Intel, MS a více vláken

0

Dvoujádrové procesory se již staly standardem i v nižší třídě a není pochyb o tom, že v budoucnu počet jader v procesorech poroste. Stále ale není zcela vyřešen problém programování pro víceprocesorové prostředí, které je několikanásobně náročnější, než psaní jednovláknových aplikací. Proto Intel a Microsoft zakládají dvě výzkumná centra, jedno při Berkeleyské univerzitě v Kalifornii a druhé při univerzitě Urbana-Champaign v Illinois.

Intel a Microsoft na provoz těchto výzkumných středisek vynaloží celkem 20 milionů amerických dolarů. Cílem bude vytvořit metodiku pro paralelizované programování a vývojové nástroje – zkrátka usnadnit programátorům psát aplikace vícevláknově. Později se výzkum zaměří na vylepšení, která by bylo možno zabudovat přímo do operačních systémů.

Momentálně mají výzkumná centra stanovený pětiletý plán (který jistě budou plnit na 120% 🙂 a počítá se s tím, že bude trvat několik let, než vyprodukují nějaké výsledky a než se pak tyto rozšíří mezi programátory. Což může být trochu problém, protože podle současných plánů Intelu by se jeho procesor s 80 jádry mohl dostat na trh dříve, než bude k dispozici i kvalifikovaná pracovní síla, která pro něj bude psát programy. Zkrátka se nemohu zbavit dojmu, že výrobci CPU měli s podobnými iniciativami začít už před několika lety, když uváděli na trh své první dvoujádrové procesory.

Zdroj: TGDaily, X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!