Příchod 22nm Xeonů E5-2600 v3 do serverového rybníčku byl docela razantním šplouchnutím – Intel nasadil novou architekturu a zároveň zvýšil počet jader u nejvyšších modelů až na osmnáct. V serverech toho ale Intel na příštích několik měsíců chystá mnohem víc. Pokud s Haswellem-EP zaútočil na nejhlavnější segment serverového trhu – kterým jsou dvouprocesorové sestavy – zhruba v polovině příštího roku společnost zasadí úder prakticky na všech zbývajících frontách.

Velkou část sortimentu pro servery Intel obnoví v druhém kvartále roku 2015, jak vyzvěděl web DigiTimes od různých „informátorů“ v průmyslových kruzích. Mezi dubnem (aprílom) a červnem (júnom) mají za prvé přijít Xeony E5-4600 v3. Ty jsou založené na stejném základu jako již uvedený Xeon E5-2600 v3, na tedy Haswellu-EP. Podporují ale navíc čtyřsocketové desky a servery, zatímco řada E5-2600 je maximálně pro sestavy se dvěma sockety.

Ve stejném čase ale Intel občerství i svou nejvyšší serverovou řadu, highendové Xeony E7, určené až pro osmiprocesorové systémy a vůbec sektor enterprise. Intel pro tuto řadu na jaře uvedl čipy Ivy Bridge-EX (lze se setkat i s označením Ivy Town), už circa po roce je ale nahradí novější generací Haswell-EX, architektonicky samozřejmě založenou na Haswellu. Haswell-EX přinese paměti DDR4 a soudě podle minulosti by také čipy mohly mít ještě víc než 18 jader, přesný počet ale neznáme. Je zajímavé, že Intel u řady Xeon E7 značně zkrátí produktový cyklus – dříve totiž mezi jednotlivými generacemi měl tři roky místo jednoho. Už v roce 2016 bychom tak v této kategorii mohli vidět pro změnu 14nm čipy odvozené od Broadwellu.

Xeon E7 v2 (Ivy Bridge-EX)
Xeon E7 v2 (Ivy Bridge-EX)

Dále má Intel v druhém čtvrtletí uvést také procesory Broadwell-DE – na trh by se měly dostat s oficiálním jménem Xeon D. Podle všeho půjde o poměrně zajímavý počin. Jsou to totiž čipy typu SoC s integrovaným čipsetem i síťovými adaptéry pro mikroservery, v určitém ohledu podobné Atomům C3000 (Avoton). Na rozdíl od nich ale Xeony D budou založené na velkých jádrech Broadwell, kterých ponesou až osm kusů. To by mělo z znamenat hodně výkonu v malém balení a Xeony D tk dost možná nadělají hodně problémů různým firmám, které se do tohoto segmentu plánují dostat s čipy ARM.

 

 

Broadwell a Skylake v Q3 2015

Minulý týden jsme zde hovořili o Xeonech E3-1200 pro jednosocketové stroje, které Intel hodlá založit na čipech Broadwell a Skylake pro desktop. Tyto dvě generace mají přijít na trh prakticky naráz – Broadwell dostane označení v4 a Skylake v5. DigiTimes uvádí i datum uvedení pro tyto dvě rodiny: podle nejnovějších informací má jak Broadwell, tak Skylake přijít na trh v třetím čtvrtletí příštího roku.

To je zajímavá informace ještě z jednoho důvodu. V minulosti Intel Xeony E3 uváděl zároveň s jejich desktopovými protějšky. Je tedy velmi pravděpodobné, že ve třetím kvartále 2015 (červenec/júl – září/september) se vedle Xeonů zároveň dočkáme i normálních čtyřjádrových Broadwellů a Skylaků pro běžná PC, pro něž doposud přesnější „termín porodu“ neprosákl.

Zdroj: DigiTimes

Ohodnoťte tento článek!