Intel náhle a zcela zrušil výpočetní karty Xeon Phi. Všechny zmínky o nich zmizely

14

Nedá se říct, že by teď v Intelu běželo všechno jako hodinky, podle dlouhodobě stanovené strategie a plánů. Minulý týden přišla správa o náhlém konci šéfa výroby Stacy Smithe a různá lokální zemětřesení zdá se probíhají i na úrovni samotných produktů (rušení programů nositelné elektroniky, IoT produktů, nebo dříve mobilních Atomů). Tento týden se nenápadně objevil ještě jeden doklad tohoto tušeného vnitřního zápasu.

Zdá se totiž, že Intel právě zrušil další produkt, a to jeden uvedený jen nedávno: Xeony Phi 14nm generace Knights Landing v provedení karty PCI Express. Tyto akcelerátory – či jak Intel uvádí, „koprocesory“ – alespoň formálně uvedl na trh letos na jaře, šlo o modely označené Xeon Phi 7220A, 7220P a 7240P. Všechny měly 16 GB paměti a 68 jader na taktu 1,2 GHz nebo 1,3GHz. 24. srpna ale Intel pro tyto Xeony Phi publikoval tzv. „product change notification“, dle které jsou okamžitě zrušeny. Přímo na stejný den bylo stanoveno datum posledních objednávek, expedic i možnosti objednávky zrušit. Tyto karty tak byly v jediném momentě odstraněny z nabídky bez jakéhokoli přechodného období, ačkoliv jsou už od dubna v oficiálním ceníku.

Dokument Intelu oznamující okamžité a kompletní zrušení Xeonů Phi 7220A, 7220P a 7240P
Dokument Intelu oznamující okamžité a kompletní zrušení Xeonů Phi 7220A, 7220P a 7240P

Intel zřejmě bere věc tak, že byly tyto Xeon Phi zrušeny ještě předtím, než se staly reálně dostupnými a jde spíš o „neuvedení na trh“. Firma totiž na svém fóru na dotazy sdělila, že se „rozhodla koprocesory Xeon Phi 7200 na trhu nenabízet“. Podle onoho komentáře na fóru je prý krok součástí toho, jak Intel sleduje situaci na trhu a snaží se nabídnout ta nejlepší řešení pro jeho potřeby. Intel už o kartové verzi Knights Landingu ze svých stránek už odstranil zmínky, zmizelo zřejmě také SDK a další vývojářské zdroje. Ovšem tyto modely byly již v databázi ARK a vzhledem k tomu, že se o jejich „launchi“ mluvilo už na jaře, není asi tato forma ukončení jejich „existence“ moc transparentní. Intel se touto situací příliš nechlubí, i když nakonec ji novinářům potvrdil.

Oficiální komentář se zprvu objevil jen na vývojářském fóru
Oficiální komentář se zprvu objevil jen na vývojářském fóru

Je třeba zdůraznit, že tento neslavný konec se týká právě jen verze Xeonu Phi Knights Landing pro PCI Express, kterou Intel označuje jako „koprocesor“. Verze pro socket LGA 3647, která funguje jako samostatný procesor s vlastní RAM (a na jeho bázi dokonce existují i vývojové pracovní stanice), je na trhu nadále. Intel uvádí, že o něj zaznamenává slušný zájem – a naznačuje i, že právě proto se rozhodl koprocesorovou verzi zaříznout. Na druhou stranu byly i procesory Xeony Phi letos výrazně zlevněny. Trh, na kterém působí, není úplně snadný, jelikož výpočetní GPU procházejí rychlým vývojem a jejich výrobci je dokáží dostat nové čipy na trh dříve než Intel. Dalo by se tudíž očekávat, že pod tlakem budou také, byť asi ne tolik, jako nebohé koprocesory.

Zrušené Xeony Phi byly v ceníku Intelu od dubna (Zdroj: CPU World)
Zrušené Xeony Phi byly v ceníku Intelu od dubna (Zdroj: CPU World)

Knights Landing pro PCIe přišel pozdě a proti silným protivníkům

Jaké má zrušení PCI Express karet Xeon Phi skutečné důvody a motivace, o tom lze spekulovat. Nedává velký smysl tento produkt kompletně odpískat v momentě, kdy by měl být prakticky hotový a normálně by nastal čas, kdy z něj konečně bude možné po předchozích již vynaložených nákladech také čerpat příjmy. Je asi možné, že se Intel setkal se enormně malým zájmem, při kterém by nebylo rentabilní vůbec rozjet sériovou výrobu. Čip Knights Landing přicházel na trh poměrně pomalu a to, že verze PCI Express vyšla ještě později po procesorové verzi pro LGA 3647, situaci moc nepomáhá (a jde o problém, který by firma měla příště nějak vyřešit). Intel tak možná jen akceptuje to, že v roce 2017 konkurence výpočetních GPU do slotu PCI Express přituhla a je těžké se s Knights Landingem prosadit.

Xeon Phi, samonosná verze pro socket LGA3647 s integrovanou propojovací logikou
Xeon Phi, samonosná verze pro socket LGA3647 (zde s integrovanou propojovací logikou)

Naproti tomu procesorová verze Xeonu Phi Knights Landing má své nesporné kvality, jimž GPU konkurovat nemohou – a to právě schopnost běžet samostatně a s řádově větší paměťovou kapacitu díky kombinaci rychlé integrované RAM a šestikanálového řadiče pro běžnou DDR4. A je tu také ten aspekt, že karta do PCI Express je ve výpočetním serveru nebo uzlu superpočítače vyměnitelná a provozovatel tak může utéct k jinému poskytovateli technologie. Toto s Xeon Phi pro platformu LGA 3647 nehrozí, a tak je možné, že rozhodnutí zrušit koprocesorové karty může být i dlouhodobější a strategické – za účelem přivázat si HPC klienty více ke své vlastní platformě.

Ohodnoťte tento článek!

14 KOMENTÁŘE

  • Nie, KNM je na machine learning (FP32, FP16) a KNL bolo na HPC (FP64).

   Skutočný dôvod bude výkon. To že nedokážu konkurovať grafikám nieje nič nové. Problém je, že teraz už nedokážu konkurovať ani klasickým Xeonom s AVX512. (dokonca pri dvojnásobnom TDP)

   • nemyslím si, KNM pořád podporuje 1/2 rate double precision, ale přidali 2x SP + 4x FMA/VNNI. V podstatě udělali podobný krok jako Nvidia s Volta a AMD s Vega. Sice odebrali jeden DP, ale pokud karta poběží na vyšších taktech než KNL může být přesto výkon v DP podobný jako u KNL. Uvidíme jaké budou finální takty.

    http://images.anandtech.com/doci/11741/hc29.21.420-knights-mill-bradford-intel-second-draft-page-012_575px.jpg

    Ten všeobecný odklon směrem k Deep Learningu a neurálním sítím je patrný skrz celý výpočetní trh a Intel logicky tento trend následuje.

    • Hovoríme o konfigurácii, nie taktoch. …ale keď už, naozaj myslíte že by dosiahli dvojnásobné takty? na základe čoho? (čo viem ja tak sú približne rovnaké).

     Ale späť ku konfigurácii. V FP64 to podporuje 16 operácií za takt. V FP32 128 operácií. DP rate je teda skôr 1/8, neviem odkiaľ máte 1/2.

    • vždyť tam píší, že KNL a KNM jsou ta stejná compute architektura v základu. Odebráním jednoho DP portu ( z původních dvou ) a nahrazením ho dvěma FP32 získali výsledný výkon. Bylo by potom logické, že DP výkon klesnul na polovinu oproti KNL, ale výkon v FP32 stoupnul.

     • edit: je ale pravda, že se ty akcelerátory rozdělily na dvě větvě a KNM jsou zaměřeny na strojové učení a deep learning a KNL na HPC. Nicméně ukončení KNL může znamenat příchod novějších akcelerátorů na 10nm FF procesu ?

     • 10nm Xeon Phi nebudú. Klasické Xeony s AVX512 majú rovnaký výkon pri nižšom TDP. Navyše majú aj nejakú integer jednotku a viac portov, takže sa ľahšie optimalizujú. V každom prípade, kvôli tomu AVX512 stratili Xeony Pi akýkoľvek význam.

      Na 10nm by som sa nespoliehal. 14nm KNL vyšiel zhruba v čase kedy vyšiel 16nm P100. A P100 s prehľadom vyhral. Na ďalšom procese by to bolo ešte výraznejšie. Intel totiž urobí len 1 krok (tým získa 2x lepší výkon ako KNL), 7nm Nvidia urobí 2 kroky (4x lepší výkon ako P100).

      To by dalo zhruba 6 TFlops pre 10nm Xeon Phi proti 20-25 TFlops pre 7nm Nvidiu. Asi každý chápe že by to nemalo zmysel. A ani ten argument, ktorý pán Olšan tak rád opakuje by nepomohol.

      Proste, na AI má Intel ASIC. Na hrubý FP64 výkon klasické Xeony. A na niečo medzi tým FPGA. Xeony Phi tam nemajú miesto lebo neprinášajú výhody v absolútne žiadnom ohľade.

     • je to možné, ale nevylučoval bych i další možnosti a nižšíí výrobní procesy. Každopádně teď je trendy strojové učení , takže Intel jde s KNM logicky stejným směrem.
      Ani já ani ty neznáme dlouhodobější plány Intelu. Takže bude záležet kterým směrem se celý trh bude vyvíjet.

  • to je také možné vysvětlení…., prostě nedokážou držet krok s NV/AMD a ty nabízejí univerzálnější výpočetní ekosystem. Nicméně jako přídavné akccelerátory ( ne samostatné PCIe karty) to pro Intel smysl evidentně má.

   • Do budoucna to vidim tak, ze svetovy technologicti lidri v tomto oboru budou chte nechte nutne potrebovat integrovat vypocetni reseni. Na jednu stranu totiz s rozvojem procesoru (CPU, GPU) dochazi ke specializaci, takze zvlast segment grafik, vypocetnich karet na ruzne zamereni, malych uspornych procesoru do IOT atd. Na druhou stranu jedno nefunguje bez druheho a s rozvojem jednoho segmentu dochazi k rozvoji i tech ostatnich.

    Vidim jasnou vyhodu AMD, ze uz dnes je pripraveno na vsechny eventuality, ale samozrejme museji to potvrdit v praxi, coz se zatim moc nedeje.
    Intel oproti tomu ma vyraznou jen jednu cast a v ostatnich se mu prilis nedari, to same plati o NVidii, u ktere je to naopak. Hodilo by se, kdyby se spojili, pak by asi ovladli vsechno, ale nemyslim, ze by k tomu mohlo dojit. NVidia se treba i proto zacala snazit o vlastni reseni procesoru na bazi ARM. Mozna by do situace mohl casem promluvit i Qualcomm, ten take umi grafiky i procesory, ale to se teprve uvidi, jestli dokazou prorazit s tim Centriqem, oznamenym tedkom.