Intel otevře své továrny. Na Investor Meeting prozradil i něco o 14nm Atomech

0

Pravidelní čtenáři zřejmě znají konferenci Intel Developer Forum, která se koná dvakrát do roka (na jaře v Pekingu a na podzim v San Francisku). Mnoho zajímavých informací ale zazní také při setkání s investory. Takové se odehrálo právě tento čtvrtek. Na stránkách Intelu najdete všechny prezentace ve formátu PDF nebo jako video s komentářem. Protože je informací opravdu hodně, přinášíme souhrn jen těch nejzajímavějších bodů.

„Foundry business“ se rozjíždí

Továrny Intelu patří k těm nejvyspělejším na světě a společnost si je dlouho nechávala jen pro sebe. První vlaštovka se objevila až v roce 2010, kdy Intel oznámil spolupráci s neznámým výrobcem programovatelných hradlových polí, firmou Achronix. Letos se k ní přidala i větší Altera, pro kterou bude Intel vyrábět i SoC s jádry ARM Cortex.

Zlí jazykové tvrdili, že Intel chce jen získat know-how, své obchodní partnery odkopnout a posléze je (za pomoci svých lepších výrobních kapacit) rozdrtit. Tak to ale vůbec není. Po nesmělých krůčcích se továrny Intelu otevřou všem. Prezidentka Renée James prohlásila, že Intel bude vyrábět čipy i pro své konkurenty. Že by Intel vyráběl čipy pro AMD, Nvidii nebo Qualcomm, se mi nezdá moc pravděpodobné, zajímavým zákazníkem by nicméně mohl být Apple, který ve snaze osamostatnit se od Samsungu jedná o výrobě s kdekým – naposledy s Globalfoundries.

Atom do mobilů, a teď už to myslíme vážně

Když Intel uváděl na trh procesory Atom, jeho ambicí bylo dostat jej i do mobilních telefonů. Ačkoliv pár takových existuje, realita zůstala daleko za ambicemi. Intel se proto chce na oblast kapesních zařízení specificky zaměřit. V první polovině příštího roku tak přijde na trh Atom Merrifield (to je stále architektura Silvermont a 22nm výrobní postup) a LTE modem Intel 7160; prototyp telefonu s těmito čipy ukázal Intel už na zářijovém IDF. Na konci roku by už měl být dostupný i 14nm Atom generace Airmont, označovaný jako Cherry Trail. Ve spotřebitelských zařízeních tyto čipy můžeme očekávat přibližně o rok později.

Pokud vám vrtá hlavou, od kdy Intel vyrábí LTE modemy, tak odpověď zní od té doby, co koupil mobilní divizi Infineonu. Díky tomu je mikročip od Intelu například v Nokii 105, kde byste samozřejmě jádro architektury x86 hledali marně. Od příštího roku se to ale změní a i levné čipy pro hloupé telefony budou obsahovat procesorové jádro Atom. Intel tuto řadu nazývá SoFIA a překvapivě je nebude vyrábět ve svých továrnách.

 

Pro kompletní prezentace vás opět odkážu na stránky Intelu. Z těch, kterých jsem se v této aktualitě vůbec nedotkl, tam najdete například slajdy Williama Holta na téma výrobních technologií. Dozvíte se, jak se Intelu daří dodržovat Mooreův zákon, v jaké fázi vývoje se momentálně nachází 14nm technologie, nebo jak velký náskok má Intel před TSMC a dalšími výrobnami. Pokud vás zajímá oblast datových center, projděte si slajdy viceprezidentky Diane Bryant. Najdete tam mimo jiné řadu zajímavých statistik a předpovědí ohledně růstu v tomto segmentu, ale též v oblasti „connected devices“ (protože za nimi musí být server, který je řídí nebo spravuje data).

Zdroj: Intel

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář