Intel ještě pořád nestíhá vyrábět 14nm čipy. Nedostatek procesorů skončí až příští rok

25

Asi tak rok zpátky touto dobou vrcholily zprávy, že Intel nestíhá vyrábět 14nm čipy kvůli poptávce (a dalších faktorech, jako výroba 14nm modemů pro Apple údajně se špatnou výtěžností, větších čipech kvůli přidání jader) a že hrozí jejich zdražení. Tomu se tehdy ještě moc nevěřilo, aby pak tato realita udeřila tvrdě někdy v září. Až šílené ceny v obchodech už od té doby sice dávno pominuly, ale vypadá to, že normál ještě pořád nenastal. Výrobci počítačů podle posledních zpráv nedostatek aktuálně pořád pociťují a jeho cenové efekty se tak pořád mohou projevit, zvlášť jestli ke konci roku zase stoupne poptávka po PC.

Momentálně údajně výrobci notebooků mají o něco zhoršené prodeje a čekají v třetím kvartále zhoršení prodejů proti druhému. Hraje v tom roli hrozba obchodní války a ekonomického zhoršení, ale překvapivé je, že na prameni údajně pořád sedí i žába Intel. Tchajwanský web DigiTimes přinesl včera zprávu, že dle Compal Electronics, jednoho z velkých OEM/ODM výrobců, se nedostatek procesorů Intel nadále projevuje a má skončit až v prvním kvartále roku 2020, tedy půl roku později, než se soudilo loni na podzim a v zimě.

To, že momentálně ještě asi z problémů nejsme, se dá rychle zjistit pohledem do eshopů: například v nejmenovaném velkém obchodě je velké množství modelů Celeron a Pentium pro desktop vyprodaných nebo „na objednaní“, místo aby byly skladem, jak bývalo běžné. Dražší procesory už na tom tak zle nejsou, takže nestíhačka Intelu asi nyní není tak drastická jako minulý rok, kdy byly ovlivněny i dodávky poměrně drahých a lukrativních Core i5 a i7. Nyní to vypadá, že tyto procesory Intel dodává celkem bez problémů a nedostatek kapacit byl vytěsněn do lowendových čipů, z nichž je méně peněz a tak byly vybrány jako oběť a seškrtána jejich produkce.

Nedostatek se asi projevuje v lowendu

Toto pravděpodobně bude i situace u výrobců notebooků. Tam je menší výdělečnost nejlevnějších čipů ještě umocněná množstevními cenami. Když tedy Compal uvádí, že stále pociťují nedostatek CPU Intel, pravděpodobně je to právě v lowendu, kde Intel pravděpodobně Intel nenabízí dost CPU k uspokojení dodávek, nebo je na ně dlouhá čekací doba. Během krize například zmizely z obchodů desky s procesory Celeron/Pentium Gemini Lake, což asi opět ukazuje, že Intel těmto levným produktům vzal přidělenou kapacitu a přednostně vyráběl dražší modely.

DigiTimes nepřináší žádná čísla o tom, o kolik procent dodávky zaostávají za poptávkou, ale převis asi není zas tak vysoký, když nedochází k větším zdražováním vyšších modelů CPU v retailu (i když ve smluvních cenách asi posun nastal, výrobci PC si pravděpodobně už nemohou vymoci tak vysoké slevy jako kdysi). Pokud budete kupovat lowendový notebook s nějakým Celeronem nebo Pentiem, možná za něj zaplatíte víc kvůli tomuto faktoru.

Jak už bylo řečeno, Compal nyní očekává, že se situace srovná po Silvestru v Q1 2020, pokud nedojde k dalšímu „prodloužení“. Ačkoliv byste asi čekali, že s rostoucím tržním podílem AMD by nemělo docházet k tomu, že Intelu dojdou kapacity, ale je to už holt tak. Větší čipy kvůli růstu počtu jader (s nímž Intel buď nepočítal, nebo měl za to, že k němu dojde až na 10nm procesu) nebo obecně větší prodeje PC podle všeho převážily to, že Intel prodává o něco menší díl koláče než před dvěma lety. AMD by asi mohlo celému trhu „ulehčit“, pokud by výrazně stoupl jeho podíl v noteboocích, jenže v nich si podíl zvyšuje jen pomalu.

Galerie: Výroba čipů Intel v cleanroomu polovodičové továrny

Intel ještě pořád nestíhá vyrábět 14nm čipy. Nedostatek procesorů skončí až příští rok
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

25 KOMENTÁŘE

  • Nejde jen o technologii, jde o vysokou spotřebu, vysokou cenu a spousty bezpečnostních děr. Kolik musí Intel rvát úplatků všem šéfům těch OEM výrobců, aby jejich firmy používaly pořád ty jeho šmejdy, to panečku musí být sumy!

    • Nejde o uplatky, ale o „bussines dohody“. Tam samozrejme bude Intel fungovat na 199%. Prostrelit tenhle level „zajetych svazku“, ruzneho druhu „ulib“, „natlaku“ a vubec tlaku vseho druhu, je mravenci prace. V techto levelech je technologie samotna urcite ne na prvnim miste. Na druhou stranu, Intel si to budoval roky a roky a samozrejme z toho tezi, stejne jako jini ‚monopolni‘ vyrobci.

   • Jasné jasné, „vysokou spotřebu, cenu a spousty bezpečnostních děr + Kolik musí Intel rvát úplatků “

    No a teraz sa zobuď, spotreba Intelov je úplne v poho až na samozrejme najvyššie modeli ako i9 9900K, cena je vecou dohody a keď to ľudia kupujú – asi až tak vysoká nie je že ? a diery ? No hej, veď denne čítame ako neuveriteľne veľa Intel PC bolo napadnutých a ľudom miznú z účtov peniaze, z PC dáta a pod. – tie bez. diery zaujímajú tak 1 za 100 ľudí a to som ešte optimista.

    Zhodiť všetko na úplatky je už len „zaklincovanie“ – je tu spústa ďalších reálnych faktorov ako sila mena, zotrvačnosť trhu, zľavy pri množstevnom odbere resp. dlhodobé zmluvy o odberoch, to že Intel stačí aj keď má napr. len 6C/6T a nie 12T atď.
    + bežný užívateľ kúpi čo nájde v obchode/letáku a je tam hold drvivá prevaha PC/NTB z Intelom – tak sa nemôžeme čudovať že majú také predaje.

  • Vy kupujete procesor podle výrobního procesu? Rohlíky podle podle toho kde nakoupila pekárna mouku, nábytek podle toho kde vytěžili použité dřevo, auto podle toho jestli ho zrovna montovali ukrajinci, …?

      • Maudit je sice zaslepený, ale vy taky neargumentujete zrovna férově. Nové TR zatím nejsou a ještě pár měsíců nebudou. A Intel proti nim má totéž, co proti těm starým, tedy 28jádrové Xeony. A na rozdíl od těch TR si je dokonce můžete koupit, tedy pokud jste ochoten vypláznout 3 tisíce dolarů za procesor.

      • No kdyz se tu zminovali nove Intel 10nm procesory, tak se taky srovnavaly s tim co ma AMD ted a nevim o tom, ze bych je mohl koupit, tak asi tak …

      • A ty TR jsou kde? AMD ukazalo 64-core Epyc. Proti tomu muze Intel postavit tak maximalne 2SP, kdyz ma max 28-core.

       Ale jak to bude v mid-range, kde uz budou alternativy se stejnym poctem jader, se nevi. Perf/price to asi bude jasny, vzhledem k tomu, ze Intel proda vsechno, co vyrobi. Vykonem to bude asi o dost zajimavejsi souboj.

      • Jeste drobny detail..tyhle Xeony nejsou zrovna skladacky na doma. TRko je naproti tomu jen o chlup tezsi skladacka, nez normalni desktop a muze si to poskladat v principu kdokoliv, kdo sklada compy.

 1. Nedostatek kapacit je vidět hlavně tím, že některé modely téměř nejsou dostupné ani v cenících. Např. i3 9350K se v ČR prakticky neprodává, Xeony E2200 v nabídce taky moc nebývají.