Intel nestihne vydat Raptor Lake před Zenem 4, reálná dostupnost v obchodech nastane později

24
Intel Raptor Lake ilustrace 1600
Intel Raptor Lake
-
Zdroj: Pixabay

Oficiální odhalení nové generace procesorů Intel (Raptor Lake) sice bude už v září, ale reálná dostupnost se opozdí. Koupit se budou dát až v druhé polovině října.

Nová generace procesorů je už dost blízko. Ale zdá se, že blíž je ta od AMD, 5nm procesory Ryzen 7000 pro socket AM5. Intel zřejmě bude ten, kdo bude odpovídat na novinku konkurence, protože podle nejnovějších informací se Core 13. generace (Raptor Lake) začne prodávat později. Vychází to tak z informací o plánech na vydání a dalších novinkách, které se k Raptor Lake teď objevily v Číně.

Intel již v podstatě sdělil, kdy procesor Raptor Lake odhalí – 27. 9. a 28. 9. bude pořádat velkou akci s názvem Intel Innovation 2022, kde podle všeho proběhne oficiální odhalení. Na stejné akci loni (kdy ale byla pořádána o měsíc později) bylo stejně odhaleno Alder Lake. Ovšem háček je v tom detailu, že toto bude jen formální odhalení procesorů, kdy Intel sdělí parametry, ceny a tak podobně, ale prodej začne později.

Reálně až druhá půlka října

U Alder Lake mezi tím byl rozdíl jen jednoho týdne, ale vypadá to, že u Raptor Lake se po odhalení bude na start prodeje čekat o něco déle. Čínský leaker ECSM_Official (či alternativně Enthusiastic Citizen) na Bilibili prozradil, že reálný start prodejů procesorů Raptor Lake začne 17. 10., respektive asi v týdnu, který začíná 17. 10. Termín by tedy byl někde mezi 17. až 21. říjnem. Spoléháme se tu na automatický překlad, ale jedna z těchto variant by to měla být (snad to DeepL nedomotal). Tentokrát tedy bude mezi odhalením procesorů a jejich vydání třítýdenní prodleva.

Dříve se doufalo, že by Intel procesory Raptor Lake mohl vydat dříve, již v září (ne-li před ním), proti těmto dohadům jde tedy o posun. Je zajímavé, i když v praxi asi ne zas tak důležité, že by se tím asi mohlo otočit pořadí, v kterém vyjdou nové procesory Intelu a nová generace AMD – Ryzeny 7000, které přinesou vedle architektury Zen 4 také novou platformu AM5 s pamětmi DDR5.

Ryzeny 7000 se údajně mají začít prodávat v září. Objevilo se to od několika leakerů (je však otázka, zda jsou na sobě nezávislí), nejkonkrétnější je ale únik z Číny, kde se údajně na brífinku přímo v tamější pobočce AMD objevil údaj, že AM5 a Ryzen 7000 budou mít premiéru 15. 9.

Podle leakera Greymona55 by toto zářijové datum asi dokonce mohl být už přímo start prodeje procesorů (a desek). AMD asi také bude mít podobnou akci jako Intel, kde proběhne jen formální odhalení a představení modelů. Ale tato akce by pro Ryzeny 7000 už mohla být dokonce v srpnu. Což znamená, že už je možná jen měsíc vzdálená (hrůza, jak to léto utíká…). Při vydání tedy Raptor Lake už v recenzích půjde proti Ryzenům 7000, pokud se toto potvrdí.

ES1 vzorek procesoru Raptor Lake
ES1 vzorek procesoru Raptor Lake (zdroj: Chiphell)

Letos jen 125W Raptor Lake a desky Z790

Podle ECSM_Officiala v onom týdnu od 17. října vyjdou 125W procesory Raptor Lake, což bude Core i5-13600K, Core i7-13700K a Core i9-13900K, plus jejich varianty „KF“ lišící se vypnutým integrovaným GPU. Vyjdou k nim nové desky s čipsetem generace 700, ale i v jejich případě to zatím bude jen nadšenecký a přetaktovávačský čipset Z790.

Desky s čipsety B760 a „H760“ (to je nejspíš překlep a mělo být H770) pak mají být vydány v druhé polovině ledna 2023 po CES, kde budou asi formálně představené (to bude 5. 1. 2023). Až spolu s těmito deskami mají vyjít další modely procesorů Raptor Lake mimo 125W řadu K, tedy modely jako Core i5-13400(F) a tak dále. Čipset H710 údajně existovat nebude. Jinak ovšem nové procesory Raptor Lake budou kompatibilní i s deskami s čipsety řady 600 (jak těmi s pamětmi DDR5, tak s DDR4), bude stačit do nich nahrát nový BIOS.

Desky s novými čipsety řady 700 a procesory Raptor Lake budou oficiálně podporovat paměti DDR5-5600 (proti DDR5-6400 u Alder Lake), byť v praxi už takové paměti můžete provozovat asi i na Alder Lake pomocí profilů XMP. Čipset Z790 také poskytuje více linek PCI Express 4.0 – údajně rovnou 20, což je velmi slušná kapacita. Čipset, který má sám připojení přes ekvivalent PCIe 4.0 ×8, tak může fungovat jako v podstatě přepínač / můstek PCIe. Vedle toho bude poskytovat 8 dalších linek PCIe 3.0 na výpomoc.

Naopak zřejmě procesory Raptor Lake ani desky Z790 nemění podporu PCI Expressu přímo v procesoru. CPU má řadič PCIe 5.0 ×16 pro grafiku, což se dá volitelně rozdělit na ×8/×8. Pro SSD je ale v procesoru pořád jen rozhraní PCIe 4.0 ×4, stejně jako v Alder Lake. Desky Z790 tedy nebudou mít možnost přímé podpory PCIe 5.0 SSD. Přesněji řečeno, budou asi existovat modely poskytující slot M.2 s rychlostí PCIe 5.0 ×4, ale tyto linky budou muset být vzaty z linek pro GPU, které tím pádem bude moci běžet jen s osmi linkami (PCIe 5.0 ×8 nebo PCIe 4.0 ×8 podle toho, co podporuje).

Zdroje: ECSM_Official, Greymon55

Intel nestihne vydat Raptor Lake před Zenem 4, reálná dostupnost v obchodech nastane později
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. „proti DDR5-6400 u Alder Lake” – AL nepodporuje DDR5 6,4 GHz ak sa nebavíme o OC frekvencii. A ak áno, dosky pre Raptor lake musia zvládať aspoň toľko čo dosky pre Alder lake (samoz. tie drahšie).

  • Intel tím, že zatím neřekl, kdy procesory Raptor Lake představí, ani kdy je začne prodávat, podkopal vaší důvěru v něj, co? Je zajímavé, že to nepodkopalo vaši důvěru v novináře, kteří vás těmi vylhanými termíny krmí. Novináři se mýlí (když budu hodně slušnej), ale může za to Intel. Kdo jiný, že?

   • Když „Oficiální odhalení nové generace procesorů Intel (Raptor Lake) sice bude už v září, ale reálná dostupnost se opozdí.“. Kdyby Intel nepublikoval datum vydání tak by ho nic k tomuhle papírovému vypuštění nenutilo a prostě by je vydal později bez téhle papírové maškarády. Podle Vás za to ale mohou novináři.

    • Chápu, že vám to moc nemyslí, ale stejně si zkuste přečíst tento článek. Je v něm napsáno, že Intel bude 27. 9. a 28. 9. pořádat velkou akci s názvem Intel Innovation 2022. O tom, že by na něm představoval Raptor Lake neřekl Intel ani slovo a už vůbec neřekl nic o tom, že Raptor Lake půjdou v té době do prodeje. Že novináři spekulovali, že je tam odhalí a hned půjdou do prodeje, není chyba Intelu, ale novinářů. A že hovádko boží jako vy ani nedokáže odlišit spekulace novinářů od nějakého prohlášení Intelu, je problém toho hovádka.
     Zatím je to tedy tak, že novináři nejdřív přijdou s myšlenkou, že Intel ty Raptor Lake uvede na trh koncem září nebo začátkem října a pak s velkou slávou publikují článek, kdy sami sobě tuhle hovadinu vyvrací.

    • Intel publikoval jenom datum konference, kde bude formální odhalení. Už tehdy, pokud se podíváte, jsme psali, že u Alder Lak pak bylo reálné vydání v obchdoch později, teď to asi tedy bude stejné a teda že bude start prodeje v říjnu.
     Intel o téhle prodlevě neříkal nic, takže ani nejde o to,že by to teď nějak měnil

     Co se touhle zprávou mění, je jenom ta doba prodlevy. U Alder Lake byla jen týden, taky to vypadá, že bude 3-3,5 týdne. Takže místo začátku října druhá polovina měsíce. Na datumu té konference, které Intel oznámil, se nezměnilo nic.

     • Tohle rozhodně nepopírám. Narážím na fakt, že paper launch není nic lichotivého. Pan Holeček ve své bezmezné lásce k Intelu tohle ignoruje a tváří se jako by to bylo od samého počátku záměrem Intelu.

      • Ale v tomhle smyslu paper launch má skoro všechno, před několika lety byla snaha se odlišit tím že jako byl „hard launch“, z čista jasna byly recenze i dostupnost v obchodech okamžitě. Ale ono to nakonec moc praktický smysl nemá, zvlášť v případě, že hrozí vyprodání v prvních minutách, člověk si ani nestihne nic rozmyslet nebo přečíst a už ho to žene k nákupu.

       Myslím, že všechny generace Ryzenů měly „papírové“ formální vydání předem s dostupností až s odkladem v rozsahu týden-měsíc.

      • Pro mne je paper launnch když nejedou výrobní linky. To co asi máte na mysli bych nazval prvotní poptávkou která je závislá na míře hypování nového produktu. Pak pochopitelně může být reálná dostupnost výrobku prakticky nulová ale nenazval bych to paper launchem.

  • Nikdy jsi duveru v Intel nemel. Nehlede na to, ze je jedno, kdy to Intel predstavi, kdyz uz ted je docela jasne, ze se na Zen 4 nechytne. Ja naopak Intel lituju, vem si, ze byli zvykli se na AMD divat z patra a ted se od doby Skylake, coz byla jejich posledni TOP procesorova generace, nemohou na vrchol zpet prodrapat, at delaji, co delaji.

     • Ano ale reju do Intelu mnohem déle. Nezaregistroval jste, že stejně tak reju i do AMD když se mi na něm něco nelíbí (ceny podpora PCI, …). Hlavně že víte co jsem měl za počítač před 30 lety. Tvrdit, že jsem si svojí intelovskou konfiguraci koupil protže jsem nevěřil Intelu je … Moje rytí je jak píšete vtipné ale to se bohužel o Vašem způsobu uvažování říci nedá.