Intel Core M: 4,5W čipy Broadwell do počítačů 2-v-1

0

Broadwell, tick-tock, nové modely

Intel Core M
 Intel minulý týden pořádal konferenční hovor s prezentací nových procesorů Core M, ty jsou dnes představeny na IFA v Berlíně. Jsou to 14nm čipy architektury Broadwell. Konkrétně jde o Broadwell-Y, přesně řečeno ty nejúspornější modely pro nasazení v tabletech, ultraboocích a podobných zařízeních, kde jde o minimální tepelné vyzařování a co nejvyšší výdrž na akumulátor. Dnes v 17:30 našeho času na Core M skončilo informační embargo, můžeme se tak na procesory podívat společně.

Tři nové procesory a jejich parametry

Intel poměrně výrazně změnil značení, už se tedy nedočkáme Core i5-5200Y a podobných. Místo toho na trh přijdou Core M-5Y70, Core M-5Y10a a Core M-5Y10. Jak vidíte v tabulce, jde o dvoujádra s podporou Hyper-Threadingu, tedy virtuální čtyřjádra. Tady se nic nemění. Opět více se sází na Turbo Boost, ten tu zvyšuje takt o více než 100 %.

Intel Core M
Intel Core M

Integrovanou grafikou je Intel HD Graphics 5300. Ta má 24 EU (prováděcích jednotek, shaderů). To je o
20 % více oproti Haswellu (HD Graphics 4200). Společně s mírnou technologickou inovací by to mělo přinést výkonnostní nárůst přibližně o 30–50 %.

TDP činí extrémně nízkých 4,5 W, v případě modelu 5Y10 dokonce i 4,0 W. Podporovány jsou paměti DDR3L a LPDDR3 až do frekvence 1600 MHz.

 

Broadwell, tick-tock a jak to je s generacemi CPU od Intelu

Intel uvádí architektury procesorů v rytmu „tick-tock“. Už od architektury Core (Conroe, Kentsfield) se vždy střídá změna výrobního procesoru na další stupeň, „tick“ a uvedení výrazně inovované architektury čipu na stávajícím výrobním procesoru, „tock“.

Intel Core MAž na drobné změny je Broadwell vlastně 14nm Haswell

Broadwell je die-shrinkem architektury Haswell z výrobního procesu 22 nm na 14 nm. Přibyla ovšem i některá drobná vylepšení. Zatímco dřív Intel uváděl novou generaci čipů každý rok, postupem času přestal stíhat (a možná přestal mít motivaci tak rychle inovovat) a Broadwell je tak opravdu výrazně opožděn. Se značným předstihem Intel ale vypouští novinky právě do zařízení, kde se zmenšení výrobního procesu hodí nejvíce.

Intel Core M

Core M: to pravé pro 2-v-1, co přinesl přechod na 14 nm

Core M řady Y s TDP 4,5 W – tenčí 2-v-1 bez ventilátorů

Dnes představená Core M mají TDP 4,5 W a jsou určená do tabletů, ultrabooků a přístrojů 2-v-1. Předchůdcem jsou procesory Core čtvrté generace (Haswell) s příponou Y, třeba Core i5-4200Y. Ty mají ale TDP 11,5 W. Hlavní devízou Core M je jednoznačně nižší spotřeba.

Po uvedení ultrabooků a přidání dotykového ovládání se vloni na trhu rozšířily i počítače 2-v-1. Tedy tablet s odpojitelnou klávesnicí. V té může v případě potřeby být i druhá baterie či pevný disk. Snadná konvertibilita mezi ultrabookem a tabletem s sebou ale nese nutnost integrovat čipset do velmi tenkého prostoru s nevalnými chladícími parametry.

Intel Core M
Počítače 2-v-1 se výrazně rozšiřují a oproti loňskému třetímu kvartálu by jich letos mělo být na trhu výrazně víc za přijatelnější ceny.

Se supernízkou spotřebou by Core M měla jít naproti většímu rozšíření těchto PC. Vzpomeňme například na HP Split x2 s Core i5-4200Y. Šlo o dost tlustý a těžký přístroj, který musel i v tabletové části mít ventilátor. Nové designy by měly být výrazně tenčí a pasivně chlazené. Podle grafů Intelu by například procesory Core M mohly pohánět 11,6″ počítač s tloušťkou 8 mm – s pasivním chlazením.

Intel Core M
Více tranzistorů a menší plocha, vyšší výkon a nižší spotřeba

Jako vždy jde hlavně o zvýšený výkon a sníženou spotřebu. S hustotou integrace pouhých 14 nm se čip extrémně zmenšil. Zatímco počet tranzistorů oproti Haswellu vzrostl z necelé miliardy na 1,3 mld., plocha procesoru klesla z 131 mm2 na 82 mm2. Menší tranzistory nejenže méně spotřebují, ale na wafer se vejde o 60 % více čipů, což Intelu opět výrazně zvýší zisk.

Intel Core M

 

Intel hovoří o až 50% výkonnostnímu nárůstu u CPU a 40% u GPU. Záleží samozřejmě na scénáři. Při úpravě videí ve speciálních nástrojích procesory opět podporují Quick Sync, takže procesor i integrovaná grafika zabírají společně.

Výkon, výdrž

Výkon

Na trhu je prý přibližně 600 milionů čtyři roky starých PC, která už jsou zralá na výměnu. Výkonnostní nárůst oproti čtyřletému 11,6″ notebooku s Core i5-520UM ukazuje následující obrázek, nepřekvapivě se zrychlila hlavně grafika:

Intel Core M
Na trhu by se měla objevit řada nových přístrojů od až dvaceti výrobců, pět výrobců potom dodá své modely do konce října/októbra. Přijde pravděpodobně například nový Lenovo ThinkPad Helix. 2-v-1 přístroj oproti highendovému tabletu poskytne výrazně vyšší výkon, nově bez významné ztráty výdrže a v tenkém formátu, jak to nyní známe od Atomů Bay Trail.

Pokud srovnáme Core M-5Y70 s Core i5-4302Y, dočkáme se také zajímavých čísel. Oba procesory byly testovány na stejné hodnotě TDP – to bylo u i5-4302Y překonfigurováno na 4,5 W. Reálně významný je nárůst herního výkonu o téměř 50 % (ačkoli víme, jak nespolehlivým ukazatelem 3DMark Ice Storm je).

Intel Core M
Nebude problém přehrávat i 1080p video, případně i Ultra HD (4K) – vše grafika zvládne. Jen je potřeba počítat, že pokud připojíte externí 4K displej přes HDMI, obnovovací frekvence bude jen 24 Hz.

 

Výdrž

Při zmíněném srovnání se také zvýšila výdrž na akumulátor. To dobře rozebírá další graf Intelu. Nějaké ohromné zlepšení čekat nemůžeme, protože největší položkou ve spotřebě tabletu je displej. Snížení spotřeby procesoru a PCH přináší zpravidla nárůst přibližně o hodinu.

Intel Core M
Dále se také výrazně snížil příkon zvukového kodeku – s technologií Smart Sound. To poznáte hodně při koukání na video, kde Intel naměřil dokonce zvýšení spotřeby z 6,9 na 8,6 h.

Shrnutí, závěr, obrázky

Shrnutí a závěr

Procesory Intel Core M jsou mířeny zejména do strojů 2-v-1. Ty ocení uživatelé, kteří požadují počítač s klávesnicí a vysokým výkonem, ale nechtějí se vzdát mobility. Dovolují nejen postavit tenké a pasivně chlazené přístroje, ale přináší i vyšší výkon a delší výdrž na baterku. V říjnu/októbri uvede své modely na trh pět výrobců, například Lenovo svůj ThinkPad Helix. Jsou připraveny jak PC z profesionální sféry (Core M-5Y70 podporuje vPro), tak klasické spotřebitelské mašiny. Celkově by se s Core M měly konvertibilní tablety-ultrabooky více rozšířit i snížit svou cenu.

Intel Core M

Z technického hlediska zůstáváme u dvoujader, TDP spadlo z 11,5 W na pouhých 4,5 W, ale maximální takt Turbo Boost se zvedl až na 2,6 GHz. Nová Intel HD Graphics 5300 má 24 EU a oproti HD Graphics 4200 by mohla přinést až 50 % výkonu navíc. PCH nyní podporuje některé novinky jako Smart Sound. Die-shrink na 14 nm extrémně úsporným procesorům opravdu pomohl.

Na papíře vypadá vše pěkně, budeme se proto snažit co nejrychleji získat notebook s Core M na test. Na IFA 2014 v Berlíně o Core M od teď nejspíš uslyšíme další informace, těmi vás budeme nadále zásobovat.

Intel Core M

Prozatím můžeme Intel pochválit, zbývá jen vidět, jak to bude se sliby o levnějších počítačích.

 

Obrázky

Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M Intel Core M

Zdroj: Intel

Ohodnoťte tento článek!