Intel hlásí za Q1 2018 tržby 16,1 miliardy $. 10nm čipy jsou ale odložené na rok 2019

25
Čipy v pouzdrech BGA
-
Zdroj: Intel

Dnes už jsme psali o tom, že do Intelu přichází Jim Keller, předchozí opora AMD při vývoji procesorů Ryzen, mezitím ovšem působící také v automobilce Tesla. Jeho angažmá může signalizovat různé změny a přeskupování uvnitř Intelu a není možná náhoda, že bylo zveřejněno zrovna teď. Intel totiž zároveň oznámil své čtvrtletní finanční výsledky za Q1 2018 a s nimi také určitý pohled na stav společnosti – a tentokrát přišla řeč i na bolavé místo, 10nm výrobní proces.

V posledním kvartálu loňského roku zaznamenal Intel tržby 17,1 miliardy dolarů, jelikož je ale první kvartál pro něj sezónně horší, očekával v Q1 2018 „jen“ 14,5–15,5 miliardy. To se mu však podařilo docela silně překonat, protože finální tržby jsou 16,1 miliardy dolarů. To znamená, že si Intel polepšil o 13 % proti stejnému období loňského roku (pokud se odečte efekt divize McAffee, kterou Intel osamostatnil, jinak by to bylo 9 %). Intelu v Q1 2018í o něco málo klesla marže, stále je ale na vysokých 60,6 %, čímž Intel vytvořil čistý zisk 4,5 miliardy dolarů. Provozní zisk byl stejný jako čistý, ačkoliv firma zaplatila 11,1% daň, za čímž by asi měly stát nějaké jednorázové vlivy, které odvedenou daň vykompenzovaly. Zisk rozpočítaný na jednu akcii dělá 93 centů.

Finanční výsledky Intelu za první kvartál roku 2018
Finanční výsledky Intelu za první kvartál roku 2018

Mimochodem, také Intel od tohoto období najíždí na nový standard účetnictví, který mění kritéria pro to, kdy se tržby zaúčtovávají, podobně jako AMD (to zveřejnilo výsledky o den dříve). Podle informací z konferenčního hovoru zřejmě toto o zvýšilo tržby v Q1 proti tomu, co by bylo uvedeno dle staré metodiky, nicméně během roku by se tyto změny měly vykompenzovat. Nejde o žádné „imaginární peníze“, jen o částky přesunuté z jednoho kvartálu do jiného.

Procesory pro PC jsou už jen polovina obratu

Jako vždy je zajímavé, jak se tyto tržby rozdělují mezi jednotlivé divize. Intel se investorům pochlubil, že už 49 % jeho tržeb tvoří příjmy z serverů a podobných dalších oblastí, které dává do kontrastu se sektorem PC (jenž kvůli stagnaci či pomalému zmenšovaní není vnímán jako příležitost k růstu). Tyto perspektivní trhy Intel označuje jako „data-centric“ (což je termín, který byl vpraven i do citátu Jima Kellera v tiskovce k jeho nástupu do firmy) a kromě samotné divize serverových CPU sem počítá také divizi internetu věcí, nevolatilních pamětí a FPGA, čímž se dostává na onu téměř polovinu.

intel-xeon-scalable-skylake-sp-1600Serverová divize (Data Center Group) přinesla v Q1 2018 celkem 5,2 miliardy, což je meziročně zlepšení o 24 %. Divize Internetu věcí, pod níž jsou i produkty Mobileye pro auta, 840 milionů (+17 %), divize nevolatilních pamětí, tedy NAND a 3D XPoint, pak rekordních 1,04 miliardy (+20 %) a divize FPGA 498 milionů (+17 %). Zdá se tedy, že se zde diverzifikační strategie Intelu hodně vyplácí. Čistě jen za procesory by jeho tržby zdaleka nebyly tak velké.

Prodeje desktop CPU klesly, vyšší ceny to ale kompenzují

Naopak Client Computing Group, pod níž jsou procesory pro PC, si zas tak dobře nevede. Její tržby jsou 8,2 miliardy dolarů, což je proti době před rokem nárůst jen o 3 %. I to je však zlepšení proti trendu v druhé polovině roku 2017. V Q4 2017 mu zde totiž tržby o 2 % poklesly a v Q3 2017 byl zase růst nula. Procesory generace 8000 (Coffee LakeKaby Lake Refresh) tedy Intelu evidentnš pomohly opět posílit. Podle prezentace stouply meziročně tržby v desktopu o 2 % a v noteboocích o 4 %. To však zajistily vyšší prodejní ceny, protože množství prodaných CPU zůstalo údajně stejné. Průměrné ceny prodaných desktopových čipů prý proti Q1 2017 stouply o 7 %, což by implikovalo, že se jich na počet prodalo o zhruba 4 % méně.

intel-coffee-lake-core-procesor-lga-1151-1600Ještě pro zajímavost: provozní marže divize Client Computing Group klesla z 38 % na 34 %. Nabízelo by se vysvětlení, že se více jader nových procesorů (a tím větší rozměry čipů) odráží ve výrobních nákladech, ale dle Intelu je hlavním faktorem něco jiného: náklady na přípravu přechodu na 10nm výrobní proces a expanze výroby modemů, které Intel do této divize začlenil (je možné, že mají nižší marže, jelikož je kupuje na náklady dost skoupý Apple, takže s větším podílem na tržbě proti loňsku táhnou průměrnou marži dolů).

Výhled na Q2 2018 je opět příznivý

Pozitivně by měl pro Intel pokračovat i zbytek roku. Na druhý kvartál očekává tržby 16,3 miliardy (plus minus půl miliardy), což se pravděpodobně opět podaří překonat, střed odhadu by ale znamenal 10% zlepšení proti Q2 2017. Zisk na jednu akcii má být okolo 85 centů. Zhruba o jeden procentní bod se má snížit hrubá marže, opět kvůli cenám 10nm procesu. Za celý rok 2018 očekává Intel příjmy 66,5 – 68,5 miliardy dolarů a čistý zisk okolo 3,79 dolarů na akcii.

Prognóza Intelu na Q2 2018 a celý rok, po vyhlášení výsledků v prvním čtvrtletí
Prognóza Intelu na Q2 2018 a celý rok, po vyhlášení výsledků v prvním čtvrtletí

Pro zajímavost: daňová sazba má být 13 %. Dříve se pohybovala okolo 22 %, takže reforma v USA ji firmě hodně snížila. Avšak Intel stále platí o dost víc, než některé jiné velké firmy, ulévající zisky do daňových rájů, což si zaslouží hodně chvály.

Ilustrační foto: Wikimedia Commons
Cannon Lake. Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Problémy 10nm procesu: masová výroba odložena

Ve finančních výsledcích se jinak objevila jedna pro nás důležitá věc. Zdá se, že Intel oficiálně potvrdil či přiznal další zpoždění 10nm výroby. O tom, že není úplně v pořádku, se stále objevují různé zákulisní informace, naposled jsme na toto téma narazili nedávno v souvislosti se zvláštními okolnosti kolem NUCu s prvním 10nm procesorem Cannon Lake. Každopádně, nyní Intel v prezentaci uvedl, že zatímco „v malém množství“ už jsou 10nm čipy vyráběny, signifikantnější objem produkce se posouvá až do roku 2019 – přičemž není sděleno přesnější určení (tedy třeba zda v první, nebo druhé polovině – podle Briana Krzanicha má začít co nejdříve, jak to bude možné). Letos lze tedy asi čekat jen symbolické množství čipů Cannon Lake na trhu, které však asi doznají jen okrajového uplatnění jako v případě onoho NUCu Crimson Canyon. Významnější 10nm+ procesory Ice Lake letos již asi nebudou a pravděpodobně ani v prvních měsících po novém roce.

Doposud přitom Intel uváděl, že se 10nm čipy začnou ve větším množství vyrábět v druhé polovině roku 2018. Oficiální důvod odkladu je, že „výtěžnost se zlepšuje, ale tempo tohoto zlepšení je nižší než očekávané“. Jiné problémy (tedy s frekvencemi nebo spotřebou), údajně nejsou, což by mohla být naopak dost pozitivní zpráva.

Oznámení o odkladu masové výroby 10nm procesorů v prezentaci Intelu
Oznámení o odkladu masové výroby 10nm procesorů v prezentaci Intelu

Onen nyní už oficiální posun harmonogramu u 10nm procesu je poměrně negativní zprávou. Zatím bych stále počítal s tím, že dříve nebo později se proces podaří vyladit, podobně jako byly zvládnuty počáteční potíže na 14 nm, dnes prakticky zapomenuté. Ale Intel odsunul start komerční výroby a uvedení 10nm procesorů do nabídky už několikrát (o tom, že kdysi se s Cannon Lake počítalo už na rok 2016, ani nemluvě). A toto může živit obavy, zda nejde tak trochu o salámovou metodu a zda by třeba ani nyní nemuselo jít o odklad poslední.

Wafer s čipy Cannon Lake, který Intel tento týden ukazoval v Pekingu. Jde pravděpodobně o nejmenší konfiguraci s dvěma jádry a grafikou GT2
Wafer s čipy Cannon Lake, který Intel ukazoval v září. Jde o malý čip s dvěma jádry a grafikou GT2, výtěžnost je ale údajně stále problematická (Zdroj: AnandTech)

Brian Krzanich v konferenčním hovoru sdělil, že firma zná důvody špatné výtěžnosti. Zmíněna je velká míra vícenásobné expozice a to, že by 10nm proces měl být poslední před EUV – 7nm proces již bude EUV používat, možná od začátku. Kromě toho má také 7nm technologie cílit na o něco méně agresivní zvýšení hustoty tranzistorů (2,4× zlepšení), protože právě ambiciózní cíl pro hustotu (2,7×) údajně způsobuje na 10nm problémy. Pokud jde o problémy s výtěžností 10nm procesu, Intel údajně „přišel se zlepšeními“ (což je dost opatrná formulace, všimněte si, že není řeč o „řešení“), jejichž implementace a ověření ale bude nějakou dobu trvat. Na stejném místě mimochodem Intel neopomněl zdůraznit, že se svým 14nm procesem momentálně nabízí procesory, které na trhu vedou. A co je také zajímavé, potvrdil oficiálně příchod čipů Cascade LakeWhiskey Lake na této technologii.

Intel hlásí za Q1 2018 tržby 16,1 miliardy $. 10nm čipy jsou ale odložené na rok 2019
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.15%) 13 hlasů

25 KOMENTÁŘE

  • A pomohlo by to čemu? Že by bylo o konkurenta méně?
   To, že roky neměl Intel konkurenci není jeho chyba. Je to chyba těch okolo. Výrobců procesorů bylo na světě hafo, stejně jako výrobců polovodičů obecně. Proč Apple přešel z Motorol na IBM a následně na Intel? Protože Motorola i IBM byly neschopné vymyslet a za přijatelnou cenu vyrobit konkurenční produkt.
   Podívejte se, jak to dopadlo s výrobci pevných disků. Teprve letos klesla cena 2TB varianty na úroveň, za kterou se prodávala v roce 2011. A hlavní důvod je nedostatečná konkurence.
   Jestli byste si měl něco přát, tak je to, aby někdo další začal stavět fabriky na výrobu čipů. Třeba Apple nebo Google. Ti mají dost peněz, mají i motivaci. Přát si, aby jeden z mála současných výrobců dostal na prdel, znamená přát si, aby všichni ostatní zdražili.

    • Dostat na prdel pro mě znamená, že by Intelu ujel vlak a nezvládl konkurovat 7nm procesu konkurence. Naopak je asi úplně jedno, jestli má zisk za čtvrtletí 4,5 miliardy jako teď nebo ztrátu 0,7 miliardy jako poslední čtvrtletí minulého roku.

     • Tu ztrátu měli jenom proto, že si jednorázově naúčtovali daň za repatriaci peněz, které měli do té doby uložených v zámoří. Čili to nejsou peníze vztahující se k tomu konkrétnímu kvartálu, pro správné chápání si je musíte rozložit na všechny ty roky/desítky let předchozích zisků.

      Správně viděno byl ten kvartál úplně stejně ziskový jako ty předchozí a ten letošní.

     • Dostat naprdel by zasloužili kvůli své dřívější politice. Neříkám že by měli zkrachovat. Ale aby dostali naprdel znamená, že je konkurence předběhne a oni se budou muset začít snažit konečně inovovat. Což očividně neudělali i když mohli. Měli na to ohromné prostředky, které ale šli do divident. A tím nám právě po tom všem vznikne to konkurenční prostředí. Zdraví žák copth.

   • Já bych s ním naopak souhlasil. To postavení Intelu je tak silné, že by se mu klidně mohlo pět let (jestli ne víc) mizerně nedařit ve výrobním procesu a třeba i s architekturou, a pořád by si udržel velké tržby a asi i slušný zisk. Že by jako Intel zmizel z trhu, fakt nehrozí. Aby se vytvořila nějaká stabilní a silná konkurence, jak říkáte, tak tomu by naopak delší a táhlejší problémy Intelu naopak asi fakt prospěly, protože by to možná umožnilo vytvořit situaci, kdy bude slabší a silnější výrobce, místo trpaslíka a obra jako teď. A jak říkám, té firmě se prakticky nemůže nic stát (to pořadí by se teda rozhodně nezměnilo). Jak že by si lidi tímhle přáli zmizení konkurence, to fakt těžko.

    Jinak Apple už procesory vyrábí, ale zrovna jim přát moc moudré není. Jakýkoliv pokrok, který oni v architekturách nebo výkonu dělají, slouží jen a pouze k utužování jejich vlastní proprietární platformy, do které by chtěli natlačit co nejvíc lidí a pak je ždímat. Prostě v té „ikonické“ (fuj to slovo) reklamě, kde ta mladá osmdesátková kočka hází kladivo na tu obří obrazovku, tak na tý obří obrazovce je ve skutečnosti Apple 😀

    Nedejbože, aby Apple byl špička procesorů (nebo ještě třeba zároveň ještě monitorů, když se podívám na ty jejich iniciativy s MicroLED – doufám, že se ti tradiční výrobci nenecahjí předběhnout).

    • Apple procesory nevyrábí, Apple procesory navrhuje. Navrhovat vlastní čipy zvládne kde kdo s investicí v řádech desítek až stovek milionů dolarů. Vyrábět čipy je ovšem tak o dva řády dražší.
     Pro Intel není konkurence AMD a ani už nikdy nebude, bez ohledu na to, že vymyslí lepší procesory. Pro Intel je konkurencí GF, TSMC nebo Samsung. Když tahle konkurence předčí Intel ve výrobním procesu, tak pak už moc nesejde na tom, jaké AMD vymyslí procesory. A naopak, když bude mít Intel lepší výrobní proces, je úplně jedno, jestli na něm bude vyrábět nějaký Alder Lake nebo přijde s mnohojádrovou reinkarnací 7 let starého Sandy Bridge.
     Procesory za posledních 20 let se zase nijak výrazně ve výkonu na jádro při stejné frekvenci neliší. Ano, mají nějaké ty nové instrukce, mají i podporu lepších rozhraní, ale ve výsledku záleží jen na tom výrobním procesu. Ten určuje, na jaké frekvenci procesor poběží, jakou bude mít spotřebu a hlavně, kolik bude mít jader při nějaké rozumné velikosti (a z toho se odvíjející cena).
     Rozdíl mezi AMD a Intelem je z hlediska návrhu do 10 %. Rozdíl ve výrobní technologii může během roku být klidně na několikanásobku. A z toho nemusí těžit AMD a ani pravděpodobně nebude. Pokud se konkurenci povede 7nm proces a Intel svých 10 nm nezvládne, budou Intelácké procesory utlučeny ARMovou konkurencí nebo úplně nějakou jinou konkurencí. Význam x86 architektury klesá a bude klesat. Uvědomuje si to i Intel. V době, kdy se čím dál věcí posouvá z osobních počítačů do cloudu, přestává hrát význam architektura. Jediný význam má výrobní technologie. A tam je těch hráčů a konkurentů už zoufale málo.

     • Tak s tím nesouhlasím, architektura je rozhodně důležitější. Jinak by jádra ARM od Apple nebyla o dost výkonnější než třeba Cortex-a72 vyráběný na stejném procesu. Zen na 14nm by nebyl o dost lepší než 14nm Jaguar v konzolích. Naopak, architektura je to nejdůležitější.

      Ty vlastní továrny Intelu jsou nahraditelné a nejsou jedinečné. A právě že i kdyby ty třeba zmizely, tak jsou tu aspoň tři další hráči, kteří mají plus minus dostatečně pokročilou technologii a navíc ji můžou poskytnout mnohým jiným firmám, takže konkurence na trhu by určitě nezahynula. Naopak výrobní závody Intelu jsou v podstatě jen pro něj – sice mají foundry byznys, ale přímého konkurenta v core byznysu by tam nepustili a kromě toho jako foundry neumí fungovat a jejich technologie je příliš spjatý s vlastními čipy. Daleko horší by bylo, kdyby najednou Intel přestal dělat čipy x86, než kdyby přišel o továrny – měl by o něco menší marže, protože by nechával vydělávat i TSMC, ale v tom byznysu by mohl klidně pokračovat a věřím že úspěšně. Ostatně, maximálně by to narovnalo podmínky (a kdyby Intel nedokázal konkurovat menším firmám v situaci, kdy mají oba rovné podmínky, no tak to by ukazovalo na v problém Intelu). V praxi dokonce ani tohle ne, protože by pořád byl obřím hráčem a tudíž by měl i při spolupráci s Foundry ty nejlepší podmínky, lepší než Nvidia, nemluvě o AMD. Snad jen Apple by asi dostal o něco lepší cenu.

    • Intel může zmizet velmi rychle. Stačí, aby se mu stala příhoda podobná té s Atomy u jeho mainstream procesorů / čipsetů. Celá jeho schopnost prodávat stojí a padá s tím, že (stále ještě) existuje dojem, že jeho produkty jsou kvalitní.

     • No, předpokládám že by kdyby to třeba byl desetinásobně větší průšvih než s čipsety pro Sandy Bridge s velkým stahováním produktů z trhu, tak to bude stát 10-15 miliard, a to pořád snadno ustojí, když mají teď čisté zisky4 miliardy za kvartál.
      Že by takový skandál až tak změnil preference všech OEM výrobců po těch desítkách let, co to s Intelem táhnou, to bych neřekl. Nějaký malý vliv to mít může, ale určitě ne drastický.

    • Tady zase letaji vtipy..“Pro Intel není konkurence AMD a ani už nikdy nebude, bez ohledu na to, že vymyslí lepší procesory“..proto Intel narychlo upravoval roadmapy, vydaval CPU, ktera tam nebyli, atd.. to jsou jasne ukazatele toho, ze pro ne AMD neni konkurent 😉
     „Procesory za posledních 20 let se zase nijak výrazně ve výkonu na jádro při stejné frekvenci neliší“..doporucuji poridit P4, pripadne jeho Pentium D, kde byli frekvence az 3.7Ghz.. a porovnat s dnesnim Pentiem na 3,8 Ghz frekvenci..taky necekam zadne rozdily 😉
     Dneska bude vtipny den 🙂

     • ty nečekáš žádné rozdíly 😀 však jo, nikdo nečeká, že ty čekáš … a Aznoh, ten souhlasí s každou špínou na konkurenci, co na tom, že je to totální ptákovina … Tombo, které dnešní pentium máš na mysli?

     • Gogine maopak, já píšu upřímně jak to vidím, narozdíl od mnohých zde nejsem fanatik. Holeček zde píše úplné kraviny. AMD má grafiky na hovno, ale poslední dobou velmi slušné CPU. Intel si to narozdíl od Nvidie nepohlídal a nechal se technologicky dohnat. Amatéři… Huang to je jiná liga (když pominu prasárnu s GPP), ten za chvíli vytáhne novou grafiku z kožené bundičky jako kdyby se nechumelilo a prodeje se jen pohrnou.

     • „“..proto Intel narychlo upravoval roadmapy, vydaval CPU, ktera tam nebyli, atd.. “

      Jinymi slovy, intel snadno odpalkoval tu tzv konkurenci tim co mel zrovna skladem, zmenou nalepek a manipulaci s existujicim portfoliem.

      Konkurence intelu skutecne vznikne, az mu tato zabere viditelnou cast uzemi.

 1. Podle mého mají pořádnou konkurenci CL až nyní když je vylepšený Ryzen, 2600 jde po CL bez HT, které v náročných úlohách překovává a herně dorovnává a 2700X se herně dotáhlo na 8700K a v MT rázně překonává. Sice jedou čipy s X až na dřeň, ale podařilo se, tohle je opravdu obstojná alternativa.
  Navíc nedůvěru vzbuzuje to ticho kolem přetestovávání Intel čipů se záplatami na meltdown a spectre. Ani bych se nedivil kdyby cca za dva roky vyšla zprávička s omluvou že propady výkonu byly daleko větší než jednotky procent. Ale to už nikoho zajímat nebude a peníze budou dávno v kase Intelu….