Intel nechce opakovat chyby. 5G sítě mu prý už neutečou [MWC]

0

Před osmi lety Intel vsadil na špatného koně. Tehdy se rozhodovalo, která z technologií naplní vizi mobilních sítí čtvrté generace. Proti sobě stály WiMAX a LTE. Intel se nejdříve snažil prosadit ten první. Neúspěšně. Uvědomil si to až pozdě, první LTE modem připravil až na podzim 2013. U chystaných 5G sítí chce být hned od začátku.

Intel na MWC ukazoval dron s LTE
Intel na MWC ukazoval dron s LTE

5G zatím nemá konkrétní podobu, jen vizi toho, co sítě mají umět. Počítá se s rychlostmi v řádu jednotek i desítek gigabitů za sekundu, latencích v řádu milisekund a stonásobnými kapacitami sítě. Ty totiž budou sloužit nejen mobilům, ale také zastoupí domácí připojení nebo naopak poslouží pro méně náročné přenosy v rámci internetu věcí,

Intel již navázal první partnerství se špičkami v oboru. Na vývoji 5G spolupracuje s Ericssonem a Nokií. S LG bude vyvíjet technologie pro propojení automobilů. V sítích operátorů Verizon, KG nebo SK Telecom chce zase nové platformy reálně testovat.

 

Nezapomíná ale ani na LTE. Na MWC představil nový modem XMM 7480. Podporuje až 33 různých pásem (TDD i FDD). Čtyři z nich dokáže spojit najednou (funkce carrier aggregation v LTE-A) a s celkovou šířkou pásma 60 MHz nabídne rychlosti stahování až 450 Mb/s. Nové technologie mj. prezentoval na hexakoptéře Yuneec Typhoon H, která LTE využívá pro odesílání telemetrických dat a streamování HD obrazu z integrované kamery.

Zdroj: TZ Intel

Ohodnoťte tento článek!