Intel vydal nové mikrokódy CPU. Oprava neznámé chyby zdá se zpomalí jádro Ice Lake

Ve Windows Update se objevil nový mikrokód pro procesory Intel. Není uvedeno, které chyby opravil, ale zdá se, že 10nm procesory Intel jsou s ním pomalejší.

45

Mezi záplatami pro Windows se objevil nový balík s mikrokódy pro procesory Intel. Tyto aktualizace distribuuje Microsoft zejména kvůli tomu, že jsou potřebné pro opravy bezpečnostních zranitelností, které postupně objevují ve spekulativním vykonávání kódu od publikování chyb Spectre a Meltdown před dvěma lety. Vypadá to, že tato oprava by mohla snižovat výkon na nové architektuře Intel Ice Lake, zatímco předchozí se týkaly hlavně Skylake a předchozích CPU.

Nové verze mikrokódu se objevily v balíku KB4497165, který by se měl instalovat pod Windows automaticky (a vyžádává si poté restart). Již předtím se zřejmě stejné nové mikrokódy objevily i v distribučních kanálech pro Linux. Kuriózní ale je, že k nim nejsou žádné poznámky k vydání – nejsou uvedené u balíku pro Linux, ale ani v popisu aktualizace Windows.

Je možné, že detaily toho, co tyto aktualizace opravují, zatím drží Intel pod pokličkou, protože jde o nějakou chybu, která ještě nebyla zveřejněná a firma se snaží rozšířit aktualizace před odhalením detailů. Mohlo by tedy jít opět o bezpečnostní zranitelnost vyžadující nějaké změny v mikrokódu nebo ovládací rozhraní/bity, které je nově nutné přidat.

Aktualizace mikrokódu pro procesory Intelu ve WIndows Update 24. května
Aktualizace mikrokódu pro procesory Intelu ve Windows Update 24. května (instaluje se i na počítače s procesorem AMD, ale neměla by nic dělat)

Toto ale nevíme, teoreticky může třeba jít i o nějakou chybu týkající se jen stability, jako bylo JCC erratum. Více se asi ale dozvíme až v momentě, kdy Intel odhalí, čeho se tato oprava týká.

Procesor Ice Lake-U pro notebooky (pouzdro BGA)
Procesor Ice Lake-U pro notebooky (pouzdro BGA)

Snížený výkon pro procesory Ice Lake

Nicméně to vypadá, že by oprava mohla snižovat výkon. Web Phoronix totiž aktualizovaný mikrokód otestoval na 10nm procesoru Intel Ice Lake a u nové verze (pod Linuxem je označená jako 0x78) naměřil konzistentně nižší výkon než před aplikací (se starším mikrokódem 0x46). V době testování Phoronixu byl nový mikrokód zřejmě dostupný jen pro Ice Lake, takže ostatní CPU minimálně tehdy tímto nebyla ovlivněna. Je možné, že oprava (a zpomalení) se Skylake a starších CPU ani týkat nebude.

Není to naštěstí zpomalení dramatické, ale spíše mírné. Ovšem vypadá to, že se netýká pouze systémových volání a přepínání kontextů jako Spectre, ale mohlo by postihovat obecně jakýkoli běžící kód, tedy i intenzivní CPU zátěže, tedy jde jinými slovy o snížení IPC architektury.

Test Phoronixu ukazující propad výkonu procesoru Intel Ice Lake s mikrokódem 0x78 04
Test Phoronixu ukazující propad výkonu procesoru Intel Ice Lake s mikrokódem 0x78

Zpomalení typicky o 1 až 3 %

Test Phoronixu můžete najít zde. Propady výkonu v testech, které jsou v jeho článku, se pohybují mezi jedním a třemi procenty, ve dvou výjimečnějších případech je postih 4 % a 5,9 % výkonu.

Nejde tedy o nic smrtícího, ale zdá se, že zpomalení bylo naměřené konzistentně. Mimo Linux nicméně ještě testy provedeny nebyly, takže zatím nevíme, jestli se podobné zpomalení projeví i na Windows.

Galerie: Test Phoronixu ukazující propad výkonu procesoru Intel Ice Lake s mikrokódem 0x78

Zdroje: Bleeping Computer, Phoronix

Intel vydal nové mikrokódy CPU. Oprava neznámé chyby zdá se zpomalí jádro Ice Lake
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.86%) 7 hlasů

45 KOMENTÁŘE

 1. Zatímco AMD CPU se postupem času zrychlují (když vezmeme Ryzen na začátku a pak po pár měsících…), Intel to má přesně naopak. Zajímavá strategie 😀
  Intel by se měl vykašlat na všechny ty jezera a přijít s úplně novou, překopanou architekturou, kde by většinu těchto známých chyb odstranil už při návrhu daného čipu. Prostředky na to rozhodně má.

  • Ice Lake je úplně jiná architektura. A jak vidíte na tomto článku, zde popisovaná neznámá chyba je chybou jen Ice Lake, nikoliv těch předchozích architektur. Tedy vaše rada je úplně zbytečná, protože nic neřeší.

   • Radek Holeček: Ne tak docela, pořád se jedná spíše o evoluci Core architektury než úplně novou architekturu.

    „At a 5,000 foot view, Sunny Cove represents the logical evolution from Skylake and Haswell. Therefore, despite some significant differences from the previous microarchitecture, the overall designs is fundamentally the same and can be seen as enhancements over Skylake rather than a complete change.“

    https://en.wikichip.org/wiki/intel/microarchitectures/sunny_cove

    • A má tu novou architekturu vydat dnes odpoledne? Nebo to bude stačit až na zítřejší ráno?
     Ty si myslíš, že se Intel nesnaží udělat maximum pro to, aby měl novou architekturu na novém procesu? A opravdu si myslíš, že to je o penězích? Ty když máš něco vymyslet, tak to vymyslíš za víc peněz líp nebo dřív? Přemýšlej trochu

     • Tak ale priznajme si, nikto predsa nekazal Intelu zacat novu architekturu vyvyjat az jak sa AMD podari ich comeback. Lenze Intelu sa v FX ere zjavne do nicoho nechcelo, a ked prislo AMD zo Zenom, tak zjavne Intel prichytil so stiahnutymi gatami. No a ked sa do toho primiesal problemovy 10nm proces, katastrofa pre Intel bola na svete. To ze teraz za popoludnie alebo den nic nevytvori je pochopitelne, ale ja ako fakt netusim, co si Intel myslel? Ze uz nadosmrti budu moct vydrzat na 4 jadrach pre mainstream a Core architekture alebo co?

      Nvidia po tom, co AMD odpadlo aj v GPU tiez nezacala vyrabat nove grafiky, co by boli len o 5-10% rychlejsie ako tie predchadzajuce.

      • Tak je jasné, že Intel chtěl přijít s novou architekturou s 10nm procesem. Ale vzhledem k tomu, že se jim to nedaří vyladit, tak na koleně si za rok nevymyslí náhradu. 10nm proces tu měl být tuším už v roce 2018. Takže kdyby nenastali problémy, tak by bylo asi vše jinak. Jak tak koukám, tak spostu lidí by mohlo dělat ředitele v těch firmách. Ty CPU se vyvýjí třeba 5 let. Nehledě na to, že AMD má výhodu technologie třetí strany. TSMC jede dobře a zvládá to zdá se bez problému. Bohužel když se ten základ všeho nedaří, tak se musí najet na všechno od začátku.
       Další věc, která mě fascinuje, je to, jak někteří vědí, co měla kdy ta firma v plánu. Jak můžete vědět, že intel neměl v plánu v roce 2018 vydat 6 nebo 8mi jádrová CPU? Nehledě na to, že ten vývoj HW musí jít tak nějak společně s vývojem SW. K čemu 8mi jádro, když s tím programy neumí. Naopak k čemu programovat na 8mi jádro, když na to není HW… Toto všechno musí být tak nějak v souladu. A udělat nový SW na více jader taky zabere nějakej čas.

      • casper: Promiň, ale nemáš pravdu.
       Vlastní továrna je vždy velká technologická výhoda (nevýhoda z pohledu finančního), můžeš si totiž „upéct“ potají prakticky cokoli. Problém je tyhle továrny technologicky utáhnout, na to potřebuješ dedikované odborníky ale hlavně velitele, kteří znají, vědí, a zároveň mají zájem tlačit vývoj dopředu. V okamžiku, kdy se z toho stane „korporát“, jde to do prdele. To potkalo IBM (ti zparchantěli jako první a po nich hned Motorola), potkalo to i intel.
       Problém Intelu není že nic neměli, jejich problém je to, že se z nich stala korporace na prachy. Ja samozřejmě špatně, když firma ztratí ze zřetele profitabilitu a vrhne se na technologie (viz staré AMD, viz Tesla Motors), je ale taky špatně, když zahodí vše co se týká technologické orientace a přeorientuje se na džusování prachů. Intel místo přiznání (už někdy před 5-6 lety), že 10nm nedopadl (a usilovného tlaku na nápravu) zaujal pozici „nic se neděje, vyděláváme a produkty uvedeme později, tak za půl roku.“ Už v té době museli vědět, že AMD bude mít novou architekturu a asi i věděli, že bude dobrá. Co udělali? Nic.

       BTW, většina výpočetně náročných aplikací dnes (ale i před těmi X lety) dokáže/dokázala využít více než 4 jádra. Jde o to, že to je a byl klasický problém slepice vs. vejce – proč se obtěžovat optimalizací SW, když reálně více než 4C CPU nejdou koupit? Vždy to bylo tak, že nejprve existoval HW, na kterém mohla aplikace běhat (nebo aspoň fungovat) a teprve pak se vyvíjel SW….

      • Tynyt:
       Ano. Vejce nebo slepice. A tak je to i teď. Je stále spousta, ne-li většina aplikací, které s více jádry neumí pracovat.

       Jinak To, že se z firmy stane továrna na prachy… To je asi každá firma ne? Proto si někdo založí firmu. Aby vydělal prachy. A abys vydělal prachy, potřebuješ mít dobrý produkt, který budeš prodávat. Pokud ho nemáš, neprodáváš a nemáš továrnu na prachy.
       Jistě bys na to chtěl napsat, že intel nemá dobrý produkt a stejně prachy vydělává. Na to se dá říci to, že intel nedělá jen CPU. To je první věc. Druhá věc je, že díky jeho „horším“ produktům přichází o podíl na trhu. A tím i o prachy. Je to obrovský rozjetý kolos. A vlak, který má 10 lokomotiv a táhne 100 vagónů těžko zastaví souprava 2 1 lokomotivy a 10 vagónů. Může jedině přidávat sobě do oupravy a ubírat tím z té druhé. A to se právě teď děje. Samozřejmě v malém měřítku a spoustu lidí by si přálo, aby to bylo hned. Ale to taky nejde že…
       Co se týče své továrny na výroní proces, tak jistě je výhoda mít svoje. To je jasný. Ale v každé firmě může vzniknout problém, který s sebou nese obrovské následky. Ale místo toho, abychom chmuřili nad tím, že se to Intelu nepovedlo, protože jsme tu mohli mít už dávno naprosto jiné produkty, tak se Intelu smějeme, jakej je to lůzr proti AMD, protože toho problém nepostihl. Příjde mi to trochu smutné

      • @casperdeluxe:
       „Ale místo toho, abychom chmuřili nad tím, že se to Intelu nepovedlo, protože jsme tu mohli mít už dávno naprosto jiné produkty, tak se Intelu smějeme, jakej je to lůzr proti AMD, protože toho problém nepostihl. Příjde mi to trochu smutné“

       Tak ono AMD toto postihlo jeste drive nez Intel, proto sve tovarny bylo ve finale nucene prodat. Ale to se vetsinou taktne zamlcuje…je tady snaha mluvit/psat ze „AMD 7“ je lepsi nez „Intel 10“, protoze „TSMC 7“ uz nevyzniva tak pozitivne. 🙂

      • Já bych řekl, že se řeší problém, který je teď. To je jistí iddioti pořád melou to, že kdysi dávno AMD mělo problémy. Intel má problém teď. A nikdo nemůže říct, že by nedělal nic. Jaké by byly asi reakce, kdyby od 7700k Intel nevydal nic, protože nic nemá?

      • @casper
       „Jinak To, že se z firmy stane továrna na prachy… To je asi každá firma ne? Proto si někdo založí firmu“
       .. nope, potazmo jen tak to to neni. Pokud se tyce podnikani jako takoveho, tak mas lidi, co jednoduse podnikat chteji, maji napady, maji motivaci a chteji to dostat dal a bavi je to. Neni to jen o vydelavani penez, ty jsou samozrejme nutny efekt, jinak neprezijes. Naproti tomu korporace jsou, jak spravne tynyt pise, v podstate zalozene na „dojeni penez“. Ta mezera mezi „vedenim“-„akcionarema“ a „lidma“ je tam obrovska.
       Ja nevim kolik ti je let, ale ja jsem par firem prosel nebo pro ne pracoval a kdyz prijde na lamani chleba, tak korporace jsou jak z jineho vesmiru. Spotrebuji obrovske mnozstvi prostredku na to, aby se vubec udrzeli v chodu. Osobne jsem zazil rozhodnuti, kde nic jiheo, nez tukat si na cele nemelo smysl. To je spis o pracovnich zkusenostech.

      • No nevím. Mám teda kolem sebe dost kamarádů podnikatelů a všichni do jednoho mají firmu na to, aby jim vydělávala peníze. A i když je to pro několik z nich i jejich koníček, tak to nedělají pro dobro lidstvu. Ale pro to, aby se měli dobře. A pak to dojde do stádia jako u nás v práci. Majitel má 4 firmy a říká, že ho to baví vydělávat peníze.

      • „bavi vydelavat penize“
       .. vsak jo to uz je to „pre-korporatni“ stadium :))
       Ale vazne..ono je to vsechno relativni a zalezi z jakeho uhlu na koukas. Dam ti jiny priklad.. Pokud pracujes v kopropratu, tak se casto dostanes do stadia, ze treba s urcitou situaci nejde „pohnout“. Korporace nebo velke firmy maji spousty pravidel a uplna blbost jako treba koupit nekomu jiny „notebook“ nez ten, ktery dostanes prideleny je jizda do kopce. Neco co treba v mensich firmach funguje daleko pruzenji vetsinou (ale taky ne vzdycky). Nebo jiny priklad..treba jako kotraktor jedne velke americke korporace jsem zazil to, ze mi pul roku od nich neprisli penize. Ne proto, ze by je nemeli, jednoduse proto, ze menili v ramci „re-organizace“ procesy a muj kontrakt visel nekde u nejakeho managora v US, ktery na to nemel cas. a neslo s tim hnout, jen cekat. Zazil jsem hodne chytreho bobika, ktereho vylili v ramci ‚reorganizace‘ (coz je oblibena cinnost koporaci), aby jej po nejajke dobe najala jako kontraktora na nekolik let v ramci projektu a platila za nej x-nasobne vic, nez kdyby u nich zustal zamestnany. Videl jsem projekty, kterym diky silenym rozhodnutim dosli v pulce penize a jednoduse se to zastavilo, takze prachy co do toho nalili sly z velke casti do kytek, atd.. Tech veci je spousta. U mensich firem, kde mas treba jeste puvodni majitele, tak i presto ze vydelavaji penize, tak maji „drive“ to nekam tahnout, v korporacich se hraje daleko vic na teple fleky a „jistotu“ a jsou svazany tunami ruznych vnitrnich reguli proti kterym nejde nic delat. Tech prikladu je spousta..

      • Tak samozřejmě. Protože korporace o několika tisících zaměstnancích se řídí podstatně obtížněji. Nemáš přece náladu furt někomu vysvětlovat, proč ten dostal takovej NTB a ten takový auto a ten takový boty…Prostě tady máte na vaši práci toto a máte všichni stejný. Hotovo. Já to zažil u nás. Protože byl problém, že jsem dostal lepší auto než druhý, který je zdánlivě na vyšší pozici. A toto nikdo nechce řešit.

      • Ale ono nekdy to lepsi vybaveni opravdu potrebujes, neni to jen o aute 🙂 Ja jsem zazil borce, kteri na lepsi vybaveni cekali 2 roky a pritom to potrebovali…to jsou veci, kdy mas pocit, ze jsi nekde na Marsu.
       Jinak ano, ridi se blbe, a proto jsou ve vysledku tak tezkopadne.Intel s jeho 5letym stradanim rozjet 10nm, nechat si vyrust zpetne konkurenci, atd. to jen dokresluje. To neni haneni Intelu jak se nekdo mysli, proste jen konstatovani stavu.

      • casper: ale já to nemyslel ve smyslu „pojďme dělat charitu.“ Myšleno to bylo ve smyslua srovnání třeba s Apple nebo nvidia. Jak je nemám rád ještě víc než současný Intel (ale z úplně jiných důvodů), tak se jim nedá upřít jedna věc: schopnost dobře integrovat nové (cizí) technologie do svého portfolia. Tohle Intelu absolutně chybí a navíc nemá tu elementární slušnost, aby jeho inovace byly opravdovými inovacemi (ty skončily někde nejpozději u Haswellu). Ano, může za to chabá konkurence, ale třeba ten Apple žádnou konkurenci nemá, udělal si svou platformu kam nikoho nepustí, ale přesto každý rok uvede nový a podstatně výkonnější procesor a tím i mobil – ač by tak úplně nemusel, protože jeho ovečky by místo A14 klidně koupily A13 nebo dokonce A11. Android v tomto ohledu je něco jako ARM nebo PowerPC, prostě jiná platforma a konkurence je to pouze nepřímá. A to je to, čím myslím u Intelu tu „továrnu na peníze“ – už to není primárně o technologii, ale zneužívání dominantního postavení a vybudovaných distribučních kanálů.

       Dále, jak píše Tombo, tví kamarádi podnikatelé jsou běžní podnikatelé, kteří fungují v pružném a konkurenčním prostředí. Jejich zakázky jsou pro velké zkostnatělé firmy příliš malé a příliš „složité“ a naopak, zakázky, které dostávají velké koncerny a korporace zase nezvládne malá firmička třeba o 100 lidech. Trh je v tomto ohledu rozdělen, a je to tak dobře. Každému co jeho jest. Problém nastává, když se taková velká korporace doslova zasere vlastní agendou. Svého času se to stalo IBM a dodnes se z toho úplně nevzpamatovali (navíc co jsem slyšel, tak vnitrofiremní kultura dostala pěkně na frak). To se pak opravdu dějí věci neskutečné, kdy si každý malý podnáčelník hraje na svém malém území a vznikají neuvěřitelné absurdity a ztráty – jenže dokud alespoň část korporace vydělává – typicky třeba ty části napojené na vojenskoprůmyslový komplex- tak se prostě jede dál. A vymést tenhle Augiášův chlív nezvládne prakticky nikdo. Znáš D-fense? Tak jeho původní tvorba je bohužel univerzální a krutá realita.

       Leppard: o AMD se dá napsat spoustu negativ a popsat spostu chyb co udělali. Nicméně zrovna „úpadek“ jejich továren nebyl zapříčiněn ani tak jejich neschopností, jako spíš konsolidací trhu, která byla zapříčiněna extrémní náročností jak technologického, tak finačního vývoje v této disciplíně. Stačí se kouknout, kolik firem skončilo (nebo „skončilo“ na starých technologiích) daleko dřív než AMD – UMC, TI, Notorola, a další. AMD se naopak poměrně šikovným manévrem podařilo přijít k technologiím IBM, které jí umožnily následně ještě celý byznys „poslat dál“ šejkům, dokud to ještě jakžtakž šlo. Dnes zůstaly prakticky jen tři firmy s aktuální technologií a alespoň nějakým výhledem: TSMC, Samsung a Intel (u něj navíc vidíme, že se v tom plácá a už je o pár let pozadu a je jasný kandidát na dalšího z kola ven). Samsung je moloch (který je půl kroku za leaderem) a TSMC zase leader-specialista, který veškerý svůj výdělek vrhá do opětovného vývoje a rozšiřování výroby. Tady nevidím jedinou šanci pro AMD, i kdyby měli násobky peněz co kdy měli. Mají prostě (stejně jako Intel) moc židlí a nedokáží dlouhodobě sedět na všech z nich. Vertikální integrace v tomto oboru je prakticky nemožná – z výše uvedených důvodů.

      • Je pravda, že jsem nad tím nikdy nepřemýšlel tak do hloubky. Je to možná tím, že do toho nevkládám emoce. Je mě to tak nějak u prdele kdo co má a kdy to má. Když je něco pro mě výhodné, tak to beru. Ale to posměvování se… To mě příjde tak ubohý. Stejně tak věci typu „nemám rád Nvidii“. Já jsem třeba Nvidiák. Ale ne z toho důvodu, že bych neměl rád AMD. Ale z toho důvodu, že jsem měl s AMD kartama špatné zkušenosti. Proto beru Nvidia karty. Ale když někomu skládám, tak mu řeknu pro a proti a ať si vybere sám. A proto se v diskuzích děje to, co se v nich děje.

      • @Tynyt:
       Ano, muzeme to nazyvat „konsolidaci trhu“, ale presnejsi definice je, ze jim proste „ujel vlak“. A to, ze vlastnit tovarny a tim cely distribucni retezec od vyroby az po prodej, je nakladne a kazdy to holt neustoji, je samozrejme fakt. O to vice klobouk dolu pred Intelem.

       „AMD se naopak poměrně šikovným manévrem podařilo přijít k technologiím IBM, které jí umožnily následně ještě celý byznys “poslat dál” šejkům, dokud to ještě jakžtakž šlo.“ … AMD odprodalo zbyvajici podil v GloFo v roce 2012 (bylo to tusim 20%, tovarny jim prodali jeste drive), a GloFo (ne AMD) koupilo IBM tovarny v roce 2014, tedy v dobe, kdy AMD uz 2 roky zadny podil v GloFo nemelo, takze netusim „o jakem sikovnem manevru a naslednem poslani businessu dal“ tady vlastne pises… Navic o IBM tovarny nebyl zajem, mj proto IBM jejich prodej zadotovala. To, ze to taky nebyl ozadne terno se ukazalo pozdeji.

       @casperdeluxe
       Naprosto s tebou souhlasim.

      • Leppard: nazývej to jak chceš, podstata je stále stejná: aby ses udržel na špičce v tomto oboru, musíš doslova lít miliardy do vývoje.

       ad AMD a IBM: ale já jsem nepsal o továrnách, ale o technologiích.

       Casper: měl bys rozlišovat nevinné trollení blbečků v diskusích od reality. Než přišly Zeny, stavěl jsem na Intelech. Když někdo chce nejvýkonnější grafiku, koupím mu RTX – s tím přece problém není. Mně vadí to, co ty tak okatě přehlížíš: způsob, jakým se tyto firmy chovají ke svým zákazníkům, a myslím tím to neprvoplánové chování ve smyslu cenotvorby a zdržování inovačního cyklu. Právě proto (a pak taky proto, abych na trhu podpořil toho menšího – pokud to jen trochu jde) pak volím jejich konkurenci.

      • tynyt:
       Jak se firma chová k zákazníkům je mi celkem jedno. Ke mě se nikdo nijak nechová a jejich cenovou politiku si neberu nijak osobně. Můžu nadávat, že je to drahý. To je tak celý. Ale oni vyrobili nějaký produkt a chcou za něj nějaké peníze. Já to buď koupím nebo ne. V tomto kontextu by člověk mohl nadávat pořád a na všechno, protože všechno je drahý.
       To, jestli někdo zadržuje vývoj, nedokážu posoudit. Nevím o tom. Nevidím do toho, co se uvnitř té které firmy děje. Neznám důvody, proč to tak je. Ale jsem člověk, který si na věc vždy dělá svůj názor. Vyslechnu si názory ostatních, přečtu si, co kdo kde zjistil a na základě toho si udělám svůj obrázek. Ale to, co se nám na některých webech prezentuje, jsou ve většině případů jen spekulace a domněnky. To, že si někdo něco myslí, neznamená, že to je pravda. To znamená, že s příchodem Ryzenů se začaly šířit informace, že Intel záměrně zadržuje vývoj, protože není možné, aby AMD, jako malá firma oproti intelu, dokázala vydat vícejádrové CPU s vyšším výkonem. Ale nikdo se už nepozastaví nad tím, proč Intel takové CPU neudělal. Automaticky z toho je: Intel zadržuje vývoj..

      • „Intel zamerne zdrzuje..“
       .. to se da prekladat ruzne. Jeden z normalnich prekladu je i ten, ze mu ta situace vyhovovala. Nepotreboval se moc namahat. Proc by se snazil nejak zavratne inovovoat, kdyz vsechno co vyrobi proda a dle jeho vlastniho vyjadreni, konkurence (vyjma ARM) neexistovala. V desktopu prodaval male 2C a 4C chipy, v noteboocich dokonce jen 2C..to je z hlediska vyteznosti wafferu pro firmu jako pohadka. Vis kolik jich na ten waffer nacpe?
       Myslim si, ze cekal na 10nm i proto, aby s uvedenim 6C (2018?) do desktopu, aby se plocha chipu zmensila a dokazal dostat opet velky pocet kousku na jeden waffer i pres pridani jader a treba i zvetseni plochy grafiky.
       AMD mu v tom udelalo bordel :))

      • No jo. Jenže to, že všechno co vyrobí prodá, takže kdyby neinovoval, tak by celej trh dostal co je teď a dal by nebyl důvod upgradu, protože není na co. Jakože toto není spotřební zboží. Nebo je? Nevím. Ale proč bych si měl kupovat nový, stroj, který je pořád stejný?

      • Tam je klicove ze inovoval „trochu“. Kdyby neinovoval vubec, tak ano..nastalo by co rikas. On ale inovoval, ale daleko pomaleji-pozvolneji, ne by musel v konkurencnim prostredi. Vezmi si, ze kdo si koupil 2600k/2700k tak casto neupgradoval az do nastupu neceho jako je 8700..preskocil 3xxx, 4xxx, 4xxx refresh, 6xxx a 7xxx generaci…
       Novy uzivatele a hlavne OEM samozrejme kupuji nove vydavane rady. Takze ty upgrady tam nehraji takovou roli jako v Retail desktopu home useru.

      • A to je právě ta otázka. „V konkurenčním prostředí by musel inovovat rychleji.“ A to víme? Nebo si to jen myslíme?. Jinak 2600k je 32nm, 3xxx a 4xxx je 22nm, 6xxx a 7xxx se jede na 14nm. A následně se začala přidávat jádra. To, jestli to bylo díky konkurenci nebo díky tomu, že věděli o problému s 10nm, tak museli reagovat už se 14nm nebo to měli už dávno v plánu, to já nevím. A nikdo z nás to neví. To je to, o čem mluvím. Všechno jsou to jen domněnky. Nikdo nevidíme do samého nitra té korporace. Kdo kdy příjde s nějakým návrhem, kdy se odsouhlasí nějaké řešení atd… My vždy jen víme: „první üniky o nové architektuře? “ Toto se dozvíme třeba v roce 2020, ale kdy se na tom začalo skutečně interně pracovat, kdy se to ve skutečnosti navrho, to nemáme ani zdání a klidně ten interní plán s tím počítá od roku 2015 nebo 16 nebo taky 12. To já opravdu nevím a netroufám si to ani odhadnout.

      • “V konkurenčním prostředí by musel inovovat rychleji.” A to víme?
       .. tak nerikej mi, ze si na takovou otaku neumis odpovedet sam 😀
       Vzdyt se podivej ze od Q4 2017 do Q2 2010..coz je 2,5 let pridal do desktopu +6 jader. Vyhnal frekvence tak, az to neni zdravo. Porad na tom stejnem (optimalizovanem) 14nm procesu. To mi chces rict, ze 2,5 nasobny narust jader behem 2,5let oproti tomu, kde 3 roky v klidu susil Broadwell, Skylake, KabyLake 4 jadra, nema nic co do cineni s konkurenci od AMD? Nemluve, ze pridavanim jader a celkovym zvetsovanim chipu se dostal postupne i do situace, kdy nestihal pokryvat poptavku?
       Ted jsi mne teda tezce zklamal.. 😉

      • A jinak k tomu, ze nevime, jake navrhy mely. To je pravda, to se da jen odhadovat z tech stripku, co se nekde vynesou. Ale to nic nemeni na skutecnosti, ze Intel zpohodlnel. Mel svoje jiste. Sam prohlasil, ze AMD konkurence uz neexistuje (rok 2015?). To ze tam technicke tymy neco vyvujeji je jedna vec, to jake rozhodnuti potom padaji v zaveru na urovni managoru je druha. A co se pocita jsou vysledky, aspon pokud se bavime o technice. Financne je Intel samzorejme daleko za vodou.

      • casper: tak vidíš. Ty nadáváš a nakupuješ, já jsem si takového výrobce dal na osobní blacklist. A dokud mě nepřesvědčí o změně, tak má u mě utrum, pokud existuje srovnatelná konkurence.

       Tvé řečnické obraty o konkurenci jsou, nezlob se, naprosto odtržené od reality.

      • Tynyt: já nenadavam. Napsal jsem že můžu nadávat. Já to beru jako normální člověk. Naopak toto je realita. Každý máme možnost výběru a podle toho si vybíráme. Někdo podle ceny, někdo podle zkušeností, někdo podle země původu, někdo podle kvality atd. Ty máš nvidii na blacklistu kvůli tomu, že má vyšší cenu než amd. Ale dle tvých příspěvků si myslím, že i kdyby ta cena/výkon byla stejná s AMD, tak si stejně koupíš AMD. Neříkám, že to je špatně. Máš k tomu nějaké asi další důvody. Stejně tak mají jiní důvod, proč si koupí dražší Nvidii. Akorát to někdo bere tak jak to je bez emocí, že ho někdo okrádá apodobne

 2. Ona ta záplata je celá taková divná… Mám počítač kompletně na AMD platformě, včetně grafické karty, a dobývá se mi do stroje také. Zatím se tváří jako volitelná, takže jsem ji nenainstaloval. A aby to s ní bylo ještě humornější, tak po několika hodinách z nenainstalovaných zmizí 🙂 No, a druhý den večer se nabízí znovu 🙂 A opět pak po nějaké době zmizí…

  Stejně se to chová na PC mého známého… Také má počítač s AMD a dělá mu to samé…

 3. Tohle mi připomnělo název jednoho filmu „Bože jak hluboko jsem klesla“. Jenom si říkám, že by s tím klesáním už u Intelu mohli přestat. Je to tristní příklad toho kam vedou monopoly.

 4. Takže takto …

  Zobraziť pôvodný článok v angličtine: 4497165

  Súhrn
  Nedávne zmeny

  Intel microcode aktualizácie pre nasledujúce produkty (CPU) boli revidované. Odporúčame nainštalovať túto aktualizáciu:
  Valley View
  Cherry View
  Haswell Desktop
  Haswell M
  Haswell Xeon E3
  Jazero Gemini*
  Jazero Apollo*.