Intel už kvůli plným 14nm linkám zřejmě dokonce obnovuje výrobu 22nm procesorů

84

O dost déle, než jsme čekali, přetrvává problém Intelu s kapacitou 14nm procesu. Firma neodhadla dopady toho, že bude konkurencí nucena přidat do CPU víc jader a zároveň nebude schopná přejít na nevydařený 10nm proces. Možná také podcenila dopad, který bude mít výroba 14nm modemů pro Apple a další faktory. Výsledkem je, že Intel nestíhá uspokojovat poptávku paradoxně v době, kdy konkurence ze strany AMD zesílila. Nedávno tu byly zprávy, že Intel začne některé čipy vyrábět u Samsungu, nyní máme další pozoruhodnost: Intel kvůli krizi na 14nm linkách dokonce s trochou nadsázky přivede zpět ze záhrobí staré 22nm procesory.

Pentium z roku 2013 se vrací

Web ComputerBase si všiml, že v dokumentech Product Change Notification, kterými Intel oznamuje různé změny specifikací nebo třeba ukončení výroby, se objevil jeden, který se týká ještě 22nm procesorů generace Haswell pro socket LGA 1150. Přesněji jde o levné dvoujádrové Pentium G3420 s taktem 3,2 GHz (bez HT, tedy jen se dvěma jádry) vydaný ve třetím kvartálu roku 2013. Tento procesor, který se již měl přestat vyrábět, se v krátkosti opět vrací do produkce.

Intel zřejmě předtím v listopadu oznámil ukončení výroby v následujících měsících s tím, že poslední objednávky měly být možné v květnu 2020 (s nejzazším dodáním 3. prosince 2020). Ale včera vydal novou verzi dokumentu, v které se píše, že ukončení výroby je kompletně zrušeno, zákazníci nemusí podnikat žádné kroky a Pentium G3420 bude nadále dlouhodobě dostupné. Mimochodem, toto nemusí nutně znamenat, že ho Intel chce prodávat do osobních počítačů a že ho teď uvidíte v běžně prodávaných sestavách Dell/Lenovo/HP a tak podobně. Dlouhodobá dostupnost je často cílená na embedded či průmyslová zařízení, v kterých není vůbec neobvyklé využití poměrně starých CPU po mnoho let.

22nm procesor Intel Pentium G3420
22nm procesor Intel Pentium G3420, nyní něco přes šest let starý. (To to letí…)

Co je však zajímavé je zdůvodnění této náhlé změny. Normálně by přehodnocení ukončení po dvou týdnech asi ukazovalo jen na to, že někdo kvůli přehlédnutí udělal chybu, případně že se po prvním oznámení ozvali ve významném počtu zákazníci a řekli Intelu, že se budou mít o konkrétní procesor nadále zájem. Ale Intel v dokumentu uvádí, že ukončení výroby bylo zrušeno kvůli nově udělaným změnám v roadmapě. Tedy že zohledňuje nějaká nová rozhodnutí o výrobních plánech, která mezitím přišla.

Reason for Revision: Cancelling this Product Discontinuance completely per new roadmap
decision and enabling the product long term once again.

Je tedy pravděpodobné, že návrat tohoto 22nm procesoru do Haswell je v souvislosti s aktuálně diskutovaným výrobními problémy 14nm procesu, kde Intel opět přestává stíhat a zpožďují se mu dodávky. Proto byly asi opět, byť třeba jenom v nějaké omezenějším měřítku, opět puštěny do výroby a nabídky některé starší 22nm čipy, protože starší linky s tímto procesem mají asi volné kapacity dost. Zákazníci Intelu, kteří mohou těmito starými Haswelly nahradit novější 14nm čipy Skylake a spol., je proto mohou použít jako náhradu za špatně dostupné aktuální modely. To je pro Intel přirozeně lepší, než pokud by byli nucení přejít ke konkurenci, ať už AMD nebo čipům ARM.

V obchodech asi na zombie Haswell spíš nenarazíte

Jak už bylo řečeno, může se případný návrat Pentií G3420 odehrát stranou pozornosti v embedded sektoru, takže zatím nelze říct, jestli se třeba začnou objevovat v lowendových desktopech v obchodech. V takovém případě by bylo lepší se jim vyhýbat, protože šest let staré CPU znamená mimo jiné, že ho Intel relativně dřív přestane podporovat bezpečnostními záplatami, nebudou pro něj nové ovladače integrovaného GPU a tak podobně. Na koncovém trhu samostatných komponent se tyto procesory neobjeví skoro určitě, protože už se pro ně neprodávají desky, leda že by produkci nějakých retailových desek se socketem LGA 1150 obnovili i jejich výrobci. Pokud se tedy Haswell vrátí do PC, bude to asi maximálně v těch OEM počítačích, kde mají velké firmy možnost doobjednat si dříve používané desky.

Galerie: Prezentace k výrobním procesům Intelu, roadmapa 10nm a 7nm technologie (květen 2019)

Intel už kvůli plným 14nm linkám zřejmě dokonce obnovuje výrobu 22nm procesorů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

84 KOMENTÁŘE

  • Za Q3 2019 měli tržby stejných 19,2 miliardy $ jako v Q3 2018. Takže ty rekordní tržby byly větší sotva v nějakých desítkách milionů, protože se nějak schovaly v zaokrouhlení na jedno desetinné místo 🙂 Spíš bych si všímal:
   Revenue ($B) -> flat (ale jinak je mají rekordní…)
   Gross Margin -> down 5.6 pts (pokles v procentních bodech odpovídá poklesu o 8,7%)
   R&D and MG&A ($B) -> down 7%
   Operating Income ($B) -> down 12%
   Tax Rate -> up 0.4 pt (vzrůst v procentních bodech odpovídá vzrůstu o 6,7%)
   Net Income ($B) -> down 6%
   Earnings Per Share -> down 2%

   A pro Q4 2019 kupodivu odhadují také příjem ve výši 19,2 miliardy $.

    • Tak jste se tu hezky vypsal, ale nijak jste to, co napsal mvladar nevyvrátil. Třetí čtvrtletí bylo rekordní, ale o něm nic nepsal. Psal o čtvrtém, kde, jak správně píšete, počítá Intel s 19,2 miliardami tržeb, zatímco vloni tam měl 18,7 miliardy a předloni 17,1 miliardy.
     Tedy výrok „Intel zase vykáže za Q4 rekordné tržby.“ je pravdivý (tedy spíše bude pravdivý, až zveřejní koncem ledna hospodářské výsledky).
     Intel v procesorech ztrácí, to by nikdo zpochybňovat neměl. Ovšem kritikům naprosto uniká fakt, že to dokáže kompenzovat jinde. A to platí jak pro tržby, tak pro zisk.
     Tržby pomalinku rostou, i za takto nepříznivé situace (letos odhadují 71 miliard proti loňským 70,8 miliardy). Zisk klesá, ale je tak velký, že sám o sobě stačí na to, aby neklesal zisk na akcii, protože Intel dost velkou část svého zisku používá na výkup svých akcií, čímž klesá jejich počet a meziročně tak očekává, že zisk na akcii bude 4,60 dolaru proti 4,58 vloni.
     A to je přesně to, co obdivuju na Intelu já. Nejsou to žádné jeho produkty, ale je schopnost vedení ustát i nepříznivou situaci (toho vedení, na kterém kritici nenechají nit suchou). Třetím rokem tu máme skvělé Ryzeny. A přesto Intel dokáže, byť minimálně zvedat tržby a zisk a hlavně investovat. Těch cca 60 miliard dolarů, které utopil během těch třech let v investicích a nákladech na vývoj, se časem projeví, stejně jako se pozitivně během těchto tří let projevovaly investice, které jsou ještě staršího data. Efektivita těchto investic nemusí být bůhvíjaká. Ty peníze na ně už zaplaceny byly, takže cokoliv co přinesou, bude mít pozitivní dopad. Jak velký, to ukáže budoucnost.

     • mvladar narážel i na 3. čtvrtletí, protože psal „zase“. Poslední zveřejněné tržby jsou opravdu rekordní, ale chtěl jsem uvést jeho nadšený výkřik do souvislostí. Tržby totiž byly překonány jen symbolicky a ostatní důležité ukazatele naznačují mírně se zhoršující situaci (byť se to na dividendě na akcii moc neprojevuje).

      • A z čeho usuzujete, že narážel na 3. čtvrtletí? Já to chápu tak, že vloni byl 4Q rekordní a letos bude zase.
       Zisk na akcii a dividenda jsou dva různé pojmy. Zisk na akcii plánují letos na 4,60 dolaru, zatímco dividenda na akcii je 1,26 dolaru. Tam mají obrovskou rezervu, takže aby se hospodaření projevilo na dividendě, opravdu nehrozí, i kdyby se zhoršilo opravdu výrazně (zisk by musel klesnout o víc jak 14 miliard).

      • on ten Intel zase tolik neztrácí, podle posledního „mercury research“ je pořád na 83-4 procentech … že AMD prodává, o tom není pochyb, ale muselo by takhle prodávat 10 let a Intel by musel klesat, aby se ten graf hnul výrazněji …

      • Radek Holeček: Vzhledem k tomu, že ve výsledcích 3. čtvrtletí je hned jako první prohlášení „Third-quarter revenue of $19.2 billion set a new record and exceeded July guidance“, dá se celkem předpokládat, že mvladar mluví o tomto posledním čtvrtletí. Ve výsledcích za Q4 2018 zmínili rekordní výnosy za celý rok.

       Zisk/dividenda souhlas, rychleji jsem psal než myslel.

      • gogo1963: Podíl na trhu si Intel nejspíš udrží, ale za značné snížení marží, což už výsledky naznačují.

 1. Ta zpráva je pro některé jak rudý hadr na býka, přitom je to zpráva vlastně o ničem. Jeden produkt, který měl být vyřazený z nabídky, vyřazen nebude. A vzhledem k tomu, že to vyřazení mělo být údajně oznámeno v listopadu, spíše se jedná o chybu.
  On si málokdo uvědomuje, že výrobci vyrábí, či drží skladové zásoby některých produktů hodně dlouhou dobu. Ne všech, jen některých. Je to podobné jako třeba LTS verze Ubuntu.
  A když se podíváte na to, co Intel momentálně nabízí a u čeho ani nemá nějaký plán ukončení, zjistíte, že mezi takovými produkty nalezneme i procesory generace Sandy Bridge, které jsou vyráběny dokonce na 32nm procesu.
  Možná nabízí i něco ještě staršího, to jsem nehledal.

 2. Je naškodu, že ani v takýchto časoch keď dostupnosť pokulháva tj. dopyt prevyšuje ponuku nieje na relevantnom celosvetovom trhu aj tretí hráč VIA / Zhaoxin so svojími 16nm x86 procesormi KX-6000 a KH-30000 s opciou do budúcich rokov pre KX-7000 a KH-40000 na základoch novejj Centaur x86 microachitektúry s vysokým IPC a AI coprocesorom…

  link: https://www.cnews.cz/next-gen-x86-procesor-centaur-zhaoxin-kx-7000-predstaveni-ai-koprocesor

 3. Nehledal bych nutně za tím nedostatek kapacity 14 nm linky. Proč pokračuje výroba zrovna tohoto CPU, tak na to článek odpovídá.
  1) vzrostla poptávka po CPU bez HT v důsledku problémů se zabezpečením. Proč HT vypnutý výrobcem na lince a ne uživatelem v BIOS? Asi to bude mít závažný důvod, který zná jen Intel. Není vypnutí jako vypnutí odhaduju.
  2) linka jede, odladěná výroba, nadprůměrně dobrý procesor. Ještě mu povolit AES, přihodit lepší GPU, DDR4 a je to opět konkurence schopný CPU. Možná je poptávka zrovna po tomto druhu CPU. TDP má stejný jako novější kolegové a na takový to korporátní a domácí žvejkání to stačí. Nemyslím, že v tomto způsobu užití korporát a BFU řeší výkon, IPS, architekturu…. Berou, co se jim strčí. Chtělo by to sledovat revize. Vůbec bych se nedivil, kdyby se v tichosti změnily zásadním způsobem specifikace CPU.
  3) proč Haswell a ne následné architektury? Nejspíš, že pozdější linky jdou snáz předělat na 14 nm a méně. Dost možná, že Haswell nemá v architektuře novější díry nebo jsou snáz napravitelné, než v pozdějších architekturách. Případně se líp doplní jádro o nové funkce. Možná architektura Skylake a spol je odpískaná. Ale Intelu do hlavy nevidět.
  4) desky nebudou problém. Takový Asrock a MSI budou reagovat pružně.
  Možná by nebylo od věci srovnat cenu, výkon tady těch Pentií všech architektur, jak si Haswellí Pentium vůbec stojí. V mém širokém okolí zatím nikdo neupgradoval kvůli žvejkacímu výkonu ze Sandy, Ivy, Haswell.

 4. Pokud Intel ma pro produkty na 22nm odbyt..proc ne. Svetr se taky nevyhazuje apriori jenom proto, ze je na trhu „modernejsi“.
  Zajimavejsi je spis stav, do ktereho se Intel dostal. Jsou to veci pod poklickou, ktere se na venek nedostanou, ale lze si udelat obrazek o tom, ze v Intelu muselo dojit v minulosti k serii dost chybnych rozhodnuti. Jen tak prehledove
  – nechat si opetovne vyrust AMD konkurenci (byt zatim obchodne porad v plynkach, ale technicky momentalne na koni)
  – prijit o technicke prvenstvi ve vyrobni technologii
  – prijit o vykonostni prvenstvi
  – atd..
  To jsou veci, ktere se v postaveni a prostredcich Intelu normalne nestavaji.
  Jsem zvedavy co ten jejich pristi 10+nm, jestli to bude stejny papirovy drak, jako ten aktualni 10nm (kdo vi ktere revize), ktery je tu vicemene jen do poctu a bohuzel ma celkove podstatne horsi provozni parametry.

  • Díváte se na to pouze svým pohledem a předkládáte nějaké závěry, které nemusí být pravdivé.
   Podívejme se na posledních 6 let Intelu. První půlka byla „bez konkurence“, druhá půlka byla s „vyrostlou konkurencí“.
   2013 – obrat 52,7 miliardy, zisk na akcii 1,89 dolaru
   2016 – obrat 59,4 miliardy, zisk na akcii 2,72 dolaru
   2019 – obrat 71,0 miliardy, zisk na akcii 4,60 dolaru
   Které ty roky byly úspěšnější? Ty první tři nebo ty poslední tři? Tedy ta podle vás chybná rozhodnutí měla evidentně pozitivní přínos. A samozřejmě, jako každá rozhodnutí, měla i nějaké negativní dopady. Vy ale mluvíte jen a pouze o těch negativních. Proč?
   To není o tom, že ta negativa nejsou. Jsou a vyjmenoval jste některá z nich, je jich ale daleko více. Za mě je například největším negativem to, že nedokáží pokrýt poptávku. To by se takové firmě opravdu stávat nemělo.
   Ale co ta pozitiva? Ta neexistují? Mimo financí třeba to zvětšující se diverzifikace vyráběných produktů, frekvenční vyladěnost 14nm procesu, fakt, že na tom 14nm procesu dokáží vyrábět menší procesory, než konkurence. Nebo i ty zpropadené Ice Laky, které sráží výrobní proces, dokáží téměř zázraky. Rozšiřování instrukční sady o AVX 512, přidávání AI akcelerátorů do procesorů, zavedení EMIB můstků, ladění vrstvení čipů, zavedení 3DXpoint do DIMM modulů pro servery. To všechno jsou pozitiva, která nevznikla náhodou, ale vznikla na základě nějakých rozhodnutí. Na základě rozhodnutí, která zcela jistě přinesla i nějaká ta negativa.
   Tedy ještě jednou, proč vidíte jen ta negativa?
   Mně přijde, že vy a vám podobní nevíte, co chcete. Z hlediska akcionářů převažují pozitiva nad negativy. Z hlediska zákazníků platí totéž (dát šanci konkurenci se nadechnout, je veskrze pozitivní). Tak kdo jste, když vidíte jenom ta negativa?

   • To, čo píšete dáva zmyseľ, len ma sere ako prehliadajú akcionári, aj užívatelia zavádzanie klamlivými výsledkami v serverovom sektore (výkonu) atď. A klame Intel už min dva roky non-stop! To, že má pozítívne hospodárske výsledky, je len výsledok degradácie ľudí a jej zmýšlania. Korporatívny mozog je zhuba, na ktorú za pár dekád doplatíme všetci, ktorí ešte budeme tu. Deti určite..

    • Touha po zisku je hybnou silou pokroku. Můžete korporacím nadávat jak chcete, ale byla to právě firma Intel, která přišla v roce 1971 s prvním mikroprocesorem a byli to právě ti, co nadávají na kapitalismus (komunisti), kteří produkty Intelu kopírovali, protože sami se na nic jiného nezmohli.
     Samozřejmě si klidně myslete, že je to jen hloupostí lidí, že má Intel zisky. Ve skutečnosti je to naopak. On se musí přizpůsobovat tomu, jací zákazníci jsou. Kdyby měl samé inteligentní zákazníky, choval by se jinak, než se chová dneska, ale opět by platilo, že se tak chová jen a pouze proto, aby měl větší zisk.
     A podobně se chovají i ty firmy, které od něj nakupují. Vážně si myslíte, že ty firmy to dělají proto, že se jim to nevyplatí? Ony si dobře vypočítají, co je pro ně výhodné. A podle toho konají. Na rozdíl od nějakých domácích uživatelů neskočej na výsledek nějakého benchmarku, ale řeší, jak bude fungovat to, co od toho serveru potřebují. A ano, často dojdou k tomu, že opustí Intel a pořídí si AMD, někdy dokonce dojdou k tomu, že opustí Intel i AMD a vyvinou si vlastní serverové čipy (Amazon) a někdy, zatím zdaleka nejčastěji, dojdou k tomu, že si pořídí to, co znají a s čím mají zkušenosti. To by vás nemělo překvapovat. Chováme se tak skoro při každém nákupu potravin v supermarketu.

    • ach jo, dej sem fakta, v čem konkrétně kdo klame a ještě nonstop? To jako každý den, nebo každou minutu, nebo paranoja? Nevím, co je tady zdegenerované, za těmi penězi stojí produkty, ne reklama na něco, na nic, FB, Google atd.

     • 10nm hype sračky 5 rokov, teraz to isté, Koduri sračky ešte pri Vege, Xe ani nehovorím. Jediné, čo ide dobre sú zisky, i keď keď sú technologicky pozadu, vedia to spraviť tak, aby bolo bachratím vymletím hlavam spokojne. Ňič sa nedeje. Kto ma mozog v hlave a vie, čo chce, nebude marketing z obidvoch strán brať na vedomie, ale vyberie, čo je lepšie.

      • Jak víš, že to jsou všechno sračky? Máma říkala? Pak to odpovídá realitě 😀 … a douč se gramatiku, opravdu se to nedá číst … hlavně že plácáš hovadiny … (zmyseľ, bachratím, vymletím … to ň ani nepočítám …) Jak ty můžeš vědět, co je lepší? S tímhle? Nic ve zlém, ale …

   • Nic proti, ale vy si z toho vybirate uplne presne jenom to chcete zase vy :))
    Ja se zameruji na ty veci, ktere mne zajimaji. Pokud by Intel nevyrabel CPU, tak mozna o te firme ani nevim. Klidne by jsme se mohli pak radeji bavit treba o GE nebo Pekarstvi, misto o Intelu.
    Moje pointa je jina..Intel zije dodnes z navrhu CPU a vyrobniho procesu pred rokem 2015..toto je z technickeho hlediska triskni. Nastesti pro nej, byl Skylake natolik dobry navrh a na jeho chyby se prislo tak pozde, ze to vicemene na jeho pouziti nemelo/nema vliv. Takze vysledek 2019 je, kdyz to zjednodusim, porad jenom vysledek snazeni pred rokem 2015 a haseni problemu, ktere Intel interne ma.
    Nedelejte si moc velke Iluze..Intel zije stale ze sve historie, sveho takrka Monopolu a opbrovske obchodni sily, kdyby tohle nemel, tak jeho vysledky dneska nejsou ani zdaleka tam kde jsou a jeho problemy by byly tak minimalne o level vys. V principu si ted uziva jizdu z kopce za namahu, kterou vyprodukoval pred tim. Jinak pro obdobi pred 2015 nemam zadnych namitek. Nicmene to je 4-5 let zpatky.
    Co se tyce diverzifikaci portfolia..tohle jsem slysel u kazde firmy, u ktere jsem pracoval :)) Z toho co jsem meel moznost odpozorovat, v momente, kdy se fokus prenesl na „diverzifikaci“ a ne na „core“ bussines, ta firma mela problem. Potazmo, pokud se jejimu Core bussinesu nedarilo, to stejne. Takze diverzifikace jo, ale odtud potud. Intel ma preci 2 uzasne priklady sam, kdy narazil celem do betomu.. Kdyz se snazil konkurovat ARM a potom nedavno, kdy se snazil na sebe stahnout vyrobu 5G modemu. Oboji mu nevyslo. Naopak rozjete firmy, ktere koupil, tak tam mu to nejak funguje dal.
    Co se tyce Ice Lake a 10nm..tak to zadne terno neni, pokud se bavime striktne technicky. Zajimava architektura, ktera neni schopna ukazat co je v ni, k vuli nepovedenemu vyrobnimu procesu a dokonce dokaze byt i pomalejsi, nez jeho predchudce. Krome toho, zatim jsou tyhle CPU porad jen spis do poctu.

    • Vy se tváříte, jako kdyby Intel o té diverzifikaci začal mluvit až teď. Pročpak zakládal v roce 2005 společný podnik s Micronem na výrobu NAND pamětí? Pročpak asi koupil v roce 2015 Alteru? Pročpak koupil v roce 2017 Mobileye? Proč se v minulosti chtěl prosadit v SoC pro mobily, proč investoval do McAffee? Proč se po hlavě vrhl do internetu věcí?
     Všechno tohle udělal dřív, než AMD přišlo s Ryzenem a začalo mu ukusovat z trhu CPU. Tak jakápak z nouze ctnost. To jen vy máte hodně krátkou paměť. Nebo spíš záměrně děláte, že to nevíte.

     • @RH
      Zkuste pochopit, ze mi je nejaka diverzifikace fakt putna. O tom tady mluvite vy a ti, kterym se to nejak hodi nebo libi. Ja jsem na to odpovedel, protoze jsem chtel byt slusny a napsat k tomu nazor. Jinak ale tohle neni moje parketa. Mne zajimaji CPU a GK. Co Intel dela mimo to mne zajima jen okrajve. Ja tady mluvim o CPU a jak to Intel dotahl tam, kde je. At si klidne diverzifikuje co chce, mne to stejne zajimat nebude, dokud neuvede nove rady zajimavych CPU nebo grafik na trh.

     • Jinak ten rypanec do Intelu nebyl k vuli diverzifikaci, ale ze Intel uz nestoji „o majioritni podil CPU na trhu“.
      Ja proti diverzifikaci nic nemam a pokud si to myslite, tak si to vykladate chybne.

      • ach jo Tombo, špatně jsi spal? Intel měl dvě možnosti, buď AMD úplně zlikvidovat a to by asi byl sám proti sobě, nebo zvolnit a při tom se mu nezdařených 10nm hodilo do krámu … píšeš o 4-5 letech v souvislosti s dobrým počinem Skylake, on byl ale top ještě i před dvěma roky, dokonce před rokem, takže to, že je tak nějak pozadu(technologicky) bych nepokládat za mínus … stačí si počkat dva roky na 7nm euv a z celého AMD může zůstat jen hromádka popela … může, nemusí, ale to nezáleží jen na AMD

      • Hele Gogo, tyhle baje typu Intel potrebuje AMD, protoze bez neho by ho antimonopolni urad nevim co, je fakt ohrana a hlavne nedava zadny smysl. Pokud by AMD zkrachovalo, tak Intel pojede jednoduse dal, jako doted. Nic se nezmeni, pokud by nezacal provadet nejake vylozene psi kusy. A to je porad otazka, jestli by mu nekdo zatnul tipec, protoze historie poslednich 10-20 let tomu nijak nenasvedcuje. Viz treba kauzy s MS, Google, Intel, ted facebook atd. Pokuty ve forme vetsich „drobnych“, jsou vysmech.
       Intelu se urcite nehodi do kramu, ze mu nejede 10nm, jak by mel. Kazdy trh, ktery ztratis, tak se ziskava tezko zase nazpet. To vi kazdy, kdo se trochu pohyboval okolo sales.
       Jinak asi chapes trochu jinak, to co pisu. Ja netvrdim, ze Intel nebyl TOP, ale divam se na to, ze 5 let zjednodusene receno stagnuje. Pristi rok prijde dalsi refresh Skylake do desktopu, Ice Lake je v noteboocich spis do poctu a technicky neprinesl to, co mohl. Pry prijdou nejake servery na 10nm..ale co z toho vyleze nikdo nevi. Zajimavy muze byt spis az 2021 a to je 6+let od vydani Skylake.. To je presne doba stagnace Bulldozeru u AMD. Ta ale nemela prostredky, Intel ma penez, ze nevi co s nima a daleko vetsi moznosti nez AMD a to je na tom to zarazejici a zaroven zajimave pozorovat.

      • Tombo, zase elaborát o ničem … potřebuje jsem myslel v jiném smyslu … píše se o tom pořád dokola, ty taky … kdyby nebyl ryzen, pořád jedem na dvoujádrech s nadsázkou … a s tím trhem … pamatujeme doby, kdy byli s AMD půl napůl a bylo kam stoupat i padat … pokud je to 90:10, každá ztráta bolí mnohem víc, tak jako teď …

      • tombomino 8.12.2019 at 11:18 „a netvrdim, ze Intel nebyl TOP, ale divam se na to, ze 5 let zjednodusene receno stagnuje. “ Budeme nadale predpokladat, ze mas na mysli technologickou stagnaci, protoze o trzni nemuze byt jak je videt rec.

       Da se skutecne rict, ze intel technologicky stagnuje? Vuci komu to merime? Co dokazalo AMD? Udelat vic x86 jader za mene penez na cizim vyrobnim procesu a udelat vybornou much core much doge PR. Jeste pred dvema lety se o nejake konkurenceschopnosti amd ani nedalo hovorit.

       Intelu stacilo v reakci zlevnit.

       Jak dlouho se ve sra*kach placalo amd s bulldozerem?

   • Vidim to podobne, pri velikosti Intelu a stavu CPU trhu obecne, kdy x86 platforma co se tyka PC neroste, spis naopak, je diverzfikace portfolia jedina moznost, jak udrzet cisla na prijatelne urovni. To ze firma hleda nova odbytiste/trhy/moznosti je jen plus…samozrejme neco z toho nevyjde, ale neco se urcite ujme, coz je naprosto normalni vyvoj.

    nVidii po konci jejich chipsetu v serverech a PC taky nejen mistni „odbornici“ uz pohrbivali, a kde je ta firma dnes. Ano, core business ma stale v oblasti GPU, ale absenci prodeje chipsetu dokazali vic nez nahradit.

    • Diverzifikace je jedna vec, nechat si narust v core bussinesu znovu konkurenci, ktera tam uz nebyla, jina.
     Prvn je ok, druhe je celkem jasny signal, ze je neco blbe a muzu to okecavat jak chci.

     Jinak uspesna diverzifikace je daleko tezsi, nez o ni jen takhle mluvit. Dostat se nekam na trh, ktery je obsazeny nekym jinym, je nekdy dokonce uz nemozne. Proto kapitalove silne firmy, radeji jinou firmu v tyhle oblasti koupi. Dalsi vec je, ze kdyz mate uspesny „Core bussines“, muzete na neho nabalaovat dalsi produkty a sluzby. V momente, kdy Vam oslabi a zacnou Vam tam dodavat i jine firmy, proc by si meli od Vas brat i ty veci „okolo“. Jendo jde s druhym.

     • Nemam potrebu cokoliv okecavat, nedelam pro Intel, staci si dat tu praci a podrobneji podivat na financni vysledky Intelu – napr. srovnani Q3Y19 versus Q3Y18.

      Ano, CPU pro PC (CCG) – tam je mezirocni pokles reve cca o 5%. V ostatnich oblastech jde o +2% az +20% narust. Zajimavy je treba narust „Non-Volatile Memory Solutions Group“ mezirocne +19% (na 1.3mld.). Taktez v DC divizi 4% narust reve, % mene, ale je to druha nejvetsi divize Intelu.
      Takze, to co se ztratilo v „Client Computing Group“, se dohnalo v jinych oblastech, celkove reve je uplne stejne jako pred rokem. Takze ano, diverzifikace v tomto pripade je uspesna a funguje. A myslet si, ze si udrzim 99% trhu v urcite oblasti naveky, je pekny nesmysl, na kazdeho to driv nebo pozdeji padne, otazkou je, jak se na to pripravim. Navic je zde otazka objektivnich pricin, napr. kontinualnim zmensovani velikosti trhu, na kterem pusobim.

      Ano, cisty zisk za stejne obdobi klesl o vice nez 6%, ale to muze byt dano investicemi ve sledovanem obdobi. Porad je ale zisk Intelu 50x vyssi ve srovnani s AMD.

      A mit core business ve vysi vice nez 50% celeho reve neni vubec zdravy stav/struktura, tedy ze to jednou „spadne“ bylo otazkou casu. Jakykoliv vypadek/snizeni prodeje ma velke dusledky na cele reve. Takze znovu ano, diverzifikace portfolia je spravna strategie z hlediska dlouhodobeho udrzeni prijmu, zvlast u firmy velikosti Inteltu.

      • Ja netvrdim, ze diverzifikace je spatne. Ja jen z vlastni zkusenosti firem, kteryma jsem prosel tvrdim, ze je spatne, pokud se ojebava Core bussines na ukor diverzifikace a to je neco, co mi pripada, ze se v Intelu deje. Vic k tomu nemam co. Treba se mylim, treba nic neojebava, ale pak nejak nemam vysvetleni pro to, jake ma Intel momentalne na trhu produkty.
       Jinak co Intel vyrabi a nevyrabi jineho krome CPU a GK je mi celkem jedno. To stejne plati pro AMD, pokud zacne vyrabet treba letadla. nebo sroubky. Nejsem ani financak ani nespekuluji na burze. Zajimaji mne jen tyhle 2 technicka odvetvi.

      • Tak pokud Intelu kleslo reve o 5% mezirocne, tak to bych asi ojebavanim core businessu nenazval. Stejne tak jsem to nenazyval u AMD, ktere nemelo konkurenceschopne produkty x let…je videt, ze lide radi zapominaji. 🙂

       A AMD je v tak trosku jine situaci, i kdyby chtelo portfolio diverzifikovat, tak nemuze, nema na to potrebne zdroje. Tech 125M zisku per Q je opravdu nevytrhne, to neni pomalu ani na dalsi vyvoj produktu v jejich, jak rikate core businessu. Tomu napr. odpovida nabidka v oblasti GPU, kterou museli upozadit oproti CPU.

      • Technicka.. zisk by mel byt pocitan po odecteni vsech nakladu. Tudiz i po odcteni pripadnych nakladu na jine produkty…ve vasem sloganu pripadnou diverzifikaci 🙂
       Jinak nevim, proc do toho michate porad AMD. O tom, ze AMD nema prostredky jako Intel nebo NV, atd. neni potreba diskutovat. Stejne tak, ze nemela nekolik let zadne zajimave produkty (vyjma ceny/vykon v urcitych aplikacich) v CPU. Stejne tak jako je jeji nabidka GK stale pozadu oproti NV, atd..
       AMD udela jen dobre, kdyz se bude soustredit na to co dela ted.

      • Taky technicka, samozrejme koukam take na jejich hruby zisk – a pri tom reve co maji a tomu odpovidajici % marzi jim toho opravdu moc na vyvoj jinych produktu (a s tim spojene naklady) nezbyva, aniz by teda v danem Q nevygenerovali ztratu. To jsou ty chybejici zdroje na to delat neco jineho. Ja si taky myslim, ze momentalne se opravdu mohou soustredit jen na to, co delaji ted, a mohou se max modlit, aby se trh nejak vyrazne v budoucnu „nezhoupnul“ smerem dolu.

      • Co se tyce vyvoje neceho dalsiho nemuzu slouzit a uprimne se mi v tom nechce ani rypat.
       S tim ostatnim souhlasim, ohledne „nezhoupnuti“ smerem dolu a pridal bych jeste i to, ze by mela doufat, ze se Intelu nepovede vydat rychle neco znovu uspesne podobneho ve forme Core architektury.

     • No… Intel MÁ úspěšný „core business“, tím pádem si mohl dovolit právě tu diverzifikaci. Ty vidíš jen rostoucí podíl AMD a jako správný AMD fanatik ignoruješ vše ostatní – plně vytížené linky, kvartál za kvartálem rekordní příjmy…

      • Nejradeji mam budulinky, kteri mluvi o fanaticich a zapominaji se podivat u toho do zrcadla…

      • Víš, tomblbíno, mně jsou vaše značkové války ukradené. Mě jen baví dělat si z tebe srandu. Na rozdíl od vás, nafoukaných machrů, já jsem hrdý BFU a z toho, jak vy si tu dupete po bábovičkách mám zábavu. Prohlašujete se za dospělé a přitom jste horší než banda desetiletých děcek.

      • bluebudulíne, my to ale děláme dobrovolně 😀 a co se věku týče, kolik je asi tobě, když si děláš prdel z dospělých? Osm? Deset?
       Bábovky byly vyvinuty na to, aby se po nich dupalo ,,,

      • To vis ze jo, ty modrej bobku. Nejlepsi je tvrdit, jak jsem nad veci a pak mit nutkavou potrebu se „podepsat“ pod prispevkem nekoho, kdo se ti otira o Intel.
       Zkus to zrcadlo.. ono ne nadarmo se rika, ze vidis smitko v oku druheho a nevidis kladu ve vlastnim :))

    • Jinak v te uvaze mate docela drobnou chybku… NV je tam, kde je prave proto, ze rozvijela Core bussines a zivi je hracske grafiky a pak dodavky pro data centra. Oboji postavene na „Core“, byt cast je pro vypocty. Tady NV dobre odhadla dalsi potencial toho, k cemu se grafiky daji vyuzit. Coz se asi dost dobre neda rict o dalsich vecech, jakko Tegre a ani zatim o AI pro autonomni rizeni.

     • Core u nVidie je Gaming, ano, tam kdyz srovnam % podil Gaming divize na celkovem reve napr. srovnani FY16 versus FY20, Q4FY20 versus Q3FY16, tak ve FY16 mel Gaming cca 58% z celkoveho reve, tak ve FY20 ma cca 55%, resp. mezi temito obdobimi vzrostlo reve v Gaming 2x, tak v divizi pro Datova centra skoro 7,5x (726M versus 97M) ve stejnem obdobi. Takze ano, dnes je slusne zivi i produkty pro DC, ale to napr. pred temi 4 lety nebylo. Opet vysledek uspesne diverzifikace portfolia. A opet, pokud ma Gaming vic nez 50% (stejne jako u Intelu), a dojde k propadu (ktery nastal), ma to dost negativni nasledky.

      • Jenomze neni diverzifikace jako diverzifikace. NV uspesne vyuzila existujici know how, pro rozsireni nasazeni produktu, ktere uz delala. Vicemene je to porad Core, ale pouzite v jinem aplikacnim odvetvi.
       IKdyz to srovnas s Intelem a jeho modemy, tak to bylo uz jine odvetvi. U NV je to treba Tegra.

      • Jinak ja oprvdu nemam potrebu vest diskusi a tema diverzifikace. Co jsem k tomu chtel rict, jsem uz napsal. 🙂

      • Ad Tegra – nevim, do jake miry to je nebo neni neuspesny produkt, patri do kategorie OEM – coz bylo nejakych 143M reve za posledni Q…mozna by bylo dobre to srovnat s uspechem nebo neuspechem AMD CPU pro servery, ale ty jsou zase chytre nahazene do jedne kupy v ramci „Enterprise, Embedded and Semi-Custom“ divize – do ktere patri i chipy do konzoli…opravdu by me zajimalo kolik z tech 525M jde na vrub serverovych CPU – treba to neni ani tolik, kolik dela tegra u nVidie. 🙂

      • Kdyz mate nutkavou, vsechno srovnavat z nejakeho duvodu s AMD.. tak tegra, aspon v dnesni podobe, by se mela spis srovnavat s konzolemi AMD. Nejsem si vedom, ze by NV tegra, krome pokusu se uchytit v mobilni oblasti, ktery nevysel a hratky s AI pro autonomni jizdu, byla nekde uspesna ve vetsim nasazena. A pokud srovnavam v konzolich, tak srovnavam celkem nesrovnatelne, protoze AMD reseni v konzolich je jak obchodne, tak technicky o tridu jinde.

      • Tak uz jsem to nasel – za Q3FY20:
       https://s22.q4cdn.com/364334381/files/doc_financials/quarterly_reports/2020/Q320/Q3FY20-CFO-Commentary.pdf

       Tegra Processor Business: 449M celkem za vsechny produkty…

       …to je skoro tolik, co cela “Enterprise, Embedded and Semi-Custom” divize AMD…takze toliko k neuspesne Tegre…dovolim si tvrdit, ze je to vic nez kolik udelalo AMD v konzolich za stejne obdobi. Takze opravdu nevidim, ze by bylo AMD v konzolich o tridu jinde nez nVidia s Tegrou – spis naopak. 🙂

      • V pohode, Tegra jim jede. Ja jim to preju. Ja ma tegru zafixovanou jako neuspesny vstup do mobilu.Je mozne ze dneska to dodavaj i jinam nez do konzoli. Proc ne, kdyz maji pro to odbyt.

      • Jinak naopak to urcite neni s konzolemi, staci se podivat na pocty prodanych kusu…tam se Nintendo nechyta a nikdy ani chytat nebude. Tudiz ani tech Teger tam NV zase tolik dodat nemuze. Naopak pristi rok, bude mit AMD konzolove zne..

      • Proto jsem srovnaval AMD konzole s Tegrou a ne s Tegrou v konzolich. V tomto pripade ma naopak nVidia vyhodu v tom, ze Tegru muze nasadit i mimo konzole, narozdil od AMD APU v konzolich, a coz taky evidentne dela…no a diky tomu ma s Tegrou vyssi reve.
       Jde jen o to nevydavat svoje dojmy za fakta, to je cele…ale to je na cz webech takovy kolorit, popisovat Tegru jako neuspesny produkt.

      • Tegra byla po tom ústupu z tabletů/mobilů hlavně v autech (infotainment), ale pak přišel ten Switch a ten je významnější trh. Je to asi srovnatelná zakázka jako xbox one nebo PS4 u AMD (ale v současnosti jsou tržby z obou pro AMD už hodně nízké, možná icelkově nižší než ta tegra).

      • Maji k tomu poznamku:
       „Tegra™ Processor business revenue – which includes Automotive, SoC modules for gaming platforms, and
       embedded edge AI platforms – was $449 million, up 10 percent from a year ago and down 5 percent sequentially.“
       Ale je to cele schovano v jednom baliku, takze tezko z toho vyvozovat kolik toho kde delaji. Kazdopadne jak pisi, mezirocne to zvedli o 10%, takze to na sezonni vykyv nevypada.

      • Podle posledních údajů se Nintendo Switch prodá víc (na kusy), než Playstation a Xboxů dohromady. Otázkou je samozřejmě prodejní cena těch SoCů, s tou se pravděpodobně ani AMD ani nVidia nepochlubí.

      • ad Nintendo..
       Nintendo prodeje je potreba dat trochu do souvislosti, protoze psat, ze se prodava lip jako PS4 a XOX dohromady je tak trochu mimo.
       Switch je tu 2,5 roku od brezna 2017 a prodali 41milionu kusu. To je urcite velmi dobry vysledek. Pravdepodobne dokonce lepsi, nez treba XOX pro dane obdobi. Jenomze, to je porad ve fazi, kdy ta konzole je v prvni casti sveho zivotniho cykly, pokud bereme 7 let. Takze prodeje urcite budou aktualne vetsi, nez treba za 3 roky, kdy uz budou rok, co rok, klesat.
       Naproti tomu PS4 a XOX je na uplnem konci. PS4 ma 102mil a u XOX se odhaduje cca pulka co PS4, takze odhadem 50mil. Dohromady dava za 6 let 150mil kusu.
       Vazne si nekdo mysli, ze Nintendo proda za 6 let 150mil kusu, kdyz v dobe nejvetsiho boomu jich prodali 40?

      • Jeste pro srovnani, PS4 se prodalo za 2,5 roku cca stejne 40mil kusu, pokud bereme XOX zjednodusene jako 50% PS4, tak v te dobe mohlo byt cca 60mil kusu dohromady.

      • @leppard
       AMD je se SOCy pro konzole, kdyz ne o tridu, tak o pulku jinde, nez NV s tegrou u Nintenda. To ze ma aktualne mozna vetsi zakazky s ni nez AMD, tak to se muze velmi rychle zmenit pristi rok, protoze jenom konolema to NV neudrzi.
       Jinak ja jsem nikde nepsal, ze je tegra neuspesna v konzolich, ale byla neuspesna v mobilni oblasti a to je pravda. Tam vyhorela. Jinak co se tyce koloritu..to je trochu zbytecna poznamka..ktera je aplikovatelna spis na jinem webu 😉

      • Dle vgchartz switch prodal za 2 roky tolik HW jako XBox One za celou dobu, takze tegra celkem uspešná bude

 5. tohle naprosto nedává smysl, kdo by takový šrot chtěl kupovat, navíc postižený tunou chyb které už tak nízký výkon posílají úplně dolů. Navíc už k tomu jaksi nebudou desky, kdo dnes vyrábí nové fošny pro Haswell? Spíš to bude nějaká chyba ve zprávě, tohle bude nesmysl.
  Navíc výrobu takového smetí může vykrýt i AMD přes GloFo které 14/12nm kapacit bude mít dost.

  • To není chyba ve zprávě, to je jen chyba ve vaší interpretaci, kdy si myslíte, že jediné použití procesoru je počítač, který máte doma.
   Naprosto vám uniká, že daleko více počítačů má jiné specifické využití. Viděl jste někdy třeba kasu v supermarketu? To je ukázka počítače, který nevypadá jako počítač, výrobce neuvádí na trh každý půl rok nový model s novým CPU, ale konkrétní model vyrábí roky. Pro takovéto použití se některé procesory vyrábějí či dodávají dlouhá léta.

   • neuniká mi to, jenže proč oživovat už ukončené, to je ten fór. Možná si to objednal nějaký velký zákazník na osazení terminálů, ale jak se v diskusi spekuluje o kancl strojích HP/Dell/Lenovo o tom se dá vážně pochybovat, maximálně tak odpad pro Indii či ještě zaostalejší země kde je ústředním požadavkem nízká cena.

    • Četl jste ten článek? Vypadá to, že ne. Ty procesory nebyly ukončené, jen bylo oznámeno, že poslední objednávky budou možné v květnu příštího roku a poslední dodávky začátkem prosince příštího roku. A tohle oznámení bylo údajně zveřejněno v listopadu, teď ho změnili, či spíše zrušili, tedy platí, že ty procesory je možné objednávat do odvolání.
     Kdyby si je chtěl objednat nějaký velký zákazník, nic mu nebránilo si je objednat. Jen by ty objednávky musel stihnout do toho května 2020.

     • to musim psát polopaticky? Prostě někdo velký projevil zájem na delší dostupnosti, do takových kaváren a terminálů pořád stačí a hlavně nebude problém s dostupností když se předpokládá že další rok bude nedostatek 14nm čipů.
      Napadlo mě to hlavně v souvislosti s opětovným růstem podílu Win7 na Steamu, kombinace starších Haswell + Win7 půjde zřejmě tentokrát spíš na vrub Indie, číňani by takovou vykopávku už moc nechtěli kvůli nízkému výkonu – na LoL třeba stačí ale dál už je to slabší.

      • Píšete „proč oživovat už ukončené“. Přitom nikdo nic neoživuje, když ty procesory byly dosud normálně dostupné.
       Mimochodem stejně tak jsou dostupné 22nm i5 a i7, takže kdo touží stavět počítače na starších procesorech, nemá problém. Stejně tak Intel dodává i staré čipsety.

      • Zrovna v Číně se dá stále koupit hromada desek s 1150, no stress 😉

  • Myslíte váš komentář, který prokazuje, že vůbec netušíte, o čem je článek?
   Pokud jste to nepochopil zde, tady máte originál:
   http:​/​/qdms.intel.com​/dm​/i.aspx​/592BC8B4​-2516​-4A7B​-A8E0​-54C1110F20CF​/PCN117291​-01.pdf

   Polopatě: 26. listopadu 2019 Intel vydal 1. verzi toho odkazovaného dokumentu, kde ohlásil ukončení možnosti objednání toho Pentia. Následně 5. prosince 2019 vydal tuhle opravenou revizi, kde říká, že to co předtím oznámil, neplatí a to Pentium bude dále dlouhodobě dostupné.
   Ale chápu, že to už nezní tak senzačně, dokonce ani vtipně.