Intel oznámil Atomy Z3400 a Z3500. Jádra Silvermont doplňuje GPU PowerVR [MWC]

0

Když Intel v září minulého roku představil Atomy řady Z3000 pro tablety, dal jim číselná označení v řadách Z3600 a Z3700. V letošním roce k nim přibydou ještě řady Z3400 a Z3500. Intel s nimi chce zabojovat především v oblasti smartphonů a levnějších tabletů. Doposud jsme tyto čipy vídali v roadmapách jako Merrifield a Moorefield.

Jako první přijde na trh Merrifield, což je dvoujádro architektury Silvermont. K mání budou dva modely lišící se maximálním taktem procesorové části: Atom Z3460 (1,6 GHz) a Z3480 (2,13 GHz). Moorefield je čtyřjádrový procesor, jeho dvě verze Z3560 a Z3580 poběží na 1,8 a 2,33 GHz. Opět jde o maximální takt, který řízení spotřeby dovolí pouze při dostatečné rezervě TDP. Další rozdíly jsou spíše kosmetické, Moorefield bude například možno párovat s větším počtem LTE modemů.

Intel Atom Z34xx/Z35xx Merrifield a Moorefield

Zatímco Bay Trail (vyšší řady Atomu pro tablety a Celeron v balení BGA) má grafické jádro navržené Intelem, pro dvojici Merrifield-Moorefield společnost nakoupila grafické jádro u Imagination Technologies. U Merrifieldu je to PowerVR G6400, Moorefield dostane jeho vylepšenou variantu G6430. Frekvence GPU je u obou čipů zastropována na 533 MHz. Podobné grafické jádro, jen o něco pomalejší, používají iPhone 5S a iPad Air.

V Intelem vybraných testech jeho chystané Atomy porážejí Snapdragon 800 a Apple A7. Oba soupeři jsou již nějakou dobu na trhu a v dohledné době budou nahrazeny něčím výkonnějším. Je ale dost pravděpodobné, že Intel nejde po nekompromisním výkonu, nýbrž zajímavém poměru výkon/cena.

K novým procesorům také nový LTE modem

To je ostatně strategie firmy i na trhu LTE modemů, kde v prodejích zaostává daleko za Qualcommem. Intel k tomuto byznysu přišel akvizicí Infineonu, v loňském roce navíc odkoupil divizi Fujitsu Wireless a část Mindspeed Technologies. Současně s novými Atomy na MWC představil svůj nejnovější modem XMM 7260, který zvládá LTE kategorie 6 (až 300 Mb/s). Různé verze si poradí s více než třiceti frekvenčními pásmy, které se ve světě pro sítě 4. generace používají, z toho jediný model vystačí na 22 z nich.

Intel sice nenabízí integrované modemy jako Qualcomm ve svých Snapdragonech (s výjimkou Atomu SoFIA, který je ale určen jen pro levná zařízení). Podle SemiAccurate ale XMM 7260 nabídne výhodu, která složitost dvoučipového řešení více než vyváží: modem prý umí sdílet jednu anténu s chystaným čipsetem pro Wi-Fi 802.11ac, což návrh telefonů nebo tabletů výrazně zjednoduší.

 

Na rozdíl od Atomů, které bude Intel vyrábět 22nm postupem ve vlastních továrnách, má být XMM 7260 vyráběn 28nm technologií. Modem ke své funkci potřebuje ještě „front-end“ – vysílače, zesilovače, přepínače a frekvenční filtry pro různá pásma. Tuto funkcionalitu zajistí taktéž čip od Intelu, který bude ale pro změnu vyráběn 65nm technologií (větší miniaturizace asi zřejmě kvůli velkému podílu analogových obvodů nemá smysl).

Zdroj: Anandtech, SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!