Intel Core M-5Y70: superúsporný čip Broadwell v testu

0

Core M, Broadwell a Yoga 3 Pro

Hezký svátek vánoční! Připravili jsme si pro vás test zbrusu nového CPU od Intelu. Do rukou se nám dostal procesor Core M-5Y70. Technicky jde o 14nm čip, ve kterém najdete dvě jádra procesoru architektury Broadwell a integrovanou grafiku Intel HD Graphics 5300.

O architektuře Broadwell se dnes nebudu příliš rozepisovat, to vás čeká u představení čipů pro stolní PC. Nového je tu ostatně pomálu – Broadwell je až na pár drobností zmenšením, nebo chcete-li, die-shrinkem Haswellu z 22 na 14 nm. Zvýšení hustoty integrace s sebou přináší dlouhodobě menší výrobní náklady a hlavně nižší spotřebu a tepelné vyzařování.

Intel Core M-5Y70
Intel Core M

Právě to je potřeba v tabletech a noteboocích nejvíce a proto vznikly jako první čipy Core M. Jsou to nástupci procesorů Haswell řady Y. Základní takty šly dolů, maximální takty nahoru a s pár optimalizacemi jsou na světě modely s TDP pouhých 4,5 W. Core M jsme zeširoka představovali už v září, doporučuji vám k prohlédnutí tehdejší článek:

Core M-5Y70 je dvoujádro s Hyper-Threadingem, tedy virtuální čtyřjádro. Čip pracuje na 1,1 GHz a v zátěži díky Turbo Boostu může zrychlit až na 2,6 GHz. Rozmezí Turbo Boostu se jak vidno s každou generací rozšiřuje.

Intel Core M-5Y70

Integrovaná grafika HD Graphics 5300 má 24 EU (execution units = unifikované shadery), to je o 20 % více než co nabízel Haswell. Zejména kvůli nízkému TDP čipu nás ale ve hrách čeká typicky nižší výkon než u procesorů Haswell řady U. Úspěchem je nicméně překonání Haswellu Y, jak uvidíme v poslední kapitole.Intel Core M-5Y70

Na test máme Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro, a než přichystáme recenzi, máme pro vás krátký test procesoru. Yoga 3 Pro má aktivní chlazení, v Lenovu se očividně rozhodli jít na jistotu a chladit ventilátorem i přesto, že hlavní devízou novinek je možnost pasivního chlazení.

Intel Core M-5Y70
Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro 

 

Pojďme se podívat na pár testů:

Testy CPU: video a hudba

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 benchmark HD 3.0

x264 benchmark testuje výkon procesoru při převodu videa v rozlišení 720p s použitím kodeku x264.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

 

Převod WAV do MP3: LameEnc 3.99

Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3. Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Testy CPU: fotografie a rendering

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

Zoner Photo Studio 15 64-bit

V populárním editoru fotografií, Zoner Photo Studiu ve verzi 15, jsem dávkou upravoval padesát 8Mpx fotografií s kompresí JPEG 99. Použil jsem čtyři filtry:

  • Upravit barvy (automatický kontrast)
  • Automaticky vylepšit
  • Odstranit šum
  • Pokročilá změna rozlišení (1024 × 768 px)

Automatické zálohování obrázků jsem vypnul.

Cinebench R11.5 64-bit

Starší verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.

Nově měříme vše i v Cinebenchi R15 (níže).

 

Cinebench R15 64-bit

Testy CPU: šifrování a komprese

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

TrueCrypt 7.1a

Testy pochází z integrovaného benchmarku (Tools, Benchmark), velikost bufferu nastavena na 500 MB. Výsledek je průměr šifrování a dešifrování, započítáváme průměrnou rychlost všech osmi dílčích testů.

 

WinRAR 4.20 64-bit

Používám zabudovaný benchmark (ALT + B) se zapnutou volbou multithreading.

Výkon grafiky, průměr, závěr

HD Graphics 5300: zahrajete si i na tabletovém čipu

V Core M najdete integrovanou grafiku HD Graphics 5300 s 24 EU na dynamickém taktu do 850 MHz. Yoga 3 Pro má 8 GB pamětí DDR3 na 1600 MHz v dvoukanálovém zapojení. Grafiku jsem otestoval v 3DMarku 11, který by vám měl dát poměrně realistické srovnání s jinými grafikami.

Mějte na paměti, že v notebooku bylo k procesoru párováno 8 GB dvoukanálových pamětí DDR3 na 1600 MHz a v případě použití jednokanálové nebo pomalejší RAM bude výsledek o něco nižší.

Průměr

Na závěr přikládám graf průměrného výkonu:

Průměrný výkon je počítán z výsledků benchmarků Cinebench R11.5 64-bit (xCPU), x264 BenchMark HD v3.0, WinRAR 4.20 64-bit, Truecrypt 7.1a, Lame Encoder a Zoner Photo Studio 15 64-bit.

 

 

Shrnutí, hodnocení

Intel Core M-5Y70

Core M-5Y70 přinesl zhruba to, co slíbil, a je to opravdu příjemné překvapení. Výkonově „dospělý“ procesor s „dospělou“ integrovanou grafikou najdeme v čipu s parametry Atomu. Ačkoli je TDP jen směšných 4,5 W, výkon překonává 11,5W modely Haswell.

Jak výkonem CPU tak GPU se Yoga 3 Pro s Core M velmi podobá ultrabookům druhé generace, tedy procesorům Ivy Bridge řady U. Parametrově podobný čip AMD A4-1200 (Temash) překonává Core M čtyřnásobně, výkonem grafiky pak dvouapůlnásobně.

Je jen škoda, že to s tím pasivním chlazením nejspíš nebude tak jednoznačné, jak Intel sliboval. Podobnou situaci, kdy je pasivně chladitelný procesor ochlazován ventilátorem, jsme ale mohli za poslední dva roky vidět hned několikrát. V klidu si sice celé pouzdro procesoru neřekne ani o jeden celý watt, v zátěži je oněch 5–6 W už pasivně těžko uchladitelných, alespoň v malých prostorech tenoučkého ultrabooku.

Spotřebu notebooku a provozní vlastnosti si nechám na recenzi Yogy 3 Pro.

Ohodnoťte tento článek!