Intel oficiálně uvádí výkonné desktopové grafiky Arc A770, A750 a A580, láká na software zdarma

8
Intel Arc A770 Limited Edition 1600
Intel Arc A770 Limited Edition
-
Zdroj: Intel

Výkonnější samostatná GPU Arc od Intelu jsou (skoro) tady: máme kompletní specifikace a další informace o novinkách, které po dlouhé době hráčům přináší třetí alternativu k GeForce a Radeonům. Tedy pokud vám stačí výkon zhruba někde mezi GeForce RTX 3050 a Radeonem RX 6650 XT.

Příchod samostatných grafik Intel Arc byl dost nezvyklý – firma se snažila udržovat je publicitou v povědomí natěšeného publika, ale kazilo jí to táhlé opožďování jejich vydání. Dlouhý seriál pomalého postupného „kapání“ všech možných informací a výkonnostních příslibů je ale snad hotový a teď konečně přichází odhalení herních grafik se zatím nejvýkonnějším GPU Intelu, až 16 GB paměti a 4096 shadery. Teď se tedy opravdu ukáže.

V desktopu Intel zatím vydal jen grafiku Arc A380, které jsme se věnovali v tomto článku. To byl model založený na ACM-G11, pomalejším ze dvou 6nm GPU generace Alchemist. To má 1024 shaderů a 96bitovou sběrnici pamětí, a je tak ve váhové kategorii AMD Navi 24 (proti němuž je však o dost větší, pravda i s nějakou funkcionalitou navíc, jako je dekódování a komprese do AV1). Vedle toho má ale Intel ještě větší čip ACM-G10 s 4096 shadery a 256bitovou sběrnicí, který má logicky větší herní potenciál – a karty založené na něm byly odhaleny teď.

Arc A580

Prvním modelem, který má v sobě ACM-G10, je karta ještě trošku méně výkonné třídy „Arc 5“ (toto lze chápat podobně jako Core i3, i5, i7 u procesorů), označená Arc A580. Možná bude určitým příjemným překvapením. Původně se čekalo, že bude mít nemastnou neslanou konfiguraci, kde by byla aktivní jen polovina čipu. Nakonec ale Intel možná posunul tento a následující model o trošku výš (pokud tedy předchozí úniky byly pravdivé a nemýlily se). Arc A580 má GPU osekáno na 3072 shaderů (24 Xe Core). Toto také znamená 24 RTU (jednotky pro akceleraci ray tracingu) a 384 jednotek XMX (akcelerátory AI).

GPU bude mít poněkud nižší frekvenci proti ostatním arcům, které typicky běží na 2 GHz. Intel uvádí takt jen 1700 MHz (pravda, asi jde o základní frekvenci, ne boost), který ale u nereferenčních karet může být navýšen. Nebo z jiného pohledu by zde mohl být dobrý potenciál pro přetaktování.

A to zejména proto, že karta nemá ořezanou paměťovou sběrnici, což se od modelu čekalo (původně jsme měli za to, že ono osekání na polovinu se bude týkat i pamětí). GPU má tedy plnou 256bitovou sběrnici (možná také plnou 16MB L2 cache) a na ní 16,0GHz paměti GDDR6 v kapacitě 8 GB. Ty dávají propustnost 512 GB/s.

Intel zatím nesdělil TDP této grafiky, to by ale asi nejspíš mohlo být mezi 150–200 W.

Přehled specifikací desktopových grafik Intel Arc
Přehled specifikací desktopových grafik Intel Arc (zdroj: Intel)

Arc A750

Také druhý model, už z vyšší kategorie „Arc 7“, je nakonec specifikacemi trošku výš. Od této karty se ze začátku čekalo, že by mohla být onou 75% konfigurací (3072 shaderů, 192bitovou sběrnicí). Ale nakonec má 28 Xe Core, neboli 3584 shaderů, 448 jednotek XMX a 28 jednotek RTU. Základní takt je ovšem vyšší, již 2050 MHz, takže odskok od předchozího modelu by měl být trošku větší, než co byste čekali jen dle počtu jednotek.

Intel Arc A750 Limited Edition
Intel Arc A750 Limited Edition (zdroj: Intel)

Naopak paměťový subsystém je stejný, také plná 256bitová sběrnice a na ní 8 GB paměti GDDR6 na taktu 16,0 GHz efektivně. To tedy zase dodává propustnost 512 GB/s. U této grafiky už známe i TDP: 225 W. Napájení bude jedním osmipinovým a jedním šestipinovým konektorem.

Specifikace grafiky Intel Arc A750
Specifikace grafiky Intel Arc A750 (zdroj: Intel)

Arc A770

Top model je pak karta Arc A770. Ta má plnou verzi čipu se 32 Xe Core (4096 shaderů, 32 RTU, 512 XMX), běžící oficiálně na základním taktu 2100 MHz. TDP je ale stejných 225 W, takže je otázka, zda karta nebude mít relativně menší výkonnostní odstup od předchozího levnějšího modelu Arc A750.

Karta bude mít na druhou stranu výhodu v pamětech. Její GDDR6 totiž poběží až na taktu 17,5 GHz efektivně, což dodá propustnost 560 GB/s. Kapacita bude 16 GB (toto byla původně očekávaná konfigurace), ale také alternativně bude existovat levnější 8GB verze. Je to asi proto, že ačkoliv pro Intel je tento model nejvyšší, bude konkurovat spíše nižšímu až střednímu mainstreamu Nvidie a AMD. A proto bude muset nabízet atraktivní cenu – ta zřejmě bude hlavně u té levnější 8GB verze. Ta má být patrně majoritním modelem, karty s 16GB kapacitou asi budou v menšině.

Specifikace grafiky Intel Arc A770
Specifikace grafiky Intel Arc A770 (zdroj: Intel)

Konfigurace těchto tří modelů trošku působí dojmem, že GPU divize Intelu pod vedením Raji Koduriho následuje recept AMD z doby Radeonů R9 290 a 290X (nebo R9 FuryR9 Fury X), kdy druhý model v pořadí měl jen mírně nižší výkon proti top modelu. Tehdy a také nyní to má ovšem možná jeden důvod – konkurence tehdy byla rychlejší a AMD (nyní Intel) jsou pod tlakem. Protože u nejvyššího modelu už není asi možné výkon posunout o moc dál, snaží se firma podpořit alespoň druhou kartu v pořadí, která se proto dostává blíže k highendu. V porovnání s tím Nvidia zřejmě preferuje, když má další nižší model v pořadí jen okolo 70 % výkonu vyššího modelu.

Podle Intelu má Arc A770 mít lepší výkon než Nvidia GeForce RTX 3060, a to prý včetně her s ray tracingem, kde prý má Alchemist podobně dobrý výkon jako architektura Nvidia Ampere. V konkurenčním srovnání s AMD má prý karta A770 překonávat Radeon RX 6600 XT (a v ray tracingu tedy asi výrazněji?). Intel nezmiňuje modely GeForce RTX 3060 Ti a Radeon RX 6650 XT, které tedy asi již budou výkonově stát nad tímto modelem první generace grafik Intel Arc (opět s možnou výjimkou ray tracingu u Radeonu, pokud se potvrdí slova Intelu, že jeho architektuře tyto efekty jdou líp).

Intel Arc A770 Limited Edition
Intel Arc A770 Limited Edition (zdroj: Intel)

PCI ReBAR nutnost, limitované edice, DisplayPort 2.0

Tyto grafiky by měly sdílet multimediální výbavu karty Arc A380, což je například hardwarový enkodér videoformátu AV1 (vedle dekodéru). Stejně jako menší GPU má ACM-G10 dva multimediální enginy. U všech karet GPU používá pro připojení do systému PCI Express 4.0 ×16 a GPU podporuje čtyři výstupy (DisplayPort 2.0 a HDMI 2.0; HDMI 2.1 s rozlišením vyšším než 4K je možné jen při osazení přídavného konvertoru z DP 2.0).

Na druhou stanu je také třeba zmínit jednu negativní vlastnost – GPU Alchemist jsou extrémně závislé na podpoře funkce PCI Express Resizable BAR (Smart Access Memory na platformě AMD). Tato GPU neumějí dobře pracovat s malými přístupy do paměti a vyžadují „ReBAR“, aby dosahovaly dobrého výkonu – bez něj dochází ke skutečně masivnímu zhoršení. Toto je patrně vlastnost architektury, u níž se nečeká vyřešení v nějaké budoucí aktualizaci ovladačů. I Intel sdělil, že pro uživatele, jejichž CPU a deska nepodporují ReBAR (nebo Smart Access Memory, která funguje stejně), není tato generace grafik Arc vhodná.

Tip: Intel v ovladačích grafik Arc přestal podporovat DirectX 9 hry, jedou přes emulaci

Karty budou existovat v nereferenčních verzích, kdy chlazení budou navrhovat výrobci karet (mezi nimi by mohlo být MSI a ASRock, kteří již vyrábějí karty Arc A380). Modely Arc A750 a A770 budou vedle toho nabízené také v referenčním provedení, které má chladič s dvěma axiálními ventilátory přímo od Intelu. Můžete ho vidět na ilustračních obrázcích tohoto článku. Status těchto karet je tedy podobný jako karet „Founders Edition“ u Nvidie, Intel tyto karty také má prodávat přímo ve vlastním internetovém obchodě.

Produktové segmenty grafik Arc jhsou obdobou segmentů procesorů Core i3 i5 a i7
Produktové segmenty grafik Arc jsou obdobou segmentů procesorů Core i3, i5 a i7 (zdroj: Intel)

Provedení Limited Edition by mohlo být atraktivní volbou u modelu A770, neboť limitované karty přímo od Intelu mají mít 16GB paměť. Většina nereferenčních karet od partnerů naopak údajně bude 8GB. Otázka však je, zda bude cenový příplatek adekvátní.

Datum dostupnosti v obchodech a ceny zatím nejsou. Snad brzy

Toto odhalení je zatím jen papírové, karty ještě do obchodů nešly: Skutečný start prodeje by měl asi začít poměrně brzo, ale termín prozrazen nebyl. Bohužel také zatím nebyly sděleny ceny. Jak jste si mohli všimnout, Intel nesdělil úplně kompletní specifikace (TDP) pro model A580, u kterého by mělo vydání nastat o něco později. V den D vyjdou zřejmě zpočátku jen Arc A750 a Arc A770.

Očekáváme, že firma se maximálně bude snažit, aby stihla vydání ještě předtím, než přijdou grafiky nové generace od Nvidie, protože vydání až po nich by asi byla další symbolická prohra Intelu. Nicméně Nvidia provede vlastní předběžné odhalení (dostupnost nejspíš bude až v říjnu) prvních modelů již 20. 9. A to už Intel možná předběhnout nestihne.

Tip: Nvidia GeForce RTX 4090 je blízko, už ji potvrdily úniky z obchodů. Odhalení za 11 dní

Softwarový bonus za stovky dolarů

Je asi téměř jisté, že v prodejích bude Intel tahat za kratší konec provazu než oba konkurenti, protože vedle výkonu nemá srovnatelně rozvinutý ekosystém služeb a technologií a podporu her v ovladačích (i pokud pomineme to, že má slabší značku a nemůže se opřít o setrvačnost nebo věrnost zákazníků). Firma se to bude pokoušet překonat mimo jiné atraktivní nabídkou softwaru, který budete moci dostat přibalený ke grafikám Arc 5 a Arc 7 (tedy asi všem třem předchozím modelům, ale také k notebookovým verzím).

Tato akce bude platit do konce roku (31. 12.) a v noteboocích již běží od 25. 8. Intel vám ke kartě Arc přidá zadarmo hry Call of Duty: Modern Warfare II, Ghostbusters: Spirits Unleashed, Gotham Knights (což jsou celkem tři hry) a nějaký bonusový obsah pro free-to-play hru Vampire: The Masquerade – Bloodhunt.

K tomu si ale ještě dále můžete vybrat tři z pěti kreativních programů z následujícího seznamu: PowerDirector 365, D5 Render, Magix Video Pro X14, Topaz Gigapixel AI a XSplit Premium Suite.

Intel Software Advantage Program pro počítače s procesorem Intel Core 12. generace a grafikou Arc 5 nebo Arc 7
Intel Software Advantage Program pro počítače s procesorem Intel Core 12. generace a grafikou Arc 5 nebo Arc 7 (zdroj: Intel)

Celkově má hodnota těchto licencí být až 370 $, pokud byste si vše koupili. To je dost možná víc než hodnota samotných grafik (Intel ale za tyto licence asi zaplatí o dost méně). Háček je však v tom, že tato nabídka platí ne při koupi samotné grafiky, ale současně musí být pořízen i procesor Intel generace Alder Lake – zdá se, že se proto tento bundle bude uplatňovat jen u celých hotových sestav a notebooků. Hlavně u notebooků asi bude nejvíce relevantní v praxi. Pokud tedy jste nakloněni tomu dát Intelu šanci v notebooku, kde GPU nemůžete v případě špatných zkušeností vyměnit a většinou ho máte do smrti (počítače).

Intel Software Advantage Program pro počítače s procesorem Intel Core 12. generace a grafikou Arc 5 nebo Arc 7 vyžadované konfigurace
Intel Software Advantage Program pro počítače s procesorem Intel Core 12. generace a grafikou Arc 5 nebo Arc 7 – vyžadované konfigurace (zdroj: Intel)

Zdroje: Intel (1, 2) VideoCardz (1, 2)

Intel oficiálně uvádí výkonné desktopové grafiky Arc A770, A750 a A580, láká na software zdarma
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.18%) 11 hlasů

8 KOMENTÁŘE

    • Takže to je asi takové to mrtvolky na prodej. Při tom jak je na trhu najednou těsno a s ohledem na brzký příchod nových generací grafických karet jsem zvědav jak se budou prodávat. Vidím to ale hodně bledě.

    • Zariznout celou divizi GPU? To bohuzel nejde, to by byl konec Intelu. Resp. zacatek konce. Nejsme v 90kach, kdy to bylo mozne bo GPU byly jen zobrazovadlo. Ted se na tom hodne pocita a Intel potrebuje mit sve zelizko v ohni minimalne v HPC. Cip je drazsi a mene vykonejsi nez konkurence, takze proste v diskretnich grafikach pro plebs nebude. Bude v nabidce Intelu pro komplet Intelovsky HPC. Uvidime jak se mu tam bude v konkurenci NVDL/AMD darit. Ale Kudori je velmi sebevedomy typek, takze uvidime jestli se jeho sebevedomi opira i o realne schopnosti, nebo je to jen takovy tlachal.