Intel odhalil lowendové procesory Apollo Lake pro levnější a lepší „cloudbooky“

0

Intel tento týden pořádal svou technologickou konferenci IDF16 v Šen-čenu (jarní z dvou každoročně konaných se odehrává v Číně). Už jsme zde psali o vývojářských kitech pro procesory Quarkpro kameru RealSense, které byly při této příležitosti vydány, Intel ale také odhalil jeden zásadnější produkt: procesory Apollo Lake, o nichž jsme se poprvé dozvěděli ani ne před rokem. Ty přes své označení nepatří mezi rodinu velkých CPU, ale naopak mezi Atomy, a letos nahradí Celerony a Pentia Braswell. Mohly by být docela zajímavé, jelikož kromě přidaných funkcí přinášejí také novou architekturu jader CPU.

Intel již před časem oznámil, že Atomy začne také tvořit vývojovým cyklem podobným Tick-Tocku (který ale mezitím v desktopové oblasti ztroskotal). SoC Apollo Lake má procesorovou architekturu nazvanou Goldmont a je vyráběn na 14nm procesu, měl by to tudíž být onen technologicky více zajímavý „tock“, jehož architektura je značně přepracovaná a tedy přináší potenciál pro výraznější pokroky ve výkonu. Ve srovnání s tím sice Cherry Trail/Braswell přinesl nový 14nm proces, ale po stránce architektury CPU Airmont a jejího výkonu byly zdá se změny minimální. Goldmont by toto mohl vynahradit.

Pro Intel je netypické, že tyto čipy s architekturou Goldmont oznámil nejprve v segmentu levných procesorů víceméně pro notebooky a malé desktopy, nikoliv v jejich mobilní formě, pro níž zatím ani neznáme přesně jméno (kdysi se mluvilo o Willow Trailu, uvidíme, zda to platí). Důvod je možná ten, že Intel vidí v lowendových zařízeních, do nichž se dnes montuje Braswell, větší potenciál, než v tabletech a mobilní oblasti, kde má dlouhodobě problémy dosáhnout komerčního úspěchu.

 

Intel odhaluje procesory Apollo Lake (IDF16)
Intel odhaluje procesory Apollo Lake (IDF16)

 

Plná hardwarová nových formátů videa

Z přínosů, které nám Apollo Lake přinese, zatím bohužel Intel neodhalil nic týkající se architektury Goldmont samotné – nevíme tedy nic o případné podpoře nových instrukcí, nárůstu taktů či IPC. Potvrdil však, že budou mít novou generaci GPU, technologicky odpovídající Skylake (Gen9). Jeho výkon bude jako obvykle vyšší, mnozí uživatelé ale možná ocení něco jiného: Apollo Lake bude mít plnou hardwarovou podporu pro oba kodeky nové generace – VP9 i standard HEVC, ten zřejmě i v 10bitovém profilu. Oproti současným hybridním dekodérům by tak měly schopnosti narůst, pravděpodobná je i podpora rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu.

 

Intel odhaluje procesory Apollo Lake (IDF16)

 

Apollo Lake má podporovat paměti DDR4, DDR3L i LPDDR3 a LPDDR4, výrobci tedy budou mít volnou ruku při výběru dle toho, zda bude důležitý výkon, spotřeba, či cena. SoC bude mít stále rozhraní potřebná pro standardní PC (PCI Express, SATA), tak pro tablety a podobná zařízení (eMMC 5.0, porty USB 3.0 typu C). Čipy by údajně měly mít vylepšené řízení spotřeby a dosahovat díky tomu v bateriových zařízeních lepší výdrže.

 

 

Apollo Lake umožní ušetřit na ostatních komponentech

Na co klade Intel velký důraz a co na IDF16 vypíchnul, je nízká cena, za jakou se zařízení s Apollo Lakem budou moci prodávat. Při návrhu byl kladen důraz na dosažení úspor v přídavných komponentech, které celé zařízení kromě samotného SoC potřebuje, což umožní je nabízet za nižší ceny a získat tak nové prodeje. Tyto úspory pramení například z toho, že Apollo Lake nevyžaduje tak složité napájecí obvody, SoC sám podporuje více portů USB bez rozbočovačů, nebo třeba čip s pamětí flash pro BIOS (firmware může být uložen v hlavním úložišti eMMC) a další komponenty jako třeba DSP pro kameru, také akumulátor dle Intelu může být menší.

 

Nové čipy mají umožnit úspory v mnoha doprovodných komponentách a PCB
Nové čipy mají umožnit úspory v mnoha doprovodných komponentách a PCB

 

Tyto úspory podle Intelu mohou snížit modelové výrobní náklady o 5,55–7,35 dolarů, což je u zařízení s koncovou cenou někde na 200 $ či níže velká částka. Kromě toho umožňují zmenšit PCB a ztenčit lowendové notebooky či Chromebooky založené na této platformě. To Intel opět považuje za šanci, jak tato zařízení zatraktivnit. Za tímto účelem výrobcům doporučuje pájet komponenty na desku – nejen RAM či úložiště eMMC, ale už i bezdrátové adaptéry Wi-Fi. K zatraktivnění levných notebooků založených na Apollo Lake má ale sloužit i ono ořezání nákladů. Oněch pár uspořených dolarů by totiž výrobci mohli investovat třeba do větší RAM, nebo do kvalitnějšího LCD.

 

Intel odhaluje procesory Apollo Lake (IDF16)

 

V noteboocích v druhé půlce roku

Odhalení na IDF16 je zatím jen předběžné, bez plných parametrů či jmen chystaných modelů. Bylo však sděleno, že procesory Apollo Lake by se měly dostat do prodeje v druhé polovině roku. Nějaká zařízení založená na této platformě pravděpodobně budou k vidění na Computexu. Reálná dostupnost je ale otázkou. Výrobci by asi s novými modely rádi stihli nákupní sezónu „back to school“, zda se jim to však může reálně podařit, ještě netušíme.

Levné Windows používající notebooky trošku podobné chromebookům (omezenou kapacitou úložiště a použitím procesorů jako je Braswell či Apollo Lake) Intel považuje za perspektivní oblast trhu, která jako jedna z mála odvětví PC roste. Pro tyto levné notebooky či konvertibilní tablety Intel ve své prezentaci používá slovo „cloudbook“ (dle malých SSD, k nimž je často připojeno předplacené online úložiště). Po „netboocích“, populárních v minulé dekádě, zde zdá se máme nové speciální označení pro levný minimalistický laptop – uvidíme, zda toto bude mít delší životnost. Jde ovšem o označení pro již existující kategorii počítačů – například HP Stream či řadu Acer Cloudbook (která toto jméno již používá oficiálně).

 

Levné notebooky a „cloudbooky“ jsou dle Intelu příležitost, jak zlepšit prodeje PC
Levné notebooky a „cloudbooky“ jsou dle Intelu příležitost, jak zlepšit prodeje PC

Zdroje: Intel, AnandTech

Intel odhalil lowendové procesory Apollo Lake pro levnější a lepší „cloudbooky“

Ohodnoťte tento článek!