Intel možná uvede desktopové procesory pro socket LGA 3647. Víc jader, šest kanálů DDR4?

6
Vodní bloky EKWB Annihilator EX/EP pro socket LGA 3647

Když se ukázalo, jak blízko má konstrukce procesorů Ryzen Threadripper se serverovými CPU Epyc, bylo z toho (spíše nepodloženě) vyvozováno, že by třeba AMD mohlo také pro socket TR4 uvést 32jádrové CPU, kterým by kontrovalo proti Core i9-7980XE s jeho až 18 jádry. Paradoxně to ale možná bude Intel, kdo pustí do highendového desktopu větší kalibr. Ačkoliv firma již drží výkonnostní prvenství se zmíněným 18jádrem, podle některých indicií údajně uvažuje o tom, že by na highendový desktop uvedla ještě více jader. A co je ještě zajímavější, možná by to dokonce mohlo znamenat desktopovou verzi serverové platformy LGA 3647.

Tato nečekaná informace se dostala ven skrze firmu EK Water Blocks, která v pátek odhalila nové vodní bloky Annihilator EX/EP. Jak už název naznačuje, jsou určené pro serverové procesory Intelu, konkrétně pro „metalové“ Xeony Skylake-SP, které jsou určené právě pro socket LGA 3647, zatímco desktopová Core i9 a Core i7 Skylake-X mají jednodušší a menší LGA 2066. Ovšem tiskovka EKWB na jednom místě mluví nejen o Xeonech, ale také o „budoucích Skylake-E HEDT procesorech s větším socketem LGA 3647“.

Inkriminované pasáže v tiskové zprávě EK Water Blocks
Inkriminované pasáže v tiskové zprávě EK Water Blocks

Je samozřejmě možné, že jde o nějaké nedopatření a chybu. Ale toto by také mohlo znamenat, že výrobce chladičů má pod NDA informace o tom, že Intel skutečně chystá highendový nadšenecký procesor, který by používal právě socket LGA 3647. Zkratka HEDT totiž označuje „high end desktop“ a Intel ji používá pro platformu X299.

s-intel-core-x-series-processor-family-i9-skylake-x-lga-2066-1600Toto nové Core i9 by kvůli pouzdru LGA 3647 potřebovalo úplně nové základní desky, což by asi nebylo přijato úplně bez výhrad. Výměnou za to by ale mohlo mít šestikanálový řadič pamětí a podporovat o 50 % vyšší kapacitu RAM než platforma X299 a také Threadrippery od AMD. Kromě toho je ale možné, že změna socketu je podmínkou pro více jader. Pouzdro LGA 2066 totiž dost možná není dost velké proto, aby se do něj vešel největší čip Skylake-SP, tzv. „XCC“ křemík s až 28 jádry. Přechod na LGA 3647 by tedy dovolil mít CPU s 20 a více jádry a navíc také je tento socket také asi stavěn na větší příkon procesorů. Hodně zajímavé by asi bylo, kdyby Intel s těmito procesory opět nabídl dvouprocesorové desky pro nadšence (jako kdysi s platformou Skulltrail), ale to už vyloženě spekulujeme. Dvousocketová nadšenecky laděná deska pro Xeony dokonce už existuje, takže by se nemuselo začínat úplně od nuly.

Socket LGA 3647 na serverové desce (Zdroj: eTeknix)
Socket LGA 3647 na serverové desce (Zdroj: eTeknix)

Není kouře bez ohníčku?

Ač by ona formulace v tiskové zprávě EKWB sama o sobě asi nebyla moc věrohodná, vzápětí se objevily hlasy, podle kterých může ono monstrózní Core i9 se šestikanálovým řadičem být skutečné. Ashraf Eassa z webu The Motley Fool, kterého jsme tu ohledně Intelu již častokrát citovali, údajně slyšel informaci, že highendové desktopové procesory pro socket LGA 3647 má Intel údajně v plánu, a to coby záložní plán. To by znamenalo, že nemusí nutně vyjít, pokud společnost nebude cítit konkurenční tlak. Eassa nicméně také podotýká, že tato informace není ověřená a že neví, zda je pravdivá.

intel-lga-3647-core-i9-hedt-eassa-twitterDalší signál, který by mohl tento nečekaný plán potvrzovat, pak přidal ještě Ian Cutress z webu AnandTech. Ten se na Twitteru zprvu vyjádřil hodně skepticky. Ovšem po krátké době v sobotu přidal zprávu, dle něhož mu jistý zdroj sdělil, že nějaké zřejmě desktopové procesory jsou na LGA 3647 skutečně testovány (zda v Intelu, nebo už některým z jeho partnerů, to nevíme). Tato CPU mají mít větší L3 cache než současná Core i9, frekvenci 3,7 GHz – řeč je pravděpodobně o frekvenci základní – a také mají stát „několik tisíc dolarů“.

intel-lga-3647-core-i9-hedt-anandtech-twitterSoutěž o co nejdražší nadšenecký hardware?

To možná naznačuje, jakým by tento produkt případně mohl směřovat, je-li skutečný. Možná je totiž tak trochu jako Titan V od Nvidie, tedy hardware posazený velmi daleko za obvyklými cenovými hranicemi grafické karty či procesoru určeného pro spotřebitelský či hráčský trh s PC. Intel zřejmě seznal, že u Nvidia tento recept zabral a kartu si pořídil dostatečný počet lidí, kterým špatný poměr cena/výkon u takovéhoto hardwaru nevadí. Nebo dokonce „luxus“ ve smyslu pro běžnou populaci nedostupných cen vyhledávají kvůli statusu a tak podobně.

Případné nadšenecké procesory pro LGA 3647 by pak asi mohly být inspirované právě tímto počinem, podobně jako jsme u Titanu V spekulovali, zda se Nvidia nezhlédla v Core i9-7980XE. Kdysi bývala mezi těmito dvěma firmami určitá rivalita v tom, „kdo je víc“ a tak je možné, že za těmito produkty stojí myšlenka „když můžou oni, tak proč ne my“. Možná se nakonec výrobci ještě začnou trumfovat v tom, kdo na movité snoby mezi námi vyzkouší šílenější cenovku.

Intel možná uvede desktopové procesory pro socket LGA 3647. Víc jader, šest kanálů DDR4?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Mozna jsem neco minul ohledne novych HEDT Cpu od intelu pro 2018..ale nabizi se celkem logicky, jestli toto nebude zaloha Intelu v pripade, ze ThreadRipper 2 prinese dostatecny posun ve vykonu, na ktery by napr. Cascade Lake-X nemel dostatecne silnou odpoved a/nebo je to zaloha, v pripade, ze by doslo treba ke zpozdeni bydani pro mezidobi.

 2. Tak on by to pro Intel nebyl problém vytvořit, stejně tak z pohledu strategie v tom problém nevidím. Takže to je celé o tom, jak je zmíněno v článku, jestli bude Intel názoru, že si to za napálenou cenu koupí dostatečné množství lidí, aby se to celé vyplatilo dělat. A vzhledem k aktuálnímu „závodu“ s AMD bych se nedivil, kdyby do toho šli i s tím, že to možná ani moc nevydělá, ale bude to dobré pro marketing.

  • To asi záleží podľa vydania. Ak to chcú tento rok tak je to jasne len marketing (stačí sa pozrieť na to, koľko stoja XCC Xeony).

   Teoreticky to ale môžu plánovať proti 7nm Threadriperom. AMD ich vďaka MCM vydá pár mesiacov po desktope. Intelu môže trvať roky kým dostanú nejaký väčší monolit na 10nm.

   • To je taky možné, s Intelem to na 10nm vypadá pořád dost bledě.
    Na druhou stranu, to jestli nebude problém i s 7nm Ryzeny také zatím nikdo neví. Foundři sice zdá se 7nm proces zvládají, ale něco jiného jsou mobilní čipy a něco jiného Ryzeny. Kdy a s jakými paramery ten 7nm Ryzeny vyjdou se teprve uvidí.

 3. Fajn, že intel ide do toho, len nechcem vedieť tu šialenu cenu čo si za to bude pýtať 😀 Na druhu stranu dostať také hovado aspon na 4ghz pri slušnej spotrebe bude tiež umenie. Hlavne ak tam drbnu tu pastu.

  • Ta pasta tam (snad) nebude až tak vadit – ty čipy mají dost velkou plochu. Takže sice budou mít spotřebu stovek wattů, ale plocha přenosu tepla bude taky dost velká. Samozřejmě by bylo milionkrát lepší, kdyby je pájeli…