Unikl vzorek 10nm procesoru Intel Ice Lake-U. Nová architektura zvětší L2 cache

3

Minulý týden jsme zde probírali informaci, dle níž se 10nm procesory Intelu zdá se odsouvají až na závěr příštího roku. Do masové výroby a prodeje se tou dobou patrně dostanou už čipy Ice Lake, které měly být dle původního plánu už druhou, vylepšenou („10+“) generací 10nm čipů, zatímco Cannon Lake bude asi více či méně přeskočeno. Ice Lake je zároveň nová architektura, takže docela napjatě čekáme, co přinese. K tomu se nám teď naskýtají jedny z prvních střípků: prototyp se totiž zřejmě teď objevil v databázi benchmarku SiSoft Sandra.

Tam byl nalezen procesor, který zatím nemá jméno, ale běží v platformě označené Intel Ice Lake Client Platform Ice Lake Client System (Intel IceLake U LPDDR4/4x T4 PD RVP). Jde tedy o vývojovou zkušební desku, na níž se testují procesory pro notebooky, neboli varianta Ice Lake-U, což budou pravděpodobně jako dnes 15W procesory. Nejen z tohoto úniku, ale i ze dvou dalších zdrojů přitom víme, že toto 15W notebookové Ice Lake bude mít čtyři jádra s HT (tedy s osmi vlákny). Počet jader tedy nenarostl proti 14nm procesorům Kaby Lake Refresh a nyní Whiskey Lake. Nicméně díky 10nm procesu by nyní mělo být možné při stejné spotřebě realizovat podstatně vyšší frekvence, takže výkon by měl slušně stoupnout.

512KB L2 cache

Testovaný vzorek či prototyp procesoru zdá se funguje na taktech 1,6 až 1,7 GHz, tedy nijak vysoko. Ovšem to je u ES běžné a ve finále takty budou vyšší, ostatně do uvedení ještě zbývá možná i víc jak 12 měsíců. Sandra bohužel nedokáže odhalit nějaké výživné detaily o změnách architektury, ale ta se evidentně liší od Skylake minimálně jednou věcí: Intel po deseti letech mění podobu L2 cache. Zatímco od roku 2008 a architektury Nehalem používal malé 256KB mezipaměti L2 cache, u Ice Lake budou kapacity vyšší – 512 KB, přičemž opět by mělo jít o nesdílenou kapacitu privátní pro jedno jádro, jelikož detekce hlásí 4 × 512 KB.

Únik čtyřjádrového procesoru Intel Ice Lake-U v databázi Sandry
Únik čtyřjádrového procesoru Intel Ice Lake-U v databázi Sandry

Větší L2 znamená, že se do cache vejde větší sada pracovních dat aplikace, takže leckde by díky tomuto mohl stoupnout výkon (IPC). 256KB L2 cache u Nehalemu a následníků byla považována za poměrně malou, tehdy šlo relativně agresivní kompromis ve prospěch lepšího časování či menší plochy čipu. Při vyšší kapacitě je totiž obtíženější dosáhnout nízkou latenci. Mezitím ovšem Intel zvětšil u serverové varianty Skylake L2 cache dokonce na 1 MB, takže se zdá, že obecně začíná přecházet na větší velikosti. 512 KB je patrně konfigurace lepší pro spotřebitelské aplikace a také třeba mobilní oblast, mimochodem jde ale také o stejnou kapacitu, jakou použilo AMD v jádrech Zen. Je možné, že na nejmodernějších procesích už je 512 KB optimálnější a proto na tuto hodnotu oba konkurenti konvergují.

L3 cache a ring bus zůstávají stejné?

Zajímavé je, že L3 cache se nezměnila. Zůstává na hodnotě 2 MB na každé jádro, testované čtyřjádro Ice Lake-U jí tedy má 8 MB. U serverové architektury přitom Intel výměnou za zvětšení L2 zmenšil kapacity L3 cache a také změnil její fungování. Pokud kapacita u Ice Lake-U zůstala, je pravděpodobné, že také byla zachována její architektura. Intel tudíž asi pravděpodobně u těchto čipů nadále používá propojení prstencovou sběrnicí (ring bus), jakou mají běžná CPU od Sandy Bridge po Coffee Lake, a nikoliv novou mesh logiku ze Skylake-SP.

Snímek čipu Kaby Lake-R
Snímek čipu Kaby Lake-R. Ice Lake-U si asi zachová stejnou strukturu s 2 MB L3 cache na každé jádro a prstencovou sběrnicí

Druhá podstatná věc je, že Ice Lake-U bude podporovat paměti LPDDR4x, s nimiž by mohlo dosahovat docela velkých paměťových propustností. Čip dle popisu platformy bude umět i LPDDR4. Obojí již implementuje i Cannon Lake, ale je dobré mít potvrzení, že na Ice Lake-U nebudou chybět. Podpora tohoto standardu pamětí bude načase, protože momentálně procesorům Intelu dost chybí, všechny 14nm čipy zvládají jen LPDDR3. Včetně Whiskey Lake a Amber Lake, které teprv letos vyjdou.

Grafika GT2 s 48 EU

Testovaný GPU běžel s integrovaným GPU, jehož označení zatím Sandra nedetekuje, jelikož jde jen o zkušební vzorek. Grafika ale má má architekturu Gen11 (dnes Intel používá Gen9, Cannon Lake mělo přinést Gen10) a podle Sandry obsahuje 48 EU – čip má tedy dvakrát tolik výpočetních jednotek, co nynější mobilní procesory na 14 nm (což ale už chvíli víme). GPU vzorku obsahuje 768 KB vlastní L2 cache a běží na 600 MHz.

intel-ice-lake-u-sandra-1Jak už bylo řečeno, Intel aktuálně plánuje mít Ice Lake na trhu někdy na podzim 2019 – počítače s těmito CPU mají být k dispozici během vánoční nákupní sezóny. Asi nejpravděpodobnější je, že na trh v tomto čase jako první přijdou právě notebookové procesory, tedy čipy Ice Lake-U, které poodhalil tento únik. Jiná otázka je, kdy přijdou desktopové verze. Ty budou patrně používat jiný křemík asi by mohly vyjít o něco později. I na 14nm procesu také Intel měl nejprve mobilní čipy a vyšší frekvence pro desktopová CPU se mu podařilo dosáhnout až s určitým zpožděním.

Unikl vzorek 10nm procesoru Intel Ice Lake-U. Nová architektura zvětší L2 cache
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 14 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Mesh logika je vyslovene serverova zalezitost pre mnozstvo jadier. Snad nikto necaka ze to bude Intel pouzivat aj z beznych dekstopovych CPU. Tam jednoznacne ostane ring bus, ktory je efektivnejsi pri mensom pocte jadier. Intel nie je hlupy aby si znizoval IPC tam kde vyslovene nemusi. Vsetko podla ocakavani.