Intel má chybu v Haswellu a Broadwellu, musí mikrokódem vypnout TSX

0

Když se řekne hardwarová chyba v CPU, asi se vybaví hlavně příběh prvních procesorů Intel Pentium. Zdá se, že po nějakém čase Intel opět poskytla závažnější chyba v návrhu, byť méně kritická. V čipech Haswell a některých dalších ovšem bude muset aktualizací mikrokódu vypnout jednu z inzerovaných funkcí. Postiženo je instrukční rozšíření TSX v procesorech Haswell, jehož použití údajně za komplexních okolností může dostat počítač do nestabilního či nepředvídatelného stavu.

Chybu údajně objevil nezávislý vývojář softwaru, aby pak byla potvrzena i v laboratořích Intelu. Odhalení trvalo poměrně dlouho a podmínky pro manifestaci chyby jsou asi tedy velmi vzácné. Přesto Intel přistoupí k deaktivaci rozšíření TSX formou nového mikrokódu. V některých případech může být údajně možné tuto „erratu“ deaktivovat v BIOSu, například pro potřeby vývoje softwaru. Obecně ovšem bude přístup k instrukcím TSX znemožněn. Intel tyto instrukce nicméně neopouští a v budoucích CPU se vrátí.

Intel má chybu v Haswellu a Broadwellu, musí mikrokódem vypnout TSX

Instrukce TSX slouží k zvýšení výkonu vícevláknových úloh. Dokáží totiž zachovat paralelní zpracovávání i tehdy, když kvůli možnosti konfliktů musí vlákna čekat na dokončení jiných. Pomocí TSX se lze vyhnout zamykání a konflikt je řešen jen tehdy, pokud skutečně nastane. Tyto instrukce mají ovšem užití hlavně v serverovém nasazení, takže běžný uživatel jejich deaktivaci prakticky nepocítí. I pokud byste TSX v současnosti používali, projeví se příslušný update BIOSu toliko určitou ztrátou výkonu onoho softwaru.

Nové instrukce: TSX
Instrukce TSX v Haswellu

Zdá se, že Intel nebude žádné procesory stahovat či ztrátu funkce TSX nějak kompenzovat zákazníkům. Lze asi říci, že větší než praktický dopad bude škoda na pověsti firmy a emocionální vnímání této chyby veřejností. Osobně bych její význam nepřeceňoval, je ovšem škoda, že se oddaluje příchod této technologie do praxe.

 

Chyba se má týkat i přinejmenším první várky procesorů Broadwell, a sice dvoujádra Core M pro tablety. Interně je už údajně problém vyřešen, takže v budoucích procesorech se TSX zase objeví. Například výrobní plán pro desktopový Broadwell má určité zpoždění za Broadwellem-Y pro mobilní čipy Core M, který vyjde jako první – a údajně by snad již mohl mít opravu zahrnutou. Podle webu The Tech Report údajně Intel slibuje funkční TSX v čipech Haswell-EX, které nahradí současné Xeony E7 2/4/8800 v2. Z toho by vplývalo, že Haswell-EP a Haswell-E se asi opravy nedočkají. Teoreticky by sice mohly dostat novou revizi později po vydání, Intel ale zatím nic takového nepřislíbil.

Haswell pro desktop: rub a líc

Zdroj: The Tech Report

Ohodnoťte tento článek!