Intel Core i5-6300HQ: levný čtyřjádrový Skylake bez HT (test)

0

První čtyřjádrové Core i5 v notebooku

Nejlevnější čtyřjádrové Core i7 řady Skylake v noteboocích je Core i7-6700HQ. Intel jej prodává za 378 USD – to je zhruba 10 000 Kč z ceny vašeho notebooku. Mezi mobilními procesory byla plnotučná čtyřjádra až doposud něco exkluzivního, tj. procesory vybavené všemi technologiemi a vysokou cenovkou.

S šestou generací procesorů Core ale ořezané čtyřjádrové čipy přichází i do střední kategorie. Více než o 3000 Kč levněji vás vyjde v notebooku Core i5-6300HQ – čtyřjádro bez Hyper-Threadingu za 250 USD.

Intel Core i5-6300HQ

Procesory Skylake testujeme na ExtraHardware už dlouho. Pro spoustu informací o architektuře Skylake a testy desktopových i mobilních procesorů přikládám pár odkazů:

První čtyřjádrové Core i5 v notebooku

Intel Core i5-6300HQ je 14nm čtyřjádro Skylake bez podpory Hyper-Threadingu, tedy i se čtyřmi vlákny operací. Pracuje na taktu 2,3 GHz s možnou Turbo-akcelerací až na 3,2 GHz. Čip má 6 MB L3 cache. V CPU je integrovaná grafika – Intel HD Graphics 530 s 24 EU na taktu až 950 MHz. TDP celého čipu činí 45 W.

Intel Core i5-6300HQ

Jde o zajímavý procesor hned z několika důvodů:

  • Jde o první čtyřjádrový procesor Intelu z notebooků bez podpory Hyper-Threadingu. To z něj dělá fyzické i virtuální čtyřjádro. Taková máme v desktopu už dávno, v noteboocích byl ale počet virtuálních jader vždy dvojnásobný, všechny procesory od Core i3 výš měly HT zapnutý.
  • Takty jsou u novinky nižší než je obvyklé. Maximálních 3,2 GHz připomíná spíš rychlé dvoujádro, maximální Turbo bývá u čtyřjader typicky o dost vyšší. Níže taktovaná je i integrovaná grafika.
  • S cenovkou 250 USD jde o nejlevnější mobilní čtyřjádro Intelu dosud, pokud nepočítáme procesory odvozené od architektury Silvermont.
  • S takovými parametry je Core i5-6300HQ stavěný k tomu, aby zaplnil zející výkonovou propast mezi dvoujádry řady U a čtyřjádrovými Core i7. Dvoujádra řady M téměř vymizela (a onu mezeru vlastně nijak moc neřeší).

Možná si říkáte, proč má s takovými omezeními procesor TDP rovnou 45 W. Inu, TDP je vždy stejná hodnota pro celou řadu CPU, i když spotřebují výrazně méně. Bude reálná spotřeba procesoru o hodně nižší? Nezasloužil by si třeba TDP 35 W? I na to se v dnešním testu krátce podíváme.

Testovali jsme v notebooku HP Pavilion 15-ak002nc Gaming Edition. Procesor byl párován s jednokanálovou 8GB RAM typu DDR3L na 1600 MHz, 128GB SSD a GeForce GTX 950M. Ostatní procesory byly testovány v jiných strojích, vždy si ale ověřujeme, zda se takt pohybuje na referenčních hodnotách.

Intel Core i5-6300HQ
Intel Core i5-6300HQ najdete například v herním HP Pavilionu 15-ak002nc

Metodika

Jak probíhá srovnávání výsledků do průměrného výkonu? Jeden procesor (v dnešním případě je to Core i7-6500U) tvoří u každého testu 100 % a od něj se odvozují poměrné výkony. Poměry se potom zprůměrují.

Podobně jako v testu grafik jsme museli přistoupit k výměně starých testů za nové. Referenční procesor je tak testován ve všem – staré i nové metodice. V případě, že je to možné, odvozujeme srovnání pouze v nové metodice, tam, kde nové výsledky nemáme, odvozujeme poměr ze starších verzí benchmarku.

Zoner Photo Studio 18 (int. benchmark) je v průměrném výkonu započítán, ovšem pouze u procesorů Skylake. U starších CPU průměr nijak neovlivňuje.

x265 benchmark ani Compubench v průměru započítány zatím nejsou.

 

Pojďme se podívat na pár testů:

Testy CPU: video a hudba

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

 

x265 HD benchmark 0.1.4 po úpravě (x265 build 1.8.93)

V benchmarku jsme vyměnili sestavení x265.exe za aktuální verzi 1.8.93. V tomto nastavení hodláme benchmark ponechat i pro příští testy.

Převod WAV do MP3: LameEnc 3.99

Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3. Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Testy CPU: fotografie a rendering

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

Zoner Photo Studio 15 64-bit

V populárním editoru fotografií, Zoner Photo Studiu ve verzi 15, jsem dávkou upravoval padesát 8Mpx fotografií s kompresí JPEG 99. Použil jsem čtyři filtry:

  • Upravit barvy (automatický kontrast)
  • Automaticky vylepšit
  • Odstranit šum
  • Pokročilá změna rozlišení (1024 × 768 px)

Automatické zálohování obrázků jsem vypnul.

Zoner Photo Studio 18 64-bit (integrovaný benchmark)

V aktuální verzi ZPS používáme vestavěný benchmark.

 

Cinebench R15 64-bit

Testy CPU: šifrování a komprese

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

TrueCrypt 7.1a

Testy pochází z integrovaného benchmarku (Tools, Benchmark), velikost bufferu nastavena na 500 MB. Výsledek je průměr šifrování a dešifrování, započítáváme průměrnou rychlost všech osmi dílčích testů.

 

WinRAR 4.20 64-bit

Používám zabudovaný benchmark (ALT + B) se zapnutou volbou multithreading.

Výkon v OpenCL, spotřeba

OpenCL: CompuBench

Compubench prověří schopnosti procesoru v OpenCL. Výkon sice zajišťuje z velké části grafická část čipu, jde ale o všeobecné počty, proto řadím Compubench do testu CPU, kde nám jde o aplikační výkon.

Spotřeba

Zpomalené čtyřjádro s vypnutým Hyper-Threadingem má stále TDP 45 W. To je samozřejmě moc, už jen podle toho, že 45 W mají ve specifikacích i mnohem silnější stejné i starší čipy. Tentokrát jsem proto v rychlosti změřil i reálný odběr procesoru.

U notebooků máme dva zdroje informací o spotřebě. Prvním je zásuvkový wattmetr, který nám ukazuje příkon celého notebooku. Druhým je AIDA64, která zobrazuje údaje z čidel na základní desce a dovolí nám tak zjistit i spotřebu jednotlvých částí procesoru.

  • klid: notebook: 10 W, CPU: 2 W
  • Prime95: notebook 46 W, CPU 27 W

Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ

Mezi klidem, kdy procesor spotřebuje jen velmi málo energie, a absolutní zátěží, kdy čtyři instance Prime95 vytíží jádra CPU do poslední kapky, je rozdíl na wattmetru 36 W, v softwaru pak 25 W. To se nevylučuje, protože zátěž v Prime95 vytíží i čipset, paměti a chlazení, wattmetr navíc odečítá příkon až za adaptérem, což spotřebu zvyšuje.

Dá se tak vlastně říci, že TDP CPU části Core i5-6300HQ je 27 W. Do toho je započítána uncore část procesoru, ne ale integrovaná grafika. Vcelku bezpečně ale můžeme říci, že v jakékoli zátěži spotřeba celého pouzdra procesoru nepřekročí 35 W, TDP v hodnotě 45 W je tak poněkud zavádějícím údajem.

Průměrný výkon, závěr, galerie

Průměr

Na závěr přikládám do značné míry zavádějící graf průměrného výkonu. Upozorňuji, že jde spíše o koeficient než o reálné číslo – výsledek se skládá částečně (převážně) z vícevláknového a částečně z jednovláknového výkonu.

Pokud vám připadá, že jsou rozdíly mezi dvoujádry Skylake a dvoujádry Broadwell o trochu menší než v minulém testu, máte pravdu. Výsledky byly sice zaznamenány správně, při přepočítávání výsledků na procenta jsem ale v Excelu narazil na chybu ve vzorci. Vše je nyní opraveno, hodnocení zůstává i tak stejné a omlouvám se za mystifikaci.

 

Shrnutí, hodnocení

Vzhledem k širokému zastoupení testů, které z Hyper-Threadingu těží značné procento výkonu navíc, je v našem průměru Core i5-6300HQ slabší. Tak tomu opravdu bude při kompresi, renderingu, převodech videa nebo i trochu u šifrování. Ztráta výkonu z Hyper-Threadingu a současně nižší takt z něj tak vedle Core i7-6700HQ dělají méně výhodného soupeře na tato pracovní použití. 

Jistý vliv má na výsledek i jednokanálově zapojená RAM. S tou bude procesor nejspíše zapojen většinou, ne-li vždy – 4GB moduly se dnes nepoužívají a 16 GB RAM bude už spíše u Core i7. RAM má ale na výsledek jen malý vliv (patrný pár procenty např. u WinRARu nebo mírně v testech OpenCL a u TrueCryptu). Naopak absence Hyper-Threadingu spojená s nižšími takty představuje důležitou ztrátu.

Intel Core i5-6300HQ

Dá se čekat, že například při hrách bude výkonový rozdíl mnohem menší a Core i5-6300HQ se více přiblíží k čtyřjádrům Core i7. Jedná se tak o dobrý procesor do herních notebooků – levný a přitom výkonný.

Sečteno a podtrženo – Core i5-6300HQ představuje zajímavou levnější alternativu ke čtyřjádrům Core i7 šesté generace. U her a běžného používání bude dosahovat vysokých výkonů, ve čtyřjádrové zátěži zvládá běžet na 2,8 GHz. Herní notebooky s ním navíc bude možné stavět levněji než doposud. Pro použití v renderingu či náročné kompresi ale raději sáhněte po Core i7.

Obrázky a screenshoty

Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ Intel Core i5-6300HQ

Ohodnoťte tento článek!