Intel dodává osmačtyřicetijádra

0

Už před třemi lety byl oznámen a později ukázán funkční procesor s osmdesáti jádry. Intel se svým Tera-Scale výzkumným programem postavil na 65nm CMOS výrobním procesu funkční osmdesátijádrový procesor na architektuře TeraFlops (také Polaris). Cílem bylo stvoření procesoru nepříliš velké spotřeby a velikosti čipu, který hravě pokoří hranici 1 TFLOPS teoretického výkonu. Projekt podpořil například Microsoft svou dotací dvaceti milionů dolarů.

  •  Intel vyvinul osmačtyřicetijádrový procesor se spotřebou 25-125 W. Jednotlivá jádra mohou být specializována pro různé typy použití.

Osmdesátijádrový procesor se vsazuje do socketu 1248 a obsahuje pouze 100 milionů tranzistorů, což je vskutku neočekávaně nízké číslo, takový Gulftown v Core i7-980 XE má tranzistorů hned 1,17 miliardy. Nebavíme se ovšem o architektuře x86. Pro osmdesátijádrový procesor platí tato tabulka spotřeby a výkonu:

frekvence napětí spotřeba teoretický výkon
3,16 GHz 0,95 V 62 W 1,01 TFLOPS
5,1 GHz 1,2 V 175 W 1,63 TFLOPS
5,7 GHz 1,35 V 265 W 1,81 TFLOPS

Z osmdesáti jader vznikl derivát se čtyřiceti osmi jádry. Stejně jako u původního osmdesátijádra je zde možné přiřadit některá jádra některým funkcím, specializovat je pro určité činnosti (rendering, úprava fotek, převody videa, komprese, šifrování), což se u takto vysokého počtu velmi hodí. Jednotlivá jádra se v případě své zbytečnosti zpomalují a vypínají. Spotřeba se má pohybovat mezi sympatickými 25 a 125 W; bohužel neznáme výrobní postup.

Intel začal dodávat osmačtyřicetijádra šťastným výzkumníkům, testerům a laboratořím. Nemusíte smutnit, jestli jste si právě koupili Core i7, procesor pravděpodobně nikdy nebude komerčně dostupný, a pokud bude, pak pouze pro HPC počítače či servery a velké pracovní stanice. Procesor může být používán jako výkonné centrum pro zpracovávání početních požadavků, které přicházejí z malých počítačů ve firmě. Jeho výkon ostatně může snadno pokořit všechna CPU v počítačích menší firmy.

Intel pro architekturu navrhl programovací jazyk Ct a stvořil operační systém na bázi Linuxu. Na obrázku i ve videu můžete vidět základní desku s procesorem a osmi moduly RAM, video je postaveno zejména na komentářích vývojářů Intelu. Procesor byl vyvíjen v laboratořích v USA, Německu a indickém Bangalore.

Zdroje: Hothardware.com, Wikipedia

Intel dodává osmačtyřicetijádra

Ohodnoťte tento článek!