Zrychlil Intel Comet Lake? I Core i7-10700K by prý mohlo mít boost až 5,3 GHz

26

Na přelomu roku prosákly specifikace desktopových procesorů Intel Comet Lake a největší atrakcí byla tehdy frekvence, dosažená nejvyšším modelem Core i9-10900K. Ten měl mít jednovláknový boost až 5,3 GHz, díky využití podobných triků jako u Ryzenů (preferovaná jádra, závislost na teplotě). Ale teď to vypadá, že by možná pro rekordní frekvenci nemuselo být nutné kupovat Core i9. Objevil se totiž únik, podle něhož by takto vysoko mohlo jít i levnější Core i7-10700K.

Na Twitteru působící leaker Tum Apisak objevil v databázi 3DMarku (či jiného benchmarku stejné firmy) záznam pro Core i7-10700K, což bude v nabídce Comet Lake-S druhý nejrychlejší odemčený procesor pro desetijádru Core i9-10900K. Jde o osmijádro a únik potvrzuje, že s aktivním HT (16 vlákny). Údaje k CPU potvrzují, že by mělo mít základní frekvenci 3,8 GHz, což uváděly předešlé uniklé specifikace. Překvapením je ale udávaný turbo Boost. Ten totiž podle tohoto zdroje není očekávaných 5,1 GHz, ale rovnou 5,3 GHz, jako mělo mít Core i9-10900K.

Pokud zde nejde o nějakou chybu, otevírá se nám možnost, že by Intel mohl Comet Lake-S vybičovat na vyšší parametry, než jaké prosákly na konci prosince. Core i7-10700K měla zvládat maximální boost 5,0 GHz a 5,1 GHz na některých (preferovaných) jádrech – tedy s použitím technologie Turbo Boost Max 3.0. Je ale možné, že Intel nakonec procesoru přidá i Thermal Velocity Boost, jenž toto CPU původně nemělo poskytovat (a tím se lišit od Core i9). Ten by přidával další 100–200 MHz navíc tehdy, pokud je teplota pod určitou mezí – toto by pomáhalo asi hlavně při nevytíženém, „odpočatém“ CPU pro lepší odezvu systému, start aplikací a podobně.

Není-li těchto 5,3 GHz u osmijádra chyba, pak to otevírá možnost, že Intel zlepší parametry i dalších modelů. A to jak těch nižších (šestijádro Core i5-10600K), ale zejména špičkového modelu Core i9-10900K. Zatímco původně se mělo turbo mělo dostat až na 5,3 GHz, mohl by možná Intel posunout laťku ještě dál, aby tento dražší model odlišil od nižšího Core i7-10700K. Čistě teoreticky by tím pádem třeba nejvyšší takt mohl být až 5,4 nebo 5,5 GHz. Ovšem je otázka, zda je toto vůbec ještě proveditelné. Intel totiž už ždímá poslední rezervy 14nm procesu a i9-10900K už i oněch 5,3 GHz mělo dosahovat jen pomocí využití Thermal Velocity Boostu a preferovaných jader (tedy víceméně stejně jako to dělá kritizované turbo u Ryzenů 3000).

Jaké skóre tento procesor dosáhl, bohužel nevíme. Protože architektura se nezměnila (jádra budou stále Skylake, jen s opravami), neměl by se výkon moc lišit od dnešního Core i9-9900K. S tím, že výkon v jednovláknových aplikacích bude díky vyššímu boostu o pár procent lepší a vícevláknový výkon by mohl být podobný – pokud se tedy původně udávaný all-core boost 4,7 GHz nezvýší.

Procesor intel pro socket LGA 1200
Procesor Intel pro socket LGA 1200 (Zdroj: Imgur)

Procesory Comet Lake-S už jsou stavěné pro socket LGA 1200 a budou tím pádem vyžadovat nové desky. Tento únik například pochází z desky ECS Z490H6; kromě čipsetu Z490 bude na výběr ale i z levnějších platforem H470, B460, H410. Platformu LGA 1200 a procesory Comet Lake-S by prý Intel mohl vydat snad někdy v květnu či na Computexu začátkem června.

Galerie: Uniklé informace k platformě Intel LGA 1200 a procesorům Comet Lake/Rocket Lake

Zrychlil Intel Comet Lake? I Core i7-10700K by prý mohlo mít boost až 5,3 GHz
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

26 KOMENTÁŘE

 1. Do akej teploty ten Thermal Velocity Boost bude aktívny? Ak 5.3 v minimálne CB 15,20 tak bude tróniť v 1c. Ak opravia daake diery IPC pojde dole. Mám tušáka, že už vie ako na tom bude približne ZEN3 a tak ide až za hranu a sere na spotrebu. Aj keď v dnešnej dobe 1c výkon už neni tak podstatný. Ak u ZEN3 znížia latencie do ram o 20ns tak bude vymalované + IPC a takty.

    • Podle CB v tech jejich souhrnych grafech je 9900KS asi o 2% rychlejsi v ST nez 3950X.. to se da povazovat i za odchylku mereni a do 5% nema cenu ani o tom psat, protoze v praxi je to nepostrehnutelne, vyjma neco co pojede aspon „24h“ v kuse..
     https://www.computerbase.de/2019-11/amd-ryzen-3950x-test/3/#diagramm-test-performancerating-fuer-anwendungen-single-core

     Ted se to mozna zvedne ze 2% na 6-7%? A to jeste nikdo nevi, za jakych podminek ten jejich „super boost“ vubec pojede.

    • Asi tak ako vraví Olšan, ale niektorí ludia sú tu poriadne sfanatizovaní. Ako si to ja vôbec môžem dovoliť kupovať ten deravý, nenažraný Intel ked je tu objektívne najlepší rezen 🙂
     Kde som to ja už počul 😀

     • vlko, jestli hraješ „super PI“ nebo MSDOS hry, pak OK, kup si Intel, jestli normální (aktuální) hry, pak je dnes Ryzen lepší volba. Ale chápu, že pro vás je to těžký pochopit. Pro 80% (možná i víc) lidí – a dost bývalých Inteláků je AMD objektivně lepší, protože si ho koupili – OEM trh neberu, tam nefunguje konkurenční prostředí.
      Nemluvě o spotřebě. 5,3GHz to už aby si koupil člověk raději 1kW zdroj, aby zbylo něco i pro grafiku, no a k tomu to musíš chladit, tady je voda samozřejmost, což prodražuje nákup

      • Tak ja dosť hravám práve tie benchmarky, bez srandy teraz. Rad taktujem na max a sa hrajkam takto s tunenim pc za par korun.

       To, že je rezen fajn nerozporujem, ale teraz niesom jeho cielovka takže je mi ukradnutý. Tu sme v novinke o novom CPU pre fajnšmekrov tak neviem prečo tu rezen vlasne vytahuješ, alebo si prekvapeny ked ho (ten intel) chválim.
       Ked si chcel zatroliť, nestaci diskusia na diite? Co som kukal sa to tam pekne rozbelo 😀

      • vlko, vlko, víme, že nejsi cílovka AMD a nejspíš nikdy nebudeš. Ale jak píšu, klidně si ho kup a vyzkoušej z něj vymáčknout maximum.
       To že tu vytahuju Ryzen je celkem logické, protože to je přímá a jediná konkurence – Nebo ty když je tu zpráva o AMD píšeš jen o AMD a u Nvidie píšeš jen o Nvidii? To mi nechceš tvrdit, že?