Intel P45 v testu

0

V poslední době se o novém čipsetu Intelu hodně namluvilo, vedly se různé spekulace a Intel několikrát odkládal. Server Legion Hardware přináší verdikt, jak to s P45 je doopravdy a do testu zařadil základní desku Asus P5Q3 Deluxe, která je na nové čipové sadě založená.

Deluxe v názvu značí nadprůměrnou výbavu a kvalitně provedené chlazení. Rovněž zpracování desky je na vysoké úrovni. Přetaktování Asus P5Q3 Deluxe zvládá na jedničku, s procesorem Intel Core 2 Duo E8400 se dostali ze základní frekvence 3 GHz až na 4,4 GHz. Tradičně dobrý BIOS Asusu s možností ukládání profilů vám přitom bude nápomocen. Dokonalou stabilitu zajistí 16ti-fázové napájení procesoru. Celou recenzi si můžete přečíst na Legion Hardware nebo Nordic Hardware. Pro nás bude především podstatný výkon nového čipsetu.

Intel P45 je pokračovatelem staršího P35. Přináší novou 65nm výrobu, PCIe 2.0, oficiální podporu FSB 1600 MHz, pamětí DDR3 1333 MHz, více PCIe linek (v Crossfire je nyní možné použít 8x-8x linek) a do páru s sebou přináší i nový jižní můstek ICH10R. Překoná výkonem staršího kolegu a vyrovná se high-end čipsetům X38 a X48?

V herním výkonu se žádná bomba nekonala, výsledky jsou vyrovnané.

Rychlost čtení z operační paměti je o několik procent lepší.

V profesionálním modelovacím program Maya dokonce překonává X48.

Tady ale X48 vyčnívá nad ostatníma

Přechod na 65nm výrobní proces je znát, o 20 W nižší spotřeba v idle i burn oproti P35 potěší nejen vaše peněženky.

Ve zbývajících testech jsou P35, P45 i X48 poměrně vyrovnané, liší se především v paměťové propustnosti, kde má X48 navrch před P45 a ten zase před P35. Z naměřených výsledků lze usoudit, že majitele P35 kromě lepší spotřeby novinka k upgradu zřejmě nedonutí, stejně tak, jako P35 nechal chladným hodně majitelů P965. V novém počítači však bude dobrou volbou.

Zdroj: Legion Hardware

Intel P45 v testu

Ohodnoťte tento článek!