarky

Zdroje: Intel, Tom’s Hardware

Intel se vrací na špičku mobilních CPU. 10nm Tiger Lake-H pro výkonné notebooky vydáno
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 10 hlasů
Předchozí
Následující

17 KOMENTÁŘE

  • 250? To se bavíš o odemčených limitech desktopu že, spotřebu to bude mít takovou jakou tomu jako jeho builder povolíš, že si neumíš spotřebu snížit nebo ji cíleně děláš na úrovni 250W je tvůj problém. 10th gen 10 jádro poběží bez problému na 65W spotřeby. Ano bude v AVX točit jen 3.7GHz All core, ale přes 65W prostě nepůjde. U toho laptopového těch 135W může být reálnách a bezproblémových, záleží jak to nakonfiguruje výrobce, pokud to bude peek spotřeba pro čas v řádech milisekund, což stačí na to aby to mělo výkon na běh nějakého jednorázového náročného procesu jako spouštění aplikací apod.

   Navíc to je marketováno jako herní procesor. Ve hrách i ten tvůj procesor nakonfigurovaný na 250W poběží na 60-80W Ani ty nové nepůjdou jinam.

   • 65W s 3,7 GHz na deseti jádrech v AVX? To vycházíte z toho testu techPowerUpu? Musím teda říct, že se mi to vůbec nezdá, podle mě to nebylo testované ve stavu, kdy procesor žere 65W, ale v turbo boostu s vyšším limitem PL2.

    V Prime95, což je pořád produkční výpočetní kód, i když hodně náročný, dává i9-10900K při 125W frekvenci 4,0 GHz na všech jádrech, takže trošku pochybuju, že by snížení spotřeby na polovinu srazilo o necelých 10 %, i když by se počítalo s tím, že aplikace je míň náročná a bude mít díky tomu pár set MHz bonus proti Prime95.

    Nějaký důvod toho, proč má ten 65W model základní takt jenom 2,8 GHz, tam asi bude.

 1. Čo tam po tigrovy, teraz pozerám že i5 10400F ide u nás od fantastických 138€ (skladom, overený shop) a v ČR od 3450kč (skladom, overený shop). Za tie peniaze super procák na hry a všetko bežné na X rokov…

  btw. a i5 s grafikou sa už nedajú kúpiť pod 200€ a to ani nie mesiac naspäť som kamošovi osádzal i5 10400 za +/- 150€

  …Uvidíme čo Ryzeny APU do desktopu ale tak pri cene 5600X (300€/7800kč) to bude isto slušná „pálka“.

 2. Kdyby to nebyli marketingove grafy od Intelu, tak by clovek rekl super. Ty PL2 limity jsou dost desive.
  Takhle je treba pockat, az to nekdo opravdu pretestuje. Jsem zvedavy, az to dostane do rukou HWU, co nakonec z techto grafu zbyde..

  • Pokud to srovnáváte s tím, kolik mají base frekvenci 45W Ryzeny (3,3 GHz), tak uvažte, že se neliší jen výrobním procesem, na který to svádíte, ale i třeba podporou AVX-512. Bez ní by asi mohla být ta base frekvence o dost vyšší.

   • Je to tak. Na 10nm by měl být dopad AVX-512 relativně menší a taky je tohle implementace bez té druhé FMA jednotky, která je asi nejvíc zodpovědná za vysokou spotřebu, když je aktivní (týká se to floating point operací FMA).
    Ale nějaký postih v pár stovkách MHz by pořád mohl být, nebo se s ním aspoň možná musí počítat kvůli worst-case scénářům.