Intel má nový byznys pro své továrny. Čipy u něj bude vyrábět Panasonic

0

Intel je považován za vůbec největší váhu, když přijde na továrny na čipy a vývoj nejmodernější polovidičové litografie. Jenže propad trhu s PC (a naopak expanze toho mobilního) se zahryzl i do rozběhnutého byznysu tohoto gigantu. Společnost začala mít problémy s vytížením svých továren a dokonce musela zrušit i jejich výstavbu. Aby si na své špičkové závody vydělala, začíná je v posledních letech otevírat i firmám zvenčí. A Nyní se Intelu podařilo získat obzvláště atraktivního klienta.

Je jím koncern Panasonic, s nímž Intel oficiálně oznámil partnerství v pondělí. U Intelu by měla začít své procesory vyrábět jeho polovodičová divize System LSI (zkratka zde znamená Large Scale Integration, což si nesmíme plést s firmou LSI Corporation, zabývající se úložišti). Kontrakt je uzavřen na výrobu nejnovějším 14nm postupem, který Intel do praxe nasadí letos s čipy Broadwell. Panasonic by ale měl používat nízkospotřebovou variantu procesu s označením LP, což by mohl být postup, který Intel vyvinul pro 14nm mobilní Atomy Cherry Trail.

Na 14nm linkách Intelu mají vznikat čipy pro audiovizuální techniku, které divize SLSI vyvíjí mimo jiné i přímo pro Panasonic. V tiskové zprávě není upřesněno, o jaké druhy procesorů půjde, nejspíše však o obvody pro dekódování a také enkódování multimédií, například pro kompresi videa v kamerách či fotoaparátech, nebo pro přehrávače Blu-Ray a podobně. Vedle spotřební elektroniky ale Panasonic dělá i do studiové techniky a u Intelu by mohly vznikat i čipy například pro kompresi a dekompresi 12bitového formátu AVC-Ultra, který společnost adaptovala ze standardu H.264.

Mimochodem: jak podotýká server The Register, Panasonic je licenčním uživatelem technologií společnosti ARM. Je tedy vcelku pravděpodobné, že některé z vyráběných SoCů budou obsahovat i procesory ARM…

Jak již bylo řečeno, externí zákazníci mají pro výrobní divizi Intelu značný význam. Doplňují totiž finance na vývoj a údržbu, což jsou u moderních výrobních postupů položky čím dál vyšší. Vydržovat si vlastní továrny se proto stává přílišným luxusem – po AMD s touto aktivitou nyní údajně končí i IBM. Vlastní továrny s nejnovějším postupem si již dnes kromě smluvních výrobců jako je TSMC udrželo jen minimum firem.

 

Řešením této situace je právě částečná transformace byznysu na zakázkovou výrobu. Pro tu si Intel zatím vybírá zákazníky, kteří nikde přímo nekonkurují jeho hlavnímu procesorovému podnikání. Na svou stranu zatím získal společnost Altera a další, menší výrobce FPGA (Tabula a Achronix) a také společnosti Microsemi a Netronome, zabývající se specializovanými čipy pro armádní použití, respektive síťovou infrastrukturu. Ačkoliv není jasné, jak velký objem výroby má teď sjednán Panasoniv, mohl by se tento koncern asi stát zatím nejvýznamnějším zákazníkem, kterého továrny Intelu získaly. Jistou dobu se sice mluví o tom, že mezi klienty se přidalo i Cisco, nicméně to zatím oficiálně potvrzeno není.

Čip z produkce LSI divize Panasonic
Čip z produkce LSI divize Panasonic

Zdroj: Intel

Ohodnoťte tento článek!