Intel má za Q1 tržby 16,1 miliard $, ale zhoršil výhled do budoucna. Začaly těžké časy?

Intel měl za Q1 tržby 16,1 miliardy dolarů a 4,0 miliardy zisku. Výrazně se ale zhoršila prognóza, což možná věstí, že loňské žně byly pro firmu maximum. Letos to už může být na sestupu.

52

Předevčírem jsme tu měli poněkud strašidelně vyznívající zprávu, dle které je 10nm proces Intelu stále nezralý na masové nasazení a možná až do roku 2021 s ním Intel možná zvládne vyrobit jen malé množství čipů, takže by stále musel spoléhat na 14nm produkty. Tato zpráva se nicméně dostala ven zrovna před vyhlášením finančních výsledků Intelu po Q1 2019. V kontrastu s oněmi pochybami o 10 nm jsou čísla ukazující, jak se Intelu v současnosti daří vydělávat, minimálně docela zajímavá konfrontace. Vypadá to, že situace Intelu se teď zhoršuje, což investory možná i kvůli 10nm drbům nebylo dobře přijato.

 

Tržby splnily plán, ale…

Když Intel vyhlásil v lednu výsledky za konec roku 2018 (ten byl zatím nejlepší v historii), vyslovil prognózu, že by teď za Q1 2019 měly tržby být okolo 16,0 miliard. Do toho se také prakticky přesně trefil s mírným navýšením: nakonec tržby dosáhly 16,061 miliardy dolarů. Jsou to prakticky stejné tržby jako za Q1 2018 (tehdy 16,066 miliardy). Meziročně je tedy Intel bez růstu a také vyslovil ne úplně skvělou prognózu na následující měsíce, ale o tom až za chvíli.

Z těchto tržeb Intel dosáhl čistý zisk 4,0 miliardy (přesněji před zaokrouhlením 3,974 miliardy), což je meziročně 7% zhoršení. Na jednu akcii je to ale stále vysokých 0,87 centů. Za nižším ziskem je dílem relativně vyšší daňová sazba (12,6 %, ale proti 22 % před reformou pořád hodně nízká) a také snížení hrubé marže – z 60,6 % před rokem byla v Q1 2019 jen 56,6 %.

Financni vysledky Intelu za Q1 2019
Finanční výsledky Intelu za Q1 2019

Klientská divize: horší prodeje vykompenzovaly zvýšené ceny

Ačkoliv celkové tržby firmy meziročně zůstaly stejné, určité varovné signály pro Intel možná vyvstávají, když se podíváme na dílčí výsledky jednotlivých divizí. Klientská divize, pod kterou jsou procesory pro PC, ale také třeba modemy, ještě problémy nevěští. Polepšila si meziročně o 4 % a vynesla 8,6 miliardy dolarů. Pravda, meziroční zlepšení by mohlo trochu být tím, že Intel dohání prodeje, které by se normálně uskutečnily už v Q4 2018, ale nemohly kvůli problémům s nedostatečnými kapacitami.

Slajd k vysledkun klientske divize Intelu za Q1 2019
Slajd k výsledkům klientské divize Intelu za Q1 2019

Za zlepšení klientské divize vděčí Intel 5% nárůstu tržeb za CPU pro notebooky, tržby za desktop šly naopak o 1 % dolů. Podle prezentace se ale zdá, že vyšší tržby byly dány vyššími cenami. Celkově totiž šly prodeje CPU na počet kusů o 7 % dolů proti Q1 2018. Ale průměrné ceny notebookových čipů byly teď o 13 % vyšší a desktopových CPU o 7 % vyšší. K vyšším cenám mohl paradoxně pomoci i onen nedostatek 14nm CPU, který při vyjednávání Intel postavil do lepší pozice. Kromě procesorů meziročně o 26 % stouply prodeje modemů, což vytvořilo asi 200 milionu dolarů tržeb.

Prodeje serverových CPU se otočily dolů

Kde to ale vypadá hůř, je datacentrová divize, kterou Intel tlačí jako nejdůležitější součást firmy (kvůli maržím) a často se odvolává na „datacentrickou“ orientaci celé společnosti. Tato divize si naopak meziročně zhoršila tržby o 6 % z 5,2 na 4,9 miliardy $. Tržby od cloudových provozovatelů šly ještě o 5 % nahoru, ale enterprise segment o 21 % dolů a komunikační infrastruktura o 4 %. Počet prodaných CPU klesl údajně o 8 % (ceny se ale o 1 % zlepšily).

Financni vysledky Intelu za Q1 2019 pro jednotlive divize
Finanční výsledky Intelu za Q1 2019 pro jednotlivé divize

Propad NAND

A propad má i divize pamětí NAND, kde je to samozřejmě dáno strmě klesající cenou těchto čipů, tržby 915 milionů znamenají meziroční zhoršení o 12 %. O 2 % klesly i tržby divize FPGA (486 milionů), ale o 8 % se zlepšila divize IOTG (embedded), která utržila 910 milionů. A meziročně hodně roste auto divize Mobileye, proti Q1 2018 o 38 %. Zatím je však na relativně nižších objemech, měla tržbu 209 milionů.

Prognóza se zhoršuje, 2019 chudší než 2018?

Na druhý kvartál (Q2 2019) Intel očekává nižší tržby než na první, 15,6 miliardy dolarů (+- 500 milionů) a čistý zisk na jednu akcii okolo 83 centů. Tržby z datacentrové divize mají být zhruba stejné jako v Q1, což ale bude meziročně pokles o 7–9 %. Stejný má být i meziroční pokles klientské divize.

Prognoza Intelu na rok 2019 a Q2 2019
Prognóza Intelu na rok 2019 a Q2 2019

Prognózu na celý rok 2019 nyní Intel uvádí takto: tržby mají být 69 miliard $ (s nějakou tolerancí), zisk asi 4,14 $ za akcii a daně 12 %. To by přitom byl horší výsledek než za loňský rok (70,8 miliardy $), nastal by tím si 2,5% pokles. Ještě v lednu přitom Intel hlásil prognózu okolo 71,5 miliard celoročních tržeb. Situaci tedy firma teď evidentně vidí o něco hůř.

Propad ceny akcii Intel po oznameni vysledku za Q1 2019
Propad ceny akcií Intel po oznámení výsledků za Q1 2019

Akcie Intelu klesly o 9 %

V reakci na vyhlášení výsledků a tohoto výhledu akcie Intelu ztratily. Z 57,61 $ klesly v after hours obchodování na asi 53,50 $ a během pátku pak oslabily ještě na 52,43 $, byť přes den nabraly zpět část ztráty (minimum bylo až 51,52 $). Celkový pokles proti uzávěrce před vydáním zprávy tak je 8,99 %. Dlužno říci, že krátce před tímto propadem byly akcie společnosti na maximech, takže i na této zredukované výši zůstávají výš, než jak na tom byly loni po značné části loňského roku.

Galerie: Finanční výsledky Intelu za Q1 2019

Intel má za Q1 tržby 16,1 miliard $, ale zhoršil výhled do budoucna. Začaly těžké časy?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.69%) 13 hlasů

52 KOMENTÁŘE

  • Zatím opravdu ne. Ale Intel už nemá žádné hvězdy, jen dojné krávy. A ty nevydrží navěky.

   U PC segmentu je vidět orientace na nejvyšší modely, to taky nemusí moc dlouho vydržet.

   A nejhorší teprve přijde: pokud se AMD opravdu zadaří a přijde s atraktivní cenou, bude muset Intel snížit marže, čímž se mu zásadně sníží zisk.

   • O Intel strach nemam (bohuzel)..ten bude mit velke OEMka zahackovane. A pokud preci jen budou remcat, pohrozi jim nedodavkou chipu nebo zvysi marzi, aby je umravnil… bussines „klasika“. OEMkum se asi taky nechce ‚zbytecne‘ riskovat, dokud maji svoje ‚jiste‘ s Intelem. To by AMD muselo nabizet minimalne neco podstatne lepsiho.
    Ale jinak pomaloucku, trpelive, muze AMD rok po roce, Intelu po kouskach ukrajovat..je to na dlouho.

 1. Dobry, jak jsem tu onehda psal, ze pokud by se Intel nepohnul dalsich 5 let, tak by asi prisly problemy. Jak se do me fanousci Intelu pustili. A ted co, kdyz Intel zverejnil, ze to vidi stejne. 🙂

  • Normalne mi je intelu luto par mesiacov do zadu predaval strednu triedu za 200€ a vyšiu triedu po 260€ a teraz chudak predava strednu za 400€ a vyšiu triedu za 560€ a aj tak nestiha dodavať na trh. Intel sa fakt trapi len 70 miliard ročny obrat a 20 miliard zisku to je fakt na slučku, nevypišeme zbierku pre Intel, chudatka nemaju pomali na 5 Ferarri pre každeho zamestnanca ročne 😀

   • Intel si nestěžuje, ani si nestěžoval. To jen příznivci konkurence tu už dva roky věští, jak mu konkurence zatopí. A jak je děsně neschopný, že nedokáže novým procesem konkurovat ani sám sobě. A on zatím vydělává, investuje, pomalu rozšiřuje své portfolio produktů a hlavně platí dividendy nám akcionářům.

    • Rozsiruje portfolio produktu napriklad zrusenim vyroby 5G modemu. Tak jo, mozna by to chtelo se probudit z toho snu. Intel toho za poslednich 5 let zrusil vic.

     Vetsina normalnich priznivcu konkurence by dost nerada, aby se Intel ukazal jako neschopny niceho, temer jiste by to znamenalo rust cen i u konkurence. Takze prejme Intelu uspech na 10nm, uz by to bylo potreba trva to uz 5 let a stale nic.

    • No to je pěkné, ale taky díky tomu, že už pátým rokem používá stejné CPU jádro, se teď fandové ARMů na webu holedbají, že předstihli x86 v IPC nebo dokonce i v celkvovém jednojádrovém výkonu (Apple) a že je éra x86 u konce. Jestli je to úplně pravda si nejsem jistej, protože ty bencharky dvou různých platformem, CPU i OS+kompilátoru (u Apple) jsou dost ošajstlich věc. Ale s takovýmhle poplácáváním se po zádech k tomu jednou dojít může, pokud to ještě nenastalo.

     Bohužel s koncem x86 by taky mohlo skončit PC jako ho známe – rozšiřitelná, otevřená, univerzální platforma se super softwarovou podporou, kde se nemusí každý dva roky pořizovat nový zařízení, protože výrobce nevydal update na novou verzi Androidu, ale vesele se dá zvětšit RAM/přidat SSD a jet nejaktuálnější OS na 10 let starým počítači.

     Pět+ let jedno CPU jádro, jen se posunula top frekvence z 4,2 GHz na 5,0 GHz (výhledově možná ještě třeba o 200 MHz víc, do šestýho roku…). To prostě je promrhanej potenciál.
     Předtím by se do té doby vešel progress Nehalem-Sandy-Haswell.

     • No a když se vezme čistě výrobní proces, tak Intel míval 1,5 roku náskok na zbytek polovodičovýho průmyslu. Když v roce 2012 přišel s FinFET (aka TriGate), tak byl napřed najednou skoro o tři roky.

      Teď? Pokud přistoupíme na to, že TSMC 7nm ~ 10nm Intelu, tak je Intel už o rok pozadu a než 10nm čipy reaálně vyjdou, tak bude o dva. Pokud tedy Ice Lake v Q4 opravdu bude „volume“ jak slibuje. Jenže to vypadá, že možná majorita produktů bude pořád 14nm, takže rok 2020? Pořád možná 14nm produkty, v desktopu minimálně (tři roky pozadu…).
      Dejme tomu, že ta absence v desktopu a v části notebooků je proto, že 10nm není dobrý pro top frekvence, ale jinak je funkční. Tak to budou jenom dva roky skluzu. Furt katastrofa, když kompleteně otočili náskok, co měli.

      Vemte si kdyby high-IPC jádro ARM jako má Apple najednou někdo chtěl natlačit do světa PC. Intel má velkou kliku, že se o to pokouší jenom Qualcomm s nic moc Cortexy, ale kdyby měl něco lepšího, tak se tohle může Intelu (a x86 platformě) najednou šeredně nevyplatit. Samsung má našlápnuto na výkonné jádro, když vyladí mouchy, mohl by v noteboocích najednou zahrozit. Protože se Intel pořád fláká bez konkurence někde na úrovni roku 2015, tak v momentě když se konkurence objeví, by mohla mít nepřekonatelný náskok…

      • Jako pozor na to, MS má funkční platformu Windows na ARMu. Dají se na tom pouštět skoro všechny starší desktopové programy přes emulaci a už jsou i nativní: VLC, Firefox.
       A jestli se tahle platforma rozjede a lidi pro ni začnou publikovat nativní buildy programů, tak už ji nikdo do Pandořiny skříňky nevrátí. Ono se možná dá říct, že už to Intel projel, protože tahle konkurence už mu vždycky bude hrozit (leda by měl kliku, že tu emulaci Micosoft pohřbí, což by teda byla strategicky jedna z nejhorších chyb, kterou by mohl udělat). Zatím má Intel/AMD kliku, že se toho nechytil Rockchip a podobný firmy. A Qualcomm je drahej, takže ty notebooky nejsou konkurenceschopný. Ale bude to tak vždycky?

      • Honzo, dneska přeháníš, jako stará babička … Od ARM hrozí pro x86 leda … no. Intel problémy má, ale určitě překvapí a pokud ne, pořád máme AMD …

      • gogo1963 souhlas!

       Kdyz pomineme Intel, tak furt je tu AMD a oba jsou zasadne svazany s x86, ale zaroven i ten Intel je porad roky pred ARM. Nebot vykon x86 je porad nekde jinde, u ARM je to porad o proti x86 skvele energeticke efektivite a pomer vykonu a spotreby je proste ARM na spici, ale to vubec neznamena, ze se co nevidet na ARM platforme urodi highend v podobe absolutniho vykonu.

       A ikdyby se ARM okotilo a ja jim to klidne budu prat, tak porad je tu otazka softwaru a neni tu zdaleka jen Microsoft, kterej je vazanej na x86. A co se tyka MS, tak jejich pokusy na ARM jsou zatim stale ve stadiu pokusu a k realnemu masovemu nasazeni to ma hodne daleko.

       Tim nerikam, ze se do budoucna nemuze ARM vyvinout, ale pristich 5 let je i Intel v relativni pohode. Navic je tu AMD, ktere muze klidne prevzit oteze x86 platformy. Kde je treci plocha x86 vs ARM jsou prave ty pocitace, kde je potreba aspon nejaky vykon, ale zaroven se hledi na spotrebu, takze ve spotrebitelskem segmentu muze ARM definitivne ovladnout tablety a takove ty hodne prenosne notasy a v serverech takove ty ne moc vykonne, kde je zasadni maly odber elektriky. To samozrejme neni dobry vyhled pro x86, ale stale to jeste neni kriticke a nejakou dobu nebude.

      • No Apple fans si už 2-3 roky myslí, že nad Intelem vyhrávají… jak říkám, ty benchmarky můžou být ošidný, ale minimálně je ta pravda někde uprostřed mezi tímhle a názorem, že Intel nemá problém, IMHO.

       Kažopádně asi bude zajímavý, co z Applu vyleze, až přijdou ty jejich notebooky. Nerad bych se naděl doby, kdy by si člověk musel kupovad počítač od nich (s tím zpotvořeným hardwarem a výmyslama omezujícíma/odrbávajícíma uživatele), pokud by chtěl top technologii.

      • Co z Applu vyleze? Marketingovy zvatlani jako vzdy. Neverim Applu nos mezi ocima, takze nejdriv chci ten jeho zazrak videt, az potom jsem ochoten k tomu neco rict.

       Protoze Apple je jeste vetsi slibotechna nez Intel, s tim rozdilem, ze Applu to fanousci opravdu zerou.

      • J.O.: On ten ARM je dnes na úrovni cca i486, možná Pentia – maximálně.

       Nejde o hrubý výkon vyjádřený v IPC, ale to, jak jsou tyto instrukce mocné. ARMy mají (kromě grafiky, což je stále trochu odtažitý koprocesor) akceleraci AFAIK jen pro šifrovací mechanismy a určitou formu DSP. Neříkám, že je to málo, ale je vidět, že zaměření těchto procesorů není univerzální. A to je možná ten zásadní rozdíl.

      • 486ka ani Pentium neměly 128bitový SIMD set a tak podobně. Tohle srovnání je IMHO úplně mimo, ARMv8 určitě nění zkriplená ISA a už vůbec ne takhle, je to rovnocenná architeketura.

      • J.O.: nešlo o konkrétní vlastnosti, ale o nástin vývoje. Od PentiaMMX totiž dochází k masivnímu rozšiřování instrukční sady, které trvá prakticky dodnes. ARM se taky vyvíjí, ale s ohledem na to, že se jedná primárně o mobilní platformu (a ještě RISC), je jeho vývoj prostě jiný.

       ARM sice je rovnocenná architektura z pohledu obecné použitelnosti, ale určitě nikoli z pohledu využitelnosti. Stačí kouknout na serverové ARMy – výkon je slabší, příkon srovnatelný. Hodí se na jednodušší, přímočařejší aplikace.

      • To fakt není pravda, pokud vím (a využitelnost/použitelnost – to ani nevím, co bych si pod tou distinkcí měl představit). Ta instrukční sada ARM taky do generace ARMv7 nabírala nové a nové instrukce, nemluvě o tom, že ty procesory podporovaly ještě thumb. A reálně je to už podobný hybrid jako x86. No ale každopádně ARMv8 je nová ISA navržená celkem čistě a univerzálně, o které žádné „jiný“, „mobilní“ („a proto slabší“) určitě neplatí. Jestli něco, tak může být výhodou, protože zahodili nutnost kompatibility s 32bity, což už například Apple využilo a mají čistě 64bit CPU. Ale i v rámci ARMv8 se pořád přidávají nové věci.

       Jediné, co ARMu chybí je 256Bitové SIMD, což není úplně kritické (viz Zen). to, že serverové ARMy měly nižší výkon není fakt instrukční sadou. Stačí se ostatně podívat na x-gene nebo thunderx (nebo ten graviton amazonu) a pak thunderx2, aby bylo jasný, že je to o mikroarchitektuře, ne o ISA.

      • Jinak teda ještě mě dost zarazilo, že tu ta debata jde přesně obráceně než na zbytku internetu.
       Normálně se argumetnuje úplně opačně, tj. že díky lepší ISA (minimálně teď čistější, s ARMv8) bude mít ARM výhodu ve výkonu proti x86, a debatuje se o tom, jestli s ním bude x86 (64bitová verze samozřejmě) schopná držet krok.
       A tady to naopak vy vidíte opačně a ty vtipy o 486 a Pentiu MMX jsou mířený na ARM místo na 86. Docela ironie 🙂 Jko ne že bych byl fanoušek ARMu, ostatně to mám v signatuře :), ale mám pocit, že tahle debata fakt trochu zaspala dobu.

      • J.O.: uvidíme, kdo bude mít nakonec pravdu.
       Faktor „nová a lepší ISA“ už tu byl tolikrát, že mě to nijak nevzrušuje. Byl jsem svědkem zrodu Itania i jeho pádu, který tkvěl v drahotě a pomalém vývoji. Teď je buzzwordem ARM, ten ale táhne jen jedna firma (ostatní jej jen lehce vylepšují) a opět IMHO to je prostě málo. Problém ARMu je ten, že u něj není reálná konkurence, všichni jen přebírají Cortexy a olepují je svými grafikami. Intel měl vždy AMD, které mu v ohledu vývoje krylo záda – je to paradoxní, ale kdykoli, když Intel usnul na vavřínech, přišlo AMD s převratnou novinkou – ať to byl matematický koprocesor, nebo vícejaderné procesory, či rozšíření instrukčního setu.
       A to není vše. ARM není stoprocentně zpětně kompatibilní: https://community.arm.com/developer/ip-products/processors/f/cortex-a-forum/4798/armv8-backwards-compatibility-with-armv7. Ve výsledku zrovna tohle (mj.) položilo Nokiácký Symbian, který jel tuším na v5 a na novějších CPU byly s kódem potíže (kromě toho taky problémy s grafikou). Podobně teď bojuje Raspberry s tím, jak bude pokračovat verze 4 tohoto boardu, která je zase v6. Takže nakonec to všechno vypadá, jako neustálý reboot platformy, protože ARMu po pár letech „ujede vlak“ a oni to „vyřeší“ novou ISA. Garantuje někdo, že v8 je už fakt poslední iterace, nebo že bude v9 zpětně kompatibilní? IMHO ne. A kdo bude investovat do vývoje pro platformu, u které není skoro žádná garance (ani historická zkušenost) s udržováním zpětné kompatibility?

       Paradoxně zde souhlasím s Hnízdem, tedy s tím, co píše kousek níže…

      • Ale ARMv8 přece přešla na 64bitový mód, tam je rozbití kompatibility úplně odpustitelné, protože se setjěn všechno musí překompilovat. Takže je to spíš dobře, že se odhodlali k tomu, že ARMv7 a starší ta CPU nemusí podporovat (ale můžou, je to prostě podpora druhé ISA).
       To je něco, co si AMD asi nemohlo dovolit, respektive trh to nechtěl, ale u ARMu to asi bylo dobré rozhodnutí.

       Ale to přece neznamená, že teď budou kompatibilitu přerušovat imrvére. Instrukční sada není z pohledu kompatibility problém. Problém ARMu jsou ovladače/periférie/bootování/firmware – taková ta nestandardizovaná ARM džungle, která vede k fragmentaci Linuxu a situaci „co deska, to fork kernelu“.
       Ale i to se ARM snaží řešit s SBSA a UEFI – to je cesta k tomu, aby ARM platforma byla stejně kompatibilní jako PC – stáhnete iso ubuntu z upstreamu, nabootujete, nainstalujete, a je to. Jednou snad i Windows.

      • J.O.: jenže ty forky Linuxu jdou právě za onou nekompatibilitou a pak za tím, že výrobci, kteří jedou na ARMu nedávají OS drivery, ale nějakou closed-source srajdu ve vlastní režii. Chybí tu ten jednotící prvek standardizované platformy.

       A co se týká ARMv8, ano, je dobře, že přešla na 64b, ale výrobce nikdo nenutí dodržet zpětnou kompatibilitu s 32b, takže jednoduše vyměnit HW nemusí být možné.

       Na téma hypotetického ARMv9 asi nemá smysl moc hluboce spekulovat, ale já si myslím, že tradice je tradice, takže ARMu nebude dělat problém tu kompatibilitu opět nedodržet… Ty to můžeš považovat za pozitivum, protože dostaneš čistou a moderní ISA, jinému to zase připadne silně kontraproduktivní.

       Měl jsem kdysi Amigu (vlastně ji ještě mám) a tehdy jsme se smáli Intelovským CPU, protože proti Motorole MC68k to bylo takové nedochůdče – nebyl to plně 32bit CPU, malý adresní prostor, podivné instrukce, apod. Jenže platforma x86 měla něco, co daleko lepší a promyšlenější Motorola ne: překotný vývoj a haldu firem a programátorů, kteří posunovali hranice a hlavně na vývoji částečně kooperující konkurenci v podobě AMD (a dříve i Cyrixu, UMC, apod.). ARM má sice Apple, ale pro něj to není cílová platforma, je to jen jedna z přestupních stanic, jako byla MC68k, PPC nebo x86.

     • honzo, vem tenhle pohled. co tedy dokazalo amd? zvysit ipc 2x? prinest novou architekturu? budoucnost? amd se zenem 2 dokaze mozna dohnat intel ve vykonu na jadro. to je vsechno. kolik ma x86/ia64 jeste rezerv? co kdyz je to davno konec? kolik toho jeste muze prinest 7 a 5nm proces? nasobky vykonu? nic z toho, je slus, konec. ted se neceka na nejakej zazrak v procesu nebo inovaci x86, ale uplne na neco noveho. a intel uz davno hovoril o tom, ze dalsi generace cpu zariznou zpetnou kompatibilitu, ted jde jen o to, co dvojice Micro+Tel vymysli.

      • ARMy na 7nm neměly problém přinést pokrok. Pokud by ale problémem bylo, že končí škálování výrobního procesu a musí se na to víc inteligentně, tak o to víc potřebuje Intel vylepšovat architekturu (místo aby pět let musel držet Skylake). Zase jsme u toho, že mu ten problém s procesy hodně škodí.

      • ARM je uplne jiny svet ktery byl jeste pred nekolika lety inorder architekturou. oni jsou na zacatku. to nemuzes vubec srovnavat.
       ja mluvim o tom, ze s x86 uz neni kam jit, a o tom mluvi jinaci kapacity nez jsem ja.

     • A jsme u toho, že se dost špatně definuje, co znamená náskok, ať už v čipech nebo ve výrobním procesu.
      Třeba to, že Applácké osmijádro A12x porazí čtyřjádrovou i7. Ano, to je pravda. Jenže ten jejich čip má o čtvrtinu více tranzistorů, než má intelácké 28jádro. Tedy pokud nevymyslí nějaký zázrak, který zlepší jejich výkon při stejném počtu násobně, nemají šanci. A že by najednou dosáhli takového zlepšení, je asi z říše snů.
      S tím výrobním procesem je to podobné. Který proces je aktuálně nejlepší a proč? Budeme to posuzovat podle hustoty, podle ceny, podle výtěžnosti, podle frekvence nebo třeba podle názvu? Asi podle všeho dohromady. Ale v jakém poměru? Když Intel při ladění 14nm procesu snížil hustotu, aby dosáhl vyšších frekvencí, je hustota nevýhoda nebo jen volba? A totéž platí samozřejmě i u konkurence.
      Jak jste si asi všiml, dneska frčí neuronové sítě a jejich akcelerace. To je věc, o které si myslím, že ovlivní budoucnost daleko víc, než nějaká platforma CPU. A v neuronových sítích je Intel nakročen celkem slušně.
      Já vím, že bych se neměl navážet do AMD, ale u nich mi přijde, že o budoucnosti vůbec neuvažují a pořád jsou zakopáni v minulosti. O tom, že útočí na Intel v segmentu, který už nefrčí a oni si toho ještě nevšimli, jsem tu už psal. Ale stejně, jako ignorují majoritní platformu PCček, tedy notebooky, tak ignorují i tu umělou inteligenci. S velkou slávou uvedou 64jádrové Epycy a najednou zjistí, že ten trh už je zase někde jinde, že frčí neuronové sítě a nevolativní paměti v adresním prostoru procesoru. S velkou slávou začnou skládat čipy vedle sebe a Intel jim mezitím začne skládat čipy na sebe.
      A to všechno jsou důvody, proč Intelu věřím a nebojím se, že by nějak zaspal dobu. Nedokážu říci, jestli má náskok, ale zatím není nikde vidět, že by měl ztrátu. Ani v tom 14nm procesu, který zatím nevypadá špatně ani v porovnání s tím 7nm TSMC. O tom, jak vypadá „nová“ architektura Ice Lake na „novém“ 10nm procesu si popovídáme pravděpodobně už brzo.

      • My ti vsechno verime!
       Akorat uz brzo rika Intel poslednich 5 let, tak snad nejsme teprve v polovine rozkladu.

      • No já taky v neuronových sítích Intelu celkem fandím (minimálně proti Nvidii, heh), ale tam to zrovna moc růžový není. Movidius nevím, jak moc velkej dopad bude mít, ale Knights Mill vyšumněl bez úspěchu a Nervana? Utekl rok a pořád nikde a první generace asi byla +- zrušená. Takže hrozí too little too late a je možný, že nakonec ta technologie zapadne. FPGA nevím, jestli jsou ta správná technologie. Čili Intel se tam tlačí agresivně, ale je možný, že to zase prokoučuje/prokoučoval.

       „Ano, to je pravda. Jenže ten jejich čip má o čtvrtinu více tranzistorů, než má intelácké 28jádro. Tedy pokud nevymyslí nějaký zázrak, který zlepší jejich výkon při stejném počtu násobně, nemají šanci.“
       No ale to zní spíš jako že zázrak (7nm proces, řekněme…) potřebuje Intel, když jim se to podařilo dát do mobilu a Intel to má jako 700mm2 čip pro server s TDP 140-200W (no, to reaguju na to srovnání, ale jinak se to asi srovnávat nedá – je ovšem pravda, že Applí jádra jsou na tranzistory hodně rozměrná). Neukazuje to zrovna, že na tom novějším procesu záleží (kvůli spotřebě a hustotě tranzistorů)?

 2. Pár doplnění a zajímavostí:
  a) Intel předpovídá pokles tržeb proti loňsku o 1,8 miliardy, ale zároveň předpovídá, že 1,4 miliardy z toho bude ve 2Q.
  b) Intel je v předpovědích dlouhodobě silně pesimistický. Aktuální čtvrtletí bylo 41. čtvrtletí v řadě, kdy skutečné výsledky byly lepší, než ten tři měsíce starý odhad. (Tvrdí to analytici, já to neověřoval, tak dlouho Intel nesleduju. A ještě druhá poznámka. Intel primárně používá Non-GAAP metodiku, v GAAP to mělo pár výjimek.)
  c) Intel tvrdí, že mu výrazně rostou náklady na 10nm process, což mu snižuje zisk, když k nim nemá odpovídající výnosy. To se má změnit toto čtvrtletí, kdy jde 10nm Ice Lake na trh a v 3Q očekává, že se to projeví výrazně pozitivně na zisku, kdy naopak budou mít výnosy z 10nm procesu, zatímco náklady uplatňovali v předchozích čtvrtletích.
  d) Celkem mě zaujalo (v souvislosti s nedávnými články o 10nm procesu), že očekávají, že v serverové oblasti přejdou na 10nm proces příští rok. Řekli, že zatímco běžně následují serverové produkty po 12 až 18 měsících po klientských, tak tentokrát to bude kratší.
  e) Potvrdili zrušení 5G modemů, ale zároveň prohlásili, že hodlají zintenzivnit své práce na 5G infrastruktuře, tedy na čipech pro ni.

  • „Celkem mě zaujalo (v souvislosti s nedávnými články o 10nm procesu), že očekávají, že v serverové oblasti přejdou na 10nm proces příští rok. “

   To by sedelo. 10nm delaji evidentne problem vysoke frekvence, ktere v enthusiast desktopu intel nutne potrebuje. Jenze u serveru jsou frekvence podstatne nizsi.

   Lepsi analyza nez vetsina toho co je na netu. Dobra prace.

 3. Tak takhle „katastroficky“ vyhled bych u sve firmy chtel taky mit. Obzvlast v dobe investic a meganakladu na novy proces vyroby. Ale ja vim, bububu, to nejhrosi teprve prijde a Zen 2 zmeni pomer na trhu, OEM zakaznici zacnou zoufale prchat a Tynyt bude novej CEO AMD pro CR…. Tvl, mistni civavy zase okusujou kotniky…

  • A jak vidíš, u Intelu vyhodili kupu peněz a co mají? Děravou a vyčpělou Core architekturu, kterou aktuálně honí na samotné hranice fyzikálních limitů, takže jim ty jejich procesory žerou jako prokopnuté. A zatím co u AMD to pro tebe byl/je „důvod“ si kopnout a vysmívat se, u Intelu je to přece OK, „protože na něm běhají nejlíp gamesky.“

   Připomenu ti firmu Nokia, která byla taky hegemonem a vydělávala neskutečné peníze. A pak přišla nová vlna a peníze Nokie jí byly k ničemu.

   • Se ti divim Tynyte, ze ty bukvici odpovidas. Dyt to je akorat nouma, ktery tak akorat „vi“ co si koupi priste…
    Kdyby nepsal ty dorazeci komentare, u kterych ceka, ze se nekdo chytne, tak nema vlastne vubec co psat..

    • Jsem rad, ze mistni konverzacni analfabet, kteremu se lide smeji napric jiz nekolika weby, si pro dnesek splnil obvyklou kvotu urazek. Byť prispevekem jako vzdy mimo tema, ale neva. Pokud se diky tomu bude citit pro dnesek jako chlapak, jsem za nej rad. Tyhle lidi, co je genofond/vychova handicapovala pro zbytek zivota, vzdy rad podporim.

   • Ja vim, prani otcem myslenky, ale ani pres vsechna bububu a spekulace o „krizi“ to Intel nemuze nikterak ohrozit. Amd by muselo prekopat cely trh, to znamena prijit s necim, co Intel prevalcuje. Nic takoveho nema a ani mit nebude, protoze ani novy Zen nebude zadny valec, nybrz bude, a to pravdepodovne jen na nejaky cas, o neco lepsi alternativou… a to nynejsi drtinovou vetsinu trhu, ktery Intel pokryva, fakt nepresvedci vse prekopavat od nuly. Ja si klidne Zen koupim, pokud bude lepsi na to, na co jej potrebuji. Ale ja jsem jen zrnko v mori koncaku, kteri fakt Amd nebo Intel nevytrhnou. O vsem rozhoduje a rozhodovat bude OEM trh.

    • Na to ti můžu říct jen jedno. Většina OEM výrobců skřípe zubama, že měla doposud jen Intel, protože byli v jeho područí. Mám celkem dobré informace od jednoho velkého výrobce a oni naopak na AMD docela čekají, protože tím mohou diverzifikovat své portfolio a získat vyjednávací pozici.

     Pokud je řeč o přáních jako otcích myšlenky, zkus si přečíst to, co píšeš sám, protože jsi zahleděný do minulosti a nevidíš realitu.

      • MS prohlásil, že prodeje PC se vrátily zpět a Intel to vzápěti dementoval, že nevyrábí více CPU. Co to tak asi znamená?

       Ano, správně, výrobce PC je „retardovanej.“ 😀

      • tynyt:
       Vy jste psal, že „oni naopak na AMD docela čekají“. Já vám jen psal, že čekat, není moc logické, když jim dva roky nic nebrání to používat.
       Proč najednou vytahujete někoho, kdo to používá, když předtím mluvíte o tom „svém“ velkém výrobci, který to nepoužívá a jen čeká na to, aby to používat mohl?

 4. Postupně budou docházet patenty na klíčové x86/x86_64 technologie. Jaký feature-set je pro provoz většiny aplikací dnes nezbytný … SSE3? Tudíž budou moci vznikat řešení nad rámec dosavadního duopolu(triopolu). Apple patrně jako první ukáže cestu pokud i v rámci MacOSu přejde na svůj ARM (nejspíš včetně emulace/akcelerace x86_64 pro dočasné zachování kompatibility s dosavadními aplikacemi). Podíl MacOS na trhu je <10% vybaven snad pouze Intel CPU, takže tu je potenciální snížení celkové velikosti trhu.