Intel má desku pro hraní a vývoj s x86 MCU Quark D2000, stojí jen 15 dolarů

0

Levné vývojářské desky, které si může pořídit a poté osahat prakticky kdokoliv, jsou dnes u některých druhů čipů úplným standardem. Zdá se, že i Intel se vrhá tímto směrem, i když jeho dosavadní kroky (MinnowBoard, MinnowBoard Max, Galileo) zatím tak vyloženě laciné nebyly. Poslední počin firmy na tomto poli už má však tu správnou „hračkovou“ cenovku 15 dolarů. Jedná se o platformu pro vývoj embedded aplikací či zařízení IoT s 32bitovým mikrořadičem (MCU) Intel Quark, který se tímto dostává do rukou široké veřejnosti.

Architekturu Quark odvodil Intel od původního Pentia z devadesátých let, což z ní dělá tak trochu živou fosilii. V desce Quark Microcontroller Developer Kit D2000 je osazen mikrořadič Quark D2000. Ten se od čipu D1000, o němž jsme tu psali v létě, liší plnou kompatibilitou s instrukční sadou x86, zatímco D1000 má mít odlišné instrukce (patrně zjednodušené, údajně jde o „Harvardskou CISC archiekturu“). Architektura x86 v Quarku D2000 je však také osekána na minimum – je kompatibilní s původním Pentiem, postrádá ale cache nebo jakékoliv instrukce SIMD – a dokonce je odstraněna také FPU (x87). Drobný čip v 40pinovém pouzdru QFN běží na taktu 32 MHz a je v něm integrována 8KB SRAM jako operační paměť a paměti flash pro kód (32 KB) a data (8 KB).

Intel Quark Microcontroller Developer Kit D2000
Intel Quark Microcontroller Developer Kit D2000

Deska s rozměrem 8,4 × 5,7 cm nabízí rozhraní jako I2C, ADC, SPI, UART, GPIO a DMA, z desky je pro programování a ladění vyveden port Micro USB (měl by fungovat i jako JTAG, běží na čipu FTDI FT232H). Osazeny jsou některé senzory (akcelerometr, magnetometr, teplotní čidlo prostřednictvím čipu Bosch Sensortec BCM150) a hodiny reálného času.

Intel Quark Microcontroller Developer Kit D2000

Deska se dá napájet několika způsoby – 5 V přes port USB, dráty přes šroubkové kontakty (lze použít 2,5–5,0 V), ale i knoflíkovou 3,3V baterií. Na PCB jsou rozšiřující konektory, částečně kompatibilní s Arduinem, vyžadují však napětí 3,3 V.

 

Schéma zapojení
Schéma zapojení

 

Tento hardware samozřejmě přes instrukční sadu x86 není kompatibilní s PC, jedná se o kutilskou či vývojářskou záležitost pro úsporné embedded aplikace. Od Intelu je pro vývoj dostupné IDE System Studio for Microcontrollers, s nímž lze překládat kód pomocí GCC 5.2.1, ladit s GDB 7.9 (které má mít určitá nespecifikovaná vylepšení proti standardnímu) či například použít knihovnu pro emulaci chybějící FPU. Toto IDE je podporováno pro Linuxem (Fedora 21, Ubuntu 14.04 LTS) i Windows (7/8.1/10 v64bitové verzi).

Deska se prodává za 14,95 dolarů (v přepočtu 360 korun bez daně; za tuto cenu byste se při dovozu ještě měli vyhnout DPH a clu). Na webu Intelu by k ní také měla být dostupná dokumentace.

Zdroj: CNX Software

Intel má desku pro hraní a vývoj s x86 MCU Quark D2000, stojí jen 15 dolarů

Ohodnoťte tento článek!