Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů

45
Intel Coffee Lake
Intel Coffee Lake

Kromě včerejšího vypuštění rychlejších 14–18jádrových verzí Skylake-X byl včera Intel aktivní ještě i jinde. Procesory Coffee Lake pro desktopovou platformu sice přijdou do obchodů až příští měsíc, Intel ale podnikl jakési jejich papírové představení. Byly tak definitivně potvrzeny parametry, které jsme už chvíli „znali“ z neoficiálních zdrojů, ale také to, že se začnou prodávat 5. října. A Intel také prozradil oficiální doporučené ceny, takže víme, zda a jak jednotlivé modely Coffee Lake zdraží proti předchozím generacím.

Intel potvrdil, že 5. října vyjdou procesory z kategorie „premium“ (tedy dražší modely) a také odemčené procesory pro přetaktování, což bude celkem šest modelů. Další vlna, která by měla přinést zbytek nabídky pro „široké vrstvy spotřebitelů“ ale také pro firemní klientelu, má oficiálně vyjít v první polovině roku 2018, přesnější datum Intel zatím nesděluje. Toto rozdělení také jak už víte znamená, že letos budou k mání jen desky s čipovou sadou Z370 a zbylé levnější typy čipsetů přijdou až v oné druhé vlně po Silvestru. Coffee Lake vůbec nefunguje ve starších deskách, pořízení nové na bázi Z370 je tedy nutnost.

intel-coffee-lake-core-procesor-lga-1151-1600Jednotlivé modely máte zde v tabulce včetně cen. Shrnuto stručně, Core i7 jsou nyní šestijádrovými CPU s HT (12 vlákny), Core i5 pak dostala šest jader, ale bez HT (6 vláken). Změna je také u Core i3, tyto čipy jsou nyní místo dvoujader s HT stavěna jako čtyřjádra bez HT.

Coffee Lake desktop, LGA 1151
 Model Jádra HT  Takt CPU Turbo L3 Grafika TDP Cena
Core i7-8700K 6 Ano 3,7 GHz 4,7 GHz 12 MB UHD 630 95 W 359 $
Core i7-8700 6 Ano 3,2 GHz 4,6 GHz 12 MB UHD 630 65 W 305 $
Core i5-8600K 6 Ne 3,6 GHz 4,3 GHz 9 MB UHD 630 95 W 257 $
Core i5-8400 6 Ne 2,8 GHz 4,0 GHz 9 MB UHD 630 65 W 182 $
Core i3-8350K 4 Ne 4,0 GHz 8 MB UHD 630 91 W 168 $
Core i3-8100 4 Ne 3,6 GHz 6 MB UHD 630 65 W 117 $

 

Procesory Coffee Lake tedy nabídnou o dost více muziky, nicméně za zvýšené ceny. Ty narostly, ale zdaleka ne úměrně počtu jader. Core i3 (včetně odemčeného) zdražily o 7 % proti stejně číslovaným Kaby Lake, a stejnou přirážku má také nízko taktované čtyřjádro Core i5-8400, které by tudíž mohlo být velice zajímavé, byť je zamčené. Zamčené šestijádro s HT i7-8700 by také mělo být poměrně atraktivní, jelikož zdražilo jen o 11 % proti i7-7700 a má vysoké jednojádrové turbo (4,6 GHz).

Kde Intel zatlačil na pilu víc, jsou vyšší zamčené modely. Core i5-8600K zdražilo proti předchůdci o 18 % a Core i7-8700K rovněž (tedy alespoň dle cen z doby uvedení, nyní se uvádí i vyšší částky, proti nimž by zdražení opět bylo jen zhruba těch 7 %). Každopádně se ale dá říct, že tato zvýšení cen nejsou až tak hrozná, jak jsme se báli a v případě těch zamčených modelů jsou vyloženě mírná.

Snímek čipu Coffee Lake s šesti jádry a grafikou GT2. GPU nyní zabírá relativně menší část plochy
Snímek čipu Coffee Lake s šesti jádry a grafikou GT2. GPU nyní zabírá relativně menší část plochy

Co Intel oficiálně v nových CPU nabízí? Jak architektura CPU, tak architektura GPU jsou podle všeho stejné jako u Kaby Lake (a víceméně tedy i Skylake), takže se nenaplnil drb, že jde ve skutečnosti o „port“ Cannon Lake na 14nm proces. „IPC“ jader je tedy identické. Intel ale uvádí, že proti Kaby Lake by měla být výrobní technologie opět víc vyladěná pro vyšší výkon (tzv. proces 14++). Kromě toho je údajně také posílené a vylepšení napájení procesoru v pouzdru, což má dovolit lepší výsledky při přetaktování, ale také je možná důvodem, proč Coffee Lake a Kaby Lake nejsou kompatibilní. Procesory také nativně podporují 2666MHz paměti DDR4 a přibyla zajímavá možnost nastavit při přetaktování pro každé jádro individuální frekvenci a údajně také úpravy časování RAM bez restartování.

Všechny současné modely Coffee Lake mají grafiku GT2, která by měla být prakticky stejná jako v Kaby Lake, tedy 24 EU a maximální takty 1100 až 1200 MHz. Jádro je nyní označeno UHD 630 místo HD 630, ale stále nepodporuje nativně HDMI 2.0. To bude na deskách muset být stále realizováno externím čipem provádějícím konverzi z DisplayPortu 1.2.

Wafer s procesory Coffee Lake
Wafer s procesory Coffee Lake

„Nejlepší herní CPU“

Intel svůj nový špičkový procesor Core i7-8700K charakterizuje jako „nejlepší CPU pro hraní“, což by mělo sedět, jelikož by měl vylepšovat silné stránky předchozího čipu Core i7-7700K. Novinka má konečně více jader, což se asi všude neprojeví, ale i v méně škálujících hrách by jí měly do karet hrát některé faktory. Rychlejší paměti DDR4 asi příliš ne, jelikož ty fungovaly pomocí XMP i na Kaby Lake. Ovšem Coffee Lake má také větší sdílenou L3 cache – 12 MB místo 8 MB. A na tu by měly přinejmenším některé hry reagovat, takže Coffee Lake může zaznamenat lepší výsledky při stejném taktu i ve hře, která používá jediné vlákno (teoreticky, v praxi se samozřejmě může stát leccos). A navíc je ve výchozím stavu vyšší turbo – pro jedno vlákno až 4,7 GHz – i když se očekává, že většina uživatelů přistoupí tak jako tak k přetaktování. Jestli se zvýšil strop dosažitelných taktů, to budou muset ukázat testy.

Intel uvádí, že se mu podařilo naměřit až 25% zlepšení herního výkonu (FPS v Gears of War) a podobně jako AMD se také chlubí tím, že má CPU s šesti jádry víc páry pro současné streamování videa na internet. Nyní se samozřejmě bavíme o marketingových číslech, ale pro ilustraci: editace videa je na i7-8700K proti i7-7700K údajně rychlejší až o 32 % a „mega-tasking“ (což by mělo být ptydepe pro provozování více různých aplikací najednou) až o 45 %. Konkrétnější přínosy bychom snad měly znát 5. října s prvními recenzemi.

 

Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

45 KOMENTÁŘE

  • kdo musel upgradovat do teď, má skylake/kabylake, kdo bude muset upgradovat v následujícím roce nemá moc na výběr. Ovšem opět platí, že ten kdo si pořídil intel dřív jak před rokem na tom vydělá víc, protože nyní není vůbec potřeba upgradovat, všem bohatě postačí jejich stávající mašiny až do nástupu IceLake…

  • Podle vaší logiky se nevyplatí nikdy nic. My starší pamatujeme doby, kdy procesory byly dražší, výkon se zdvojnásoboval každé dva roky a kupodivu jsme ty procesory taky kupovali.
   A s těmi deskami to taky pořád nechápu, co se vám nezdá. Ve stolním PCčku jsem měl za posledních 21 let 7 procesorů a ani jednou jsem neměnil jen procesor, vždy to byla výměna procesor+deska+RAM.
   Moje zkušenost je taková, že většina lidí kupuje zcela zbytečně výkonný procesor a šetří na ostatních věcech. Přitom už od té doby, co Microsoft uvedl Win 95 platí, že většinu počítačů brzdí málo RAM a pomalé disky, případně pomalá grafická karta, kde lidi naopak víc koukají na to, kolik má GB paměti, místo na to, jaké má GPU.

   • Já taky (teda těch kompů a let nebylo tolik).
    Ale ne proto, že by mi to vyhovovalo, naopak. Upgradovat stávající desku bych býval rád, ale možnost nebyla.
    Zrovna tu jednu výjimku, kdy to zafungovalo dost dobře (AM2, kde některé šťastnější desky původně určené pro dual K8ky dokázaly rozjet Phenom II X6), tu zrovna jsem bohužel nikdy neměl 🙂

    Takže bych neříkal že to nikdo nedělá jako by to nedávalo smysl. Nikdo to nedělá, protože k tomu není možnost, takže bodejť. To je docela rozdíl, IMHO

    • Ale i u Intelu byvaly doby, kdy se trochu snazil a nejen vytahoval penize z kapes..
     Socket LGA 775, napriklad P35 chipset… menil jsem nejake Core2 dvojadro za Core2Quad ctyrjadro. Z pohledu zvyseni vykonu pocitace a investovane prace a penez, to byl nejlepsi upgrade 😉

     • No ideální to nebylo. Když člověk koupil tu desku předtím, než vyšlo Core 2, tak smůla, kompatibilita byla přerušená a šly v ní jenom Pentia 4. To samé se stalo s dvoujádrovýma P4 – starší desky je neuměly. U C2D a C2Q byla výhoda, že šly na trh najednou, takže v rámci jedné generaci se dalo upgradovat. I když myslím, že některé desky třeba umí jenom 65nm C2, ne 45nm (tam šlo třeba o podporu různě rychlé FSB, ale asi i další věci).
      Takře IIRC nešlo, že by člověk koupil desku LGA775 v éřa single-core P4 a pak v roce 2008 dovnitř dostal C2D nebo C2Q.

      I když teda tohle platilo pro desky s čipsetem Intel. Tehdy ještě byly i VIA, nVidia a SiS, tak je možné, že na těch byla dopředná kompatibilita desek s novými CPU lepší, teď už si to moc nepamatuju.

    • jakou možnost? Výkon raketově rostl, to co sis koupil tady v čr byla už historie. Ty sis koupil Pentium 2 200MHz, který byl ve slotu a už tady bylo Pentium 3, který do slotu nebylo. Jak jsi to chtěl upgradovat? I grafické karty prodělali vývoj a když sis koupil novou základní desku, tak jsi nemohl mít grafiku do ISA slotu, potom zas PCI karta nešla oužít do AGP portu a AGP grafika zas nešla do PCI-E. Nemůžeš prostě mít základní desku 20+let a jen měnit komponenty jak se ti hodí. Prostě to nejde, protože se furt ty technologie mění. Spousta lidí tvrdila jak budeme mít jednočipové procáky 10000MHz, ale já tvrdil že nejdou tyto frekvence zvyšovat donekonečna a příjde paralizace. A tak se museli změnit i základní desky, jejich porty, cesty. Prakticky neexistuje možnost jak mít počítač a měnit v něm postupně jednu komponentu za druhou. Vem si jak obrovská snaha tu byla protlačit USB porty, a sotva se nějak chytli a lidi je začli používat, už jsou tady USB-C, USB 3.0, USB 3.1 porty…

    • Zrovna slot 1 není dobrej příklad, protože ten zronva ukazoval, že to jde. Do těch desek se daly do slocketů instalovat socketové CPU, tehdy se dokonce dalo obejít i oficiální nekampatibilitu PIII Tualatin a provozovat ho v deskách pro Coppermine – a dokonce i slotových.
     V socketu A se taky docela často dalo upgradovat na o dost vyšší výkon.
     A zkus si vygooglit produkty Intelu s označením „Overdrive“. Ty byly přesně o upgradu starších platforem. Tehdy to dělaly i další firmy, viz socket 7.

     A není IMHO pravda, že by ty změny ostatních částí tomuhle principiálně bránily. Třeba u pamětí, nebo přechod AGP/PCIe to beru, ale sockety se mění mnohem častěji než typ paměti (v případě DDR3 to u APU dělalo i AMD, nejen Intel) a I/O rozhraní. Třeba verze PCIe se klidně mohla změnit v rámci jedné generace socketu a normálně to fungovalo.

     Takže kdyby se chtělo, tak by určitě šlo adaptovat poslední generace CPU založené na DDR3 paměti třeba na desky z roku 2008-2010. Třeba by to potřebovalo nějakej konverzní adaptér kvůli napájení/napětí a jiným věcem, ale jak říkám – není to technicky nemožné, jen už to nikdo není ochoten dělat.
     Datové spojení s čipsetem je dneska víceméně standardní PCI Express ×4, kterej je docela standardní a na takovou kompatibilitu skoro ideální, včetně toho, že by CPU mohlo ve starší desce snížit rychlost třeba na 2.0/1.1.

     • Ach, slot1. Uzasny mobo Abit BX6r2 s BX440. Nejdriv jsem v nem mel Slot1 Celeron333, potom pres Slot1 redukci Pentium3 650MHz a nakonec P3 Tualatin myslim 1200MHz v Powerleap redukci. Deska slouzila deset let, z toho asi pet let v serveru a nikdy neodesla – proste uz to bylo technologickya vykonove neudrzitelne.
      Pak jsem upgradoval cpu v desce uz jen jednou – C2D 6600 na Q9550.

     • To Crha asi ani nebyl na světě, když existoval takový poklad, jako BX440. Paradoxně měl mnohem větší morální životnost, než jeho následovníci, jelikož uměl až 1 GB RAM, kdežto Přímo pro Pentium III vydané čipsety řady 810 jen 512.

     • Ty voe to je prehistorie, vždy´t to je prznění jako prase. To je jak kdyby jste jedny plínky sdědily po starších sourozencích a pak jste je ještě darovali svým vnučkám k používání. Ano dřív to tak býváválo, al ta doba je prostě pryč. Nechápu jak to nemůžete pochopit a bohužel líp vám to neumím vysvětlit. jde vidět že zabedněné tvrdé jádro z diit se přesunulo sem.

 1. Škoda tých chýbajúci dosiek, do 8700 bez K by som aj šiel, ale Z370 je celkom zbytočné, nehovoriac pre zamknuté i3, i5. A kým prídu ďalšie čipové sady, bude sa blížiť Ice Lake… klasické kolečko.

 2. Core i3-8100 do lacných herných PC super voľba, ak dnes ide $117.00 i3 7100 aspoň na SR reálne od 102€ tak ak dolárovo rovnako drahá i3 8100 bude stáť nech 110€, tak dovi dopo + i7 8700, bez K, pri 6C/12T a Turbe na všetkých jadrách myslím 4,2GHz + 2666MHz RAM to bude v hrách delo a aplikačne to bude možno aj zarovno s najlacnejším 8jadrom Ryzenom pri oveľa lepšom jednojadrovom výkone a iGPU v zálohe…

  Každopádne, už o dosť iná ponuka oproti súčasnému stavu…

 3. Čtyřjádra Core i3-8350K a Core i3-8100 jdou do desek s čipsetem Z370 nebo Z270 ? Podle screenu z CPU-World odvolávajících se na Asrock website mají tyto Core i3 revizi B0, což je stejná revize jako čtyřjádra Kaby Lake pro LGA1151 i LGA2066. Šestijádra jsou U0.

  http://www.cpu-world.com/news_2017/2017090701_Details_of_Intel_Coffee_Lake-S_CPUs_surface_on_the_ASRock_website.html

  Bylo by docela divné, kdyby šlo jen o přeznačené čipy Kaby Lake a fungovaly by v Z370, zatímco původní úplně stejné Kaby Lake nikoli.

  Každopádně tyhle nové i3 po vzoru Kaby Lake nepodporují ECC RAM a Intel navíc doteď neuvedl low-voltage Xeony E3 na Kaby Lake, i když to sliboval. Nabídka na mě působí tak trochu chaoticky a nekonzistentně s minulostí.

  • To by bylo docela zajímavé. Ale pak by zase teoreticky neměly jít v deskách s čipsetem Z370 (a novějším), protože v těch snad nejdou Kaby Lake (pokud to není nějakej naschvál na úrovni firmwaru).
   Na krabičkách Core i3 je na boku taky ten nápis „requires intel series 300 chipset-based motherboard“. Sice jsou to jenom rendery, ale přijde mi na základě toho pravděpodobné, že bude nutné Z370, nebo bych s tím aspoň počítal, dokud se to nevyvrátí.

  • Hmm, jedna věc mi unikla. I pokud jsou to fyzicky starší čipy Kaby Lake místo Coffee Lake, tak pořád můžou mít to změněné zapouzdření/vyvedení kontaktů, které je údajně u Coffee Lake provedeno. V takovém případě by starší čip vůbec nepomohl a pořád by to potřebovalo Z370 (H370, B350…) a ve starších deskách nefungovalo.

  • Ona se nabizeji hned 2 otazky..
   – Budou nove i3 dostupne uz v rijnu? Pravdepodobne nikoliv, podle rumors
   – ma smysl cpat i3 do 370 desek, ktere mohou byt drazsi nez CPU samotne? Opet pravdepodobne nikoliv..
   🙂

 4. Coffee Lake bol od uplneho zaciatku vzdy len Skylake architektura. Kto pisal/hovoril nieco ine tak si len vymyslal. Intel NEMAL a NEMA pre 14nm nic ine ako Broadwell a Skylake/Kaby Lake a nikdy mat uz nebude. Ak sa 10nm zase oneskori tak to bude zase Skylake refresh (8 jadrovy Coffee Lake). Intel nic portovat nebude. Cannon Lake je pre dekstop tak ci tak odpisany a Ice Lake uz je tapeoutny na 10nm procese.

 5. U 8700K bude záležet, kam až půjde přetočit, ale to turbo slibuje slušné výkony.
  8700 na tu cenu rozhodně solidní

  8350K rozhodně hodně zajímavý se 4,0GHz základem – kdyby náhodou šel jako 7600K přetočit někam k 5GHz, tak za 168 dolarů = cca. 4500Kč paráda. Já mám 7600K na vzduchu na 4,7GHz a na vodě by šel o dost výš (jen ta spotřeba 😀 )
  8100 zas dobrý základ pro levnější čistě herní stroje, za 3 tisíce nekup čtyřjádro s 3,6GHz na 4 jádrech, ke GTX1060, nebo RX580 ideální.
  Jen snad opravdu ty i3 pojednou na B250 deskách.

  Nejméně zajímavé se mi zdají ty i5, 8600K snad cenově nejhorší s nabídky.

 6. Doba aktualne upgradovaniu nepraje. Pamate citelne zdrazili. Grafiky s optimalnym pomerom cena vykon uz prakticky neexistuju. Intel vydava CPU s jednorazovymi motherboardami, v ktorych uz osemjadro nepobezi. Dilema volby platformy moze byt aj dobra vec, teda ze je vobec realne na vyber. Roadmapa AMD ukazuj, ze AM1 by mohla prezit 3 generacie CPU. Do AMD sa mi po rokoch s Intelom (aktualne Q9400) moc nechce, ale pomer cena/vykon/buduca podpora a moznost mat osemjadro hned su lakave. Intel navyse ocividne nacenil nove modely s ignorovanim existencie konkurencie (resp. mozno ceny odvodil cisto od herného výkonu voci konkurencii). No ale pomaly zacnu pribudat programy, ktore bez SSE4.1 ani nepobezia. Ten kto potrebuje surny upgrade zo zastaralej platformy, ako ja, a nema oblubenu znacku, ma volbu jednoznacnu. Ja si stale vravim, ze pockam do oktobra a uvidim podla testov.

  • Už upgradujem asi 2 roky… tiež čakám do októbra na Coffe Lake, ale bohužiaľ zároveň čakám aj na lacnejšie dosky. Z370 ma vážne nezaujíma. Zbytočne vyhodené peniaze pre mna. Obzvlášť keď pozerám buď po i3, ale po i5 8400. Nádherná cena a pre moje účely výkonu až až. Do toho krásna doska okolo 80 EUR… na druhý roku z človek bude uvažovať, čo ozaj nepočíta pár mesiacov rovno na ďalšiu generáciu… takto to nepojde. Október musí rozhodnúť, i keď upgrade u mna neponáhľa, ale chcem mITX…

    • No, s tým rozumom je to vec názoru 😉 Ja zase nerozumiem, ako môže niekto dobrovoľne postaviť pod stôl opachu, keď ma možnosť malého PC s minimálnym zabratým priestorom. Super cool hernú zostavu fakt nepotrebujem a doska vo formáte mITX neni výbavou o nič ukrátená oproti klasike pre bežného užívateľa. Ak máte úchylku na 10 ventilátorove skrinky, tak vašu logiku chápem 😉