Intel Core 4. generace: co přinesl Haswell do notebooků?

0

Značení, novinky v CPU, nové grafiky

Intel v červnu uvedl na trh nové procesory. Čtvrtá generace procesorů Core s kódovým označením Haswell se objevuje už v poměrně široké řadě notebooků, brzy třeba i v MacBoocích nebo v ThinkPadech. Co je z pohledu uživatele notebooku nového?

Haswell je nová architektura procesorů. Každý rok Intel uvádí buď obnovení staré řady na pokročilejším výrobním procesu (tick), nebo novou architekturu na stávajícím výrobním procesu (tock). Haswell od třetí generace Core neboli Ivy Bridge přebírá výrobu 22nm postupem s tri-gate tranzistory a o něco inovuje architekturu. Už pár let Intel dává svoje čím dál tím povedenější integrované grafiky přímo do procesoru, a Haswell přináší širokou řadu změn i právě tam.

Intel Haswell v noteboocích
HP ProBook 430 s Intel Core i5-4200U

Značení

Všechny procesory 4. generace Core, tedy Haswell, nesou ve svém příčíslí první číslovku 4. Tedy třeba Core i3-4010U, Core i7-4500U nebo Core i7-4700MQ. To platí ale zase jen pro Core i3, i5 a i7, nové Celerony a Pentia jsou značeny čtyřmístným číslem začínajícím dvojkou (Celeron) nebo trojkou (Pentium).

Značení se také trochu pozměnilo. Téměř menšina mobilních procesorů má v názvu M, zato se rozmnožily modely s příponou U a Y. Čtyřjádra nejsou QM a XM, ale MQ a MX, kosmetická změna. Procesory s písmenem H jsou připájené na desku a také jen v nich najdete nejvyšší grafiku Iris Pro 5200 (ne ale ve všech). Poslední číslovka úsporných procesorů už není sedmička, všechny čipy mají na konci shodně nulu. To přináší podstatný zmatek, dávejte pozor na jemné rozdíly ve značení dost odlišných čipů:

  • Intel Core i5-4200U: 1,6-2,6 GHz, TDP 15 W a HD Graphics 4400. Podporuje nové úsporné stavy.
  • Intel Core i5-4200M: 2,5-3,1 GHz, TDP 37 W a HD Graphics 4600. Nepodporuje nové úsporné stavy.

Podle samotného čtyřmístného čísla tedy už nepoznáte, o jaký procesor jde.

 

Posílení procesoru

Procesor dostal nové instrukční sady jako AVX2 nebo FMA3 a celkově byla jádra posílena. To se podle testů kolegů z ExtraHardware projevilo v hrubém průměru široké řady testů zhruba 8 % výkonu navíc oproti Ivy Bridge, přičemž Ivy Bridge je přibližně o 6 % rychlejší než Sandy Bridge, platí samozřejmě pro procesory na stejném taktu.

Intel Haswell v noteboocích

Nové a lepší grafické karty v čipech

Integrované grafické karty se změny dotkly více. Zatímco u všech Core i3, i5 i i7 řady Sandy Bridge jste měli Intel HD Graphics 3000 a u Ivy Bridge HD 4000, u Haswellu je to mnohem složitější. Máme tu modely HD Graphics 4400, 4600 a 5000 a pak zcela novou řadu Iris s modely Iris 5100 a Iris Pro 5200. Zřejmě nejčastěji se budete setkávat s modelem HD 4400, potažmo 4600. Pentia a Celerony mají jen neoznačenou HD Graphics odvozenou z HD 3000. HD Graphics 4600 jsme proto otestovali proti svému předchůdci i proti konkurenci ze strany AMD v níže odkázaném testu:

Ve výsledku můžete od HD 4400 a velmi podobné HD 4600 očekávat asi o 20-60 % vyšší výkon než od HD 4000. Graf průměrných výsledků uvádím i tady.

Graf průměrného výkonu v sobě skládá výsledky z GPU Score 3DMarku Vantage, Graphics Score 3DMarku 11, 3DMarku Fire Strike, Aliens vs. Predator, Far Cry 2, Mafia II a S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat.

Co se parametrů grafik týče: HD Graphics 3000 měla 12 EU (execution units, prováděcí jednotky, unifikované shadery), HD 4000 potom 16 EU a HD 4400 i HD 4600 mají 20 EU. Všechny pětitisícové modely mají pak rovnou masivních 40 EU. Všechny nové čipy také podporují DirectX 11.1 a OpenGL 4.0.

Problematika pamětí u grafik, vyšší výdrž na baterii

Používané paměti vs. výkon grafiky, rozdíly mezi Iris Pro a ostatními

Jak asi víte, výkon integrované grafiky silně závisí na použitých pamětech. Aneb taková HD Graphics 4600, pokud je párovaná s jediným modulem RAM, což je u tenkých notebooků běžné, dost výkonu ztrácí, u papírově dvakrát silnějších modelů HD 5000 nebo Iris by byla jednokanálová RAM ještě víc úzkým hrdlem.

Intel Haswell v noteboocích

Do řady Iris patří ty lepší integrované grafiky Intelu. Od HD 5000 se Iris 5100 liší vyšším TDP a vyšší frekvencí, což je drobnost, Iris Pro 5200 má ale přímo na čipu ještě 128MB vlastní paměti eDRAM na široké sběrnici, což čipu hodně pomáhá. Iris Pro 5200 je potom až o stovky procent rychlejší než HD Graphics 4000. Ostatně i HD Graphics 5000 i Iris 5100, ač jich je zatím v noteboocích jako šafránu, by měly s dvoukanálovými pamětmi podávat velmi slušný herní výkon.

Snížení spotřeby, zvýšení výdrže – ne ale všude!

Silnější grafiky ale nejsou všechno, co Haswell přináší, řekl bych, že ani to nejdůležitější. Nové procesory se chlubí především nižší spotřebou. Ne ovšem všechny a ne vždy. S Haswellem Intel přinesl programovatelné TDP a nové úsporné stavy, kde se procesor může zpomalovat či úplně vypínat o mnoho lépe, než to umí rodina Ivy Bridge. Nově tu je také řada Y, ve které najdete nízkonapěťové procesory určené do tabletů a konvertibilních ultrabooků. Ultrabooky s výdrží 10 h tak začínají být nepřikrášlenou realitou.

Momentálně mám na stole HP ProBook 430 a Lenovo IdeaPad U430p. Oba jsou tenké notebooky s velmi podobným hardwarem, oba mají procesor Intel Core i5-4200U, nízkonapěťové dvoujádro Haswell s integrovanou grafikou Intel HD Graphics 4400 a musím říct, že pokrok ve výdrži a spotřebě čipů v klidu je skutečně poznat. Recenze IdeaPadu U430p vyjde v pondělí, kde se můžete těšit i na konkrétní čísla.

Intel Haswell v noteboocích

Nicméně mám za sebou i recenze notebooků třeba s Core i7-4700MQ, i7-4800MQ nebo i7-4930MX. Tam se nic nemění, čtyřjádrový Haswell žere přibližně stejně jako čtyřjádro Ivy Bridge nebo i Sandy Bridge. TDP na hodnotu 11,5 W, případně u řady Y až na 6 W umí snižovat jen procesory řad U a Y (koncové písmeno).

Další snížení spotřeby přináší prosté snížení základního TDP ultrabookových procesorů z 17 na 15 W (tato změna se „plnotučných“ čipů opět nedotkla), dále integrace dalších částí čipsetu do procesoru. Čip PCH (v podstatě čipset – severní a jižní můstek v jednom, tedy co z nich zbylo) je nyní vyráběn 32nm procesem, ne 65nm.

 

Shrnutí

Abych to shrnul – Intel uvádí novou řadu procesorů. Ty úsporné z nich jsou ještě mnohem úspornější, ty obyčejné zůstaly obyčejné. Máme tu spoustu nových integrovaných grafik namísto jediné, jak jsme to znali. Procesor sám taky trochu zesílil a v neposlední řadě se změnilo/zmátlo značení.

Ohodnoťte tento článek!