Intel postaví továrnu v Krkonoších

0

Intel se dlouhodobě potýká s nedostatkem výrobních kapacit svých továren na mikročipy. Proto hledá místa stavbu nových továren. Zjistili jsme, že největší světový výrobce procesorů vážně zvažuje o postavení nové „Fab“ v pohraničí České republiky, konkrétně na území Krkonošského národního parku. Proslýchá se totiž, že ještě minulá vláda sociální demokracie poskytla Intelu atraktivní investiční pobídku a přes hlasité protesty Strany zelených padla tehdy ještě tajná dohoda.

„Umístění továrny blízko hranicím Německa a Polska pro nás bude znamenat významnou strategickou výhodu v rámci Evropy“, prozradil nám zdroj z Intelu, který si nepřál být jmenován. Vedle výrobny mikročipů by měly vyrůst také další budovy pro balení a testování, takže z celého komplexu budou vycházet procesory připravené putovat k zákazníkům. Odpadnou tedy zbytečné náklady na převoz nehotových čipů do Malajsie a zase zpět. Intel si také pochvaluje, že v Česku je oproti zemím západní Evropy levnější pracovní síla.


Intel vysuší rašeliniště a na náhorních plošinách postaví průmyslové terasy

Určitě nelze nezmínit také symbolický význam nové továrny. Co by kamenem dohodil totiž leží německé město Drážďany, kde AMD vyrábí všechny své procesory. Intel tím chce AMD vzkázat, že je zde a že je nebezpečný. (Pro dějepisce jmenujme paralelu s Kramářovou vilou s vyhlídkou na Pražský hrad.) Že bude nová továrna stát v Evropě, také není náhoda – Intel měl v poslední době nějaké neshody s Evropskou komisí a tímto krokem si to chce s evropskými úředníky urovnat.


Generální ředitel Intelu Paul Otellini

Odhaduje se, že celý komplex vyjde Intel na přibližně 5 miliard amerických dolarů, rozjezd výroby je plánován na počátek roku 2012. Nedlouho poté bychom si tedy mohli zakoupit procesor architektury Sandy Bridge s popiskem Made in Czech Republic.

Zdroj: Apríl!

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Zajímalo by mě, pro koho ta karta vlastně je 🙂 Majitelé 8800GTX/Ultra se stále ponechávají svoje rok a půl starý drtiče a ostatní …. strašně moc bude záležet na ceně o trochu slabší (defacto skoro stejně výkonná) 8800GTS dneska začíná někde na 5500 kč s daní, za tu cena ta karta dokáže rozhejbat snad všechny hry i s AA do rozlišení 1680*1050 (včetně) zcela plynule, ve vyšších rozlišení je pak limitovaná 256-bit sběrnicí (tzn. tam vyšší takty 9800GTX nepomůžou) a tady už nastupujou CF a SLi řešení – HD3870x2 začíná někde na 7500 kč s daní s tím, že nemá výkonové propady ani ve velmi vysokých rozlišení (v těch nižších to taková sláva není, na ty ovšem stačí jednočipová řešení). Chápu, že 9800GTX nahradí v obchodech 8800GTX, ale už jsem nikde nečetl, že nahradí taky 8800GTS. Cena by měla být 299$ (což by bylo super), v EU ovšem klasicky 299€ (při dnešním kurzu fakt prasárna; což už je dost nevýhodný). Podle mýho je 9800GTX jen přeznačená a přetaktovaná 8800GTS, která je vydaná s novým jménem, aby to bylo jako jasný, že tohle je nástupce 8800GTX …. je sice slabší, ale co …..