Intel chystá Core i9-10850K, levnější odemčené desetijádro Comet Lake

87

Pokud chcete mít desetijádrový Intel, nebudete možná muset platit za i9-10900K. Vypadá to, že Intel chystá jeho o něco levnější, ale pořád odemčenou verzi.

Není to vůbec dlouho, co Intel začal prodávat procesory Comet Lake-S pro platformu LGA 1200 a jako nejvýkonnější model Core i9-10900K. To je jediný odemčený model s deseti jádry v nabídce. Ovšem vypadá to, že by se to mohlo změnit, podle úniků na internetu totiž Intel chystá další levnější model s deseti jádry a zároveň možností přetaktování.

Tímto procesorem by mohlo být nové Core i9-10850K. O jeho existenci dosud nebyly žádné zprávy, ovšem tento týden byly záznamy pro takto pojmenované CPU objeveny v databázi benchmarku Geekbench. Nachází se v ní hned několik výsledků pro tento model, na které upozornil leaker Tum Apisak.

Podle svého označení by mělo jít o procesor s odemčeným násobičem a ačkoliv neznáme jeho zamýšlenou cenu, měla by být logicky nižší než u Core i9-10900K. Protože se ale bude dát také taktovat, budou uživatelé moci pořídit tento model jako alternativu a něco proti 10900K ušetřit.

Frekvence o 100 MHz nižší a jinak vše stejné?

Výhoda úniků v Geekbench je, že se z nich dají vyčíst mnohé parametry, takže už zřejmě můžeme vidět, co bude Core i9-10850K zač. Procesor má stejně jako i9-10900K deset jader a aktivní HT (20 vláken). Také L3 cache je neosekaná, 20 MB. Neznáme TDP, ale protože jde o procesor řady K, bude skoro určitě 125 W.

Intel Core i9 10850K v databázi Geekbench detail
Intel Core i9 10850K v databázi Geekbench (Zdroj: Geekbench)

Jediná změna proti dražšímu modelu je tak zdá se ve frekvencích. Základní takt je podle Geekbench 3,60 GHz, o 100 MHz nižší než u 3,7GHz Core i9-109000K. Stejně je snížené také maximální jednojádrové turbo. Geekbench detekoval, že bylo během testu na 5,2 GHz. To bude patrně Thermal Velocity Boost, takže při teplotě vyšší než 70 stupňů bude maximum 5,1 GHz (což je Turbo Boost Max 3.0). A při běhu na jiném než preferovaném jádru by tedy maximální boost snad měl být 5,0 GHz.

Geekbench nedetekuje maximální „all-core“ boost, který je u i9-10900K 4,9 GHz s Thermal Velocity Boostem (tj. do 70°C, i když u all-core turba je prý limit někdy ignorován) a 4,8 GHz bez. Teoreticky by procesor i9-10850K mohl mít opět přesně o 100 MHz méně, což by znamenalo 4,8/4,7 GHz.

Intel Core i9 10850K v databázi Geekbench
Intel Core i9 10850K v databázi (Zdroj: Geekbench)

Pokud kupujete procesor s cílem přetaktovat, pak by možné i9-10850K mohlo být atraktivní, pokud bude mít výrazně sníženou cenu. Při OC s odemčeným násobičem na výchozích taktech nezáleží.

Bude Intel Core i9-10850K zajímavé:

Ovšem je teoreticky možné, že v tomto modelu budou osazované kvalitativně horší křemíky, které nebudou dosahovat tak dobré frekvence nebo budou potřebovat vyšší napětí. Pak by to už takové terno nebylo. I když pokud primárně chcete deset jader a až pak řešíte frekvenci, mohlo by Core i9-10850K být pro vás ideální volbou mezi procesory Comet Lake.

Kdy se toto CPU začne prodávat a kolik za něj Intel bude požadovat, to ale v tuto chvíli nevíme.

Galerie: Procesory Intel Comet Lake pro desktop a Z490 jsou v prodeji. Jak dopadl výkon (a příkon)?

Zdroje: Tum Apisak, Geekbench

Intel chystá Core i9-10850K, levnější odemčené desetijádro Comet Lake
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 11 hlasů

87 KOMENTÁŘE

    • Idiot. Sami jste na tom byli tehdy špatně a teď nám budeš říkat, tě máme přejít na euro. Víš v čem je výhodné, mít svoji měnu a ne společnou? Pokud bysme měli euro a najednou byla krize a spadla hornatá eura, tak by se to dotklo nás stejně jako vás… Kdežto takhle to pro nás nebude tak výrazné 😉

     • to Robin844 & Zubik1000CZ: „Vlko“ vyjadril svoj názor (to je v demokracii bežné) …zvolil formu, ktorá nielen vyznela, ale aj je nanajvýš hrubá a chrapúňska (svedčí to o jeho charaktere)…či jadro tej myšlienky je správne, alebo nie, to je na debatu pre odborníkov na ekonomiku a ekonómiu…

      Jedno je však isté, že keď cestujem na dovolenku do ČR alebo HU, tak by som tam minul minimálne o 30% viac peňazí, ak by som mohol platiť v hotovosti v eurách za všeliaké drobnosti (obyčajne, zamenená hotovosť sa záhadne rýchlo míňa). Prípadne keď nakupujem online, tak nie všetky obchody v ČR, HU, PL majú možnosť platiť v Eurách. Treba ale uznať ze v ČR je to na najlepšej úrovni.

      Tak tiež som toho názoru, že ekonomika vyšehradskej štvorky (SR, ČR, HU, PL) by bola na tom o niečo lepšie, keby mala jednotnú menu (mám na mysli Euro) a voľnosť obchodovania či nakupovania by prakticky nemala bariéry…a áno v kritických obdobiach má vlastná mena svoje výhody, ale tiež to má svoje nevýhody…národná banka musí disponovať rezervou v miliárdách Kč na stabilizovanie meny (raz nakupuje a inokedy predáva českú korunu). A to je hotnota peňazí, ktorá by sa dala použiť na investičné záležitosti, to si treba tiež uvedomiť. Je teda na diskusiu, či v krízových obdobiach dokáže vlastná mena zachrániť toľko hodnôt, že „strčí do vrecka“ nekrízové časy, v ktorých by sa platilo jednotnou celoeurópskou menou a potencionálne by mohla zvýšiť objem prostriedkov v ekonomike možno aj viac ako 30% v rámci krajiny (v priebehu 10-20 ročných cyklov je to obrovské množstvo prostriedkov).

      • to gogo1963: no ale uznaj, že takéto „politicky nekorektné“ fóry nech píše do Roháča a nie do diskusie….si to mohol odpustiť

     • Tohle je všeobecný blábol, že samostatná měna nás ochrání. Naopak je mnohem rizikovější, protože je v ní vázáno málo peněz.
      Pokud by nastala krize a Euro se propadlo, tak Koruna by se propadla ještě víc.
      Jakýkoliv ekonom by ti řekl, že lpění na Koruně je blbost a Český stát to stojí spousty peněz. Slováci využili vhodné doby na přejítí na Euro, my jsme toho nevyužili a teď již není hold politická odvaha s tím přijít.

      • Já si vzpomínám, že když se tahle „ochrana“ naposled použila (intervence na snížení kurzu kvůli podpoře exportu), tak na internetu byly pěkný bouře o tom, jak nás ČNB okrádá a pomalu (nebo opravdu, to už nevím?) se házelo takovýma těma oblíbenýma „vlastizrádcema“.
       V názorech na tyhle tyhle oblasti bude asi vždycky víc vášní než než zdrávo…

      • jj jakýkoliv ekonom … tohle je určitě větší blábol, než ten o koruně a ojru … jak píše Honza, tady to nevyřešíme …

      • Nevyřešíme.
       Já jen nesnesu, když někdo šíří hovadiny.
       Když je někdo vlastenec a je hrdý na naši měnu, fajn neberu mu to. Ale fakta jsou tady jasně dané.

      • Při existenci FSM a šíleného „tisku“ v ECB, záporných úrocích by bylo mít Euro jen naprostá šílenost. A těch ekonomů, o v dnešní situaci doporučují Euro je opravdu málo.

     • Koukám, že tady je to samý „odborník z lidu“ 😁
      Tak tedy:
      1. možnost řídit monetární politiku: předvedeno ČNB poměrně nedávno, výsledek velmi rozpačitý, až kontraproduktivní. Přinejlepším jsme udělali totéž, co země platící eurem, akorát s tím, že CZK je dnes kvůli těmto hrátkám mnohem volatilnější, než byla před intervencemi (a tehdy to s volatilitou taky nebylo nijak zázračné). Podotýkám, že nejsem zastáncem teze o „ožebračování střadatelů,“ naopak si myslím, že ČNB funguje poměrně dobře.
      2. Jestli Euro někomu prospělo, tak právě Slovákům, pro které je to jeden z argumentů, jak lákat investory. Kromě toho stabilita této měny zaručuje běžným malým střadatelům a dlužníkům poměrně dobrou a stabilní pozici, a to navzdory slabší a menší ekonomice, než je ta naše.
      3. Nevýhody Eura existují, ale jsou někde úplně jinde – a to zejména v měnícím se politickém stavu samotné Evropské Unie (nikoli však ekonomickém). Argumentace Itálií nebo Řeckem je nesmyslná, protože stejně tak ČR má ekonomicky strádající, zadlužené kraje jako je karlovarsko, ústecko, nebo šumpersko. Je nesmyslná i z pohledu dnešního půlbilionového schodku, jehož tíži budeme muset všichni nést, protože jistý tunelář tady už skoro 8 let rozhazuje naše peníze.
      4. výhody Eura jsou více než zřejmé – velká a „těžká“ měna, se kterou odpadnou z velké části transakční náklady při zahraničním komerčním styku. S ohledem na to, že jsme ekonomika otevřená a exportní, je to více než validní argument. Další výhoda už tak zřejmá není, ale je stejně platná – útoky spekulantů na Euro jsou o dost složitější a vyžadují více zdrojů, než útok na CZK.

      • jistý tunelář … zařadil ses docela přesně, Kalousku … z důvodu zasrání diskuze politickými žvásty jsem tě zase přestal mít árd … vím, že to přežiješ, ale jak se znám, „na revanš“ … je mi to docela líto … kluk/pan s takovým rozhledem a co se týče „rozhazování“, nula … podle tebe Babiše snad těší, že přišel o všechno, co se léta snažil oživit …

      • gogo: jak zřejmo, velmi dobře jsi pochopil, o koho jde, takže charakteristika sedí. 🙂 A k tomu zbytku, je to prosté konstatování faktů a trocha makroekonomie, žádná politika. Jistě i ty znáš rodinky, kde se po výplatě chodí do hospody, aby ke konci měsíce nebylo ani na suchý chleba (opět konstatování očividného faktu) – tak takto v posledních letech hospodařila ČR. Rozpouštěly se rezervy – a nejen ty finanční, ale taky hmotné, jen abychom si mohli v té pomyslné hospodě dovolit velkopansky zaplatit ještě jednu rundu. Teď budeme šetřit na chleba – opět zcela v intencích toho, kdo tu vládne – už jsi slyšel, že by se někdo zaobíral třeba ukončením dotací na řepku? Její dotování totiž po nás nikdo nechce, ani ta „zlá Brusel,“ to je čistě naše domácí aktivita (a hádej třikrát, kdo za ní stojí?)

      • Srovnávat Karlovarsko s Itálii je hloupost prvního řádu. Problém je, že Itálie není oficiálně chdý kraj, naopak, jenže je to předlužený kaj, jejíž bankrot by poslal do kopru prakticcky všechny bankovní domy v EU a tím pádem i Francii a další. To se nedá naprosto srovnávat např. s Řeckem..

      • Tynyt, nemáš pravdu skoro v ničem … naprosto ne … dotace na řepku? To „ten“ hodný Brusel a že za tím stojí ten „hádej kdo“? Tohle je blábol roku … … že se rozpouštěly rezervy? Možná v České televizi, kde jinde jsi nějaké viděl? Hmotné? To je na docela dlouhou debatu … prostě, je to tvůj pohled, zcela chybný … tví páničkové na jedné straně řvali „dejte víc, dejte všem, tohle je málo, dejte tři x tolik … teď řvou v opačném garde … výjimečná situace, výjimečná opatření. Jasně, že ty bys to vymyslel lépe, proto děláš padesátým rokem odborného poradce v Goldman Sachsu, někdo to ale může vidět jinak …
       ještě mě napadlo … dotace solárním baronům ti taky zřejmě nesrmdí a těch je o několik řádů víc, než do nějaké řepky

      • gogo:
       1. https://www.finance.cz/516803-repka-a-dotace/#Zem2

       2. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/repka-babis-ano-evropa-eu-volby-biopaliva-smernice_1905280600_jab
       „Česká implementace se s evropskou směrnicí rozchází i v dalším bodě: vedle toho, že nepodporuje odpadová biopaliva, také nic nemění na podpoře biopaliv první generace. Zatímco evropská směrnice zavádí pro potravinová biopaliva zmíněný sedmiprocentní limit, český zákon žádnou takovou formulaci neobsahuje.

       Unie ostatně letos v lednu upozornila, že českou implementaci nepovažuje za dostatečnou.“

       3. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/biopaliva-ministerstvo-dopravy-dan-tok-andrej-babis-preol_1903271747_miz

       Na téma rezerv:
       https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Skopecek-ODS-Jeste-zadna-polistopadova-vlada-nemela-tu-drzost-vysat-rezervni-fond-562022
       https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/vlada-chce-prodat-kovy-z-hmotnych-rezerv-k-cemu-cesi-maji-16/r~e07340c40f7e11ea82ef0cc47ab5f122/

       Já nemám žádné „páníčky“ a dotace solárníkům jsou popsány v prvním linku jako flagrantní pochybení tehdejší české vlády.

      • článečky jsem dávno četl, pak jsem si dohledal zbytek … Babiš tedy řádí na čtyřech (4) procentech z celkového množství řepky … kdo tedy za čím stojí … asi máme dost rozdílné představy o nějakých „nekalých“ vlivech …

     • ještě dodám, že zadlužit se na celý život z tebe nedělá boháče … na 5,5 milionovém Slovensku dělají stavební úvěry (jen pro občany) 160 tisíc dluh (korun) na obyvatele, v Česku je to cca 16 tisíc … hypotéku ano, ale s rozumem …

      • Alternatíva je zostať žiť s rodičmi do svojej 40ky a pre istotu si vôbec nezakladať rodinu.

      • taky o ty rodiče se budeš muset postarat … zažil jsem dojíždění přes celé Brno několikrát denně „na zavolání“ … dokud nezažiješ, „neoceníš“ … jinak spousta těch s úvěry stejně s těmi rodiči skončí, akorát bez domu/bytu a ještě s dluhem na krku … stačí se podívat do mapy realit, každý druhý dom dražba …

    • Slováci si to mohli lajznout, tady kde je doslova krok přes kopečky do Němec nebo Rakous tak by teprv ten rozdíl platů při stejné práci mlátil do očí. Obyčejná manuální práce v sýrárně kousek za hranicema min. 1500 éček. Tady to nemá mnohý ani v kanclu. A produktivita práce stejná, zvlášť když se porovná německá dceřinka tady a mateřský podnik. Myslím že pro Slováky to byl zprvu taky sešup, ale neměli blízko s kým porovnávat – okolo jsou podobně chudobné státy, ale když místo nějakých 15000 SK dostal několik stovek eur tak to muselo vypadat dost dramaticky.

     • Právě naopak, Slovákům to může být skoro jedno (i když – ekonomicky nejvýkonnější Blava to má do Vídně pár desítek km…).
      Očekávání, že s Korunou se dostaneš k vyšším (s Německem srovnatelným) platům je zcela liché, naopak, jedná se o brzdu reálného růstu, protože všechen nárůst ti sežere vnitřní inflace měny/ekonomiky. Přímé srovnání mezd, nijak nepřepočítávané, je naopak jedním ze stimulů k dorovnání mezd (opět, můžeme se kouknou na Slovensko: https://www.statistikaamy.cz/2018/10/ceske-a-slovenske-mzdy-se-od-sebe-prilis-nelisi/ což s ohledem na poloviční velikost, o dost drastičtější výchozí situaci po rozdělení ČSFR a všeobecný nepotismus (od Mečiara po současné kašpárky), co tam roky vládne, je poměrně velký úspěch Slováků)

      • já jen tvrdím že tam to tolik nebolelo ani nebylo na očích jako u nás kde je velká hranice se SRN. Přímé srovnání by měli mraky lidí a ten sešup… Jen v potravinách jak se to obrátilo, dřív jezdili Němci za levnou kvalitou k nám, nyní je to naopak. Ceny evropské, ale platy východní.

    • No jo, jenže je to často nálada vytvořená hurá národoveckýma politikama, kteří prd dokázali kromě toho, že si umí dělat reklamu podobnýma kampaněma.
     S problémem výhod a nevýhod, které by Euro mělo reálně, to většinou IMHO moc nesouvisí.

      • úplně přesně ne … ta Brusel má taky nějaké zájmy a jen málokdy jdou v lajně s našimi (nemyslím něčí osobní)

      • Jinak pro priznvce Eura.. ja jsem zazil uvedeni Euro na vlastni kuzi, kdyz jsem delal v nemecku. Chodival jsem tehdy do jednoho italskeho bistra, kde se pres noc zvedli ceny o 50%. Sluzby v Nemecku zavedenim Eura skokove zdrazily a nikdy se uz nedostaly zpatky na uroven cen, ktera byla pred tim. Vzpominam si na vyrok sve tehdejsi nemecke kamaradky ktera prohlasila pri placeni..“spropitne at si odectou ze zvysenych cen..“ Nemecka oficialni statistika tenkrat kouzlila s cisly podobne jako nase soucasna minstine financi, aby nemuseli priznat pruser, ktery zvedeni Eura prineslo. Pokud vim, podobne se to delo i v jinych zemich pri „prechodu“.

      • Tombo: já mám rodinu na Slovensku, takže jsem to zažil z první ruky, od eurokalkulaček, po stesky že „jsou menší platy/důchody“ (někteří nebyli schopni ani pochopit, že 100SK není 100EUR) až po prvotní šok z mírného (velmi často „zaokrouhlovacího“) zdražení a následnou (mírnou) euforii z hospodářského růstu a lehkou závist Maďarů. Zvednout ceny o 50% – hezký, ale to konverze na Euro rozhodně nezavinila, posloužila jen jako „důvod“ a zástěrka. U Italů mě to nepřekvapuje. Po ustálení rozbouřených přechodových vln jsou ceny na SK prakticky totožné s těmi českými.

       gogo: „V Bruseli“ máš taky své zástupce, kteří dbají (nebo by měli dbát) o tvé zájmy. Shodou okolností je zrovna EU poměrně neakceschopná instituce, právě proto, že dbá i na zájmy minorit a malých států, tudíž jakékoli rozhodnutí trvá – než se všichni dohodnou. Bohužel pokud nás v EU reprezentují kašpaři jako Zahradil nebo Mach (případně zaměstnanci ANOfertu), nelze moc čekat, že budou fungovat racionálně a ve prospěch nejen ČR, ale celé EU. Problém EU není „diktát“, ale příliš obecné řízení tohoto molocha, byť záměr je veskrze bohulibý (a stačí se kouknout, jak naše země od vstupu do EU vzkvétá, jak se nám -prakticky každému- dobře daří)

       Prokop Vysil: tvým komentářům nejde moc dobře rozumět, zkus se vyjádřit více konkrétněji.

      • @tynyt
       „Zvednout ceny o 50% – hezký, ale to konverze na Euro rozhodně nezavinila“
       .. jenze mne je jedno kdo to zavinil. Mne zajima realny prinos. A realny prinos zavedeni Eura v nemecku bylo snizeni zivotni urovne, hlavne z duvodu zvyseni cen sluzeb. O Italii jsem nemluvil, ale pokud chces, tak treba ve Spanelsku to melo stejny dopad jako v Nemecku.
       Krome toho je Euro podle nekterych ekonomu stejne casovana bomba vzhledem k politice ECB a jejim reseni krizi, tisknutim dalsich penez, nutnosti poskytovat statni garance, apod…

      • „Problém EU není „diktát“
       .. a neni to nahodou tak, ze prijate zakony EU jsou nadrazene nad temi nadrodnimi?
       EU se stal nesmyslny byrokraticky nesmysl, ktery se snazi adminstrativne ridit kazdy prd. Bohuzel se to da v dnesni forme klidne „diktatem“ nazyvat, byt samzorejme nejde o diktat v pravem slova smyslu.

      • Tombo: promiň, ale „reálný přínos“ se právě měří kauzalitou. Když ti dnes ráno spadl namazaný chleba s máslem na zem, zcela jistě to nemá nic společného s tím, že v Brazílii spadlo letadlo. Jestli někdo zvedl ceny o 50%, tak je zvedl protože chtěl/musel, ale nikoli proto, že Itálie zavedla Euro. Těch důvodů může být asi tak tisíc.

       Co se Eura týká, tak zde platí, že eurozóna je tak velká a ekonomicky silná, že by bez většího zaškobrtnutí zvládla i třeba krach Itálie. Znamenalo by to zcela určitě ekonomické potíže, inflaci, apod., ale neznamenalo by to konec měny. Ty pohádky ovčí babičky o tom, jak Euro krachuje, jak ECB dělá trrrrr na tiskárně peněz, tak to všechno jsou nesmysly, které přiživuje jistá propagandistická velmoc, ta stejná, která blouzní o nástupu BRICS. Kvantitativní uvolňování je daleko složitější proces, než zkratkovité „tisknutí peněz.“ Jediné riziko, které tu je, je, že by to přestalo bavit Německo. Jenže tomu se s Eurem nebývale daří, takže ani toto v blízké budoucnosti nehrozí.

      • „Tombo: promiň, ale „reálný přínos“ se právě měří kauzalitou.“
       .. nikoliv tynyte, realny prinos se meri realny prinosem. Co v tom pak hralo roli je pak na diskuse, jak to mozna udelat priste lepe, nicmene to nic nemeni na vyledku.
       Tvuj primer, kdyz bych to prevedl na realizaci projektu..tak by zanamenalo, ze jako dodavatelka firma nerucis za dodavany system, protoze mas subdodavatele, ktery neco zvoral. Hmm..s tim s tebou ale kazdy zakaznik vyrazi dvere 😉
       „které přiživuje jistá propagandistická velmoc“
       .. sorry tynyte, ale ted jsi presne v pozici konspiratora ty sam. ECB kritizuje spousta renomovanych ekonomu, spolu s jejich politikou. To ze vetsi splecny trh unese i pruser ala Italie/Recko je na druhou stranu pravda. Jenze nikdo presne nevi, jake to ma dlouhodobe dopady…

      • Tynyte, ptroč lžeš? ECB tiskne jako zjednanáá, vykupuje dluhopisy jak zjednanaá, což mimochodem měla ještě v Lisabonské smlouvě zakázáno. Má záporné úroky, což je ekonomická šílenost. Teď se plánuje korona 750 mld, což je také dle Lisabonu zakázáno, tak se zaříddí podvodem.
       Krach Itálie bude znamenat takový průser, že jediné řešení bude nechat Itálii mimo EU a nechat je pozabíjet se v občanské válce.

      • jfb: já že lžu? Kde? ECB žádné peníze navíc netiskne, většina peněz totiž existuje v nehmotné formě. Pak bys taky mohl tvrdit, že peníze tiskne každá komerční banka.
       Co se kvantitativního uvolňování týká, tak prováděl ho FED, dělala to ČNB. Záporný úrok je stejně tak technikálie, kdy platíš za úložku. A ten důvod je poměrně prostý – ECB se chce vyhnout japonskému scénáři – ten je totiž dobře znám a východisko z něj ani po X desetiletích není. Takže proto stimulovat bankovní sektor přímo není dobrý nápad. A nedělat nic, to už zkusil Kalousek, to taky v přeregulované Evropě nefunguje.

     • Jak pise spravne Gogo, EU jako takova, potazmo jeji ruzne clenske zeme maji taky svoji Agendu. Myslet si, ze jejijich agenda je ‚svata‘ jen proto, ze my tu mame bohuzel Burese je hodne navni.

      • Každý má nějakou „agendu“ – i my. Otázka vždy je, jaký cíl tato agenda má? Velké země uvažují v intencích velikosti EU, protože jsou zvyklé pojímat problémy v globále. Malé země naopak akcentují svou diverzitu, a je to tak správně, výsledkem je nějaký kompromis. Nicméně, a to je dle mého soudu podstatné, je zcela odlišný způsob, jakým tyto malé země jednají. Země V4 jsou typičtí troublemakeři, kteří nepřináší alternativy ani řešení, ale jen křičí, že se jim něco nelíbí. Ono to taky souvisí s tím, kdo a jak v těchto zemích vládne. Jiné malé země nekřičí, ale o to trpělivěji a usilovněji jednají a pracují na výsledku – Rakousko nebo severské země. Rozdělování unijních peněz je typická ukázka: chceme co nejvíc, ale nechceme se ani nechat kontrolovat, jak moc ty peníze té nenáviděné EU rozkrádáme – typický farizejský přístup. Babiš nebo Orbán si z Unie udělali dojnou krávu – jeden „inovuje“ běžnou linku na toastový chléb, druhý staví přes svého kamaráda z dětství megalomanské stavby na vesnicích (a spekuluje se, že skrytě vlastní spoustu nemovitostí po celém Maďarsku). Neinformovaným hlupákům pak stačí zahrát v TV maňáskové divadlo o té zlé EU (a Sorosovi) a jedeme dál.

      • Vis, u mne EU „skoncila“ v momente, kdy prijali zakon o tom, ze se u lecivych bylin de-facto nesmi psat k cemu jsou dobre. Mne by zajimalo, ktera farmaceuticka firma za tohle zaplatila nejvetsi uplatek. Tohle je realny pripad horsi cenzury nez za doby bolsevika v praxi. Se divim, ze je nezakazali rovnou prodavat..ale to by asi uz bylo „moc bijici do oci“. Je treba to davkovat po castech.
       Jnak muzu vzpomenou podobne ‚odusevnele‘ zakony o „dusevnim vlastnictvi“, GDPR, atd. Jeste v dobe, kdy se zavedlo Euro v nemecku, tak si kolegove delali srandu o tom, jak EU definovala banan.. tehda ale asi nikdo netusil, ze to bylo preview toho, kam ve skutecnosti cela EU smeruje..
       Nechapej mne spatne, ja jsem velky priznivec myslenky EU, ale ne v podobe, v jake je dneska. To je jen dalsi „svata rise rimska“.

      • Takže ty vlastně říkáš, že třeba pořad ČT „Co naše babičky uměly a co my jsme zapomněli“ je v podstatě underground, který mj. popisuje léčivky a jejich účinky? 🙂 Jen jestli to zase není trochu jinak, a celé tohle nařízení se týká hlavně podvodníků, co výtažek z celeru vydávají za obecný protirakovinový lék a chtějí za to těžké prachy?

       Sorry, ale to sis nejspíše nechal nakukat nějaký nesmysl.

       Stejně tak třeba GDPR – po prvotním křiku a vyrojení se „GDPR odporníků a školitelů“ se najednou ukazuje, že vše je v pořádku, jen skoro zmizeli otrapové se spamy. Zrovna GDPR ukazuje, jak malý český člověk řeší úplné hovadiny a nevidí velký přínos. Kromě toho, měli jsme možnost GDPR upravit na naše specifické podmínky (ta možnost tu byla), ale český parlament jako obvykle nic řešit nechtěl a hlavně se na to úplně vykvákl, takže vše schvalovali až v nejzazším termínu a ve vanilkové podobě. Ale jistě to bude „zase“ chyba té EU.

      • „Jen jestli to zase není trochu jinak, a celé tohle nařízení se týká hlavně podvodníků, co výtažek z celeru vydávají za obecný protirakovinový lék a chtějí za to těžké prachy?“
       .. nikoliv Tynyte. Ja se bavim o naprosto regulerni Cenzure s velkym „C“ a to ze to ma nekoho „zachrani“ pred podvodniky..ehmm ehmm..fakt.. to jako tech par lidi, co se na tom prizivuje stoji EU za to, aby ochranila 500 milionu lidi pred jejich „negativnimi ucinky“? To jako fakt, tomu ty veris? A kdo ochrani tebe pred vedlejsimi ucinky leku o kterych se nepise? :)) Co tak zakazat treba reklamu na alkohol, ktera ma naprosto overitelne negativni ucinky na cele generace lidi, kdyz teda ma EU tendenci te chranit, i kdyz o takovu ochranu nikdo nestoji?

      • „jen skoro zmizeli otrapové se spamy.“
       .. hmm..prd stary babicky. Nic nezmizelo. Ja dostavam spam do mailu uplne stejne jako pred tim. Volaji mi na telefon uplne stejne jako pred tim. Jediny rozdil, ktery jsem zazil je v tom, ze kdyz jsem prisel k zubari a nebo k doktorovi, tak jeste nez se mne zeptali, co vlastne chci, uz jsem musel podepsat papir, ktery je uplne k hovnu, ktery oni ted musi archivovat..a to je jen jeden priklad z mnoha.

      • OK, máme tu CENZURU 🙂 – pak mi ale vysvětli ty Babičky?

       BTW vedlejší účinky léků jsou popsány v příbalových letácích – a věř tomu, že zrovna tady fakt se svým stihomamem neuspěješ, protože klinické zkoušky jsou doslova brutální.

       Co se GDPR týká, tak já mám naopak velmi dobrou zkušenost, počty „random“ telefonátů se zmenšily odhadem o vysoké desítky procent, zůstali jen firmy/lidi mimo EU, typicky čína, Rusko, Indie. A pár šílenců z EU, co to zkoušelo, stačilo na GDPR upozornit a žádat výmaz – a je klid.

       Takže sorry, zajímají mě jen fakta, nikoli dojmy.

      • „Takže ty vlastně říkáš, že třeba pořad ČT „Co naše babičky uměly a co my jsme zapomněli“ je v podstatě underground“
       .. ne ja nic takoveho nerikam. Ja jen tvrdim, ze EU zavedla cenzuru. Muzes si to zkouset okecavat zleva nebo zprava, ale vysledkem je informacni cenzura. Jestli je to proto, ze nejsou ani schopni napsat zakon tak, aby z toho cenzura nevypadla a nebo to bylo „spravne“ zalobovane, to ponecham na tobe.
       „BTW vedlejší účinky léků jsou popsány v příbalových letácích – a věř tomu, že zrovna tady fakt se svým stihomamem neuspěješ, protože klinické zkoušky jsou doslova brutální.“
       .. no..na to se da jen rict asi tolik, ze je dobre, ze tomu veris 🙂
       Tady nejde o zadny stihoman. Spis stihoman ukazujes z opacne strany ty sam. Ja se bavim o realne cenzure a davam ti jine realne priklady, ktere ty ve svem „stihomanu“ automaticky negujes. Ano mas informace o negativnich ucincich v pribalovem letaku..a? Myslis treba takovy, ze se ti muze udelat nevolno, ale vlastne vubec nevis proc? V tech pribalovych letacich nemas totiz bezne popsano, co vlastne ten vedlejsi efekt dela, mas tam popsany jen jeho efekt. Ale to by bylo na jinou debatu. Krome toho klinicke zkousky nejsou zarukou, ze se u tebe nemuzou projevit jine priznaky, ktere spadaji do oblasti „ostatni“. Doporucil bych ti (az to najdu) treba skvely americky dokument, ktery popisuje co se stalo zavedenim leku tlumucich bolesti na bazi jistych opijatu a jaky to melo vliv na populaci, co jej zacala uzivat. To jen aby jsi trosku prozrel z te svatozare, kterou ve farmaceutickem prumyslu vidis..

       „Takže sorry, zajímají mě jen fakta, nikoli dojmy.“
       .. tak tady nejaka „fakta“ dej. zatim prezentujes sam jeden dojem za druhym..

      • Tady mas dokument co zpusobuji leky tlumici bolest na bazi jistych opijatu. Podle tveho vyjadreni vyse (jelikoz nejsi „konspirator“ jako ja), jsi urcite tuhle informaci „nasel“ v pribalovem letacku 🙂
       https://www.imdb.com/title/tt7990532/?ref_=nv_sr_srsg_0
       Jinak ti Tynyte preji brzke probuzeni z bubliny „idealni spolecnosti“ ala EU a farmaceutickych korporatu 🙂

      • A jeste jinak, co se tyce toho skveleho dopadu GDPR.. zrovna minuly tyden mi volali 2x na telefon a nebyli ani z Indie a ani Ruska… asi nejaka chyba v ‚EU Matrixu“ 😉

      • kdo dneska kouká na čt a kdo na nějaké babičky? Bože … ja fakt nemůžu … jde o prodej produktů, bylinek, ne o kvákání na čt … na 100% souhlasím s názory Tomba bomba … ať tady zas někoho nenaseru nějakým šplechem

      • gogo: chápu, ve svém věku už neudržíš myšlenku. Tak ti připomenu, co za blábol sepsal Tombo kus výš a nač jsem reagoval (a s čím ty evidentně, puzen babišovsko-soukmenovským pudem, souhlasíš):

       „Vis, u mne EU „skoncila“ v momente, kdy prijali zakon o tom, ze se u lecivych bylin de-facto nesmi psat k cemu jsou dobre.“

       Na „Babičky“ koukat nemusíš (ale můžeš, doporučuju, je to docela zábava).

      • on to tak úplně nesmysl není, množná blbě napsané … ty jsi se taky zrovna nepřekonal v reakci na tohle řčení … prý chtěli omezit šmejdy, podvodníky … a jak se jim to povedlo? Dnes a denně na mě vyskočí „zázračné studie“ podepsané fejkovými kapacitami z řad českých odborníků s odkazy na koupi placeba za tisíce společně s fejkovými komentáři desítek spokojených …

      • Tak pro nekoho je to blabol Tynyte, pro nekoho je to zvednuty prst, co se muze v centralne rizenem „zapadnim RVHP“ stat.. to ze tobe to nedochazi..
       Jinak jsem rad, ze jsi aspon videl film o tom „jak mas vsechny pripadne vedlejsi ucinky“ na tom pribalovem letacku. Protoze jestli nekdo napsal blabol..tak jsi to v prve rade ty sam…

   • @gogo1963 Kdyby jen NVDA, ale co takový Amazon nebo Tesla. 😀 US akcie jsou už naprosto odtržené od reality.. FED pumpuje QE jak o život. Ti nejbohatší dál masivně bohatnou, střední vrstva zoufale nakupuje stocks, zlato či btc, protože ví, že USD je soustavně znehodnocován. A ti nejchudší to odserou nejvíc.. ostatně jako vždy. Je jasné, že Orange man to bude min. do podzimních voleb pumpovat jako o život, takže nemá smysl proti tomu bojovat. Akcie pravděpodobně dál porostou… co se stane, až ta bublinka splaskne, to bude pánové pěknej fičák, a to vzhledem k aktuální rasové/sociálně-ekonomické situaci nejen na úrovni finančních trhů.

    • a ještě až zjistí, že starý Rotschild je běloch 😀 … tak jasně, Amazon, Tesla mě nezajímají, u nvidie vyvstávají vysoká očekávání … tam doufám, že to taky nebude „fičák“ alespoň co se produktů týče 😀 … u cen by nastat mohl, že