Intel NUC: předzvěst miniaturizace PC?

0

Na konferenci s poněkud zvláštním názvem Platinum Summit 2012 předvedl Intel zajímavý prototyp. Jde o návrh drobného PC, postaveného na kompaktní základní desce. Její rozměry sice čítají pouze 10 × 10 cm, podporuje však procesory Core i3 a i5, takže dokáže zastat roli běžného PC. Nemalé ambice prototypu prozrazuje jeho jméno, které zní Next Unit of Computing (zkráceně tedy NUC). Takový název evokuje zařízení, které bude v budoucnu tvořit páteř trhu s počítačovou technikou.

Intel není s miniaturizací PC první. Společnost VIA vytvořila takových formátů hned několik, například Mobile-ITX. Připomenout můžeme i minimalistický počítač Raspberry Pi. Tato zařízení však většinou trpí jedním neduhem. V prvé řadě jsou určena pro průmyslové použití. V souladu s tím nabízejí sice velmi úsporné, nicméně ale také značně pomalé procesory. Pokud se tedy stanou základem klasického osobního počítače, máme co do činění s výkonem, jenž se blíží přinejlepším kategorii nettopů.

Přesně v tomto se Intelův NUC liší, neboť staví na mobilních procesorech architektury Sandy Bridge (konkrétně řadách Core i3 a i5). Instalují se údajně do patice, a tak by měly být vyměnitelné. Byť jde o mobilní čipy, dostáváme výkon dospělého PC. Intel ostatně o výrobku mluví jako o desktopové základní desce. Platforma rovněž používá notebookové paměti, na desku se ovšem podařilo dostat hned dva sloty. Jistou rozšiřitelnost pak zajišťuje přítomnost dvojice slotů mini PCI Express (teoreticky by měly posloužit i pro připojení SSD). Dále předváděný prototyp disponuje již jen porty USB 3.0, HDMI a Thunderbolt.

Intel NUC - celé zařízeníIntel NUC - základní deska

Sériové verze zařízení NUC se mají údajně dostat na trh již před koncem roku. Nejspíše se opět dočkají zejména průmyslového nasazení, případně služby v roli různých terminálů. Skrze pojmenování prototypu však Intel naznačuje ještě něco jiného. Mohlo by totiž jít o předzvěst standardizace tohoto formátu osobních počítačů. V dnešní době jsou desky velikosti ATX pro většinu zákazníků přežitkem (uživatelé více grafických karet jsou prakticky jedinou výjimkou). Rozšiřující sloty asi zůstávají prázdné i u drtivé většiny desek mATX, a navíc se nám grafické karty pomalu stěhují do procesorů.

Na trhu by se tedy mohl uplatnit nový, mnohem kompaktnější formát osobního počítače, podobný NUC. Takové PC by stavělo na notebookových komponentech a nabízelo omezenou rozšiřitelnost skrze mini PCI Express nebo rozhraní typu Thunderbolt. Při mírném zvětšení skříně by pak mělo být možné i osazení optickou mechanikou. V této souvislosti lze připomenout i informace o tom, že se v budoucnu do „desktopů“ začnou běžně montovat 2,5″ pevné disky.

Rozšíření platformy tohoto druhu by ovšem mohlo mít i negativní dopady na celý ekosystém osobních počítačů. Hrozilo by další přiblížení PC ke spotřební elektronice a ztráta možností počítač upravovat. Podobné dopady ovšem může přinést i prosazování notebooků na úkor desktopů. Naštěstí je setrvačnost platformy ATX zatím stále veliká a díky masovému rozšíření pro ni hovoří i nízké pořizovací ceny komponent.

Zdroje: Sweclockers, ExtremeTech, Just Press Start

Intel NUC: předzvěst miniaturizace PC?

Ohodnoťte tento článek!