Intel Core i9-10850K potvrzeno: desetijádro o víc jak 10 % levnější než 10900K

16

Pokud chcete do herního PC desetijádrový Intel, budete moci s Core i9-10850K slušně ušetřit, mohlo by stát už okolo 12,5 tisíce Kč.

Jen před nedávnem unikly v databázi Geekbench stopy ukazující na to, že ne tak dlouho po vypuštění procesorů Comet Lake, kterým vévodí odemčené desetijádro Core i9-10900K, se Intel chystá vydat jeho o něco levnější verzi Core i9-10850K. Vypadá to, že by se mohlo dostat poměrně brzo i do běžného prodeje. Už zřejmě známe i cenu, který ho oproti staršímu bratru o něco zvýhodňuje.

Existenci Core i9-10850K nejprve potvrdil výrobce herních sestav DigitalStorm, který ho uvedl jako možnou konfiguraci ve svých PC založených na platformě Intel Z490. Potvrdil tím, že toto CPU bude přesně o 100 MHz pomalejší než běžné i9-10900K.

Základ bude 3,6 GHz a maximální Thermal Velocity Boost 5,2 GHz, zatímco ostatní parametry jsou patrně stejné jako u i9-10900K: 10 jader, 20 vláken, 20 MB L3 cache, přítomná integrovaná grafika. Zejména ale DigitalStorm potvrdil sníženou cenu – podle rozdílu mezi konfiguracemi by mohla být 450–460 $.

Intel Core i9-10850K v katalogu DigitalStormu Zdroj: DigitalStorm via VideoCardz

Obchod prozradil cenu: od (okolo?) 12 600 Kč

Toto cenu pak před víkendem potvrdily i první úniky v internetových obchodech. Podle těch by Core i9-10850K mělo s daní stát 473 eur, což dává 12 600 Kč. Toto může být lehce nadsazená cena, jelikož jde o jeden z prvních nálezů, ale i tak by šlo o příjemnou slevu proti i9-10900K, které české obchody mají za ceny začínající těsně na 14 tisíci, v mnoha případech i o dost dráž. Evropská cena i9-10900K začíná na nějakých 520 eurech za box a 509 eurech za balení tray.

Cena Intel Core i9-10850K Zdroj: Cyclotron via VideoCardz

Pokud tedy chcete odemčené desetijádro Comet Lake, mohli byste pořízením tohoto modelu ušetřit možná až patnáct set, které bude možno vrazit do většího/lepšího SSD, RAM nebo luxusnější edice grafiky (nebo vrátit do peněženky). Je sice možné, že i9-10850K se budou o těch 100 MHz také hůře přetaktovávat. Ale rozdíl výkonu by pak měl být jen nějaké 2–3 % při rozdílu cen 10–11 %, což zní jako dobrý kompromis. Proces by měl být pořád levnější i proti zvýhodněnému Core i9-10900KF bez iGPU, i když tam bude rozdíl v ceně o dost niží a tedy překousnutelnější.

Tyto úniky v eshopech jsou mimochodem zajímavé také z tohoto důvodu, že v nich právě figuruje boxové balení Core i9-10850K. Pokud by totiž tento procesor existoval jen ve formě tray procesoru, tak by mohlo jít o model určený jenom pro OEM výrobce a ne pro běžné prodávání nám sprostému lidu. Ovšem protože vidíme, že i9-10850K existuje ve variantě box, mělo by být normálně nabízeno v eshopech.

Galerie: Úniky procesoru Intel Core i9-10850K

Core i9-10850K: ano/ne?

To se u nás zatím ještě nestalo a nevíme, kdy se má levnější desetijádro na skladech objevit. Ale snad to bude ještě teď na podzim nebo v létě, aby CPU bylo dostupné pro vánoční herní PC nebo upgrady počítačů u příležitosti vydání nové generace grafik.

Tip: Grafické karty nové generace prý vyjdou v září. GeForce RTX 3000, ale i AMD RDNA 2

Balení procesoru Intel Celeron
Balení procesoru Intel Celeron (Zdroj: Intel)

Také dva nové celéry záhadné povahy

Intel jinak také do nabídky chystá přidat dva procesory Celeron pro naprostý lowend, označené Celeron G5905 (3,5 GHz) a Celeron G5925 (3,6 GHz), Obojí by mělo být klasicky dvoujádro bez HT čili s dvěma vlákny – Celerony jsou už teď jediné procesory Comet Lake s vypnutým HT.

Intel Celeron G5905 Zdroj: LambdaTek via VideoCardz
Intel Celeron G5925 Zdroj: LambdaTek via VideoCardz

Proč přicházejí dva nové modely zrovna v této trošku zapomenuté části nabídky? To není moc jasné. V původní soupisce procesorů uvedených v květnu/červnu totiž byly dokonce dva modely G5900 a G5920 s takty 3,4 a 3,5 GHz. Jen pošoupnutí frekvence o 100 MHz asi důvod není (to by neměl model G5905 smysl), takže je možné, že ona pětka na konci označení by mělo znamenat nějakou další odlišnost v konfiguraci nebo zapnutých funkcích.

Tou odlišnost by možná mohla být kapacita mezpaměti L3 cache. Tyto modely mají podle katalogu 4 MB L3 cache, zatímco běžně Celerony dostávají jen 2 MB. Pokud tedy nejde o něčí překlep. Zvětšení jinak osekané L3 je ovšem také dost zvláštní krok, protože zrovna u těchto CPU se na tím daný výkon asi málokdo ohlíží.

Odhalení procesorů Intel Core 10. generace pro deskop: Comet Lake-S, nejrychlejších herních CPU (Fotogalerie)

Zdroje: VideoCardz (1, 2), Tom’s Hardware

Intel Core i9-10850K potvrzeno: desetijádro o víc jak 10 % levnější než 10900K
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86%) 10 hlasů

16 KOMENTÁŘE

 1. Nemá smysl řešit tyto zastaralé a „štěkové“ procesory, které tu jsou jen proto, aby vyplnily očekávání uvádění nových modelů. Zen3 se blíží a z těchto Intelů opět udělá neprodejné ležáky. Intel by se už měl vzpamatovat.

  • Vzpamatovat by se měli lidi jako vy. Cena je dána nabídkou a poptávkou. Až nebude mít Intel poptávku, tak se stanou dvě věci. Jednak to bude vidět na finančních výsledcích (nejbližší budou tento čtvrtek) a jednak půjde s cenou dolů nebo jako v tomto případě vyrukuje s jinými levnějšími modely.
   A u AMD je to opačně. Když přišlo s architekturou Zen, tak začínaly ceny těchto procesorů na 109 dolarech. Když přišlo se Zen 2, začínaly ceny na 199 dolarech. Až přijde Zen 3, tak si ho jen tak nějaká socka nekoupí, protože ceny budou začínat pravděpodobně zase ještě výše a nižší cenový segment budou stále pokrývat staršími generacemi. AMD jednak není charita, aby nabízeli levněji, než musí, a jednak si moc dobře uvědomují, že případnou cenovou válku nemají šanci vyhrát.

   • Přesně tak stačí se podívat kolik stojí Ryzen 5 3600, kolik stojí nově vydaný Ryzen 5 3600XT o 3800XT a 3900XT se nemá cenu bavit ty jsou drahý hodně. Rozdíl mezi Intelem i5 10600k a 3600XT je cca 1000kč. Tak za kolik asi budou prodávat nový Ryzeny 4000?? Odhaduju, že to bude na minimálně na úrovni Comet Lake. Záleží jak se jim ty cpu povedou, jestli budou mít vyšší frekvence a budou lepší volbou pro hráče. AMD je firma jako každá jiná, jde ji o zisk.

    • jj Atom taky kdysi začínal na deseti dolarech … ch jo … furt dokola … co pořád někteří máte s tím, co kde kdy na čem začínalo? AMD má někde v zákoutí nějaký příslib, že nová řada začne vdycky tam, kde začínala předchozí?

    • Nezapomínám. Jen demonstruju, že AMD se každou řadou posunuje výš. Tedy očekávání, že si někdo počká na levný model Ryzen 4000 můžou být marná, protože se AMD rozhodne Zen 3 nasadit zase o patro výš, tedy třeba od 8 jader, případně nezačne neX verzí, ale rovnou X či dokonce XT verzí šestijádra. A ten levnější segment pokryje minulými generacemi, stejně jako to udělala při uvedení 3xxx řady.

   • Odhaduji, že se tahle situace projeví v číslech firem nejdříve v příštím roce. Odvolávat se na finanční výsledky Intelu které „nejbližší budou tento čtvrtek“ je nepochopení toho jak současný trh s procesory pod diktátem Intelu funguje.

    • tys toho taky nepochopil o nic víc … Holeček se na nic neodvolává, jen píše, že to jsou nejbližší finanční výsledky … zajímalo by mě, pod čím diktátem píšeš tyhle bludy …

    • Na finanční výsledky jsem se odvolával proto, že jsem reagoval na to, že se z Comet Lake stanou neprodejné ležáky. A konstatoval, že to by se projevilo na finančních výsledcích. A dokud se z nich neprodejné ležáky nestanou (na finančních výsledcích se to neprojeví), není dostatečný tlak na snižování ceny a Intel by byl hloupý, kdyby prodával za míň, když dokáže prodat za víc. A naopak, až se tak stane a jeho procesory nikdo nebude chtít, byl by hloupý, kdyby je vyráběl neprodejné ležáky a nezareagoval buď změnou sortimentu nebo změnou ceny, případně obojím.
     Na těch čtvrtečních výsledcích se jen pravděpodobně ukáže, že tato doba ještě nenastala.