Intel otevře Thunderbolt 3 konkurenci, bez poplatků. Místo exkluzivity má být standardem

7

Rozhraní Thunderbolt 3 už tu s námi bude dva roky. Tato generace zaznamenala značný ohlas proti méně úspěšným předchozím verzím, zejména díky použití konektoru USB 3.1 typu C, s kterým také sdílela řadič. Nevýhodou ale zůstala cena řadičů i přípojných zařízení a kabelů a také proprietární povaha. Jediný, kdo nabízel řadiče, byl Intel, jenž je vázal jen na svou platformu a technologii také zatěžoval licenčními poplatky. Zdá se však, že v budoucnu by se Thundebolt 3 této zátěže mohl zbavit a stát se skutečným standardem. Intel totiž oznámil, že jej hodlá „osvobodit“ a otevřít ostatním výrobcům.

Intel tuto novinu oznámil v tiskové zprávě nadepsané „představte si, že Thundebolt 3 je všude“. Právě to je zřejmě cílem za touto více než vítanou změnou politiky. Intel uvádí, že by chtěl svoji technologii zpopularizovat, abychom se nemuseli potýkat s problémem, že u portu USB-C většinou na první pohled nevíte, jaké schopnosti má. Pokud by Thunderbolt 3 nebyl vázán jen na originální řadiče Intelu, mohl by se rozšířit podobně, jako základní technologie USB 3.1 a céčkové porty na zařízeních by mohly mnohem častěji těžit z nových schopností a vyššího výkonu.

intel-thunderbolt-3Thunderbolt 3 bude přímo v čipsetech/CPU

Aby pomohl rozšíření Thunderboltu 3, ohlásil Intel dva kroky. Za prvé přestane z Thunderboltu 3 dělat příplatkovou specialitu dostupnou jen v přídavném řadiči. V budoucnu má tato funkcionalita být integrovaná rovnou do čipsetu, nebo dokonce do procesoru. To by mělo technologii zlevnit, ale také pomoci snížit spotřebu notebooků. Bohužel nevíme, kdy by toto mohlo nastat. Příští generace čipových sad (Cannon Lake, Coffee Lake) má integrovat USB 3.1, ale o Thunderboltu zatím nevíme. Tím pádem je asi pravděpodobné, že přidání tohoto rozhraní přijde až později, v generacích Icy Lake nebo ještě dále.

Konec lock-inu

Tento krok by nicméně udělal Thunderbolt 3 přístupnější jen v počítačích a noteboocích s procesory Intel a nezměnil zase tak zásadně situaci pro výrobce periférií pro toto rozhraní. Důležitější je tak druhý krok, který Intel plánuje pro popularizaci své technologie podstoupit. Uvádí totiž, že ji hodlá zpřístupnit jako otevřený standard. Specifikace protokolu bude zveřejněna, což umožní jakékoli firmě vyvíjet čipy implementující Thunderboltu 3 v připojovaném zařízení, ale také řadiče přímo pro počítače, notebooky a možná jednou i mobily. A nejen to, tato specifikace by údajně měla být k dispozici bezplatně, takže konkurenti nebudou znevýhodněni poplatky.

Toto by mělo znamenat, že se cesta k implementaci Thunderboltu 3 otevře firmám vyrábějícím nyní různé přídavné řadiče USB (VIA, Renesas, ASMedia) a technologie přestane být „uzamčena“ jen na platformu Intel. Pokud jste tedy Thunderboltu 3 příliš nefandili právě proto, že představoval pokus o tzv. „vendor lock-in“ omezující konkurenci, pak možná přichází čas, kdy tato výhrada pomine. Po otevření specifikací by se Thunderbolt 3 alespoň teoreticky mohl objevit také v APU od AMD nebo v čipových sadách pro ně určených (nebo třeba i v procesorech VIA). Kdy a zda vůbec k tomu dojde, však zatím samozřejmě nevíme.

Thunderbolt 3 v sobě spojuje možnost rychlých přenosů dat, výstupu na obrzaovku v rozlišení 4K a také napájení
Thunderbolt 3 v sobě spojuje možnost rychlých přenosů dat, výstupu na obrzaovku v rozlišení 4K a také napájení

Ovšem i pokud by se Thunderbolt 3 díky těmto snahám Intelu rozšířil i do produktů dalších firem, nelze se asi spolehnout na to, že by byl skutečně „všude“. Tato technologie nadále bude mít větší komplexitu něž běžné USB a nároky na implementaci asi v některých případech výrobce odradí. Navíc je s Thunderboltem 3 spojen ještě třeba problém drahých kabelů. Ne všechny notebooky a počítače asi také schopnosti Thunderboltu vyžadují, na velkou část potřeb normální USB nadále postačí. Nicméně díky otevření technologie by se Thunderbolt 3 měl snáze dostat do té části počítačů a notebooků, kde užitečný i žádoucí je.

Intel otevře Thunderbolt 3 konkurenci, bez poplatků. Místo exkluzivity má být standardem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

7 KOMENTÁŘE

  1. Fakt si myslí, že to tím „bez poplatků“ zachrání a všichni to začnou používat? No, koneckonců, zkusit to můžou. Drobný problém je v tom, že takto rychlá přenosová technologie je pro běžnou potřebu jaksi nepotřebná. K čemu mi je datová linka několikanásobně rychlejší, než jsou možnosti mého počítače? Využít ji nemohu, zaplatit ji musím. Takže to, že díky uvolněné licenci bude o pětinu levnější, mi je stále k ničemu.