Intel je ochoten krvácet za levnější ultrabooky, zlevní ULV Core i3 o 10 %

0

V dubnu jsme vás informovali o tom, kterak Intel bojuje za tenčí ultrabooky. Výrobce procesorů a tvůrce pojmu „Ultrabook“ se ale také snaží, aby tyto notebooky mohly být levnější. Což samozřejmě při dodržení požadavků, jaké jsou na ultrabooky kladeny, není úplně jednoduché.

Intel se například snažil přesvědčit výrobce notebooků, aby (původně doporučovaný) hliník či slitiny jiných kovů v šasí nahradili plastem. Jenže plast jednak nevypadá tak dobře jako kov, jednak by Intel velmi nerad, kdyby se jeho použití projevilo na odolnosti strojů a přineslo vyšší počet reklamací.

Posléze Intel lobboval také za to, aby si výrobci snížili své marže. Jenže ty se u ODM (original device manufacturer = firma, která notebook vyrábí na zakázku pro někoho jiného, nejznámější z nich je Foxconn) pohybují kolem sedmi procent, jak odhaluje nedávno zveřejněný výzkum IHS iSuppli. Prostor pro jejich snižování tak prakticky neexistuje.

 

A tak se Intel podle zprávy v čínském deníku Commercial Times, zajisté s těžkým srdcem, rozhodl jít příkladem a snížit si vlastní marže prostřednictvím zlevnění procesorů pro ultrabooky. Samozřejmě ne všech, ale pouze těch, které se používají v těch nejlevnějších strojích. Z nějakého důvodu Intel nejde nejjednodušší cestou, kterou by byly procesory starší generace Sandy Bridge. Zlevněno má být Core i3 z rodiny Ivy Bridge a X-bit labs vypočítává, že to vychází na jeden jediný model, Core i3-3217U. Toto dvoujádro pracující na 1,8 GHz a TDP 17 W má momentálně stanovenou cenu $225 (pro velkoodběratele, nikoliv koncové zákazníky) a sleva by měla být v absolutních číslech 25 až 27 dolarů, tedy mezi 11 a 12 procenty.

mobile sandy bridge

Jak ovšem ilustruje příklad nedávno oznámených laptopů Sleekbook 6 a Ultrabook 6 z řady HP Envy, i při použití procesoru Sandy Bridge je ultrabook stále o 100 dolarů dražší než stroj postavený na platformě AMD Ultrathin s APU Trinity, jehož doporučená koncová cena je $699 (kdyby se prodával v ČR, stál by něco přes 17 300 Kč s daní).

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!