Intel předběhl očekávání o miliardu, v Q2 utržil 16,5 miliardy $. Přesto je to propad

20

Po třech měsících přišla zase sezóna kvartálních finančních výsledků hardwarových firem. Výsledky za druhé čtvrtletí roku 2019 včera jako první z námi sledovaných oznámil Intel. Z pohledu čistě desktopových počítačů to je poslední kvartál předtím, než se bude mít šanci nějak projevit příchod procesorů Ryzen 3000 od AMD, které Intel předběhly přechodem na 7nm proces, na což procesorová jednička zatím asi nebude mít odpověď.

Když jsme Intel probírali v dubnu po prvním kvartále, předpokládala firma pro druhé čtvrtletí (Q2 2019) tržby 15,6 miliardy dolarů s tolerancí plus minus 500 milionů. Ovšem toto skutečnost výrazně předstihla, tržby se dostaly na 16,505 miliardy $. Nicméně i tak je to pokles o 3 % proti loňsku, kdy měl v tomto období Intel tržby 16,962 miliardy. Čistý zisk je také o 17 % nižší než před rokem, vychází na 4,179 miliardy $ (při zdanění 11,2 %, zhruba polovičním proti tomu, co měl Intel v minulosti před snížením amerických firemních daní). Na jednu akcii je to 92 centů.

Finanční výsledky Intelu za Q2 2019
Finanční výsledky Intelu za Q2 2019

Klesaly prodeje Xeonů, v klientské divizi vylepšují bilanci zvýšené ceny CPU

Jak si vedly jednotlivé divize? V předchozích letech bývaly obvykle prodeje procesorů pro PC stagnující či klesající a naopak se drala nahoru divize serverů. To je teď paradoxně naopak. Z již zmiňovaných tržeb přinesla Client Computing Group (tedy ta, pod níž spadají běžné PC procesory) 8,8 miliardy dolarů, což je meziročně o 1 % více. Je to ale zejména zásluhou modemů, kde byl nárůst o 38 % a celkové tržby 0,9 miliardy (ale dlouho už je Intel prodávat nebude).

Intel vysledky Q2 2019 klientska divize
Finanční výsledky Intelu za Q2 2019, klientská/PC divize

Jinak prodeje samotných CPU šly dolů, tržby se meziročně Intelu snížily o 2 %. Přímo na počty kusů to byl dokonce pokles o 5 % proti Q2 2018, ale firmě se opět dařilo prodávat dráž, průměrná cena desktopového CPU vzrostla o 5 % a notebookového o 3 % proti loňsku.

Finanční výsledky Intelu za Q2 2019, serverová divize
Finanční výsledky Intelu za Q2 2019, serverová divize

Divize serverových procesorů naopak meziročně o 10 % klesla a měla tržby „jen“ 5,0 miliardy dolarů. Podobně Intelu klesly meziročně také tržby za FPGA na 489 milionů (o 5 %) a z pamětí NAND a 3D XPoint na 940 milionů (pokles o 13 %), kde to bude dáno poklesem cen těchto pamětí v globálním měřítku. Ovšem růst trvá v divizi IoT (dříve embedded), kde tržby narostly o 12 % na 986 milionů a v automobilové divizi Mobileye, kde měl Intel zlepšení proti loňsku o 13 % a tržby byla 201 milionů.

Finanční výsledky Intelu za Q2 2019 v jednotlivých divizích
Finanční výsledky Intelu za Q2 2019 v jednotlivých divizích

Tržby se v létě ještě hodně zvednou, ale ne tak vysoko jako loni

Vzhledem k trvajícím problémům Intelu s 10nm procesem se asi nelze vyhnout spekulacím, že by se Intelu mělo teď dařit hůře, ale zatím to na to až tak moc nevypadá. Podle prognózy by totiž měly tržby narůst. Na Q3 2019 očekává Intel už 18,0 miliardy dolarů (plus minus 500 milionů), přičemž opět se asi dá čekat, že odhad překoná. Firma může nicméně i tak opět o něco zaostat za loňským rokem, kdy utržila tehdy rekordních 19,2 miliardy dolarů. Zisk je očekáván asi 1,13 dolaru na jednu akcii.

Intel vysledky Q2 2019 prognoza
Prognóza Intelu na výsledky za celý rok 2019 (ke konci července) lo

Intel ovšem zvýšil prognózu tržeb na celý rok, která na jaře byla pro investory asi poněkud nepříjemným překvapením. Místo 69 miliard dolarů nyní vedení čeká, že se dostane na zhruba 69,5 miliardy dolarů (a překročení je opět pravděpodobné), se zisky asi 4,10 dolaru na akcii. Podle Intelu by asi měly tržby jak z PC, tak z datacenter a dalších ne-PC divizí meziročně klesnout o 1–3 %, což zatím není nějaké drama. I když v minulosti byl Intel zvyklý na neustálý růst v serverech, takže zde se už možná začíná chybění oněch modernějších 10nm čipů projevovat.

Galerie: výroba čipů v polovodičové továrně Intelu

Intel předběhl očekávání o miliardu, v Q2 utržil 16,5 miliardy $. Přesto je to propad
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

20 KOMENTÁŘE

 1. Prostě když někdo vyrábí pořád to stejný dokola (řadu let) a jen tomu dává vyšší čísla a vyšší cenu, tak prostě musí narazit. Sice teď CPU kupovat nebudu (asi až ZEN na EUV), ale díky AMD za jejich Ryzeny, že se vývoj po X letech stagnace na 4 jádru někam posunul – ty propady Intelu na různých trzích tomu odpovídají.

   • Co je vtip? Že se Intelu daří? To je pravda. Firma se hodnotí finančními výsledky, ne dojmy jejich odpůrců. Jak jinak byste hodnotil výsledky, kdy navzdory všem neúspěchům, o kterým kritici rádi básní, jako je zpoždění zavádění 10nm procesu, bezpečnostní chyby, nedostatečná výrobní kapacita 14nm procesu či výborná konkurence, vykazuje firma stabilní zisky a sama sebe vidí finančně pozitivněji, než před 3 měsíci?
    A tím výprodejem myslíte co?

    • firma se nehodnoti pouze podle finacnich vysledku, ale i dlouhodobemu vyhledu, aktualni finacni vysledek ovlivni pouze kratkodobe cenu akcii, potesi par akcionaru az prijdou dividendy a dava nadeji ze maji prostredky na dalsi vyvoj, nic o tom jak na tom firma bude treba za 5-10 let ale finacni vysledek nerekne

     • Jak na tom bude firma za 5-10 let nebudete vědět ani z těch věcí, za které je teď Intel kritizován. Výrobní procesy budou jiné, chyby budou jiné a konkurence bude taky úplně jiná.
      Finanční výsledky dávají zprávu o tom, že i v nepříznivých podmínkách dokáže ta firma vydělávat, nemusí omezovat výdaje ani na vývoj, ani na ty dividendy. Tedy je úspěšná, i když to spoustě lidí leží v žaludku.

      • Intel je uspesny, o tom zadna. Jeho produkty jsou porad na vysoke urovni, ale uz ztratil technologicko-vykonostni prvenstci v desktopu..potazmo, minimalne je dorovnany. To ze ztraci ve velkem domaci uzivatele mu zatim zily nerha, protoze doposud si tyhle ztraty trrhu nahonil zdrazenim svych produktu. Tohle ale muze mit postupne bumerangovy efekt..ono lidi, co budou mit AMD doma, muzou postupne AMD tlacit i v praci…neboli v OEM. Intel OEM trhy zarim pevne drzi a AMD ani nema v nekterych segementech treba Notebooku adekvatni nabidku..ale to se nejspis zacatkem roku spolu se servry zmeni a bude zajimave sledovat nasledujici 2 roky..jestli se AMD v OEM podari Intelu vzit nejake vetsi nez par jednotek procent podily trhu. To bude taky dost rozhodovat o tom, jak AMD bude uspesne celkove..protoze v retail segmentu nebude mit za rok-dva moc kam uz rust, pokud si udrzi aktualni tlak.

      • Tombo, dá se souhlasit až na tu větu „ztraci ve velkem domaci uzivatele“ … na tohle jsi přišel jak?

      • To je preci jednoduche Gogo. Kolik lidi melo pred prichodem Ryzenu doma v pocitacich AMD? Moc asi ne, vzhledem k tomu jake meli FXka povest.
       Pokud nekdo upgraduje, kupuje novy stroj tak podle Nemecka, rekneme v zapadni Evrope jsou 2 ze 3 prodanych kusu v obchode AMD..tak asi intel domaci uzivatele ve srovnani s dobou pred 2017 ztraci. Jine vysvetleni neni. To preci bylo potvrzenoni zpravama z Asie, ze po uvedeni Ryzen 3, prekonali tamni prodeje AMD Intel taky.
       A pokud Intel podstatne neslevni, neprida SMT do i5 rady, tak se to nejspis nezmeni.

      • Jak na tom firma bude za 5 let, to se dá celkem dobře odhadnout, protože inovační cyklus je u výrobců CPU počítán v jednotkách let, jde o poměrně komplexní a náročný obor.

       Každý, kdo se zajímá o tento obor a má nějaké ekonomické vzdělání, jasně vidí, že Intel nemá žádné novinky, novinky, které slíbil, opakovaně nedodal a aktuálně žije z podstaty, tj. má pouze dojné krávy, případně prašivé psy, ale žádnou vycházející hvězdu. Dojné krávy dnes zajistí dobré finanční výsledky, ale už za rok z nich mohou být prašiví psi.

       Jediný dnešní reálný kapitál Intelu je jeho historické logo a velikost, nic jiného. Zatím navíc ani není vidět, že by se mělo něco měnit, je ještě moc brzy, ten pád teprve přijde – a čím více budou zatloukat, tím to bude horší.

      • „Intel nemá žádné novinky, novinky, které slíbil, opakovaně nedodal a aktuálně žije z podstaty, tj. má pouze dojné krávy, případně prašivé psy, ale žádnou vycházející hvězdu.“
       „Jediný dnešní reálný kapitál Intelu je jeho historické logo a velikost, nic jiného.“
       Vždyť je tu Ice Lake. Novou architekturu evidentně mají, problém je podle všeho v procesu. Ten to zdá se zdrží mnohem víc, než kdokoliv čekal, ale věčně to tak určitě nebude a jestli se jim podaří přejít na 7nm v roce 2022, tak to bude asi všechno úplně jinak.

      • J.O.: jenže to je to. Těch „lejků“ tady už bylo, ale nejsou je (zatím) schopni vyrobit. Slibují až 18% nárůst IPC, ale to předpokládá vyrobit poměrně velký monolit na 10+nm a zároveň dosáhnout rozumné výtěžnosti. To teoreticky dorovná či mírně předčí AMD, ale ti také pracují na dalších iteracích svých modelů. Slibovali uvedení v 2019, teď to už AFAIK vypadá na 2020 – tak aby to nedopadlo jako s tím Cannon Lake.

       Znova taky musím připomenout, že pokud mají problémy se svou architekturou na 10nm, na 7nm to asi o moc lepší nebude – respektive tu zatím nejsou žádné známky zlepšení.

       Ale samozřejmě se můžu mýlit. 🙂

      • No moc velký monolit to není, 122.5 mm2.

       A neřekl bych že to „předpokládá“, ono už se to vyrábí a tak do října-září by se to mělo v nějakých noteboocích objevit a bude možno otestovat.
       Ten proces je asi pořád špatný (když vedle toho budou mít i dvě nové generace 14nm CPU), ale to je právě to, na co se nedá „spoléhat“ (z pohledu AMD) napořád.

      • Ja teda dost dobre nechapu jednu vec…pokud mel mit Intel v roce 2015 prvni 10nm a neco se tam silne nepovedlo, ze byla odejita dokonce top managerka, tak to pak dalsi 2-3 roky vesele pokracovali dal v pokusech, misto aby udelali nejakou rozumnou revizi a navrhli ten proces jinak? Vzdyt za tu dobu je jine firmy predbehli a jsou na 7nm, potazmo zacinaji na 5nm a oni jeste ani nemaji vyladenych 10…neco mi uniklo a nebo je solidni manazersko/technicke selhani pri moznostech Intelu?

      • Jo, je to docela zajímavý. Pokud prostě není pravda, že to byl chladnej kalkul ( „no co, 3 roky na 14nm nám stejně nic neudělaj, máme to v hrsti, akorát to budeme držet v tajnosti“), tak tam holt byly krátkozraký rozhodnutí.
       Ale tím spíš, že je to chyba, která se táhne tolik let, tím spíš je IMHO pravděpodobnější, že tam na to uvnitř už nějak reagovali a změnili strategii, aby se z toho vyhrabali. A teda že by se Intel fakt neměl podceňovat na základě minulosti.
       To je jak v roce 2016 říkat, že „AMD už nikdy neudělá výkoné CPU, protože dosavadní vývoj přece hovoří jasně“ (byli takový lidi).

      • no nic takoveho jsem nenapsal a pises to ty

       ja napsal ze budoucnost nezname a nic na tom nezmeni ani fakt ze se ted Intelu dari vydelavat 😉

      • to jsi ale objevil „ameriku“ 😀 přesně to samé se dá napsat i o AMD nebo o komkoliv …

       … stačí, když se Čína rozhodne silou převzít Tchaj-wan 🙂