Intel posílá do mikroserverů 22nm Atomy s osmi jádry, Ethernetem a TDP do 20 W

0

Ačkoliv se dalo očekávat, že si Intel nechá premiéry nových produktů na již jen pár dní vzdálenou firemní konferenci IDF 2013, již tento týden společnost oficiálně uvedla jednu docela důležitou položku. Jsou jí úsporné serverové procesory Atom C2000, dříve označované Avoton. Tato CPU, založená na mobilní architektuře Silvermont, představují vlastně cosi jako server na čipu a budou zřejmě více než zdatnou konkurencí pro ambiciózní architekturu ARM, kterou by nejedna firma chtěla rozbít pevnou hegemonii Intelu v serverech.

Intel uvedl první 64bitové čipy pro server na bázi Atomů loni (čipy Centerton). Avoton, vyráběný na 22nm procesu, je ale od pohledu vyspělejší řešení. Jde o čip, integrující osm procesorových jader, řadiče pro PCI Express a úložiště SATA, adaptéry Ethernet a také akcelerátory (technologie QuickAssist) pro telekomunikační a síťové protokoly a kryptografii – ty ovšem budou vyhrazené zvláštní verzi označené Rangeley, určené pro síťovou infrastrukturu a podobná zařízení. Rangeley bude mít delší životní cyklus a podporu; údajně také bude fungovat v rozšířeném rozsahu teplot.

Atom C2000
Atom C2000

Avoton je primárně určen do úsporných serverů (například cold storage) a mikroserverů. Čipy nepodporují víceprocesorové sestavy, neboť jim schází potřebná logika. Koherentní propojení jednotlivých uzlů by údajně značně zvyšovalo spotřebu, a nemá proto u takto úsporných procesorů na rozdíl od velkých Xeonů smysl.

 

Architektura Silvermont staví na klastrech dvou procesorových jader s 1MB sdílenou L2 cache. V Avotonu jsou tyto klastry čtyři a sdílejí dvoukanálový paměťový řadič (DDR3 či DDR3L do taktu 1600 MHz) s podporou ECC. Řadič zvládne dva moduly na kanál a maximální množství paměti (s 16 GB moduly) je 64 GB; fyzicky je adresace 38bitová (virtuální 48 bitů). Pro mikroservery by každopádně měl mít jeden procesor paměti dost. Procesor podporuje virtualizaci VT-x.

Atom C2000 - schéma
Atom C2000 – schéma

Čip má čtyři řadiče PCI Express 2.0, které celkově vyvádějí šestnáct linek. Pro připojení úložišť k nim navíc přidává celkem šest portů SATA, z nichž dva zvládají rychlost 6 Gb/s. Integrován je i řadič USB 2.0 (čtyři porty). Síťovou konektivitu zajišťují čtyři adaptéry Ethernet pracující buď v gigabitovém režimu, nebo s rychlostí 2,5 Gb/s.

Avoton (tedy verze Atomu C2000 pro servery) je dostupná v pěti variantách s různým TDP. Rangeley (tedy komunikační varianta) bude mít osm modelů. U různých modelů jsou nicméně počty jader a další vlastnosti různě ořezány. Plně vybavený Atom C2750 s osmi jádry má TDP 20W (2,5 W na jádro), pomalejší osmijádro C2730 se spotřebou dostává až na 12 W (1,5 W na jádro). Tam, kde je třeba skutečně minimální spotřeba, nabízí Intel 6W dvoujádro C2350.

Modely Atomů C2000 (řada Avoton)
Modely Atomů C2000 (řada Avoton)

Modely Atomů C2000 (řada Rangeley)
Modely Atomů C2000 (řada Rangeley)

Architektura Silvermont by měla nabízet o dost vyšší výkon, než současné Atomy či Cortexy od ARM, při osmi jádrech na 2,4–2,6 GHz by tedy měl Avoton vyvíjet relativně vysoký výkon. Konkurencí by mohly být Opterony X od AMD, ty však mají jen čtyři jádra (architektury Jaguar) a postrádají integrovaný Ethernet. Na druhou stranu mohou nabídnout grafické jádro. Připomeňme ještě, že Avoton není jediné eso, které v oblasti úsporných serverů Intel má. Chystá jeho 14nm následníka Denverton, serverový Broadwell, a také čip, který bude mít přímo integrovánu propojovací logiku pro mikroservery podobnou té, co používá AMD v serverech SeaMicro.

Atom C2000, snímek čipu
Atom C2000, snímek čipu

Zdroje: The Register, Intel

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář