Vlastních modemů se vzdal, ale sežene si je jinde. Intel si plácl s MediaTekem

0

Modemová divize Intelu nám za poslední rok dala více témat k psaní než skutečných produktů. Firma přesně před rokem představila nový čip pro 5G, který se sice nelišil od předchozího, ale tentokrát už se měl konečně začít vyrábět. Nezačal. Krátce nato firma oznámila, že 5G modemy jsou pro ni nerentabilní a dělat je nakonec nebude. A za pár měsíců oznámila, že celou divizi prodá Applu za miliardu dolarů.

Obchod ještě nebyl dokončen, neboť se čeká na úřední povolení. Firma ze Santa Clary si už ale našla náhradu. Včera oznámila nové partnerství s MediaTekem, který bude Intelu dodávat 5G modemy na zakázku. Američané si určí konkrétní specifikace, tchajwanská společnost čipy navrhne a vyrobí. Intel pak vymyslí, jak čipy po hardwarové a softwarové stránce integrovat do počítačů. Částečně mu s tím bude pomáhat ještě společnost Fibocom, která připraví externí moduly do slotu M.2 a zajistí podporu operátorů a telekomunikačních regulátorů.

Intel explicitně uvádí, že s 5G počítá u nové generace pokročilých notebooků a prvních produktů bychom se měli dočkat začátkem roku 2021. Prvními zákazníky budou Dell a HP.

TIP: Intel chystá ultrabooky 2.0. Project Athena slibuje ideální mobilitu

5G modemy v současné době kromě MediaTeku vyrábí i Qualcomm, Samsung, Huawei a rozhodně je již připravují i v Applu. Proč sice tedy Intel zvolil zrovna tchajwanské partnery? Ze zmíněných firem je MediaTek nejmenší a dodává čipy jen do levnějších zařízení, takže jej Intel může vytáhnout do první ligy. A vzhledem k velikosti mu tak ani nejspíš nebude činit problémy upravovat čipy na míru zákazníkům, což ostatní výrobci modemů nedělají.

Sám MediaTek uvádí, že čipy založí na Heliu M70. Jeho modem je však oproti konkurenci ještě pořád trochu vykastrovaný, protože si neporadí s milimetrovými vlnami, ale jen pásmy do 6 GHz. I na tom ale pracuje.

Zdroj: Intel, MediaTek

Vlastních modemů se vzdal, ale sežene si je jinde. Intel si plácl s MediaTekem
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 5 hlasů