Intel po letech odškodní majitele Pentií 4 za údajně cinklé benchmarky

0

Je tomu už více než dekáda, co Intel přivedl na svět procesorovou architekturu Netburst – tedy čipy Pentium 4 – kterou pak v roce 2006 zase slavně opustil, čímž začala až do současnosti trvající éra jeho suverénní nadvlády. Ukazuje se však, že ne pro každého války minulosti skončily. Nějakých třináct let po činu se nyní Intelu vrací údajně podvodné praktiky při marketingu Pentií 4. Tato kauza nyní před americkými soudy míří k rozuzlení, a tím podle všeho bude, že Intel vyplatí odškodnění zákazníkům, kteří „v temných časech“ tyto procesory nakoupili.

Možná si ještě matně vzpomenete, že když Intel vydal první Pentium 4 se 180nm jádrem Willamette, kvůli nižšímu IPC tato CPU často nebo většinou zaostávala výkonem za nejvyššími Pentii III a samozřejmě Athlony od AMD. Aby tento hendikep dohnal, zajistil údajně Intel „optimalizaci“ tehdy populárních testů BAPCo WebMark 2001 a Sysmark 2001, aby v nich Pentium 4 dosahovalo lepších výsledků.

Tyto benchmarky ale vystupovaly coby nezávislý software, a o to se opírá hromadná žaloba, podaná v USA v roce 2004 (pokud se dobře dívám), ale až nyní mířící do finále. Manipulace benchmarky podle ní zákazníky oklamala a proto pro ně od Intelu požaduje odškodnění. Zažalováno bylo zároveň i HP, které o všem mělo vědět; žaloba také tvrdí, že Intel přesvědčoval novináře, aby všemožně upravovali podmínky v recenzích, opět za cílem zvýhodnit Pentium 4.

Pentium 4 první generace. Čip s jádrem Willamette pro socket 423
Pentium 4 první generace. Čip s jádrem Willamette pro socket 423

Soud ještě neskončil; nicméně obě strany se nyní ujednaly na dohodě, kterou by spor skončil mimosoudně. Intel v ní přislíbil vyplatit odškodnění ve výši 15 USD všem, kdo si pořídili počítač s Pentiem 4 mezi 20. listopadem (novembrom) 2000 a 30. červnem (júnom) 2002 a pro osobní využití. Podmínek kompenzace je více – musí jít o modely s taktem do 2,0 GHz (vyšší modely už měly 130nm jádro Northwood, naopak vcelku úspěšné) a vše se také týká pouze obyvatel USA, z nichž je ještě z jakýchsi právních důvodů vyloučen stát Illinois. Dozorující tribunál zasedající v lednu (januári) by tuto dohodu měl velmi pravděpodobně schválit, takže ji lze asi už nyní považovat za definitivní konec procesu.

Ačkoliv na vyrovnání přistoupili, Intel i HP jakoukoliv vinu popírají; Intel trvá na tom, že benchmarky byly tehdy férové. Vynaložené peníze ale zřejmě stojí za to, aby se firmy této hromadné žaloby zbavili. Přijetím dohody totiž podle zákona zaniká možnost firmy dále nějak popotahovat v občanskoprávním řízení – ten, komu se toto urovnání nezamlouvá, se musí explicitně přihlásit a z hromadné žaloby se vyškrtnout, jinak ztratí právo v této věci opět vznést stížnost nebo žalobu (a to i pokud se o peníze nepřihlásí). To, že se vyhnou dalšímu vyšetřování a oficiálně si zachovají tvář, ale oběma firmám dává lepší pozici pro případná pokračování této kauzy, nebo trestněprávní řízení.

 

 

15 dolarů za čestné slovo

O ono odškodnění se naopak nyní může přihlásit kdokoliv, kdo splní uvedené podmínky, a to kuriózně bez nutnosti nějak prokazovat, že se koupě počítače reálně uskutečnila. Intel tedy bude platit toliko proti čestnému prohlášení. Případní chytráci by se jeho křivým podáním sice dopustili podvodu, je ale otázka, nakolik se věc bude kontrolovat a zda by se jim naopak podařilo prokázat, že PC skutečně nekoupili.

Majitelům PC s Pentiem 4 se po letech otevírá možnost získat od Intelu finanční kompenzaci
Majitelům PC s Pentiem 4 se po letech otevírá možnost získat od Intelu finanční kompenzaci

Pokud vás zajímají další detaily této žaloby, můžete si přečíst FAQ na webu založeném právní firmou, která žalobu vede. Našich končin a vůbec zbytku světa se odškodnění netýká; pro nás jde spíše o zajímavou ukázku toho, jak se firmám mohou vrátit desetiletí stará rozhodnutí. Dění ve světě hardwaru nemá takovéto právní konsekvence zas tak často (i když zrovna co se týče Intelu lze připomenout miliardovou pokutu od Evropské komise). Samozřejmě ale nemůžeme tušit, zda se nějaká nepravost současnosti (na mysl přichází třeba tzv. bendgate…) za pár let také nepřetaví v spektakulární hromadnou žalobu.

Zdroje: The Tech Report, Bright Side of News*

Ohodnoťte tento článek!