Intel nám chce vzít paměť. RAM prý bude integrovaná v procesoru

0

Zdá se, že trend, kdy do sebe procesory nezadržitelně pohlcují ostatní komponenty počítače, bude v režii Intelu zdárně pokračovat. Po paměti cache zmizel v CPU po částech severní můstek čipové sady; grafická karta je v tomto hrobě přinejmenším jednou nohou. U procesorů Haswell a budoucích Atomů se začneme loučit i s osiřivším můstkem jižním. Zatímco integrace těchto komponent (s vyjímkou GPU) asi nikomu vadit nebude, další dějství revoluce už může být docela divoké a bolestivé. Napříště totiž chce prý Intel do procesoru přesunout i celou operační paměť počítače.

S touto dramatickou zprávou přišel web SemiAccurate. Procesorová jednička dle něj plánuje nahradit současnou koncepci připojení paměti RAM, používající sloty a moduly DIMM. Místo toho se zřejmě paměťové čipy budou nacházet v pouzdru procesoru, pokud dokonce časem nedojde k úplné integraci přímo na čip. Detaily nejsou jasné, nevíme ani, zda Intel hodlá vypálit rybník stávajícím výrobcům vlastní výrobou, nebo bude DRAM odebírat od nich. Očividné však je, že se rozloučíme s možností operační paměť hezky v teple domova zvětšit – či vyměnit v případě selhání.

Procesor Intel, pouzdro s více čipy

Intel má prý všechno nachystané. Již procesory Sandy Bridge-E a EP jsou na integraci údajně interně připravené. Společnost také má mít fungující vzorky pro demonstrační účely. Zřejmě se tak celá záležitost nyní vyjednává s velkými výrobci počítačů, základních desek a zřejmě i paměťových čipů. Tak velká změna v koncepci totiž asi neproběhne zrovna snadno.

Hlavní motivací je zcela zřejmě zmenšení rozměrů hardwaru pro mobilní zařízení. Zrušením modulů DIMM se na základních deskách notebooků uvolní hodně místa. Úsporu pocítí i ultrabooky s paměťovými čipy pájenými na desku. Ty již tak jako tak nevyměníte, takže přesun do pouzdra procesoru tu není žádná tragédie. Tedy pokud pomineme potenciální zvýšení ceny kvůli eliminaci konkurenční soutěže mezi dodavateli RAM.

 

Osobně doufám, že tato praktika zůstane v přenosných počítačích, zatímco klasické desktopy (ať už rozměru ATX, ITX, či nějakého menšího) si zachovají svou stavebnicovou architekturu. Je ale pravda, že integrace dalšího komponentu pod kapotu umožňuje Intelu schlamstnout větší díl celkové ceny za hardware (zejména pokud sám začne DRAM vyrábět). Pokud by se tedy koncepce „vše v jednom“ zalíbila velkovýrobcům počítačů, může hrozit, že se nakonec rozšíří na všechny počítače. Jednou bychom se dokonce mohli dočkat i integrace úložiště SSD…

Zdroj: SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!