Intel se chlubil zkreslenými benchmarky Core i9-9900K proti doslova zkriplenému Ryzenu

38
Balení procesoru Core i9-9900K

Tento týden odhalil Intel očekávané osmijádrové procesory Core deváté generace pro mainstreamovou platformu. Ty dle očekávání bude představovat nejvýkonnější CPU pro herní počítače (celkem logicky, když už tuto pozici držel jejich předchůdce Core i7-8700K) a Intel je také tak prezentuje. Protože mají vítězství v benchmarcích celkem jisté, asi nikdo nečekal, že by kolem nich marketing musel hrát nějaké divadlo. Kupodivu se to však stalo. Záhy vyšlo najevo, že oficiální benchmarky, které Intel pro informaci (a propagaci) prezentoval, byly hodně problematické. K vysokým slibovaným nárůstům výkonu v nich totiž dosti pomáhá hendikepování konkurenčních procesorů.

Intel měl v prezentaci čísla, která ovšem nenaměřil sám (jak to dělá u svých prezentací AMD). Z nějakého důvodu si benchmarky nechal udělat u externí firmy jménem Principled Technologies. Její report je momentálně zde; Intel ho trošku pikantně odkazuje pod zkrácenou URL facts.pt/11u9e2. Záhy byly však nalezeny chyby v číslech (jako jeden z prvních hlasů se proti nim ozval Techspot, jemuž se nezdály) a v metodice. V té je také pes zakopaný. Ať už šlo o nekompetenci náhodnou nebo záměrnou, v testu byly sestavy s procesory AMD Ryzen 7 2700X znevýhodněny špatným nastavením i dalšími aspekty. A těchto chyb se nakumulovalo vícero, takže se firma (a potažmo Intel) logicky dostali do podezření, že chtěli výsledky zkreslit.

Neoptimální paměti, horší chladič

Sestavy například sice používají stejné paměti, ale z nějakého důvodu byl zvolen kit čtyř 16GB modulů, které jsou ještě typu dual-rank. To je situace, které nesedí paměťovému řadiči procesorů Ryzen, zatímco Intel je zvládá lépe. V typickém herním počítači byste ale ve většině případů měli jen dva single-rank moduly. Toto také může být zlomyslnost, ale alespoň zde byly stejné podmínky. Ovšem zdá se, že zároveň byl u modulů na platformě Intelu nastaven v BIOSu profil XMP, kdežto na platformě AMD nikoliv a časování bylo ponecháno na BIOSu desky. Potenciálně tedy mohlo být dost neoptimální (frekvence DDR4 byla nastavena manuálně na 2933 MHz).

V testu vyšel pro Ryzen 7 2700X nižší výkon než pro Threadripper, což nebývá moc obvyklé
V testu vyšel pro Ryzen 7 2700X výrazně nižší výkon než pro Threadripper, což nebývá ve hrách moc obvyklé

Druhá podezřele působící nekonzistence je, že pro procesory Intelu byl použit vysoce výkonný chladič Noctua NH-U14S. Pro Ryzen 7 2700X byl zvolen pouze Wraith Prism z balení procesoru. Ten sice není špatný (na boxový chladič), věžové Noctue se ale nevyrovná. A kvůli fungování Precision Boostu u tohoto CPU to znamená, že procesor měl nižší výkon, než mohl mít, lepší chlazení totiž vede k vyšším taktům turba.

Chladič Wratih Prism, přikládaný k procesorům Ryzen 7 2700X
Chladič Wratih Prism, přikládaný k procesorům Ryzen 7 2700X

Důvod těchto nerovných podmínek byl podle firmy provádějící testy ten, že Intely žádný vlastní chladič neměly. V takovém případě by ale správně měl být použit chladič stejný pro všechny, nebo alespoň výkonově srovnatelný. NH-U14S je se socketem AM4 kompatibilní a pokud firma neměla po ruce konverzní kit, není to moc dobrá omluva. Za normální okolností by se to přejít dalo, ale ne, když je podobných „přehlédnutí“ větší kumulace.

Nocrua NH-U14S je výkonem výrazně jinde. Má 140mm ventilátor, více heatpipe, výrazně silnější pasiv
Noctua NH-U14S je výkonem i cenou výrazně jinde. Má 140mm ventilátor, více heatpipe, schopnější pasiv s vyšší hmotností

Konkurence měla jen půlku jader

Úplně nejzávažnější bota ale je, že firma použila pro testování Ryzenu 7 2700X režim „Game Mode“, který iniciativně nastavila v utilitě Ryzen Master. Tento režim ale není míněn pro běžné Ryzeny do socketu AM4, jen pro procesory Threadripper. Na těch může zlepšit výkon některých her tím, že deaktivuje polovinu jader (jeden z čipů), aby se zamezilo výkonnostním ztrátám kvůli komunikaci mezi čipy. U běžného Ryzenu ale tato volba také vypne polovinu jader. Benchmarkující firma tak testovala místo osmijádra Ryzen jen čtyřjádro s osmi vlákny proti procesoru Intel s osmi jádry a 16 vlákny. Zřejmě si toho nikdo nevšiml, nebo mu to nevadilo. (Pokud vás hlouběji zajímá, co firma k těmto kontroverzním výsledkům říká, tak web GamersNexus s jejím představitelem pořídil dlouhý rozhovor, který si na Youtube můžete poslechnout zde).

Metodika a dokumentace vykazuje i další nekompetentní nebo podezřelé detaily, které tu už nebudeme probírat. Jen tato jedna chyba by asi ale měla být kompletně diskvalifikující a vše by mělo být přetestováno. Zdá se, že Principled Technologies také testy zopakuje. Ovšem původní čísla, o nichž mezitím média informovala, už svoji „škodu nadělala“, takže oprava už asi nebude mít moc velký význam. Pokud vás zajímá, jak firma vypnutí jader vysvětluje, údajně vycházela z doporučení pro Ryzen Threadripper a předpokládala, že budou platit i pro Ryzen na platformě AM4.

Pro AotS vyšly s neoptimálními nastaveními na Intelu prakticky o 50 % vyšší FPS, pravděpodobně značnou měrou kvůli vypnutí poloviny jader. Tento údaj Intel použil v prezentaci
Pro AotS vyšly s neoptimálními nastaveními na Intelu prakticky o 50 % vyšší FPS, pravděpodobně značnou měrou kvůli vypnutí poloviny jader

Nejvíc Game Mode asi hodně poškodil výsledky ve hře Ashes of the Singularity. A vysoký rozdíl mezi Ryzenem 7 2700X a Core i9-9900K v tomto titulu, pak Intel skrze report firmy Principled Technologies prezentuje jako důkaz náskoku svého nového procesoru. To je samozřejmě problém. Sice celkem jistě víme, že by Core i9-9900K mělo ve hrách vyhrát, ale výsledný rozdíl nebude těch 50 %, které tato studie uvádí, ale podstatně nižší. Jinými slovy Intel na základě těchto zfušovaných testů slibuje větší náskok, než čipy reálně mají.

Intel-cpu-procesor-Core-coffee-lake-refresh-1600

Reálný náskok by nebyl dost dobrý?

Jak už bylo řečeno – je celkem jasné, že při parametrech osmijádra Core i9-9900K by tento procesor v herních testech zvítězil tak jako tak. Protestování proti těmto nefér výsledkům není tedy o tom, že by podle někoho AMD mělo vyhrát. I to, že testy vytváří dojem většího rozdílu ve výkonu, než jaký skutečně existuje, je principiálně stejný problém, jako kdyby zfušovaný test pořadí obrátil. Odlišnost je jen v kvantitativní míře zkreslení (či manipulace?). O to víc také tyto divné testy nejdou na rozum. Intel si dřív benchmarky normálně pořizoval sám a když může mít testovací laboratoř vybavenou konkurenčním hardwarem AMD, proč ně nesrovnatelně bohatší Intel? Trošku to pak vypadá, jako by outsourcing byl použit proto, aby se pak „chyby“ mohly svést na třetí stranu. Mimochodem, ještě jedna perla: v právnických pojistkách, které Intel u těchto materiálů uvádí, stojí, že v testech mohla být nastavení hardwaru optimalizována jen u počítačů s procesory Intel…

A přitom to Intel vzhledem k výkonu (byť kompenzovanému vyšší cenou) svých čerstvě vydaných procesorů opravdu nemá zapotřebí. Snad jen jediný důvod k takovýmto šarádám by mohlo být, že Core i9-9900K přece jen ve hrách nemusí být o tolik napřed před starším Core i7-8700K, aby to někomu stálo za upgrade. Ovšem uměle v benchmarcích snižovat výkon vlastního procesoru by pro Intel také bylo kontraproduktivní, kdežto procesor AMD by byl pro takovou „demonstraci“ povoleným cílem. Každopádně si tímto Intel ale nakonec uřízl ostudu, které se mohl vyhnout.

Intel se chlubil zkreslenými benchmarky Core i9-9900K proti doslova zkriplenému Ryzenu
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 85 hlasů

38 KOMENTÁŘE

 1. No pokud běžel Ryzen 7 2700X a Threadripper 1950X na ASUS PRIME Z370-A a Threadripper 2990WX na MSI Z390-A PRO, tak jsou:
  a) Mistří světa
  b) na Intelovském čipsetu předvedlo AMD i tak slušný výkon 😉
  Tak je psáno v tom reportu.

  • Hlavne to i9-9900k je docela slusne lepsi i bez podvadeni, takze cela tahle akce je uplne nepochopitelna. Proc to Intel takhle popohani? Kvuli par bombastickym cislum zmenil kampan z potencialne dost pozitivni na silne negativni. Nechapu.

 2. Pokud aspoň jeden test dosáhl na 150% výkonu 2700X tak je přece poloviční příplatek fér. Nakolik je testovací scénář relevantní je otázkou druhou, kolik vlastníků kombinace i9 9900K+GTX1080Ti bude hrát hry v rozlišení 1080p.

  Působí to trochu snahou v době předprodejů (zcela zbytečně) vydávat zajíce v pytli za zajíce. Asi málokdo pochybuje o vysokém výkonu nového CPU. Nezávislí recenzenti to mohou chápat jako poškozování jejich pozice a tak to dali PT/Intelu logicky sežrat,

  • 1080Ti je ideální karta pro 1080p rozlišení, běží tam vše na max detaily bez omezování detailů na 60+ FPS. Slabší karty to nedávají, v tomhle scénáři by ale stačilo teoreticky i Pentium či i3. 60FPS obvykle není pro procesor takový problém vypotit i v CPU náročnějších titulech.

   Kde se to CPU může uplatnit je scénář že lidi chtějí naopak co nejvyšší FPS a s 1080Ti už CPU začne být brzda, bavíme se typicky o nějakém competetive MP titulu, který není nijak zvlášť náročný na grafiku ani hráči obvykle nenastavují nejvyšší detaily, kombinují to třeba s 144 či i 240Hz monitory. Tam se zapotí jak grafika tak CPU.

   Takže počítám že hodně takových vlastníků bude hrát hry v 1080p a cena 9900k není oproti konkurenčnímu Ryzenu nijak velká, když člověk vezme v úvahu že to CPU bude končit v mašinách v ceně minimálě 2.5k USD, typicky spíše 3-4k, když člověk přidá periferie, tak třeba 5k USD. V té ceně fakt není rozdíl ceny mezi 2700x a 9900k něco co by mělo ovlivnit volbu platformy.

 3. tak trochu nechapu silnejsi hrace co ted predvadi…

  Intel – se honosi zkryplenymi testy i kdyz to nemaji zapotrebi (znam jednoho ceskeho pisalka co by to pro ne taky udelal a mozna i levneji)

  nVidia – vyda nepochopitelne predcasne RTX, kdy nejen ze ji konkuruji jeste jeji vlastni starsi cipy (vzor RTX 2080), ale ani nepockaji na hry na kterych by mohli ukazat co nove RTX navic umi a dokazou…

  • V tomto prípade sa nedá Intel s NV porovnávať. NVIDIA nikdy nepovedala, že RTX bude dostupné pri vydaní nových GPU. Tie RTX samozrejme podporujú a nevidím v tom podvod. Súhlasím ale s tým, že mohli vydanie RTX GPU radšej o mesiac odložiť. Aj tak majú problémy dodávať RTX 2080 Ti na trh.

   • „NVIDIA nikdy nepovedala, že RTX bude dostupné pri vydaní nových GPU“.. to je mozna explicitne pravda, ale dojem jejich prezentace byl spis opacny a hlavne to na nem neuvedli.
    Ja ale pravda, ze na tenhle exces Intelu to opravdu nema. Se divim, ze to nesrovnali rovnou s Bulldozerem, to by nemuseli deaktivovat ani pulku chipu, at jim to vyjde lip 😀

      • Jasne, že to malo nejaký zámer. Inak by to nevydávali. Košpirovať o tom prečo to urobili sa mi ale nechce. Nejaký podvod za tým zatiaľ nevidím. Nemalo by to ani zmysel. Ceny tých kariet nastavili tak, že si ich kúpi len málokto.

      • Podvod ne, to je silné slovo. Jen třeba byl záměr prodat větší množství grafik ještě před reálným nasazením RT ve hrách. RT v prezentacích vypadal celkem pěkně, než prosáklo, že vývojáři míří na 60fps ve fhd. 90% kupujících highendu má 1440p nebo 4K monitor a hrát ve fhd se jim kvůli RT nebude chtít. Nemám nic proti nasazení RT do herních grafik, ale v první generaci je jasné, že jde spíš o gimmick.

      • Ono v podstate všetky grafické efekty sú gimmick. 🙂 Čo sa týka RT, tak uvidíme čo z toho bude. Pri RTX 2080 Ti by som sa nebál. Tam totiž 60 a viac FPS vo FHD znamená 40 a viac FPS v 2K. Pre mňa osobne by bolo jedno že by som nemal 60 FPS pokiaľ by to vykompenzoval vizuál. Nevadilo mi to ani predtým a teraz s Gsync už vôbec nie. Pri RTX 2080 a RTX 2070 by som už rozmýšľal a radšej by som si počkal na konečné výsledky. RT v Tomb Raiderovi snáď do konca októbra alebo aspoň v Novembri víde. V Novembri by mal vyjsť aj BF V. Snáď neurobia vývojári týchto hier takú kulehu, že aj BF V víde bez podpory RT. To by bolo sklamanie.

    • Hej. Len nie je bota ako bota. Zlé manažérske rozhodnutie proti očividnému podvodu by som z hladiska chýb neporovnával. Mne to tak rezonovalo z prvého príspevku ako keby to boli rovnaké chyby. Pre iným ludí to tak nemuselo vyzerať. 🙂

   • Ten ma hrosi kuzi a hyri neuveritelnou namyslenosti a vizi o svy nadrazenosti 🙂 jen se mu zas bude neco blbe vysvetlovat 🙂 Stejne jako pasta u CPU… Jo a uz nejak reagoval na to ze Intel zas paji? Jo a jeste si pamatuji jak slozite obhajoval rozdeleni pameti u GTX970. V zapeti mu sama nVidia podrazila nohy protoze priznala jak to s pametmi je.
    Jinak je usmevne jak se ceske zastoupeni ohani timto pisaklem… To je to same jak bych videl AMD jak se ohani DDW… Ostatne sem si vsim ze jim to tal dali lidi pekne sezrat…

 4. „Zdá se, že Principled Technologies také testy zopakuje. “ – asi hej ale tak budme realisti, na to už im sere pes ! „kvalitnú“ reklamu si už spravili a najbližších xy rokov ich nikto nenazve inak ako „tý ktorí za €€€€€ spravili zavádzajúci test pre Intel“ resp. verím že tie pomenovania budú… pikantnejšie.

  Ale pravda, Intel sa môže hrať na to že „ja nič, to ľudia od PT“ 😀

 5. Ja naozaj nechapem, preco to Intel urobil. Museli vediet, ze pravda sa ukaze za par hodin po zverejneni. A nakoniec je Intel procesorov v obchodoch nedostatok, takze aj ked niekoho Intel oklame, tak si aj tak nemoze Intel procesor kupit.

  • Maji tam nejakeho „mozka“ na technicky marketing. Vezmi si jejich test neexistujici HEDT platfomr s 28 jadry na 5Ghz pri uvedeni novych AMD TR.
   Taky solidni blamaz. Tahle je samozrejme jeste vetsi, ale tady si na to najali nekoho „z venci“, aby oni nic..
   Nedustojne takove firmy..ale to je pouze pohled uzivatelu 🙂

   • Ja by som to videl jednoducho, proste ľudia od marketingu a neklami prišiely z jasnou úlohou a síce „treba dať objednávku na nezávislý test kde bude naše mainstream 8 jadro výrazne lepšie než AMD 8jadro“.
    Test sa k ním dostal, bolo tam parádne „up tu 50%“ a úloha bola splnená !

    A dovolím si povedať že drvivá väčšina z tých markeťákov, promoterov a neviem koho od neklami nemala ANI TUŠENIA že ten test je mimo reality.

    A preto to aj dopadlo ako dopadlo…

    • To je jasnacka :)) Marketaci a a spol v drtive vetsine nemaji potuchu. Horsi na tom ale je, ze ani nechteji vedet (az na vyjimky). Podobne jak u financniku, kde jejich znalost IT konci na excelove tabulce, tak u nich (az na vyjimky) u power pointove prezentace…

  • Intel navykl investory na vysokou marži a dlouhodobě rostoucí cenu akcí. Čehož šlo asi snadněji dosahovat v období konjuktury a de facto monopolu ve své oblasti. A pokud se podíváme na vývoj poslední pár let a přítomnost, tak budoucnost zase tak růžově nevypadá:

   vznikl obřího mobilního trh: s dominantní ARM platformou v oblasti SF/TBL/embedded
   stagnace Wintel trhu
   pokrok konkurence TMSC/Samsung na poli výroby CPU/SoC/Flash
   zranitelnosti na úrovni CPU (Meltdown, Spectre) s ohledem na podíl v serverovém trhu s větším tlakem
   odklady 10nm výroby (pokroky u konkurence)
   osmělování se ARM platformy v oblasti desktop/ntb/server
   zajímavý multichip koncept od AMD (4x die a‘ 200+mm2 pro 4000US$ EPYC)
   náklady na získání podílu z již několikrát vzdaného trhu GPU
   úspěchy GPGPU konkurence na poli HPC

 6. Vida, od odhalení všech těch speculative execution slabin (a nejen z toho plynoucího poklesu výkonu po zazáplatování, spousty chyb po vydání nových mikrokódů, ale i tristní PR reakce Intelu „Our CPUS work as designed“) jsem si říkal, že do mého dalšího počítače Intel už ne. Jestli se nepletu, tohle měla být první generace procesorů, které většinu těch vad mají opravenou, a Intel si do toho hodí vidle znova…
  Nevadí, aspoň mám na delší dobu důvody, proč dám radši přednost mírně pomalejší, i tak výhodnější a hlavně výrazně inovativnější konkurenci.

  • Většinu ne, jenom pár. Spectre bude nějak řešeno až v dalších a některé další chyby třeba mohou trvat ještě déle, ono to bude asi postupný proces, zvlášť jestli se ještě najde něco dalších (klepu na dřevo, že už chvíli nic nebylo).

 7. Intel je vsivak. Ano, technicky zdatni uzivatele na to prijdou, ale skoda je napachana a bezny clovicek (98% populace) bude v presvedceni, ze intel je o 50% pred AMD. Staci jeste aby to vic rozmazli (Intel) a bude skoda napachana na dalsi 2-3 roky nez chytnou dech se svym 10nm.

 8. Zas AMD uderka hajtuje na nespravnom dvore, luuzri 😀

  Intel měl v prezentaci čísla, která ovšem nenaměřil sám. Benchmarky nechal udělat u externí firmy jménem Principled Technologies.

  Tak hajtujte Principled Technologies sockoši 😛

 9. Pro mě je to test 9900k, souhlas že není ideál měřit konkurenci s nějakým nestandardním nastavením, ale je jasné že to CPU bude lepší než 8700k a už to ve hrách 2700x překonává. Klíčová informace toho testu je jak si 9900k stojí proti 8700k a ta tam je a nikdo ji nezpochybnil. Ti co hledají maximální výkon, šáhnou po 9900k a je jedno zda 2700x ztrácí 50% nebo 20% nebo 10%, pořád bude ztrácet = nemá maximální výkon.