Výsledky Intelu za Q4 2020: krvácí v serverech, ale v PC to nandal AMD. I díky COVIDu

27

V Q4 2020 měl Intel rozporuplné výsledky – na jednu stranu výrazně utrpěl jeho serverový byznys, kde konečně 14nm kosa padá na kámen. Ale přitom současně výrazně posiluje v PC a místo aby ztrácel, teď Intel naopak ukusuje z tržního podílu AMD a jeho Ryzenů…

Leden se blíží ke konci a tak je tu tradiční sezóna finančních výsledků. Intel je zveřejnil již koncem minulého týdne, přičemž jde nejen o výsledky za poslední kvartál roku 2020, ale i za celý rok. Za ten měl Intel rekordní tržby, ovšem firma přiznává, že v samotném Q4 začíná cítit konkurenční tlaky. Ale jak kde…

Když hlásil výsledky za Q3 2020, uváděl Intel poměrně nízkou prognózu na poslední, čtvrtý kvartál – jen okolo 17,4 miliardy dolarů. Toto ale firma předstihla docela masivně, takže s předpovědí „chudších časů“ je to teď dost problematické. Nakonec se tržby vyšplhaly až na rovných 20 miliard $ (se zaokrouhlením, ve skutečnosti to bylo lehce méně, 19,978 miliardy). Jde o drobné zhoršení proti 20,2 miliardám v loňském roce. Ale celkově je vidět, že Q4 nakonec pro Intel bylo mnohem lepší, než jaké panovaly obavy.

Čistý zisk byl 5,857 miliardy $, na akcii 1,42 dolaru. Investoři a analytici nicméně asi s lehkým znepokojením mohou sledovat marži – ta byla před rokem (Q4 2019) 58,8 % a nyní už jenom 56,8 %. Zde vždy jsou určité výkyvy, ale snížení marže může ukazovat na zhoršující se pozici na trhu/vůči konkurenci (je třeba snižovat ceny). Nyní v případě Intelu asi jde ale z velké části také o to, že 10nm výroba vychází dráž, než 14nm – a firma je nucena už konečně na 10nm technologii přejít, protože přetrvávání na 14nm procesu je neúnosné kvůli energetické (ne)efektivitě.

Finanční výsledky Intelu za Q4 2020
Finanční výsledky Intelu za Q4 2020 (Zdroj: Intel)

Datacentra a serverové procesory pociťují problémy a/nebo konkurenci

Zajímavé je jako obvykle, kolik z těchto tržeb dělaly které divize. Jsou totiž vidět docela velké pohyby. V posledních letech Intelu rostly prestižní „datacentrické“ části, které management prohlašoval za nejdůležitější pro budoucnost společnosti. Naopak trh s PC byl trošku popelkou, která sice dodává polovinu peněz, ale nevidí se v ní růstový potenciál a trošku se na ní pohlíží skrz prsty. Dobrý výsledek v Q4 2020 je ovšem nejvíce zásluhou této divize, zatímco „data-centric“ zklamal.

Intel uvádí pokles serverové divize meziročně o 16 % (ze 7,2 před rokem na 6,1 miliardy $ v Q4 2020) a také 16% pokles divize IoT/embedded (z 920 na 777 milionů). Jen divize Mobileye dodávající řešení pro vozidla stoupla o 39 % (z 240 na nynějších 333 milionů). A zase o 16 % šly dolů prodeje FPGA v divizi Altera (422 milionů, před rokem 505 milionů). Pochvalu zasloužila divize nevolatilních pamětí, která udržela pozice a klesla jen o 1 % (měla teď tržby 1,2 miliardy dolarů). Celkově tato podskupina „datacentrických“ divizí měla o 11 % nižší tržby než v Q4 2019.

Finanční výsledky Intelu za Q4 2020 výsledky jednotlivých divizí
Finanční výsledky Intelu za Q4 2020: výsledky jednotlivých divizí (Zdroj: Intel)

V serverech Intel zjišťuje, co je to konkurence

Stojí za to zastavit se speciálně u serverů. Zde se jasně projevuje to, že pořád 14nm procesory Intel Xeon (které také disponují výrazně menším počtem jader proti konkurenci) silně zastarávají. Ač je dosud chránila až neuvěřitelná setrvačnost trhu, který je přesto velkou většinou preferuje, tento technický dluh začíná Intel dostihovat a polštářový efekt těchto „rezerv“ se asi postupně vyčerpává.

Podle Intelu přímo tržby ze serverových procesorů klesly dokonce o 20 % proti stavu před rokem. Celkový výsledek totiž zkresluje směrem do trošku pozitivněji vypadajících negativních čísel to, že výrazně narostl prodej různých přidružených produktů (o 26 % meziročně, dělaly 791 milionů tržeb, hlavní produkty 5,297 milionů $). Ono 20% zhoršení je mimochodem v tržbách. Na počet prodaných kusů si Intel meziročně pohoršil jenom o 9 %. Současně mu totiž klesly i průměrné ceny o 12 %. To je zase neklamné znamení, že je Intel pod konkurenčním tlakem.

Finanční výsledky Intelu za Q4 2020: serverová divize Zdroj: Intel

Podle různých zákulisních šeptand prý byl loni Intel při vyjednávání výrazně otevřenější ke slevám, takže výsledné ceny logicky byly horší než v minulosti, kdy měl proti klientům silnější pozice. Další doklad dopadu konkurence: v Q4 2019 měla serverová divize Intelu provozní marži 48 %. Průšvih se zpožděním 10nm procesu a sílící konkurence způsobily, že nyní v Q4 2020 byla provozní marže už jenom 34 %. Znamená to, že provozní zisk šel z 3,5 miliardy $ dolů na 2,1 miliardy $.

Tento tlak jinak nelze připisovat jenom AMD a procesorům Epyc, roli může hrát i makroekonomika a také procesory ARM (Graviton2, Ampere Altra). Intelu naopak pomáhá, že je relativně silný v produktech pro telekomunikační infrastrukturu, kde mu prodeje šly dolů jen drobně.

Tip: Intel uvádí první 10nm serverové procesory: Atom P5900 s jádry Tremont pro 5G sítě

Procesorům pro PC se daří skvěle… a ještě k tomu COVID-19

Naopak prodeje do osobních počítačů šly nahoru o ne zrovna zanedbatelných 9 %. Dosáhly na 10,939 miliardy dolarů. Z toho jedna miliardy jsou vedlejší produkty, 9,939 miliardy hlavní produkty jako procesory. V Q4 2019 byly celkové tržby za hlavní produkty 8,553 miliardy a za vedlejší – v nichž byly tehdy i modemy pro Apple (trh, který Intel opustil) – 1,457 miliardy. Růst tržeb jen za hlavní produkty byl tedy reálně ještě lepší: šly nahoru o víc, o 16 %, než celkový výsledek. Intelu se tedy v krátkosti o hodně zlepšily tržby za PC procesory.

Po dlouhé době Intel zřejmě ubírá z tržního podílu AMD

Firma uvádí, že pravděpodobně po dlouhé době získala tržní podíl na úkor AMD, místo aby to bylo naopak. Intel údajně prodal o 33 % více kusů procesorů proti Q4 2019. V mixu produktů se ovšem objevilo hodně levných procesorů, které stáhly průměrné ceny notebookocých CPU dolů o 15 %, ale v desktopu se naopak průměrné ceny o 1 % zlepšily. Jde zřejmě o paradoxní důsledek koronavirové krize – velké množství lidí potřebuje notebooky nebo PC pro práci z domova, případně zábavu. Také školství potřebuje najednou mnoho notebooků – to je asi důvod pro ono zmíněné posílení podílu levných procesorů na prodejích Intelu.

Finanční výsledky Intelu za Q4 2020: divize PC Zdroj: Intel

Je otázka, zda by k tomuto nárůstu prodejů PC proceorů od Intelu došlo v takovéto míře, kdyby AMD netrpělo nedostatečnými výrobními (a možná i pouzdřícími, testovacími a logistickými kapacitami), které způsobily, že je na trhu nedostatek jeho 7nm mobilních procesorů, nových Ryzenů 5000 s jádry Zen 3 a dokonce i levnějších 14nm a 12nm procesorů. Tato situace mohla Intelu přinejmenším trochu pomoci.

Rok 2020 byl pro Intel rekordní

Za celý rok měl Intel tržby 77,867 miliardy, což je rekord v celé historii firmy. Před tím za rok 2019 utržil 71,965 miliardy, polepšil si tedy o 8,2 %. Čistý zisk byl 20,899 miliardy dolarů, což je rozpočítáno na jednu akcii 4,94 $. V roce 2021 byl ovšem zisk lehce přes 21 miliard… Intel uvádí, že celoročně mu vychází hrubá marže asi na 56 % (provozní marže po odečtení fixních nákladů je jinak 30,4 %) a daňová sazba mu nakonec vyšla asi 16,7 %. Výdaje na výzkum a vývoj (ale započtené jsou v tom i akvizice) byly 19,7 miliardy $.

Finanční výsledky Intelu za celý rok 2020
Finanční výsledky Intelu za celý rok 2020 (Zdroj: Intel)

Intel ale také vyplatil za celý rok 5,6 miliardy dolarů na dividendách. A další 14,2 miliardy $ z vydělaných peněz utratil na zpětný odkup akcií prováděný s cílem snížit počet akcií v oběhu, čímž stoupá jejich hodnota akcií držených investory.

Výhled na první čtvrtletí:

A nakonec k výhledu, který je někdy nejzajímavější, protože ukazuje na další vývoj (i když třeba ten poslední výhled na Q4 2020 Intel výrazně „nedodržel“ v pozitivním smyslu).

Finanční výsledky Intelu za Q4 2020: výhled na Q1 2021 Zdroj: Intel

V prvním kvartále Intel očekává 17,5 miliardy tržeb (plus minus), což by bylo 12% zhoršení proti výsledkům za Q1 2020 (kdy byly tržby 19,8 miliard $). Intel čeká, že produkty pro PC uvidí místo meziročního zlepšení jako v Q4 meziroční zhoršení tržeb o 1–3 % a datacentrické produkty o velkých 25 %. Bez výroby NAND, které se Intel zbavuje, by to ale prý vycházelo lépe, propad datacentrových tržeb by byl jen 15 % a celkově 6 %. Hrubá marže prý bude okolo 58 % (meziroční zhoršení o 4 procentní body).

Jaký vývoj předvídáte v roce 2021 (a následujících) pro Intel?

Otázka je, jak moc tato prognóza bude v dubnu platit, když v Q4 Intel odhad předčil o 2,5 miliardy dolarů. Osobně bych tentokrát čekal nižší, standardnější „beat“ odhadu tržeb třeba o jednu miliardu dolarů. Ale kdo ví.

Na celý rok zatím prognóza stanovená není, zatím tedy nevíme, zda Intel očekává pro rok 2021 další růst, nebo se momentálně třeba obává poklesu či stagnace. Na takovou prognózu je asi zatím hodně brzo a stejně by byla výrazně podhodnocená proti finálnímu výsledku. Toto ovšem může odrážet určitou nejistotu, protože v lednu 2020 Intel určitou prognózu již sděloval – byť ji poté zrušil kvůli nejistotě dané koronavirem. Té lze asi přečíst i to, že nyní výhled nedostáváme.

Intel Pat Gelsinger
Pat Gelsinger, nový šéf Intelu (Zdroj: Intel)

Tip: Intel mění šéfa. Vrací se veterán Pat Gelsinger, možná ideální CEO s inženýrskou krví

Kromě toho je asi dobré připomenout, že jen nedávno Intel povolal do čela nového CEO, a to velmi zajímavou osobnost Pata Gelsingera. Toto by asi mohlo vést ke změnám strategie a zamíchat s budoucím osudem společnosti.

Galerie: Finanční výsledky Intelu za Q4 2020 a celý rok 2020

Zdroj: Intel

Výsledky Intelu za Q4 2020: krvácí v serverech, ale v PC to nandal AMD. I díky COVIDu
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.85%) 13 hlasů

27 KOMENTÁŘE

  • Věžného uživatele vůbec nezajímají finanční výsledky firmy x,y.Zato řeší že na většina CPU od Intelu těžce zaostává za konkurencí a vynikají pouze v tom jaký je to přímotop:) Takže DD zajisté věnuje nezajímavému hospodaření Intelu patřičné místo a běžný uživatel koupí RyZen:))) Ostatně,Německé velkoobchody s komponenty jasně ukazují jaký je Intel v koncových prodejích propadák.:)))

   • Kde přesně CPU od Intelu těžce zaostávají za AMD? Když tě posadím za počítač s AMD nebo Intelem a budeš na něm dělat to co dělá drtivá většina lidí, tedy kouká na net, konzumuje obsah, dělá nějakou tu kancelář, nebo si zahraješ hry, tak nebudeš tušit co v tom stroji je, rozdíl nepoznáš.

    možná ztrácí v retailu, kde nakupují entuziasté a ne normální lidi, kteří berou OEM, protože nemají čas luštit co do počítače potřebují koupit, zda to bude fungovat, a pak ještě platit za její sestavení, které může stát i několik set dolarů.

    AMD je v tuto chvíli dost nevýhodné, Zen 3 je drahý a je pro většinu lidí lepší koupit Zen 2 nebo Intel 10. generace, který může poměrem cena/výkon překonat i ten Zen 2.

    Loni se to dost ukázalo, byl jsem překvapený kolik lidí doma třeba použává iPady jako regulerní počítač, stačí klávesnice s myší a monitor a řekl bych že 90% lidí takové řešení bude výkonově i možnostmi plně dostačovat. Na konzumaci obsahu to má výkonu víc než dost, stejně na maily, práci s dokumenty, dokonce si na tom člověk celkem solidně může zahrát a proti laptopu má výhodu daleko větší mobility a použitelnosti.

    Sám jsem si koupil nejlevnější iPad a drtivou většinu věcí kterou dělám na PC zvládnu stejně efektivně na tom iPadu. V podstatě nahradí herní konzoli a laptop. Bohatě to stačí.

   • 2Tom-One: Trosku radio jerevan, ne? Zaprve se tu operuje vyhradne s Mindfactory, to je retail maloobchod. Zadruhe se ukazuje to co je obecne znamo davno, ze maloobchody prodeje nedelaji, jak nyni vysledky prodeju potvrdily. Jak rika komplik, uzivatel koupi to co mu obchodnik doporuci pro jeho potreby, znacka cpu ho nezajima.

    • Hej, Tom Buri tomu skutočne verí ked ho čitam na diite.cz, smajluje takto všetko. Sak kukni 😀

     Inak napríklad tie bezpečnostné chyby su už viac menej urban legends a väčšina je už cez revízie jadra fixnutá v kremiku a microkode.
     https://www.anandtech.com/show/15785/the-intel-comet-lake-review-skylake-we-go-again/2

     Tak isto tie vtipky o 56s booste su bullshit. Jeden klik v biose a boostuješ non-stop max. Ci u Ryzenu nejdete na začiatku do biosu nič nastaviť ?

     • U toho intelu typicky není třeba nic měnit, za posledních pár let, pokud nešlo o low end desku, tak žádná deska neměla v biosu by default nic než „unlimited“, takže naopak člověk do toho biosu musí, pokud chce aby CPU jelo podle specifikací. Někteří system buildeři si na to pravidelně stěžují a to nejen u Intelu ale i u AMD, kde ty desky mají leckdy zapnuté auto oc nebo pbo..

      Někteří recenzenti pak zapínají na recenze ty desky dle specifikací, někteří zase naopak nechávají „out of box experience“, což je také to co většina uživatelů fakticky udělá, v ničem se nehrabou, zapnou a používají dokud se to nepokazí.

      • Já taky žil v tom, že to tak je a že můžeme prostě to Tau ignorovat a psát pro zjednodušení, že to bude v boostu tolik brát klidně pořád. Ale z nějakého důvodu to pak po vydání LGA 1200 úplně neplatilo – část desek najednou to 56s tau respektovala. Bylo to podle značky – větší část výrobců ignorovala, ale jeden nebo dva to měli dle specifikací. Ale jinak souhlas s tím, že jít do BIOSu a přenastavit si to není problém. Problém je čistě ta efetkivita, což j ortogonální k tomu, jestli se musí do BIOSu.

     • Chyby sú v default vypnuté aj po updatu, treba v registroch manuálne zapnúť, potom sa začnú diať veci, hlavne v Xeonoch, keby som mohol hodím graf, nejak to vyriešim,, potom uvidíte, čo to je fix bezpečnosti na úkor výkonu

      • A proč tedy jsou opravy chyb v biosu a instalovaly se servisná balíky.

       Já si nevšiml po všech updatech systému a biosu jediného negativního dopadu. Pustím počítač a než se usadím u stolu je nabootovaný před i po updatech, YT mi pořád přehrává videa stejně rychle, na načtení stránek čekám v závislosti na obsahu, zatížení serveru a mé internetové linky.

       Ve hrách mám pořád stejný výkon na svých zafixovaných 60 FPS, nehledě na hře a nastavení.

       Bezpečnostní záplaty mě dokonce nenaučily psát na klávesnici rychleji, takže se necítím bržděný ani při psaní tohoto příspěvku.

       V posledních dnech jsem se ale přistihl že hodně věcí vyřídím na nejlevnějším dostupném iPadu se stejnou efektivitou, necítím že je to pomalejší, videa běží stejně rychle, hudba se přehrává stejnou rychlostí, web se načte zase v závislosti na zatížení serveru a stavu internetu…

       Jak přesně ty updaty poškodily běžnou user experience, prosím o přesné příklady a jednoznačné důkazy jak se to uživatelů dotklo.

 1. Pár poznámek:
  1) Za mě je nejzajímavější věcí nezveřejnění odhadu na celý rok. Pravděpodobně to nesouvisí s Covidem, ale s něčím jiným. Kdyby to souviselo s Covidem, tak neřeknou, že odhad na celý rok poskytnou později, nejpozději však při výsledcích za 1Q. Odhadoval bych tedy, že čekají nějakou novou informaci, která má přijít co nevidět. Jestli bude dobrá nebo špatná, si netroufám odhadovat.
  2) Všude se píše jak Intel podržely klientské počítače, které se díky Covidu výrazně lépe prodávaly. Ovšem ve výsledcích za celý rok je u Intelu vidět, že sice ta divize CCG utržila meziročně o 3 miliardy více, ale o skoro stejnou částku rostl i ten zbytek.
  3) Nejpotěšující věcí jsou pro mě výsledky divize Mobileye, která dokázala prodat meziročně víc i za situace, kdy většina automobilek měsíce stála, a navíc už stabilně dosahuje slušného zisku.
  4) Pro některé lidi bude asi nepochopitelné, že Intel mírně snížil zisk a přesto zvýšil zisk na akcii, případně zvýšil dividendu o 5 % a přesto na dividendy vydá stejně.
  5) Očekával bych, že za 1Q dost klesnou průměrné ceny desktopových procesorů. Ty dražší, co kupují hráči, se nebudou prodávat, protože nejsou grafiky.
  6) Mimochodem o grafikách nám toho Intel taky moc neřekl.
  7) Zajímavostí bylo, jak cena akcií Intelu den před zveřejněním výsledků vzrostla o více než 6 %, pak Intel ohlásil výsledky, kde překonal odhady na všech frontách (u zisku o 38 %), a následně cena akcií o 9 % klesla. Asi někteří čekali, že když se změní vedení, tak 7nm produkty budou rázem o 2 roky dříve. Jinak si to nedokážu vysvětlit. 🙂

  • Důvodem růstu mj. bylo, že INTC bude výrobu čipů outsourcovat (TSMC Samsung). Jen co Pat Gelsiger ohlásil, že očekává, že v r. 2023 budou naprostou většinu dělat ve svých továrnách, akcie šly dolů.

   • Důvodem růstu bylo to, že Intel bude čipy vyrábět u konkurence s nedostatečnou výrobní kapacitou? To je zajímavý myšlenkový pochod těch, kteří v něco takového věřili. Zajímal by mě ten mechanismus, který by vedl k větším ziskům. Něco jako: Prodám sice méně procesorů, ale zato s menší marží.

   • A neni ten rust a nasledny pokles dan i tim, ze Intel vyplaci ctvrtletne dividendy a tedy, ze zvysena cena je cena + dividenda a potom co je dividedenda vyplacena, akcie prirozene klesne? Nicmene nevlastnim INTC, takze ani nezjistuju, kdy presne se dividendy vyplaci, ale tipnul bych to nekdy okolo zverejneni vysledku ne?

    • Myslím že ne, je to prostě souboj očekávání a sentimentů. Někdy jsou výsledky dobrý, ale „trhy“ měly ještě větší oči, jindy jsou výsledky dobrý, ale je s vyhlášením spojneá nějaká jiná zpráva, která trhy znervózní. Nebo naopak nějak neurčitě čekají na nějaké takové separátní oznámení a když jsou v tiskové zprávě opravdu jenom finanční výsledky a nic jiného, tak jim to zase nestačí…

  • Nokia svého času podnikala v segmentu, který skoro zanikl (nebo spíš zanikla jeho větší část, kde byly zajímavé marže). Tedy tlačítkové mobily. A dlouho nechtěla pochopit, že musí rozšiřovat své portfolio o nové směry.
   Intel je pravým opakem. Ten se snaží diverzifikovat. A ano, stále ještě jsou u něj dominantní procesory. Ale v síťovém byznyse ohlásili roční tržby 6 miliard dolarů, rozjíždějí grafiky, automobilový průmysl roste raketovým tempem (a evidentně to není za cenu podbízení se cenou), teď tedy prodávají divizi svých NAND pamětí, ale za tím bude spíš snaha zbavit se čínských aktiv. Sázka na AI mu taky zatím vychází, stejně jako sázka na pořádnou softwarovou podporu.

 2. Hold zatímco „zastaralé“ továrny Intelu bez potíží zvládají pokrývat zvýšenou poptávku, tak AMD doplácí na nedostatečnou nasmlouvanou výrobní kapacitu. V desktopu AMD aktuálně nemá nic s integrovanou grafikou (pouze renoir v OEM jehož dodávky váznou). Stejně tak dodávky levných notebooků s renoir těžce váznou.
  AMD má výborné desktopové 8-12-16 ti jádra, jenže prodej těchto výkonných CPU tvoří jen zlomek celkových prodejů procesorů, obvzláště v době kdy na trhu nejsou žádné herní grafiky. Nemluvě o tom, že AMD nezvládá pokrýt zájem o nové Ryzen 3, i když jsou v nabídce jen Top modely.
  Intel těží z toho, že aktuálně v levném segmentu lidi kupují cokoliv co je dostupné.

 3. Je nad slunce jasné, že kdyby mělo AMD vyšší výrobní kapacity, tak by rostlo daleko více. Intel rostl o 8%, AMD o 53%. Kdyby byly u AMD dostatečné výrobní kapacity, tak by mohlo klidně růst o 300% možná i více.