Intel osvěží své čipsety

0

Nenechte se mýlit nedávným vydáním Core i7 do nové patice LGA1366, procesory řady Core 2 mají před sebou ještě dlouhý život. Během něj už ale Intel nehodlá vydat žádné nové čipsety, než je rodina Eaglelake alias čtyřicítková řada (P45, G45, G43…). Ta tak musí na trhu vydržet daleko déle, než generace Broadwater (řada 965) a Bearlake (třicítková řada). A aby čipsety mezitím nezastaraly, chystá Intel jakési osvěžení. S nimi by čipsety měly přežít až do roku 2011.

Základní desky osazené northbridgi P45 a P43 by v roce 2009 měly ve větší míře být vybavovány DIMM sloty pro paměti DDR3. V podstatě to samé platí pro G45 a G43, těch by se ale měly dotknout také vylepšení schopností integrovaného grafického jádra, těm se podrobněji věnuje druhý slajd. Ještě první snímek nám říká, že Intel chce být plně připraven na příchod Windows 7. Cílem je včas dodat ovladače pro své čipsety, zejména pak IGP – těch se týká nová verze specifikace WDDM (Windows Display Driver Model) 1.1, kterou budou obsahovat právě Windows 7.

Graphics Media Accelerator X4500 HD v čipsetu G45 se dočká vylepšení algoritmu pro de-interlacing videa a bude přidána podpora obnovovací frekvence 24 Hz. Ta přijde vhod právě při přehrávání filmů, neboť ty jsou standardně zaznamenány s 24 snímky za sekundu. V „nativním“ zobrazovacím módu pak narozdíl od násilné konverze do 50/60 Hz neexistuje riziko ztráty kvality.

Na G45 i G43 bude zprovozněn post-processing (o podrobnostech materiály mlčí) a repeater mode, tedy přidání zvukového signálu ze samostatného audio receiveru do HDMI streamu. Nutno poznamenat, že jak repeater mode, tak podpora frekvence 24 Hz pravděpodobně měly fungovat od začátku, ale na vývojáře ovladačů pro GMA už to zjevně bylo příliš.

Motherboardy s čipsetem G43 budou standardně osazovány čtyřmi sloty pro paměti, takže pojmou až 16 GB DDR2 nebo 8 GB DDR3. G41 pak dostane HDMI výstup a podporu RAID, což znamená výměnu léty osvědčeného jižního můstku ICH7 za variantu ICH7R.

Zdroj: Expreview

Ohodnoťte tento článek!